Аутор Тема: Српски N-P189.2  (Прочитано 312955 пута)

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #520 послато: Март 12, 2017, 11:26:25 пре подне »
Дошли резултати, Wood је испао позитиван на N-P189.2.
Значи ипак су нам Енглези рођаци :) ово доста шири причу о нашој хаплогрупи

Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #521 послато: Март 12, 2017, 01:06:17 поподне »
Желим се захвалити господину Николи Јанковићу поријеклом из Ужица, на списковима људи с којима има највише преклапања на 23andMe, а које је подијелио са нама на теми форума (Y-ДНК резултати са 23andme и остали (без хаплотипова) , http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1193.0). Из тих спискова издвојио бих овдје оне људе који се односе на Српски N-P189.2

Искуцао сам са 23andme податке о људима с којима имам највише прѣклапања.

Тео Удовчић, 0,25%, N-P189.2

Ево још неких, налетѣх на подоста ових N-P189.2, баш чудно...

Богић Јокановић, N-P189.2
Theodore Polovina, Хрватска, Лика, Далмација, N-P189.2
Александар Кецојевић, N-P189.2
Оливер Крсмановић, Мокра Гора, N-P189.2


Још неки носиоци N-P189.2 који су се уредно потписали:

Ђорђе Бабић, Хрватска, N-P189.2
Борис Гаврић, Хрватска, Босна и Херцеговина, N-P189.2
Nicholas Stetic, Осијек, Тења, Бела Лоза, Загреб, Лика, Славонија, N-P189.2


Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #522 послато: Март 12, 2017, 02:03:40 поподне »
Желим се захвалити господину Николи Јанковићу поријеклом из Ужица, на списковима људи с којима има највише преклапања на 23andMe, а које је подијелио са нама на теми форума (Y-ДНК резултати са 23andme и остали (без хаплотипова) , http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1193.0). Из тих спискова издвојио бих овдје оне људе који се односе на Српски N-P189.2

Хвала Црнчевић! Да барем имамо и емајл контак од ових тестираних.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #523 послато: Март 19, 2017, 01:58:10 поподне »
Распоред хаплогрупе N1a на основу Српског днк пројекта и 23andMe




Бројем 2 означени су тестирани са 23andMe:

- Зубић, Благај, Купрес
- Штетић, Лика. По свему судећи из Врховина, где су били бројни и Узелци N1a
- Половина, Лика (околина Лапца, или Острвица крај Госпића)


На основу досадашњих резутата, може се закључити да су се припадници N1a из Старе Херцеговине највише исељавали ка Крајини и низ Дрину.

Сад видим да су по предању тестирани Зубић из Благаја и тестирани Малешевић из Гламоћа један род. Генетика потврдила предање.

Зубића је старо презиме Малешевићи. Крајем 18. века довела је баба Зуба из Гламоча два сина: Јована и Арсенија и неколико кћери. На месту где су сада Зубићи био је Илија Шарвала. Арсеније да субаши Мехмед-аге Тулића по кацу масног сира и кајмака, те он дигне Шарвале а намести Зубиће. Славе Св. Јована. Од Арсенија данас има тринаест, а од Јована десет кућа.

ИЗВОР: Боривоје Милојевић – Купрешко, Вуковско, Равно и Гламочко Поље

http://www.poreklo.rs/2013/09/21/poreklo-prezimena-selo-mr%C4%91enovci-kupres/




Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #524 послато: Април 01, 2017, 02:08:10 пре подне »
Нови припадници N хаплогрупе са теме форума Y-ДНК резултати са 23andme и остали (без хаплотипова) (http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1193.220).

Хаплогрупа N (већина вероватно N1a)


1. Стеван Бајић, Радљевац, Книн. Бајићи из Радљевца славе Св. Јована. Пореклом су из Босне (17. век).

2. Драгољевић, Купрес, БиХ. Презимена: Панић, Костовић. Драгољевићи су пореклом из Бањана (хаплогрупа одговара). Међу купрешким Драгољевићима се помиње и презиме Панић. У том крају већ постоји род Зубић-Малешевић, такође N1a.

3. Удовчић, САД. Презимена: Згоњанин, Космајац.

4. Ђорђе Бабић, Хрватска

Први Стевањштак међу N-P189.2 (Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту (http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=391.3380)), добро нам дошао!

Ђилас, Стевањдан, Бијељина

Припада хаплогрупи N-P189.2. Од тестираних из опшег рода најближи су му Гаговић (3/23), Шаљић, Јовановић, Радовић и Шкундрић (4/23), и Ашкраба (3/19). Има неколико карактеристичних вредности: DYS393=13 (сви остали имају 14), DYS576=16 (сви остали 17 и више), вредност DYS458=17 дели само са Ашкрабом (сви остали 18), а вредност DYS389II=28 само са Гаговићем (сви остали 29 и више).

Ван мреже П

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 109
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #525 послато: Април 13, 2017, 09:57:47 поподне »
Малочас ми је овај човек одговорио, зове се Brian Klick, али је пореклом Србин и каже да му је презиме било "Klickovich" (нисам сигуран да ли је то Кличковић или Кликовић). Претрагом на брзака на гуглу сам нашао да су Кличковићa има у Глини. Молим ако неко зна нешто више о Кличковићима или Кликовићима да напише, пошто сам обећао човеку да ћу му помоћи. Са мном има поклапања 12/12, 24/25, 33/37.

Тестирани Кличковић је поријеклом из Трепче код Вргинмоста (Банија).
Крсна слава банијских Кличковића је Ђурђевдан.
Занимљиво је да су Кличковићи током XVIII вијека биљежени прво као Кричковићи, а потом као Кличковићи.
Потврђени су на Банији још 1736. године, када се помиње поп Максим Кричковић.

Дакле, Кличковић (раније Кричковић), Трепча, општина Вргинмост (Банија), Ђурђевдан.
Битно је напоменути да већ имамо тестиран овај род у једном необјављеном истраживању и да се ради о другој хаплогрупи која је такође карактеристична за Крајину.
Имамо већ неколико примјера гдје у једном роду постоји више хаплогрупа (нпр. Кецмани).

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #526 послато: Април 14, 2017, 12:22:55 пре подне »
Тестирани Кличковић је поријеклом из Трепче код Вргинмоста (Банија).
Крсна слава банијских Кличковића је Ђурђевдан.
Занимљиво је да су Кличковићи током XVIII вијека биљежени прво као Кричковићи, а потом као Кличковићи.
Потврђени су на Банији још 1736. године, када се помиње поп Максим Кричковић.

Дакле, Кличковић (раније Кричковић), Трепча, општина Вргинмост (Банија), Ђурђевдан.
Битно је напоменути да већ имамо тестиран овај род у једном необјављеном истраживању и да се ради о другој хаплогрупи која је такође карактеристична за Крајину.
Имамо већ неколико примјера гдје у једном роду постоји више хаплогрупа (нпр. Кецмани).

Одакле та податак да је тестирани из Трепче код Вргинмоста? Колико сам ја упознат са ситуацијом, тестирани каже да му је прадеда дошао из Србије у Америку. И то је све што зна о својим Кличковићима.

Ван мреже П

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 109
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #527 послато: Април 14, 2017, 05:39:37 пре подне »
Одакле та податак да је тестирани из Трепче код Вргинмоста? Колико сам ја упознат са ситуацијом, тестирани каже да му је прадеда дошао из Србије у Америку. И то је све што зна о својим Кличковићима.

Имам своје методе. :)

Добио сам електронску адресу тестираног (Brian Klick) и послао сам му поруку. Прије него што је одговорио провукао сам његову електронску адресу кроз гугл претрагу и тако нашао пар занимљивих линкова, а преко једног од њих сам сазнао гдје је тестирани ишао у средњу школу (Hagerstown, Maryland). Онда сам тражио најстаријег човјека са презименом Klick у том мјесту и пронашао сам човјека под именом Russell Klick (1988-1952):
https://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=120117849

Онда сам исто име (Russell Klick) уписао у претрагу на сајту www.familysearch.org и добио да се поменути човјек потписивао и као Russell Vasily Klick и који је поријеклом из Ласиње у Југославији:



Кличковића је до Другог свјетског рата било у Трепчи (матица), Дугом Селу Ласињском и Стипану (сва ова села спадала су под општину Ласиња).

Потом сам на истоименом сајту потражио Василија Кличковића и пронашао сам двојицу (један рођен око 1893, други рођен око 1888 године). Даљом претрагом утврдио сам да је наш Василије (1888) рођен у Трепчи, а да му је мајка од Радовића (презиме присутно у Трепчи и у Дугом Селу Ласињском).

Након тога јавио ми се и сам тестирани који је потврдио да је управо Russell Vasily Klickovich његов предак, да су Василијеви родитељи Ђуро Кличковић и Ана Радовић, а да је породица прво живјела у Пенсилванији, да би касније прешла у Мериленд (што се поклапа са информацијама из докумената о Василију).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #528 послато: Април 14, 2017, 10:30:20 пре подне »
Имам своје методе. :)

Добио сам електронску адресу тестираног (Brian Klick) и послао сам му поруку. Прије него што је одговорио провукао сам његову електронску адресу кроз гугл претрагу и тако нашао пар занимљивих линкова, а преко једног од њих сам сазнао гдје је тестирани ишао у средњу школу (Hagerstown, Maryland). Онда сам тражио најстаријег човјека са презименом Klick у том мјесту и пронашао сам човјека под именом Russell Klick (1988-1952):
https://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=120117849

Онда сам исто име (Russell Klick) уписао у претрагу на сајту www.familysearch.org и добио да се поменути човјек потписивао и као Russell Vasily Klick и који је поријеклом из Ласиње у Југославији:



Кличковића је до Другог свјетског рата било у Трепчи (матица), Дугом Селу Ласињском и Стипану (сва ова села спадала су под општину Ласиња).

Потом сам на истоименом сајту потражио Василија Кличковића и пронашао сам двојицу (један рођен око 1893, други рођен око 1888 године). Даљом претрагом утврдио сам да је наш Василије (1888) рођен у Трепчи, а да му је мајка од Радовића (презиме присутно у Трепчи и у Дугом Селу Ласињском).

Након тога јавио ми се и сам тестирани који је потврдио да је управо Russell Vasily Klickovich његов предак, да су Василијеви родитељи Ђуро Кличковић и Ана Радовић, а да је породица прво живјела у Пенсилванији, да би касније прешла у Мериленд (што се поклапа са информацијама из докумената о Василију).

Свака част, Петре! Експерт си да нађеш Банијца, где год се он сакрио.

И веровао сам да су ови заправо Кричковићи. Ево мог поста из јуна 2016.:

Можда треба поменути и презиме Klickovich N1a из СДП. Ово презиме се свакако може протумачити као Кличковић, што се аутоматски доводи у везу са Кричковићима.

Презиме Кричковић је веома раширено на простору Крајине, па је реално да и међу њима има више хаплогрупа. Друга опција је да су неки родови, међусобно несродни, заједно кренули из старе постојбине, што мислим да је мање вероватно.


Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #529 послато: Април 14, 2017, 11:02:34 пре подне »
Имам своје методе. :)

Добио сам електронску адресу тестираног (Brian Klick) и послао сам му поруку. Прије него што је одговорио провукао сам његову електронску адресу кроз гугл претрагу и тако нашао пар занимљивих линкова, а преко једног од њих сам сазнао гдје је тестирани ишао у средњу школу (Hagerstown, Maryland). Онда сам тражио најстаријег човјека са презименом Klick у том мјесту и пронашао сам човјека под именом Russell Klick (1988-1952):
https://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=120117849

Онда сам исто име (Russell Klick) уписао у претрагу на сајту www.familysearch.org и добио да се поменути човјек потписивао и као Russell Vasily Klick и који је поријеклом из Ласиње у Југославији:


Кличковића је до Другог свјетског рата било у Трепчи (матица), Дугом Селу Ласињском и Стипану (сва ова села спадала су под општину Ласиња).

Потом сам на истоименом сајту потражио Василија Кличковића и пронашао сам двојицу (један рођен око 1893, други рођен око 1888 године). Даљом претрагом утврдио сам да је наш Василије (1888) рођен у Трепчи, а да му је мајка од Радовића (презиме присутно у Трепчи и у Дугом Селу Ласињском).

Након тога јавио ми се и сам тестирани који је потврдио да је управо Russell Vasily Klickovich његов предак, да су Василијеви родитељи Ђуро Кличковић и Ана Радовић, а да је породица прво живјела у Пенсилванији, да би касније прешла у Мериленд (што се поклапа са информацијама из докумената о Василију).

Свака част Петре! До твог истраживачког 'похода' Трепча је била само претпоставка за постојбиу тестираног. Сад мислим да се слободно може унети ко место порекла у табелу СДП, заједно са славом.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #530 послато: Април 14, 2017, 11:13:15 пре подне »
Свака част за проналажење тачног места порекла. Ипак бих узео са резервом тврдњу да је презиме Кличковић настало од Кричковић. Немамо никакав конкретан доказ, осим тога да је био неки поп Кричковић на Банији, која је широк појам у односу на то село. И мислим да је врло редак случај такве транформације презимена, када замењена слова уопште нису слична.

Ван мреже П

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 109
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #531 послато: Април 14, 2017, 12:06:06 поподне »
Свака част за проналажење тачног места порекла. Ипак бих узео са резервом тврдњу да је презиме Кличковић настало од Кричковић. Немамо никакав конкретан доказ, осим тога да је био неки поп Кричковић на Банији, која је широк појам у односу на то село. И мислим да је врло редак случај такве транформације презимена, када замењена слова уопште нису слична.

Зрно, рекох већ да имамо једног тестираног Кличковића из тог рода на једном необјављеном истраживању.
Имао сам добар разлог да се темељно бавим овим родом, па можете претпоставити о којој се хаплогрупи ради.

Помињање Кричковића, а не Кличковића у том крају имамо на неколико мјеста.
- поп Максим Кричковић (1736)

Исти човјек помиње се неких 30-ак година касније у Утињи на Кордуну.

- поп Вучко Кричковић (XVIII вијек)


- 1797. године Иван Кричковић поклања двије књиге стипанској цркви за душу свог сина Арсенија

Сама Трепча која је матица Кличковића припадала је стипанској парохији, тако да ту нема промашаја.

Црвеном бојом обиљежио сам мјеста у којима је било Кличковића прије Другог рата, а плавом бојом обиљежио сам мјеста гдје се помињу Кричковићи током XVIII вијека.


Обрнуту појаву имамо у Босанској крајини, гдје се лички Кричковићи (који су се ту населили током XIX вијека), временом почињу називати Кличковићима.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #532 послато: Април 14, 2017, 12:06:27 поподне »
Кричковића је било највише у Лици, у селу Могорић.
У подрубрици "ТРАЖИ", укуцајте - Госпић и околна села - и тамо код списка личких солунских добровољаца, наћи ћете и насеље Могорић са Кричковићима.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #533 послато: Април 14, 2017, 12:34:56 поподне »
Прелазак "л" у "р" или обрнуто "р" у "л" уопште није необичан и јавља се у многим језицима. Типичан пример у српском је када људи греше при формирању упитне речце "јел'" од "је ли", па уместо тога кажу "јер".
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #534 послато: Април 14, 2017, 12:52:21 поподне »
Прелазак "л" у "р" или обрнуто "р" у "л" уопште није необичан и јавља се у многим језицима. Типичан пример у српском је када људи греше при формирању упитне речце "јел'" од "је ли", па уместо тога кажу "јер".

Или овај што је пописивао није знао да каже "р". Либа либи глизе леп. :)

Кричковића са славом Св. Никола било је прилично на простору Босанске Крајине. Ту је 1882. пописано и презиме Кличко, са истом славом.

У Банатском Карађорђеву помињу се исељеници из тих крајева. На списку је и презиме Кличковић:

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #535 послато: Април 14, 2017, 01:03:05 поподне »
Прелазак "л" у "р" или обрнуто "р" у "л" уопште није необичан и јавља се у многим језицима. Типичан пример у српском је када људи греше при формирању упитне речце "јел'" од "је ли", па уместо тога кажу "јер".

То што си дао за пример је чиста неписменост, јер ти који праве такве грешке, не знају шта уопште значи "јер", а шта "јел", па зато мешају. Али, баталимо сад ту причу :)

Ван мреже П

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 109
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #536 послато: Април 14, 2017, 01:12:20 поподне »
Управо ми стигоше скенови из Новог Сада везани за род Кличковића/Кричковића из Трепче:
- 1762. година

- 1797. година

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #537 послато: Април 16, 2017, 07:35:00 поподне »
Истраживање: Y chromosome STR polymorphisms in a Serbian population sample

узорак: 114

N1a: 0.9%

Хаплотип: 14 25 14 10 12-16 ? ? ? 14 14 29

Запала ми је за око мутација на маркеру 385a. Наши N1a ту углавном имају вредност 11. Не сећам се да ли је на затвореном делу форума било резултата са овом вредношћу. Мислим да сам видео ту комбинацију 12-16 на неком анонимном истраживању.

Не мора ништа специјално да значи, с обзиром да је реч о једном од бржих маркера.

Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #538 послато: Април 19, 2017, 02:03:37 пре подне »
Прелиставао сам тему Српски N-P189.2 (свих 27 страна  :D) уназад, но нисам примјетио да смо имали идентификован узорак id:YF01795 са yfull као Холанђанина. Примјетно је да и сада кад се погледа на http://yfull.com/tree/N/ , једини YF01795 нема ознаку поријекла. На форуму Anthrogenica половином 2014. године отворена је тема Big Y results for N-P189.2 show 326 novel variants, гдје се налази тридесетак интересантних постова, а кратак пост Igmayka од 03.12.2014. године гдје нам је открио рођака из Холандије преносим :

Igmayka Gold Class Member
YFull has released a new haplotree for N (http://yfull.com/tree/N/), now based on 3 Big Y BAM files from N-P189.2 as well as the ancient sample of Hungarian N-Y6503. Here is how the SNP counts stand. I have included a translation into elapsed time, presuming the usual equivalence for Big Y BAM files analyzed by YFull (140-150 years per SNP):
The two Balkan N-P189.2 men diverged 420-450 years ago.
The Balkan men diverged from the Dutch N-P189.2 man 3600-3900 years ago.
N-P189.2 diverged from the ancient Hungarian N-Y6503 sample 8800-9400 years ago.
N-Y6503 diverged from the rest of N (N-Z7462 or N-L735) 23100-24700 years ago.
Last edited by lgmayka; 12-03-2014 at 03:16 PM.

Тема се може прегледати на:  http://www.anthrogenica.com/archive/index.php/t-2277.html

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #539 послато: Април 19, 2017, 11:28:09 пре подне »
Прелиставао сам тему Српски N-P189.2 (свих 27 страна  :D) уназад, но нисам примјетио да смо имали идентификован узорак id:YF01795 са yfull као Холанђанина. Примјетно је да и сада кад се погледа на http://yfull.com/tree/N/ , једини YF01795 нема ознаку поријекла. На форуму Anthrogenica половином 2014. године отворена је тема Big Y results for N-P189.2 show 326 novel variants, гдје се налази тридесетак интересантних постова, а кратак пост Igmayka од 03.12.2014. године гдје нам је открио рођака из Холандије преносим :

Igmayka Gold Class Member
YFull has released a new haplotree for N (http://yfull.com/tree/N/), now based on 3 Big Y BAM files from N-P189.2 as well as the ancient sample of Hungarian N-Y6503. Here is how the SNP counts stand. I have included a translation into elapsed time, presuming the usual equivalence for Big Y BAM files analyzed by YFull (140-150 years per SNP):
The two Balkan N-P189.2 men diverged 420-450 years ago.
The Balkan men diverged from the Dutch N-P189.2 man 3600-3900 years ago.
N-P189.2 diverged from the ancient Hungarian N-Y6503 sample 8800-9400 years ago.
N-Y6503 diverged from the rest of N (N-Z7462 or N-L735) 23100-24700 years ago.
Last edited by lgmayka; 12-03-2014 at 03:16 PM.

Тема се може прегледати на:  http://www.anthrogenica.com/archive/index.php/t-2277.html

Ово ти је из 2014, па су се ствари веч мало промениле од тада. YF01795 ти је Американац Реаце, и нема везе са Холандијом. Тако да незнам одакле овом lgmayka да је YF01795 'Dutch N-P189.2 man', кад ни сам Реаце незна своје порекло.

А и за ова два 'Balkan N-P189.2' YFull сад показује да су 900 година разлике а не 420-450.

Иначе, у ФТДНА лабораторији се тренутачно обрађују три N-P189.2 Биг Ипсилона. Надам се да че завршит анализу до краја следечег месеца.