Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2512095 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2700 послато: Новембар 28, 2016, 09:51:38 поподне »
Бојанићи из Кривошија су по устаљеном предању пореклом Војиновићи, док су им Радуловићи из Пјешиваца најближи рођаци. У сваком случају, требало би да су J2a, тако да су Бојовићи код Рудог вероватно од неких других Бојовића из Црне Горе.

За сродство Бојанића и Радуловића сам и ја чуо.
Него, на које Војиновиће мислиш?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2701 послато: Новембар 28, 2016, 09:52:46 поподне »
у суштини, не знам ни ја подробније податке. Тестирани су сами попуњавали упитнике. Чим је стављено ? поред Морача, вјероватно ни сам тестирани није сигуран да ли је тачно или није.
Постоји забележено предање о томе да се сво становништво села Дубоко раселило након велике поплаве која је задесила ово село јер се након обилних киша које су трајале дуг период, услед чега су река Мртвица и оклни потоци довукли велики нанос дрвља, муља и разног наноса, што је запушило подземни ток реке и акумулирало огромну количину воде у Капетановом језеру које се услед тога излило и потпуно уништило домове и све друго у селу. Сво становништво се након тога иселило, а тек након неколико година Турци су га поново населили чипчијама. Тада су Вуковићи са Лијешња преселили у Дубоко, као и Трипко Гуриш, предак Гурешића из Затона и Карађорђевића, након њих Драшковићи, Минићи и др. Једно од тих стариначких родова које је напустило село Дубоко били су између осталих и Возајићи, за које се каже да су одселили у Срем. Било је више тих родова који су очигледно спадали у стариначке, па није искључено да је међу њима било и Ј2б1-М205 односно да су ти Радовићи из те приче. Ово наравно долази у обзир као могућа варијанта само ако је тај податак (Морача?) део њиховог предања, макар и избледелог, али не и ако је то само његова претпоставка јер је сигурно чуо за постојање овог назива села у овој области. Али онда би било логично да је навео (Ровца?) пошто се ово село данас налази у оквирима племена Ровца. Зато ме тај податак и помињање села Дубоко и назива Морача, наводи на помисао да би овде можда могло да се ради баш о овом селу које се у то време када се становништво из њега раселило заиста и припадало Морачи, што су они могли понети са собом и преносити са колена на колено, све док после неког времена није избледело из њиховог памћења па се сада помиње са несигурношћу. У сваком случају, добро би дошло да тестирани каже нешто о томе.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2702 послато: Новембар 28, 2016, 09:57:57 поподне »
Ови Бојанићи славе Јовањ-дан. Накићеновић пише да су староседеоци у Кривошијама. По другој варијанти, они су огранак орловићких Самарџића.
Рече ми један Орловићки Самарџић из Кривошија, да су они род њима по женској линији, а не огранак.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2703 послато: Новембар 28, 2016, 10:03:52 поподне »
Поводом најновијег резултата нашег Бојанића, ево мапе родова G2a (род P303>L497 A01)



До сада се ова хаплогрупа није појављивала код Срба из БиХ/РС, али је свакако треба очекивати и тамо, ако ништа онда због потенцијалних Малешеваца.

Чини се да је ова група код нас присутна на једном ширем подручју. Има је југу Србије, у околини Александровца се јавља у више села која се налезе једно до другог, па је очито да се ради о неком већем роду у том крају (који се временом разродио). Приметно је да постоји и на крајишком западу (Горски Котар, Огулин, итд.)

У околини Љубовије се налазе добро познати Аврмаијевштаци. Посебно су занимљиви ови из ЦГ приморја. Ако узмемо да су и Малешевци делом припадали овој хаплогрупи, онда то значи да је у случају овог "рода" било више матица, што би аутоматски значило и нешто већу старост.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3422
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2704 послато: Новембар 28, 2016, 10:29:14 поподне »
За сродство Бојанића и Радуловића сам и ја чуо.
Него, на које Војиновиће мислиш?

Па на племство, наравно  :D
Ердељановић спомиње да је Лубурић записао предање да су се из некадашњег цуцког Башиног Села (које је после припало Озринићима) Радуловићи иселили у Пјешивце, а њихов огранак Бојанићи у Кривошије. По истом предању Радуловићи су од Војиновића са Косова, а у Башино Село су дошли преко чувеног Чарађа. С обзиром да су Радуловићи сродни Бајковићима из Цуца, у старту отпада бар једно од два предања о Орловићима и Војиновићима.
Једини прави Војиновићи у Црној Гору су вероватно Војиновићи из Херцег Новог, и евентуално Пуношевићи.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2705 послато: Новембар 28, 2016, 10:53:49 поподне »
Па на племство, наравно  :D

Једини прави Војиновићи у Црној Гору су вероватно Војиновићи из Херцег Новог, и евентуално Пуношевићи.

Их, оно мало средњевековних Војиновића су прави расадник братстава и хаплогрупа широм Црне Горе...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2706 послато: Новембар 28, 2016, 10:55:11 поподне »
Па на племство, наравно  :D
Ердељановић спомиње да је Лубурић записао предање да су се из некадашњег цуцког Башиног Села (које је после припало Озринићима) Радуловићи иселили у Пјешивце, а њихов огранак Бојанићи у Кривошије. По истом предању Радуловићи су од Војиновића са Косова, а у Башино Село су дошли преко чувеног Чарађа. С обзиром да су Радуловићи сродни Бајковићима из Цуца, у старту отпада бар једно од два предања о Орловићима и Војиновићима.
Једини прави Војиновићи у Црној Гору су вероватно Војиновићи из Херцег Новог, и евентуално Пуношевићи.

Бојанићи из Кривошија су сродници Радуловића. У Кривошије дошли 1711. године из БШ. Што се тиче Војиновића то предање је немогуће довести у питање нити потврдити. Једино је краљ Никола нама и усмено и писмено потврдио предање.

Друго, Радуловићи се из БШ селе у Кривошије постепено, прво кнез Золота, па екс сердар Милош, да би се задњи преселио харамбаша Симо 1758.

У Пјешивце 1758. долазе 3 Радуловића поп Рајич, те Дамјан и његов отац Радуле( брат Рајичев).
У Цетиње Перо и Раде;у Заврх тј. Никшић Тодор и 5 синова.

Што се тиче сродности са Бајковићима, предалеко смо 18/23.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3422
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2707 послато: Новембар 28, 2016, 11:20:02 поподне »
Што се тиче Војиновића то предање је немогуће довести у питање нити потврдити. Једино је краљ Никола нама и усмено и писмено потврдио предање.
Испоставило се да краљ Никола није био у праву ни за своје сопствено порекло (својатао се са Церовићима), тако да његове потврде о пореклу других породица и нису баш неки аргумент. Али кад већ спомињемо писмене потврде, Војиновићи из Херцег-Новог имају потврду од Млетачке Републике из 1771. године да су од истоимене властеле на основу чега су добили титулу грофова. Чисто сумњам да би до тога дошло без детаљне провере у дубровачким архивама у којима је сигурно било доста документа везаних за њихове Војиновиће који су били у непосредном суседству Дубровачке Републике.

Што се тиче сродности са Бајковићима, предалеко смо 18/23.
Не бих био тако сигуран да су Радуловићи предалеко од Бајковића, на 23 маркера се разликујете на свега три брзомутирајућа маркера од којих је на два дошло до двоструке мутације. Нисте без разлога у истом роду на пројекту.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2708 послато: Новембар 29, 2016, 01:44:32 пре подне »
Испоставило се да краљ Никола није био у праву ни за своје сопствено порекло (својатао се са Церовићима), тако да његове потврде о пореклу других породица и нису баш неки аргумент. Али кад већ спомињемо писмене потврде, Војиновићи из Херцег-Новог имају потврду од Млетачке Републике из 1771. године да су од истоимене властеле на основу чега су добили титулу грофова. Чисто сумњам да би до тога дошло без детаљне провере у дубровачким архивама у којима је сигурно било доста документа везаних за њихове Војиновиће који су били у непосредном суседству Дубровачке Републике.
Не бих био тако сигуран да су Радуловићи предалеко од Бајковића, на 23 маркера се разликујете на свега три брзомутирајућа маркера од којих је на два дошло до двоструке мутације. Нисте без разлога у истом роду на пројекту.

Само да се оградим од писаног свједочанства јер то још нисам нашао; наводно и оно постоји, рекоше ми рођаци. За праве Војиновиће држим Вујовиће, они су били спахије то у старту нешто говори. Чини ми се да Вујовићи пишу да су ови из Новог њихов огранак.

Што се тиче Баковића много далеко преко 1000. година.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2517
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2709 послато: Новембар 29, 2016, 03:03:33 пре подне »
Изгледа да постоји (или ми се само чини) потпуно поклапање са Златановићем из Горње Студене код Беле Паланке.

Добро ти се чини, мени промаче Златановић. :)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2710 послато: Новембар 29, 2016, 08:42:24 пре подне »
Па на племство, наравно  :D
Ердељановић спомиње да је Лубурић записао предање да су се из некадашњег цуцког Башиног Села (које је после припало Озринићима) Радуловићи иселили у Пјешивце, а њихов огранак Бојанићи у Кривошије. По истом предању Радуловићи су од Војиновића са Косова, а у Башино Село су дошли преко чувеног Чарађа. С обзиром да су Радуловићи сродни Бајковићима из Цуца, у старту отпада бар једно од два предања о Орловићима и Војиновићима.
Једини прави Војиновићи у Црној Гору су вероватно Војиновићи из Херцег Новог, и евентуално Пуношевићи.
То са предањима од средњевековних Војиновића је толико замршено и тренутно још увек не потврђено да се не може још увек ништа рећи. Требаће још доста тестирања да се спроведе да би се можда дошло до неког закључка, а моје лично мишљење је да док се не буде урадила анализа костију из гробнице Војиновића у манастиру св. Никола у Прибојској Бањи нема могућности да се потврди било чије предање. Вујовићи из Љуботиња и Црмнице имају можда најснажније и најубедљивије предање да су од косовских Војиновића, а да ли је то заиста тачно ко зна, углавном испадоше Р1б.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2711 послато: Новембар 29, 2016, 09:03:17 поподне »
Стиже ми резултат СНП теста. Селаковић из Сушице тј. ја сам Z17855+.  :) Молим издвајање из општег рода северних динараца, ако може :)

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2712 послато: Новембар 29, 2016, 09:07:17 поподне »
Стиже ми резултат СНП теста. Селаковић из Сушице тј. ја сам Z17855+.  :) Молим издвајање из општег рода северних динараца, ако може :)

Ускоро те очекујем код мене рођо  ;)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2713 послато: Новембар 29, 2016, 09:08:03 поподне »
Стиже ми резултат СНП теста. Селаковић из Сушице тј. ја сам Z17855+.  :) Молим издвајање из општег рода северних динараца, ако може :)

Повећава се Z17855+ род. Пребацићемо...

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2714 послато: Новембар 29, 2016, 09:30:49 поподне »
Јовановић, Табанци, Зворник, РС - слава: Игњатијевдан, хаплогрупа I2a.

У Табанцима један род са Јовановићима чине: Лазићи и Симићи.

Маркери Јовановића: 13 24 16 11 14 15 11 13 13 13 11 30

У табели ”Српског ДНК пројекта” породица Ћустић која слави такође Игњатијевдан и припада хаплогрупи I2a, на 12 упоређених маркера са Јовановићем разликује се на два, по једну алелу.

Маркери Ћустића: 13 24 15 11 14 15 11 13 13 12 11 30
« Последња измена: Новембар 29, 2016, 09:37:34 поподне млађо »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2715 послато: Новембар 29, 2016, 09:51:11 поподне »
Јовановић, Табанци, Зворник, РС - слава: Игњатијевдан, хаплогрупа I2a.

У табели ”Српског ДНК пројекта” породица Ћустић која слави такође Игњатијевдан и припада хаплогрупи I2a, на 12 упоређених маркера са Јовановићем разликује се на два, по једну алелу.

Малешевци?
"Наша мука ваља за причешћа"

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2716 послато: Новембар 29, 2016, 10:12:40 поподне »
Малешевци?


По слави би требали бити, питање је свакако која је стожерна хаплогрупа, G2a или I2a или нека трећа.
До данас у табели ”Српског ДНК пројекта”, имамо 2 тестирана из хаплогрупе G2a и 2 тестирана из хаплогрупе I2a.
Ако се не варам на форуму је отворена тема на којој се говори о хипотези да би Малешевци могли бити припадници хаплогрупе G2a.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2717 послато: Новембар 29, 2016, 10:20:35 поподне »
Као и већина ЦГ и херцеговачких племена, верујем да су и Малешевци хетерогени по пореклу. Питање је само која ХГ је стожерна, што кажеш.
(волим ту лепу словенску реч - стожер; нажалост, она данас код неупућених наших људи углавном изазива реакцију да је у питању хрватска реч, због неких усташких чинова из Другог рата...)

Ево, да избацим своја размишљања - Малешевци су у основи динарик племе које је упило у себе неке староседелачке Г2а родове.
"Наша мука ваља за причешћа"

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2718 послато: Новембар 29, 2016, 10:28:55 поподне »
Као и већина ЦГ и херцеговачких племена, верујем да су и Малешевци хетерогени по пореклу. Питање је само која ХГ је стожерна, што кажеш.
(волим ту лепу словенску реч - стожер; нажалост, она данас код неупућених наших људи углавном изазива реакцију да је у питању хрватска реч, због неких усташких чинова из Другог рата...)

Ево, да избацим своја размишљања - Малешевци су у основи динарик племе које је упило у себе неке староседелачке Г2а родове.


Мислим такође да су шаролики и да нису искључиво једно братство, једна хаплогрупа...не преостаје ништа друго него да се тестира одређени број породица и да се покуша доћи до одређеног закључка.


Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2719 послато: Новембар 29, 2016, 10:58:47 поподне »
Јовановић, Табанци, Зворник, РС - слава: Игњатијевдан, хаплогрупа I2a.

У Табанцима један род са Јовановићима чине: Лазићи и Симићи.

Маркери Јовановића: 13 24 16 11 14 15 11 13 13 13 11 30

У табели ”Српског ДНК пројекта” породица Ћустић која слави такође Игњатијевдан и припада хаплогрупи I2a, на 12 упоређених маркера са Јовановићем разликује се на два, по једну алелу.

Маркери Ћустића: 13 24 15 11 14 15 11 13 13 12 11 30


Поздрав Млађо,
комшија из Табанаца се и са мном поклапа  10/10 на упоредивим маркерима. Не мора и вероватно не значи много, али чисто да приметим због добросуседских односа ;)