Аутор Тема: Српски N-P189.2  (Прочитано 312726 пута)

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #460 послато: Јануар 29, 2017, 12:27:34 пре подне »
Ја сам Стакић који припада овој хаплогрупи. Занимљиво је пратити како пристижу нови резултати. Надам се да ће се тиме разјаснити порекло, токови миграција и слично. У овом тренутку је један мали проценат истраживања спроведен и питање је каква нас све изненађења чекају.

п.с. Данас сам био на скупштини Друштва српских родословаца "Порекло" и имао прилику да упознам неке од вас и уживо.

Добро нам дошао и хвала на јављању!

Ваши су СТР резултати занимљиви пошто сте једини тестирани N-P189.2 који има на маркеру DYS389ii = 28 а да је маркер DYS389i = 14. Иначе у маркер DYS389ii су додати и резултати са маркера DYS389i.


Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #461 послато: Јануар 29, 2017, 10:44:53 пре подне »
Ја сам Стакић који припада овој хаплогрупи. Занимљиво је пратити како пристижу нови резултати. Надам се да ће се тиме разјаснити порекло, токови миграција и слично. У овом тренутку је један мали проценат истраживања спроведен и питање је каква нас све изненађења чекају.

п.с. Данас сам био на скупштини Друштва српских родословаца "Порекло" и имао прилику да упознам неке од вас и уживо.

Стакићу, молим те промени своје име на форуму из "стакић" у "Стакић".

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #462 послато: Јануар 29, 2017, 12:08:10 поподне »
 И ја желим добродошлицу Стакићу. Јуче смо се видјели на  Скупштини. Размијенисмо пар ријечи о Википедији, питах за једног администратора, а најважније, заборави да га питам: је ли он  математичар по образовању? Да не ширим даљу причу.  Све ми се чини да јесте.

Ван мреже Стакић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 27
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #463 послато: Јануар 29, 2017, 08:26:50 поподне »
Хвала свима.

Добро нам дошао и хвала на јављању!

Ваши су СТР резултати занимљиви пошто сте једини тестирани N-P189.2 који има на маркеру DYS389ii = 28 а да је маркер DYS389i = 14. Иначе у маркер DYS389ii су додати и резултати са маркера DYS389i.

Шта то тачно значи? Видим да је пар тих маркера код већине у овој хаплогрупи 14 и 29.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #464 послато: Јануар 29, 2017, 10:39:03 поподне »

Шта то тачно значи? Видим да је пар тих маркера код већине у овој хаплогрупи 14 и 29.

У тако блиској хаплогрупи то ни не треба значит нешто пуно, само да су ваши резултати специфични по том маркеру. Ако че се икад радити детаљније истраживање наше N-Y7310 гране онда наравно то и може значити нешто.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #465 послато: Фебруар 02, 2017, 10:37:01 пре подне »
Пронађен први расцеп на подоста стабилном СНП маркеру у нашој N-Y7310 подграни. Јокић и Узелац FGC28483+, Тушек FGC28483-

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #466 послато: Фебруар 02, 2017, 10:45:24 поподне »
Пронађен први расцеп на подоста стабилном СНП маркеру у нашој N-Y7310 подграни. Јокић и Узелац FGC28483+, Тушек FGC28483-

Заборавих напоменути раније да је и онај непознати GRC13294033 у нашој подграни FGC28483-

Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #467 послато: Фебруар 03, 2017, 01:02:12 пре подне »
Заборавих напоменути раније да је и онај непознати GRC13294033 у нашој подграни FGC28483-

Половином септембра Небојша нам је дао линкове ка раду гдје се помиње непознати GRC13294033 дефинисан као "mixed origin''.

У овом раду се помиње узорак са том ознаком (mixed origin):

http://www.cell.com/cms/attachment/2061648621/2063161143/mmc1.pdf

http://www.cell.com/cms/attachment/2061648621/2063161146/mmc3.xlsx

Uvidom u pomenuti rad grupe autora u The American Journal of Human Genetics, Volume 99, Human Y Chromosome Haplogroup N, datom na 18 strana o pomenutom uzorku našao sam slijedeće podatke:

Na 2. strani rada tabelu razgranatog filogenetskog NO stabla sa pripadajućih 97 uzoraka (Figure S1: Detailed phylogenetic tree of Y-chromosome haplogroup N based on 97 high coverage sequences.).
Početak NO stabla na vremenskoj liniji definisanog otprilike 42-43000 godina od danas ( dalje o/d ), ogranak O definisan oko 35000 g. o/d (sa pripadajuća 3 uzorka od 97, Burmese, Lebbo i Murut porijekla),
ogranak N definisan oko 25-26000 g. o/d sa pripadajuće dvije grane N5 i N2’4.
N2’4 grana definisana je oko 20000 g. o/d i kroz svoje dvije nizvodne grančice N2’3 i N4 obuhvatila je 93 uzorka azijskog i evropskog porijekla od 97.
N5 granu definisanu istodobno ogranku N, oko 25-26000 g. o/d , sa pripadajućim jednim uzorkom od 97, uzorak je identifikovan kao mixed origin GRC13294033. Jedan jedini uzorak koji nije definisan geografskim porijeklom od 97 uvrštenih u tabelarni Figure S1 prikaz. (!)

Na 4. strani rada tabelu (Figure S2. Refined topology of Y-chromosome haplogroup N based on re-sequencing 6.2 Mbp in 94 individuals described in Table S1. Mutation counts and branching defining markers (included in counts) are shown on the branches. Dashed line indicates known branch without sequence data.).
N ogranak definisanog markerom M231 (74) iz kojeg se razdvajaju dvije grančice , lijeva B481 (28) N1’4 i desna B482 (115) N5. Desna grančica N5 završava sa identifikacijom jednog uzorka (Sample Identifier : Mixed origin sample , Mixed origin).

Na 11. strani rada tabelu (Table S1. List of high coverage samples and their geographic affiliations) u kojoj na 13. strani pod rednim brojem 94 nalazimo podatke : Mixed origin (Population), unknown (Country of origin), unknown (Region of origin), N5 (Haplogroup), - (latitude), - (longitude), GRC13294033 (Sequence ID), This study (Source).

Zanimljivo je i to što su podaci o uzorku ovog nepoznatog i miješanog porijekla, u pomenutom radu ove grupe autora (The American Journal of Human Genetics, Vol. 99, Issue 1, p163–173 Published in issue: July 07, 2016) definisanog N5 haplogrupom i markerom B482, smješteni u filogenetsko stablo NO-M214 na sajtu http://www.secret-bases.co.uk/wiki/Haplogroup_N-M231

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #468 послато: Фебруар 05, 2017, 11:19:12 поподне »
Након три Биг Ипсилона и четри YFull анализе наша N-Y7310 подграна изгледа овако. Ово ми је први покушај анализе СНПова па ако има неко искуснији покоји савет нека слободно остави коментар или пошаље ПП.



Захваљујем Давору на упутама за проналажење СНП података.

Ван мреже Милан Степановић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 48
  • N2-Y6503 P189.2 (Св. Јован)
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #469 послато: Фебруар 06, 2017, 08:53:55 пре подне »
Било би добро када би нас више имало анализе на већем броју маркера од овог који је тренутно остварљив у Београду (23), а ствари би са нашом граном ове ХГ биле кудикамо јасније. Ипак, очито је да се ради о знатно већем роду него што је то у први мах изгледало (посебно из западнијих српских области у Хрватској и Босни, те на основу јављања, уз две традиционалне пивске крсне славе св. Јована и св. Николе, и треће знатно присутне у овом роду - Св. Ђорђа). Како је, ипак, реч о малој и скоро ендемичној европској подгрупи једне ХГ, ограниченој углавном на једну народност и на један релативно узан географски простор, њена свестранија анализа би била драгоцен допринос и етногенези Срба и генетичкој повесници настанка препознатљивих европских ХГ.
Час ми весте стару славу
крви моје прарођачке...
[Лаза Костић]

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #470 послато: Фебруар 06, 2017, 09:28:58 пре подне »
Неко је јуче на некој од тема о Војводини поменуо и Јокиће из Сивца као старосједилачку породицу у Бачкој. Не могу сад да неђем, мислим да се спомињу као досељеници из Сентивана или сл.

Нисам схватио да ли се у том случају Јокићи N-P189.2 сматрају старосједиоцима у Бачкој још прије 1690?

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #471 послато: Фебруар 06, 2017, 10:37:31 пре подне »
Неко је јуче на некој од тема о Војводини поменуо и Јокиће из Сивца као старосједилачку породицу у Бачкој. Не могу сад да неђем, мислим да се спомињу као досељеници из Сентивана или сл.

Нисам схватио да ли се у том случају Јокићи N-P189.2 сматрају старосједиоцима у Бачкој још прије 1690?

Писао је P56 на теми о Србима у Бачкој и Брањи. Ево шта је P56 написао:

http://www.sivac.net/srpska-crkva.htm
По народном предању: - Поп Нестор је превео доста српских породица из села Сентиваана - Пригревица (јужно од Сомбора) крајем 1765 или почетком 1766. године и намерио се са њима у Сивац, где су се настанили у две улице поред канала. Те две улице и данас се називају "сентивански крај", а људи Сентиванци. Њиховим доласком у Сивац знатно је порастао број Срба у Сивцу, наиме, других народности до тада у Сивцу и није било.

Досељене су следеће породице: Влашкалић, Маџарев, Калуђерски, Грујин , Ћурић, Сувајџић, Рашковић, Буљевић, Мајски, Бајић, Белин, Верац, Верчев, Владисављев, Вргов, Вукоманов, Веселин, Томић, Главић, Давидов, Јеврин, Јокић, Кресојев, Латинкин, Папулић, Пушкарев, Томин, Чупић, (испричао пок.чика Трива Петровић).

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #472 послато: Фебруар 06, 2017, 10:40:20 пре подне »
Јавио ми јутрос један од N North Eurasian YDNA Project администратора да че бити промене у нашој подграни на YFull стаблу.

Ван мреже Милан Степановић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 48
  • N2-Y6503 P189.2 (Св. Јован)
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #473 послато: Фебруар 06, 2017, 10:47:35 пре подне »
Неко је јуче на некој од тема о Војводини поменуо и Јокиће из Сивца као старосједилачку породицу у Бачкој. Не могу сад да неђем, мислим да се спомињу као досељеници из Сентивана или сл.

Нисам схватио да ли се у том случају Јокићи N-P189.2 сматрају старосједиоцима у Бачкој још прије 1690?

То је тешко утврдити. Јокића нема на пописима становника Сивца 1714, 1715, 1720, 1721, 1722, 1725/26, 1728. и 1741-43, а први пут се на неком попису Сивца ово презиме помиње 1752. године, када је записан Стеван Јокић. Једини Сентиванци који су овде досељавани били су они који су раније живели у оближњем Сентивану Пригревици, али ни тамо Јокића нема ни на једном од бројних пописа села до 1760. године. Чињеница је и да је знатан део староседелаца (из времена пре Велике сеобе) касније бележен топонимским презименима (по месту затицања или досељења из околине) и веома су ретки они који су задржали стара породична презимена, ако су их уопште и имали или их се сећали. Половином 18. века немали број српских породица доселио се у северозапдну Бачку из Барање и севернијих мађарских насеља, па се и ту можда може потражити порекло ове породице. Свакако, тешко је просудити да ли су Јокићи стигли овамо пре Велике сеобе, штавише то је прилино мала вероватноћа (али зато има породица које су овде поуздано живеле у време турске управе о чему сведоче било турски дефтери, било касније њихове изјаве аустријским жупанисјким и коморским властима, и тачно се зна које су). 
Час ми весте стару славу
крви моје прарођачке...
[Лаза Костић]

Ван мреже Милан Степановић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 48
  • N2-Y6503 P189.2 (Св. Јован)
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #474 послато: Фебруар 06, 2017, 11:46:55 пре подне »
Писао је P56 на теми о Србима у Бачкој и Брањи. Ево шта је P56 написао:

http://www.sivac.net/srpska-crkva.htm
По народном предању: - Поп Нестор је превео доста српских породица из села Сентиваана - Пригревица (јужно од Сомбора) крајем 1765 или почетком 1766. године и намерио се са њима у Сивац, где су се настанили у две улице поред канала. Те две улице и данас се називају "сентивански крај", а људи Сентиванци. Њиховим доласком у Сивац знатно је порастао број Срба у Сивцу, наиме, других народности до тада у Сивцу и није било.

Досељене су следеће породице: Влашкалић, Маџарев, Калуђерски, Грујин , Ћурић, Сувајџић, Рашковић, Буљевић, Мајски, Бајић, Белин, Верац, Верчев, Владисављев, Вргов, Вукоманов, Веселин, Томић, Главић, Давидов, Јеврин, Јокић, Кресојев, Латинкин, Папулић, Пушкарев, Томин, Чупић, (испричао пок.чика Трива Петровић).

Треба бити опрезан према предањима или трвдњама неког чике о стварима које су се догодиле два и по века раније. Јокићи су у Сивцу били десет године пре пресељења Пригревчана, а Мајски (раније Мајински) пореклом су са пустаре Мајне код Шебешића, недалеко од Суботице и у Сивцу су од самог почетка 18. века, пола века пре пресељења дела некадашњих становника Сентивана Пригревице. Ни знатан део осталих наведених презимена из тог Сентиванског шора не поклапа се са презименима записаним у Сентивану Пригревици између 1714. и 1760. године. Зато се не треба много ослањати на предање, већ на архивске изворе (пописе, урбаријалне и пореске књиге) којих је заиста било много за насеља у Бачкој током 18. века. Они су, уз сачуване црквене протоколе (који су овде, у нашим црквама, установљени већ од почетка четрдесетих година 18. века) једин и поуздан изворник за сигурно утврђивање порекла породица.
Час ми весте стару славу
крви моје прарођачке...
[Лаза Костић]

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #475 послато: Фебруар 06, 2017, 04:41:06 поподне »
Након три Биг Ипсилона и четри YFull анализе наша N-Y7310 подграна изгледа овако. Ово ми је први покушај анализе СНПова па ако има неко искуснији покоји савет нека слободно остави коментар или пошаље ПП.



Захваљујем Давору на упутама за проналажење СНП података.

Одлично. Драго ми је да се мој BigY купон исплатио. Новодефинисани СНП и нова подграна.  :)  8)

Значи да је, према формули коју користи YFull, најскорији заједнички предак Узелца и Јокића живео пре око 500 година, док TMRCA за Y7310 остаје око 600 година. Овај мистериозни узорак мешаног порекла има 5 нових СНП-ова.


Ван мреже Милан Степановић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 48
  • N2-Y6503 P189.2 (Св. Јован)
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #476 послато: Фебруар 06, 2017, 07:42:24 поподне »
Неко је јуче на некој од тема о Војводини поменуо и Јокиће из Сивца као старосједилачку породицу у Бачкој. Не могу сад да неђем, мислим да се спомињу као досељеници из Сентивана или сл.

Нисам схватио да ли се у том случају Јокићи N-P189.2 сматрају старосједиоцима у Бачкој још прије 1690?

Мој пријатељ Жарко Мајски, који је свесрдно архивски проучио порекло своје породице у Сивцу кроз црквене протоколе, домовнике и коморско-урбаријалне пописе, и који веома добро познаје старе сивачке српске породице, наводи ми да сивачки Јокићи потичу од неке Јоке удовице, записане у домовнику сивачке цркве половином 18. века, а иста њена деца и снаје са тог пописа у домовнику, касније су у црквеним протоколима писана са презименом Јокић. Крсна слава сивачких Јокића је Св. Никола. Дакле, сада тек не можемо ни да наслутимо да ли су Јокићи (тачније њихови преци) били овде пре Велике сеобе или су досељени у њој (или након ње). Ипак, крсна слава се слаже са могућношћу порекла из Пиве (Руђићи).
Час ми весте стару славу
крви моје прарођачке...
[Лаза Костић]

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #477 послато: Фебруар 06, 2017, 09:08:45 поподне »
Одлично. Драго ми је да се мој BigY купон исплатио. Новодефинисани СНП и нова подграна.  :)  8)

Да, исплатило се.  Захваљујем још једном на датом купону. :)

У не толико далекој будучности че нам требати још по који Биг Ипсилон купон, посебно онај за $100, па ако се који нађе... :D

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #478 послато: Фебруар 07, 2017, 12:20:33 пре подне »
Да, исплатило се.  Захваљујем још једном на датом купону. :)

У не толико далекој будучности че нам требати још по који Биг Ипсилон купон, посебно онај за $100, па ако се који нађе... :D

Било ми је задовољство. Следећи попуст на FTDNA ће бити за ”ДНК дан” 25. априла, па почните на време да планирате.  ;)


Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #479 послато: Фебруар 07, 2017, 10:09:49 поподне »
Треба бити опрезан према предањима или трвдњама неког чике о стварима које су се догодиле два и по века раније. Јокићи су у Сивцу били десет године пре пресељења Пригревчана, а Мајски (раније Мајински) пореклом су са пустаре Мајне код Шебешића, недалеко од Суботице и у Сивцу су од самог почетка 18. века, пола века пре пресељења дела некадашњих становника Сентивана Пригревице. Ни знатан део осталих наведених презимена из тог Сентиванског шора не поклапа се са презименима записаним у Сентивану Пригревици између 1714. и 1760. године. Зато се не треба много ослањати на предање, већ на архивске изворе (пописе, урбаријалне и пореске књиге) којих је заиста било много за насеља у Бачкој током 18. века. Они су, уз сачуване црквене протоколе (који су овде, у нашим црквама, установљени већ од почетка четрдесетих година 18. века) једин и поуздан изворник за сигурно утврђивање порекла породица.


Па видите, од 26 побројаних презимена три су сасвим извесна Белини, Грујини и Сувајџићи. А то казивање, на које случајно наиђох, се у потпоности поклапа са казивањем пок. Иванке Митровић која је била у родбинским везама са све три фамилије.Њен отац Душан Белин се иселио још  1922-1924.године из Сивца за Бели Манастир, а одатле су 1941.године избегли за Београд. Није имао мушко потомство. Отац Никола му се иселио за УСА и никада се није вратио у Сивац. Једна сестра по оцу му се  удала у фамилију Сувајџић, и изродила сина Миладина Сувајџића, који је касније био шеф железничке станице у Ковачици. Није имао деце, нити браћу. А друга у Бачки Брестовац за Станка Русова. Ја сам само записао њено казивање. Тако су се ородили Белини и Сувајџићи, а Белини и Грујини женидбом са девојком из  фамилије по оцу Бузајџин, а по мајци Грујин. Значи они не происходе једни од других (!), али су се стари очигледно добро знали. Било је фасцинанто када су одједном сви они изронили из дубине заборава кроз казивање  сивачког проте.
Јокићи. Треба проверити са протом да нису Јовићи. Али не верујем у грешку.