Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2528050 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #840 послато: Јун 15, 2015, 01:56:14 поподне »
Па сад не знам шта да мислим, да ли сам ДС или ДН? До краја месеца би требао да стигне резултат теста за Ћетковића из Доње Мораче, који је по предању истог порекла, па ћемо видети шта кажу његове вредности.
Који је то маркер који би могао са сигурношћу да потврди да ли сам север или југ?

Што се маркера тиче, ти си тестирао два главна која одређују да ли је неко Дин Сјевер иили Дин Југ. 448 каже да си Сјевер, 449 каже да си Југ. Дакле преко маркера немаш шта ново сазнати. Ово једино можеш ријешти СНП тестирањем. Можда би било добро да сачекаш резултате мог Биг Ипсилон теста, да видимо да ли ће бити неких нових СНП-ова.

Мислим да би ти било корисно да тестираш СНП S17250. Сви који су Динарик Југ позитивни су на овај СНП, али је позитиван и један дио оних који су Динарик Сјевер. Међутим ако си негативан на СНП S17250 онда сасвим сигурно ниси Динарик Југ.

Можда би ипак добро било да сачекаш резултате Ћетковића и резултате мог Биг Ипсилон теста па да онда видиш шта тестирати.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #841 послато: Јун 15, 2015, 05:44:46 поподне »
ОК, сад ми је мало јасније шта и како чинити. Најпре ћу сачекати да видимо резултате теста Ћетковића. А што се тиче тестирања тог СНП S17250 то бих те замолио да ми појасниш како се наручује и колико кошта, да бих имао представу да ли ћу моћи и када да га поручим.
Поздрав.

Ван мреже Небојша38

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #842 послато: Јун 15, 2015, 06:25:37 поподне »
Здраво Војинена

Ако желиш радити СНП мој ти је предлог да пробаш код YSEQ DNA . Цене су им јако повољне, 17,50 долара, подразумева се да мораш послати узорак.
Јако су брзи, исходи стижу за седам до десет дана.

Поздрав


Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #843 послато: Јун 17, 2015, 08:41:21 поподне »
Напокон је стигао исход на 37 белега за Лакића из Карина.
Оно што је сигурно јесте да није од Бјелопавлића односно не припада њиховом кластеру.
Икавац

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #844 послато: Јун 17, 2015, 10:24:02 поподне »
Напокон је стигао исход на 37 белега за Лакића из Карина.
Оно што је сигурно јесте да није од Бјелопавлића односно не припада њиховом кластеру.

Бјелопавлић свакако није. Али јесте Е-V13

Најближи је хаплотиповима из рода А. Има једну карактеристичну вриједност која може бити и приватна мутација у посљедњих неколико генерација, а које немају остали из рода А, а то је 393=13. Друга је на брзомутирајућим маркерима 385аб.

Узимајући у обзир исту славу, исто географско поријекло и близину хаплотипа, мислим да је Лакић истог рода са Кончаревићем из Далмације.

Аксић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #845 послато: Јун 18, 2015, 08:03:26 пре подне »
Бјелопавлић свакако није. Али јесте Е-V13

Најближи је хаплотиповима из рода А. Има једну карактеристичну вриједност која може бити и приватна мутација у посљедњих неколико генерација, а које немају остали из рода А, а то је 393=13. Друга је на брзомутирајућим маркерима 385аб.

Узимајући у обзир исту славу, исто географско поријекло и близину хаплотипа, мислим да је Лакић истог рода са Кончаревићем из Далмације.

Лакић никако не може бити исти род са Кончаревићем, ако се већ зна да Кончаревић има само - 1 на панел два са Крстићем.

Лакић:    14 24 13 10 15-18 11 12 12 13 11 30 18 9-9 11 12 25 14 20 31 14-16-17-17
Кончаре:13 24 13 10 16-17 11 12 12 13 11 30 15 9-9 11 11 26/25 14 20 32 14-16-17-17
                                                                 Крстићев панел два и -1 разлика са                                Кончаревићем

Не знам на коју се једину вредност разликује Кончаревић са Крстићем на панел два, на пример нека буде вредност DYS447, уместо 26, Кончаревић би имао 25 као и Лакић.  Е сад ако упоредимо хаплотипове Лакића и Кончаревића на 25 маркера, разлика у маркере износила би пет до шест маркера на 25 маркера. Осим тoга Лакић има на вредност DYS458 чак 18 и мислим да не упада у кластер А као и још неки други хаплотипови из тог кластера.

Ако гледамо исто географско порекло тестираних и евентуалну блискост. Коначаревић би могао бити исти род са Маринковићем из Бунића, а са Лакићем никако.

 



   

   

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #846 послато: Јун 18, 2015, 08:31:39 пре подне »
Лакић никако не може бити исти род са Кончаревићем, ако се већ зна да Кончаревић има само - 1 на панел два са Крстићем.

Лакић:    14 24 13 10 15-18 11 12 12 13 11 30 18 9-9 11 12 25 14 20 31 14-16-17-17
Кончаре:13 24 13 10 16-17 11 12 12 13 11 30 15 9-9 11 11 26/25 14 20 32 14-16-17-17
                                                                 Крстићев панел два и -1 разлика са                                Кончаревићем

Не знам на коју се једину вредност разликује Кончаревић са Крстићем на панел два, на пример нека буде вредност DYS447, уместо 26, Кончаревић би имао 25 као и Лакић.  Е сад ако упоредимо хаплотипове Лакића и Кончаревића на 25 маркера, разлика у маркере износила би пет до шест маркера на 25 маркера. Осим тoга Лакић има на вредност DYS458 чак 18 и мислим да не упада у кластер А као и још неки други хаплотипови из тог кластера.

Ако гледамо исто географско порекло тестираних и евентуалну блискост. Коначаревић би могао бити исти род са Маринковићем из Бунића, а са Лакићем никако.

Написао сам јасно да "мислим", а не да сам сигуран, јер имам на увиду само 12 маркера Кончаревића. Остатак на другом панелу нам није познат. Познато је само да има једну разлику са Крстићем на 25 маркера, али се не зна на ком маркеру и да ли се ради о вриједности различитој за један корак или више. Сем ако ти немаш хаплотип Кончаревића на 25 маркера?

Аксић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #847 послато: Јун 18, 2015, 11:22:50 пре подне »
Написао сам јасно да "мислим", а не да сам сигуран, јер имам на увиду само 12 маркера Кончаревића. Остатак на другом панелу нам није познат. Познато је само да има једну разлику са Крстићем на 25 маркера, али се не зна на ком маркеру и да ли се ради о вриједности различитој за један корак или више. Сем ако ти немаш хаплотип Кончаревића на 25 маркера?

Крстић је писао Кончаревићу, али му овај још није одговорио. Зна се само да има једну разлику на панел два. Ништа то не мења и да се ради о вредност различитој на више корака.


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #848 послато: Јун 18, 2015, 11:41:37 пре подне »
Ништа то не мења и да се ради о вредност различитој на више корака.

Како мислиш не мијења?

Та разлика може бити и на маркеру 458, гдје Крстић има 15, а Лакић 18. То није мала разлика. Не знамо да ли је Кончаревић на том маркеру различити од Крстића, а можда близак Лакићу.

Аксић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #849 послато: Јун 18, 2015, 12:40:06 поподне »
Како мислиш не мијења?

Та разлика може бити и на маркеру 458, гдје Крстић има 15, а Лакић 18. То није мала разлика. Не знамо да ли је Кончаревић на том маркеру различити од Крстића, а можда близак Лакићу.

Ја сам мислио да то ништа не мења и кад би евентуално Кончаревић на вредност 458, имао 17 па чак и 18. Опет би било разлике између Кончаревића и Лакића на 5 или 6 маркера од 25. А где је панел три у којем би евентуално имали 3 разлике, а можда и више. Тако да испала би разлика на 8 - 9 или више маркера од 37.

Обзиром да је Маринковић из Бунића и да је земљак Кончаревићу и да имају исти модални хаплотип пре би рекао да су они блиски, ако су заиста један род. Кончаревић би могао да има 15 као и Маринковић или евентуално 16 на вредност 458.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #850 послато: Јун 24, 2015, 08:49:06 пре подне »
Стигли су резултати теста за Ћетковића (село Рашко, Доња Морача, ЦГ). Изгледа да је народно предање заиста тачно, јер су мој и Ћетковићев тест доста слични. Барем се мени тако чини обзиром да се разликујемо само на 4 маркера од 37. Кажем ''само'' пошто је наш заједнички предак према предању, али и према мом истраживању које је потпомогнуто и неким писаним изворима, живео негде крајем 14. и у првој половини 15. века. Мада постоје мишљења неких, што сам кажем ја одбацио јер се не поклапа са другим неким чињеницама које су веродостојне и у писаном облику, да је кнез Богдан живео у првој половини 16. века. Интересује ме шта ће на основу мог и Ћетковићевог теста прорачун да каже када је наш заједнички предак кнез Богдан Војинић живео.

PANEL 1 (1-12)
DYS393 13, DYS390 24, DYS19** 16, DYS391 11, DYS385a 15, DYS385b 16, DYS426 11, DYS388 13, DYS439 12, DYS389I 12, DYS392 11, DYS389II 29

PANEL 2 (13-25)
DYS458 17, DYS459a 8, DYS459b 10,  DYS455 11,  DYS454 11, DYS447 25, DYS437 15, DYS448 20,  DYS449 32,  DYS464a 12,
DYS464b 14, DYS464c 15, DYS464d 15

PANEL 3 (26-37)
DYS460 11, Y-GATA-H4 10,  YCAIIa 21, YCAIIb 21, DYS456 15,  DYS607 12,  DYS576 18,  DYS570 19,  CDYa 34, CDYb 36,  DYS442 11,
DYS438 10.   

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #851 послато: Јун 24, 2015, 11:05:58 пре подне »
Стигли су резултати теста за Ћетковића (село Рашко, Доња Морача, ЦГ). Изгледа да је народно предање заиста тачно, јер су мој и Ћетковићев тест доста слични. Барем се мени тако чини обзиром да се разликујемо само на 4 маркера од 37. Кажем ''само'' пошто је наш заједнички предак према предању, али и према мом истраживању које је потпомогнуто и неким писаним изворима, живео негде крајем 14. и у првој половини 15. века. Мада постоје мишљења неких, што сам кажем ја одбацио јер се не поклапа са другим неким чињеницама које су веродостојне и у писаном облику, да је кнез Богдан живео у првој половини 16. века. Интересује ме шта ће на основу мог и Ћетковићевог теста прорачун да каже када је наш заједнички предак кнез Богдан Војинић живео.

PANEL 1 (1-12)
DYS393 13, DYS390 24, DYS19** 16, DYS391 11, DYS385a 15, DYS385b 16, DYS426 11, DYS388 13, DYS439 12, DYS389I 12, DYS392 11, DYS389II 29

PANEL 2 (13-25)
DYS458 17, DYS459a 8, DYS459b 10,  DYS455 11,  DYS454 11, DYS447 25, DYS437 15, DYS448 20,  DYS449 32,  DYS464a 12,
DYS464b 14, DYS464c 15, DYS464d 15

PANEL 3 (26-37)
DYS460 11, Y-GATA-H4 10,  YCAIIa 21, YCAIIb 21, DYS456 15,  DYS607 12,  DYS576 18,  DYS570 19,  CDYa 34, CDYb 36,  DYS442 11,
DYS438 10.

Ово су релативно "чисти" резултати. Мислим да нема никакве сумње да сте ти и Ћетковић дио једног скорашњег рода. Ово закључујем због специфичних вриједности на маркеру 385аб. Затим на мутацији на маркерима 389 1 и 2 коју треба рачунати као једну. Кад бих се кладио, кладио бих се на 90% да сте исти род у задњих пар стотина година.


Немој очекивати да ти генетика да тачну годину за најскоријег заједничког претка. Међутим, реална је претпоставка да сте потомци Богдана Љешњанина који се помиње у предању. Ако су ваше генеаологије тачне везано за везу са Богданом Љешњанином. У сваком случају остаје чињеница генетске повезаности између вас двојице.

Такође је кроз резултате Ћетковића потврђено да сте И2а Динарик Сјевер. Мислим да би неко од вас двојица требао тестирати СНП S 17250 који се за 40 долара може тестирати код ФТДНА. А у зависности резултата на том СНП-у отвара вам се читав низ СНП-ова доступних за тестирање, од којих вас неки могу повезати са још специфичнијим огранцима, а можда установити и даљу везу са словенским сјевером.

Драго ми је због овог резултатата, јер се назире хаплотип још једног великог српског рода из Црне Горе, који обухвата велики број породица.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #852 послато: Јун 24, 2015, 11:35:38 пре подне »
Хвала ти на коментару. Морам ти признати да ми је пао камен са срца када сам јутрос видео резултате теста. Након 30-ак год истраживања породичног порекла, исчитавања мноштва књига, прикупљања разних објављених хроника и материјала припремљених за штампу, комуникација са људима који су у сличној причи, чак и обиласка неких локација на терену да бих ступио у контакт са појединцима за које сам чуо да су добре памтише, био сам у ситуацији да се нађем у дилеми да ли је народно предање заиста тачно или је можда у случају љешанских братстава било неких саплемењавања. Овим резултатом теста показало се да је предање добро упамтило суштину, само постоје неке варијанте које се међусобно мало разликују када је у питању време досељења кнеза Богдана у жупу Морача, редослед места у кретању његове породице од села Војинићи до села Лијешње у данашњим Ровцима, број и имена његових синова, места где се догодило убиство турака на крсној слави, и многих других појединости.  Надам се да ће се ускоро појавити и неко од љњшанских братстава из огранка који је одселио са Лијешња у Ђуђевину у Доњој Морачи. Тиме би дефинитивно била заокружена прича.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #853 послато: Јун 24, 2015, 11:53:33 пре подне »
Да ли би тест на 67 маркера могао да да нешто прецизнији и поузданији прорачун када је могао живети мој и Ћетковићев заједнички предак?

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #854 послато: Јун 24, 2015, 11:57:34 пре подне »
Хвала ти на коментару. Морам ти признати да ми је пао камен са срца када сам јутрос видео резултате теста. Након 30-ак год истраживања породичног порекла, исчитавања мноштва књига, прикупљања разних објављених хроника и материјала припремљених за штампу, комуникација са људима који су у сличној причи, чак и обиласка неких локација на терену да бих ступио у контакт са појединцима за које сам чуо да су добре памтише, био сам у ситуацији да се нађем у дилеми да ли је народно предање заиста тачно или је можда у случају љешанских братстава било неких саплемењавања. Овим резултатом теста показало се да је предање добро упамтило суштину, само постоје неке варијанте које се међусобно мало разликују када је у питању време досељења кнеза Богдана у жупу Морача, редослед места у кретању његове породице од села Војинићи до села Лијешње у данашњим Ровцима, број и имена његових синова, места где се догодило убиство турака на крсној слави, и многих других појединости.  Надам се да ће се ускоро појавити и неко од љњшанских братстава из огранка који је одселио са Лијешња у Ђуђевину у Доњој Морачи. Тиме би дефинитивно била заокружена прича.

Драго ми је што су резултати Ћетковића потврдили народно предање. Драго ми је јер знам колико је vojinena уложио напора и труда да дође до неке најближе истине о поријеклу своје породице. Ово је велики успјех Српског ДНК пројекта јер се зна хапло група за преко четредесет братстава која изводе поријекло од Богдана Лешњанина. Овим се потврђује да су нас неки истраживачи народне традиције свјесно или из незнања навели на погрешан пут чиме смо утрошили огромну енергију истражујући поријекло бројних братстава. Али то је имало и добру страну. Бар смо много научили о нашим комшијама и пријатељима.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #855 послато: Јун 24, 2015, 11:59:35 пре подне »
Хвала ти на коментару. Морам ти признати да ми је пао камен са срца када сам јутрос видео резултате теста. Након 30-ак год истраживања породичног порекла, исчитавања мноштва књига, прикупљања разних објављених хроника и материјала припремљених за штампу, комуникација са људима који су у сличној причи, чак и обиласка неких локација на терену да бих ступио у контакт са појединцима за које сам чуо да су добре памтише, био сам у ситуацији да се нађем у дилеми да ли је народно предање заиста тачно или је можда у случају љешанских братстава било неких саплемењавања. Овим резултатом теста показало се да је предање добро упамтило суштину, само постоје неке варијанте које се међусобно мало разликују када је у питању време досељења кнеза Богдана у жупу Морача, редослед места у кретању његове породице од села Војинићи до села Лијешње у данашњим Ровцима, број и имена његових синова, места где се догодило убиство турака на крсној слави, и многих других појединости.  Надам се да ће се ускоро појавити и неко од љњшанских братстава из огранка који је одселио са Лијешња у Ђуђевину у Доњој Морачи. Тиме би дефинитивно била заокружена прича.

Унио сам Ћетковића у табелу Српског ДНК Пројекта у исти род са тобом. Имаш ли приједлог за назив рода?

Претпоставио сам да и Ћетковић слави Аранђеловдан.

Ови резулатати вам остављају могућност, наравно уколико буде новчаних могућности, да попут оног што је Млађо урадио са Аврамијевштацима, у потпуности профилишите свој род. Тестирање на већем броју појединаца и на већем броју маркера, уз циљане СНП анализе може резултирати тиме да се направи филогенетичко стабло читавог рода.

Опет кажем доста зависи и од новца, а ли је добро да стоји отворена могућност.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #856 послато: Јун 24, 2015, 12:00:56 поподне »
Да ли би тест на 67 маркера могао да да нешто прецизнији и поузданији прорачун када је могао живети мој и Ћетковићев заједнички предак?

Сигурно би прорачун био прецизнији, али није само у броју маркера, већ и у броју тестираних.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #857 послато: Јун 24, 2015, 12:34:01 поподне »
Унио сам Ћетковића у табелу Српског ДНК Пројекта у исти род са тобом. Имаш ли приједлог за назив рода?

Претпоставио сам да и Ћетковић слави Аранђеловдан.

Ови резулатати вам остављају могућност, наравно уколико буде новчаних могућности, да попут оног што је Млађо урадио са Аврамијевштацима, у потпуности профилишите свој род. Тестирање на већем броју појединаца и на већем броју маркера, уз циљане СНП анализе може резултирати тиме да се направи филогенетичко стабло читавог рода.

Опет кажем доста зависи и од новца, а ли је добро да стоји отворена могућност.
Ћетковићи славе св. Кирила Словенског 27. фебруара (14. фебруара по јулијанксом календару). Они су задржали стару славу коју је славио и кнез Богдан када су му турске харачлије бануле на славу, и када се десило то да су му оскрнавили славу и увредили га, због чега их је он са својим синовима побио и запалио у кули, и након тога узео да слави св. Архангела Михаила (Аранђеловдан). Та чињеница да огранак који је отишао у село Рашко слави св. Кирила Словенског (Ћириловдан), а они који су остали на Лијешњу славе св. Архангела Михаила, упућује на то да се ово убиство турака и промена славе можда десило након пресељења овог огранка са Лијешња у Рашко, па можда из тог разлога они нису били у ситуацији да су морали да мењају славу.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #858 послато: Јун 24, 2015, 12:40:35 поподне »
Унио сам Ћетковића у табелу Српског ДНК Пројекта у исти род са тобом. Имаш ли приједлог за назив рода?
Искрено не знам шта бих ти предложио обзиром да још увек нисам успео да докажем или оповргнем тврдње неких да кнез Богдан Војин(ов)ић води порекло од средњевековне властелинске породице Војиновић. Иначе бих ти најпре предложио да то буде управо род Војиновић. Овако може рецимо ''Љешњани'' или ''Љешњани-Војинићи''.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #859 послато: Јун 24, 2015, 02:51:20 поподне »
Искрено не знам шта бих ти предложио обзиром да још увек нисам успео да докажем или оповргнем тврдње неких да кнез Богдан Војин(ов)ић води порекло од средњевековне властелинске породице Војиновић. Иначе бих ти најпре предложио да то буде управо род Војиновић. Овако може рецимо ''Љешњани'' или ''Љешњани-Војинићи''.

Унио сам име рода и промијенио славу Ћетковићу на Пројекту.

Војинена, можда не би било лоше да отвориш тему о овом роду на подфоруму Српски ДНК Пројекат као што је рађено и за остале родове. Добро би било да се попишу све познате породице које припадају овом роду, предања, родослови. Све то може бити корисно за неке припаднике овог рода који би се тестирали.