Аутор Тема: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”  (Прочитано 29533 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #60 послато: Април 25, 2017, 12:10:11 поподне »
Сад баш гледам прилог на ртс-у са снимања сеије Немањићи и видим Мићановића као Светог Саву. Из авиона се види да је брада вјештачка. То су они детаљи који се стварно могу одрадити и без пуно новца, а кваре укупну слику.

У прилогу помињу и сцену проласка Нормана кроз Србију на путу за Јерусалим.

<a href="https://www.youtube.com/v/uDD_AL83lPg" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/uDD_AL83lPg</a>

Значи, биће и Дробњака. :D

Шалу на страну, танко ово изгледа већ сада, једноставно нису дорасли снимању теме важне као што је ова.

Али шта је ту је, где живимо, добро је да се о Немањићима уопште прича. :)



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #61 послато: Април 25, 2017, 12:26:04 поподне »
Али шта је ту је, где живимо, добро је да се о Немањићима уопште прича. :)

Нешто слично ми је пало на памет. Невероватно да се тек сада ради серија/филм са овом тематиком. Генерално је наш средњи век слабо обрађен у кинематографији.

Осим Косовског боја из 1989. и Бановић Страхиње са Франком Нером, мислим да нема ништа више.

Ово је стварно тужно, ако узмемо у обзир нашу богату историју. Енглези су нпр. урадили толико серија и филмова на тему средњег века.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #62 послато: Април 25, 2017, 12:58:33 поподне »
Један од ликова који носе ковчег директно гледа у камеру.   :(


Мислим да је то новинарска камера за потребе репортаже, није филмска. Не очекујем да ће тако бити и у серији.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #63 послато: Април 25, 2017, 01:00:14 поподне »
Нешто слично ми је пало на памет. Невероватно да се тек сада ради серија/филм са овом тематиком. Генерално је наш средњи век слабо обрађен у кинематографији.

Осим Косовског боја из 1989. и Бановић Страхиње са Франком Нером, мислим да нема ништа више.

Ово је стварно тужно, ако узмемо у обзир нашу богату историју. Енглези су нпр. урадили толико серија и филмова на тему средњег века.

У време цветања кинематографије, код нас је примарна тема била WW2, доцније се распала држава, а на њеним руинама није настала нека нова, остале су само руине старе. Ово што се снима у последње време, и у најбољим реализацијама, често су дечији су кораци у српској кинематографији.

Али тако је то, без пара и стручних људи се не може направити добро дело, а БЈР Србији недостаје и једног и другог.



Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #64 послато: Април 25, 2017, 01:05:13 поподне »
Велика је ствар да један балкански народ снима серију о прошлости пре окупације Османлија и културне катастрофе коју су они донели и уназадили овај део Европе да се ни до данас није опоравио.


Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #65 послато: Април 25, 2017, 01:16:39 поподне »

Мислим да је то новинарска камера за потребе репортаже, није филмска. Не очекујем да ће тако бити и у серији.

Богами, ја сам скроз песимистичан што се тиче серије.
Али добро, то може да буде и позитивна ствар, јер сам смањио себи очекивања.  :)

У време цветања кинематографије, код нас је примарна тема била WW2, доцније се распала држава, а на њеним руинама није настала нека нова, остале су само руине старе. Ово што се снима у последње време, и у најбољим реализацијама, често су дечији су кораци у српској кинематографији.

Али тако је то, без пара и стручних људи се не може направити добро дело, а БЈР Србији недостаје и једног и другог.

Па, како да снимимо серију о средњовековној Србији? Увредиће се браћа Хрвати.
Рецимо, они могу да снимају Сељачку буну, а кад се 1989. снимао ТВ филм Бој на Косову, пуна су им уста била великосрпске идеологије итд.
Зато и завидим осталим комунистичким земљама (бар у овом погледу), јер су то можда биле комунистичке земље, али су бар биле националне државе у којима се национални идентитет није потирао. Пољаци, Румуни и Бугари су за време комунизма добили бар десетак (свака појединачно) високобуџетних историјских филмова који су популарни и дан-данас. А ми? Хиљаду партизанских филмова о братству-јединству који нису издржали тест времена.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

симо

  • Гост
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #66 послато: Април 25, 2017, 02:04:29 поподне »
Па, како да снимимо серију о средњовековној Србији? Увредиће се браћа Хрвати.
Рецимо, они могу да снимају Сељачку буну, а кад се 1989. снимао ТВ филм Бој на Косову, пуна су им уста била великосрпске идеологије итд.
Зато и завидим осталим комунистичким земљама (бар у овом погледу), јер су то можда биле комунистичке земље, али су бар биле националне државе у којима се национални идентитет није потирао. Пољаци, Румуни и Бугари су за време комунизма добили бар десетак (свака појединачно) високобуџетних историјских филмова који су популарни и дан-данас. А ми? Хиљаду партизанских филмова о братству-јединству који нису издржали тест времена.

Али зато су Хрвати могли да сниме Бановић Страхињу и да србују до миле воље, или бар да сниме филм без бојазни да ће их неко оптужити за српски национализам.

Рецимо завршна сцена са текстом.




Да је то ставио неки Србин, гарантујем да би се нашло Срба, прије свега, у врху Партије који би филм оцијенили националистичким.

Филм је узгред сасвим солидно урађен.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #67 послато: Април 25, 2017, 03:36:27 поподне »
Богами, ја сам скроз песимистичан што се тиче серије.
Али добро, то може да буде и позитивна ствар, јер сам смањио себи очекивања.  :)


Ни ја се нешто много не надам знајући могућности РТС-а и искуства са њиховом продукцијом. Очекујем нешто у стилу "Рашка гори а Растко се чешља".
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #68 послато: Април 25, 2017, 05:28:37 поподне »
Нешто слично ми је пало на памет. Невероватно да се тек сада ради серија/филм са овом тематиком. Генерално је наш средњи век слабо обрађен у кинематографији.

Осим Косовског боја из 1989. и Бановић Страхиње са Франком Нером, мислим да нема ништа више.

Ово је стварно тужно, ако узмемо у обзир нашу богату историју. Енглези су нпр. урадили толико серија и филмова на тему средњег века.

Ja znam još za Doroteja snimljenog po romanu Dobrila Nenadića i Baš Čelik snimljenog još pedesetih godina. Ne znam da li ima šta drugo

Ova serija o Nemanjićima izgleda nije jedini projekat RTS koji se bavi srpskim srednjovekovljem. Na jesen bi trebala ići i serija "Srpski junaci srednjeg veka"

http://www.rts.rs/page/magazine/sr/story/411/film-i-tv/2684912/zavrseno-snimanje-srpskih-junaka-srednjeg-veka.html

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #69 послато: Април 25, 2017, 05:43:17 поподне »

Ни ја се нешто много не надам знајући могућности РТС-а и искуства са њиховом продукцијом. Очекујем нешто у стилу "Рашка гори а Растко се чешља".

"... а на штиту рањени двоглави орао".  ;D

Ova serija o Nemanjićima izgleda nije jedini projekat RTS koji se bavi srpskim srednjovekovljem. Na jesen bi trebala ići i serija "Srpski junaci srednjeg veka"

http://www.rts.rs/page/magazine/sr/story/411/film-i-tv/2684912/zavrseno-snimanje-srpskih-junaka-srednjeg-veka.html

 Сигурно да искористе сетове и костиме кад их већ имају. То им је паметно.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #70 послато: Април 25, 2017, 07:59:18 поподне »
Ja znam još za Doroteja snimljenog po romanu Dobrila Nenadića

За мене је "Доротеј" наљјбољи наш средњевековни филм до сада.

За разлику од "Косовског боја" који је урађен прилично лоше (у сваком погледу, а нарочито карактерно, као и у сценама саме битке) и "Бановић Страхиње" који је био претенциозан (више је био усредсређен на глумце него на причу), "Доротеј" је комплетан филмски пројекат.

Бата Живојиновић у незаборавној улози Дадаре (нарочито она сцена у штали  ;D ).

Дај Боже да "Немањићи" буду макар приближно добри. Недостаје нам филмова са средњевековним темама. А историјског материјала има на претек.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #71 послато: Април 27, 2017, 01:16:47 поподне »
снимио јутрос испод Калемегдана






Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #72 послато: Мај 15, 2017, 11:11:16 поподне »
Управо на РТСу сам видео нове кадрове са снимања...Нова локација етно село Сирогојно?! У једној од етно кућа од дрвета је смештен и "краљевски двор" (од дрвета?!)...

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #73 послато: Мај 15, 2017, 11:17:27 поподне »
Управо на РТСу сам видео нове кадрове са снимања...Нова локација етно село Сирогојно?! У једној од етно кућа од дрвета је смештен и "краљевски двор" (од дрвета?!)...

Такви управо и јесу били дворови раних Немањића (Стефана Немање на пример), мало веће дрвене куће. Сем тога, за разлику од већине других европских владара, Немањићи нису имали стално боравиште и самим тим "главни град", већ се двор селио заједно са владаром.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #74 послато: Мај 16, 2017, 12:04:09 пре подне »
Такви управо и јесу били дворови раних Немањића (Стефана Немање на пример), мало веће дрвене куће. Сем тога, за разлику од већине других европских владара, Немањићи нису имали стално боравиште и самим тим "главни град", већ се двор селио заједно са владаром.
Јелде, правили су манастире од камена а живјели у дрвеним колибама. Јашта.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #75 послато: Мај 16, 2017, 12:12:30 пре подне »
Јелде, правили су манастире од камена а живјели у дрвеним колибама. Јашта.

Само сам чекао неки сличан коментар. Ја не говорим напамет, већ на основу археолошких података. Нити је ико причао о "колибама", већ о великим дрвеним кућама.

http://www.istorijskabiblioteka.com/art:dvor-u-srpskim-srednjovekovnim-zemljama

"Неутврђени владарски двор био је најраспрострањенији тип владарске резиденције у раном средњем веку. [14] У средњовековној Србији он је карактеристичан за већину владара из династије Немањића. Овакав тип владарског боравишта представљао је и комплекс дворова на Косову коришћен у 13. и 14. веку. Неутврђени дворски комплекси присутни су и у каснијим временима када су се главне владарске резиденције налазиле у градовима. [15] Такав је случај био са двором у Некудиму, једном од омиљених боравишта деспота Ђурђа Бранковића. У раном периоду дворови су били релативно скромни објекти. Двор у Расу био је скупина дрвених кућа сличних властеоским боравиштима или већим сеоским кућама.[18] Са јачањем и богаћењем државе дворови су постајали све раскошнији[16]. Пошто ови дворови нису били утврђени, неопходан је био тзв. владарски рефугијум, односно утврђење где би се владар склањао у случају ванредних околности (тврђава Рас у време првих Немањића и Петрич у оквиру дворског комплекса на Косову).[17]"

Али лакше је, наравно, маштати о богињи Сербони, Свевладовићима, Оштривојевићима, Нину Белову и осталој братији...
« Последња измена: Мај 16, 2017, 12:14:01 пре подне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #76 послато: Мај 16, 2017, 12:32:38 пре подне »
Хвала на линку...Додуше и јесте логично, јер да је било зидано, остало би нешто негде...Сад сам видео у прилогу да су једну кућу проширили за потребе двора, велики трем...Једино што су куће у Сирогојну из периода 500,600 и више  година после радње у серији (претпостављам сеоске куће из тог краја из 18,19 века) , али пошто су од дрвета и једноставне конструкције, вероватно је то било компромисно решење да се не гради нешто што би било слично нечему што већ постоји...
<a href="https://www.youtube.com/v/DgSLOQmYbao" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/DgSLOQmYbao</a>


« Последња измена: Мај 16, 2017, 12:36:28 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #77 послато: Мај 16, 2017, 08:42:30 пре подне »
Само сам чекао неки сличан коментар. Ја не говорим напамет, већ на основу археолошких података. Нити је ико причао о "колибама", већ о великим дрвеним кућама.

http://www.istorijskabiblioteka.com/art:dvor-u-srpskim-srednjovekovnim-zemljama

"Неутврђени владарски двор био је најраспрострањенији тип владарске резиденције у раном средњем веку. [14] У средњовековној Србији он је карактеристичан за већину владара из династије Немањића. Овакав тип владарског боравишта представљао је и комплекс дворова на Косову коришћен у 13. и 14. веку. Неутврђени дворски комплекси присутни су и у каснијим временима када су се главне владарске резиденције налазиле у градовима. [15] Такав је случај био са двором у Некудиму, једном од омиљених боравишта деспота Ђурђа Бранковића. У раном периоду дворови су били релативно скромни објекти. Двор у Расу био је скупина дрвених кућа сличних властеоским боравиштима или већим сеоским кућама.[18] Са јачањем и богаћењем државе дворови су постајали све раскошнији[16]. Пошто ови дворови нису били утврђени, неопходан је био тзв. владарски рефугијум, односно утврђење где би се владар склањао у случају ванредних околности (тврђава Рас у време првих Немањића и Петрич у оквиру дворског комплекса на Косову).[17]"

Али лакше је, наравно, маштати о богињи Сербони, Свевладовићима, Оштривојевићима, Нину Белову и осталој братији...

Cвaкaкo тpeбa пpaвити paзлику pacкoши, кaкo двopa, тaкo и oдeћe, цepeмoниja, дo кpaљa Mилутинa и нaкoн њeгa.

Визaнтиjcкo пocлaнcтвo кoje je пoceтилo пaлaту кpaљa Уpoшa I билo je изнeнaђeнo cкpoмнoшћу тe пaлaтe, дoк ce Уpoш чудиo пpeтepaнoj визaнтиjcкoj pacкoши. Зa вpeмe кpaљa Mилутинa визaнтиjcки пocлaник гoвopи дa je цeo двop блeштao oд cвилeниx и злaтoм вeзaниx ткaнинa. Pacкoшнa им je билa и oдeћa o чeму гoвopи Teoдop Meтoxит. Oд њeгa и пoтичу "злaтнe виљушкe".:)

Дaклe o pacкoши ce мoжe гoвopити oд вpeмeнa кpaљa Милутинa, кojи ce у cвeму тaкмичиo ca Визaнтиjoм, имитиpajући je, дoк пpe њeгa cвe je билo мнoгo cкpoмниje.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #78 послато: Јун 05, 2017, 12:56:33 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/It2SUG6m0AA" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/It2SUG6m0AA</a>
<a href="https://www.youtube.com/v/G7EcClDm0Us" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/G7EcClDm0Us</a>

Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #79 послато: Јун 18, 2017, 02:25:33 поподне »