Аутор Тема: Српски N-P189.2  (Прочитано 312674 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #340 послато: Август 01, 2016, 03:49:44 поподне »
Ако су Русин и Мађар из Војводине, онда веза може бити много више скорашња него да је у питању средњи век. Нешто слично сам прокоментарисао на један пост где се каже да су нађени дробњачки и васојевићки хаплотипови код Русина у Војводини.
Русини су дошли у Војводину пре око 250 година. Ок, било је насељавања Срба у делове Украјине и Словачке одакле су Русини досељени, тако да може и то да буде разлог за блискост хаплотипова.

Није из Војводине. Русин је из сјевероисточне Словачке, а Мађар и Румун су из Трансилваније. Али како год веза је блиска.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #341 послато: Август 01, 2016, 03:55:01 поподне »
Видим да се својевремено појавио још један Y6503 поред кимерског и то из Сибира. Једна од учесника форума Антрогеника је писала о томе:

"Igmayka, Davidski posted today results of his K-12 run with several RISE samples.

I am particularly interested in RISE554 because Genetiker has claimed that RISE554 is N-Y6503 as Hungarian IR1, i.e. predecessor clade of N-P189.2, which is unrelated to all other N branches in the world. When I compare RISE554 with the most Siberian of Karasuk and the most Karitiana of Okunevo, the results are the following:
Afontova Gora RISE554: Nganasan 58%, Naxi 0%, European HG 6%, Afanasievo 17%, Atayal 0%, Pulliyar 0%, Chukchi 8%, 12% Karitiana
Karasuk RISE497: Nganasan 56%, Naxi 19%, European HG 0%, Afanasievo 11%, Atayal 0%, Pulliyar 0%, Chukchi 7%, 7% Karitiana
Okunevo RISE515: Nganasan 27%, Naxi 0%, European HG 16%, Afanasievo 30%, Atayal 5%, Pulliyar 0%, Chukchi 4%, 18% Karitiana

So, RISE 554 lacks all southern elements but is even 20% American. RISE497 has a clear northern HAN admixture. Okunevo has a strange 5% Atayal.

I have been wondering where IR1 came from and now we have another N-Y6503 which looks like having come from Volga Ural area through Siberian taiga. If the earliest N branch comes from the area which has always been considered the most plausible homeland of Uralic languages, it looks like all other N lines may have their origin there as well. I am really waiting for ancient yDNA analyses from Volga. What do you think?"

Да ли је некоме познато нешто више о овоме?

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #342 послато: Август 01, 2016, 04:37:55 поподне »
Видим да се својевремено појавио још један Y6503 поред кимерског и то из Сибира. Једна од учесника форума Антрогеника је писала о томе:

"I am particularly interested in RISE554 because Genetiker has claimed that RISE554 is N-Y6503 as Hungarian IR1, i.e. predecessor clade of N-P189.2, which is unrelated to all other N branches in the world."

Да ли је некоме познато нешто више о овоме?

Ово је што сам ја успео да нађем - из овог је рада: Population genomics of Bronze Age Eurasia, познатог и као Allentoft 2015.
Рад ваљда не садржи Y-DNK резултате, него су их хобисти као генетикер радили: Y haplogroups for prehistoric Eurasian genomes

Иначе узорак је са налазишта Афтонова Гора које је из касног бронзаног доба и налази се у Централном Сибиру.
Оно што је најважније тај човек заиста јесте ближи рођак српском N-P189.2 од скоро свих данашњих мушкараца са хаплогрупом N. Као што је неко негде написао - због скоро непостојећих савремених резултата из тих области, питање је да ли можда и дан данас тамо има људи који су N-Y6503.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #343 послато: Август 01, 2016, 04:47:50 поподне »
Да ли ја правилно разумем ове резултате по којима је IR1 из мађарског гвозденог био негативан на P189.2: Y-SNP calls for an Iron Age Hungarian genome.

Чак и ако није тако, познато ми је да нико још није показао да јесте био N-P189.2.
Хоћу да кажем да можда треба да се буде мало опрезнији са креирањем сценарија на основу тог узорка.

IR1 јесте негативан на P189.2, позитиван је на непосредно узводни SNP Y6503. Вероватно је припадао грани сестринској нашој P189.2, која могуће нема живих носилаца данас, бар колико је мени познато.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #344 послато: Август 01, 2016, 05:09:36 поподне »
Није присутна само код Срба, овој нашој грани припада и један Русин, мислим да има и по један Мађар или Румун. Међутим они су толико блиски српским хаплотиповима, да та веза мислим да не иде даље од средњег вијека. Али ово је по мени иначе и код неких других наших хаплогрупа присутна балканско-карпатска веза (рецимо J2b M205)

Са друге стране постоје још два хаплотипа P189 који су нешто даљи од наших: ради се о једном Италијану и једном Американцу.

Значи у целом свету се, осим код наших пивљанских и бањанских родова, N1a P189.2 налази још само код једног Русина, Мађара, Румуна, Италијана и Американца?! Само на основу тога је немогуће направити неку реконструкцију њеног кретања, а да нема резултата древне ДНК из Мезочата и Афонтове Горе (који припадају тој групи Y6503, која је колико сам разумео предачка или сестринска нашој P189.2) ми буквално не бисмо имали ништа!  :) Сада сам још више уверен да овај хаплотип означава неку реликтну балканску популацију, која је вероватно по свом хаплотипу била усамљена у Европи и у та давна времена, као и данас. Бањански простор (због своје изолованости) може да се замисли као место где је једна таква популација могла да преживи и избегне сва историјска "тумбања" која су задесила Балкан од гвозденог доба наовамо. Некако ми друге опције, нпр. долазак у средњовековном периоду не делују убедљиво.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #345 послато: Август 01, 2016, 07:06:19 поподне »
IR1 јесте негативан на P189.2, позитиван је на непосредно узводни SNP Y6503. Вероватно је припадао грани сестринској нашој P189.2, која могуће нема живих носилаца данас, бар колико је мени познато.

Да, малопре сам видео да је Y6503 заправо први пут идентификован као SNP код тог узорка из мађарског гвозденог доба.
Обзиром да су обе подгране N-Y6503 регистроване у Европи (а само једна ван Европе), слажем се да има основа да се ова хаплогрупа назива европском.
При томе не треба изгубити из вида да према тренутно доступним подацима испада да се P189.2 одвојио од линије којој припада IR1 пре више од 20000 година.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #346 послато: Август 01, 2016, 07:07:53 поподне »
Обзиром да су обе подгране N-Y6503 регистроване у Европи...

Уствари исправно је ”две подгране”, а не ”обе”.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #347 послато: Септембар 06, 2016, 06:17:42 поподне »
у једној другој лабораторији тестирана су још два маркера Шаљића, и потврђено је да је Н1а П189.2 јер му се вредности поклапају са модалним (значи није грешка до наше лабораторије)

Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #348 послато: Септембар 07, 2016, 01:14:24 пре подне »
Слика 3


Молио бих информацију одакле су тачно DiCesare (јужна Италија) и Reace (Американац, наравно мислим на његово европско поријекло)?

Такођер су била споменута још нека страна имена припадника хаплогрупе N1a P189.2 , ван српског ДНК пројекта без јасне назнаке њиховог европског домицилног поријекла, цитат испод

-Još neki sa kojima imam poklapanje na 12 markera a nisu pominjani na ovoj temi:
Vedran Aškraba
Thomas Joseph Wanko III
William Charles Warger II
Lawrence Wicevic

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #349 послато: Септембар 13, 2016, 01:41:16 поподне »
Зна ли неко ко је и одакле је овај нови тестирани који је смештен у "нашу" грану?

https://www.yfull.com/tree/N-Y7310/

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #350 послато: Септембар 13, 2016, 03:35:14 поподне »
Зна ли неко ко је и одакле је овај нови тестирани који је смештен у "нашу" грану?

https://www.yfull.com/tree/N-Y7310/

У овом раду се помиње узорак са том ознаком (mixed origin):

http://www.cell.com/cms/attachment/2061648621/2063161143/mmc1.pdf

http://www.cell.com/cms/attachment/2061648621/2063161146/mmc3.xlsx

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #351 послато: Септембар 13, 2016, 10:15:39 поподне »
У овом раду се помиње узорак са том ознаком (mixed origin):

http://www.cell.com/cms/attachment/2061648621/2063161143/mmc1.pdf

http://www.cell.com/cms/attachment/2061648621/2063161146/mmc3.xlsx

У праву си Небојша, ја сам гледао само "нашу" грану, сад видех да је на стабло укупно додато још неколико десетина нових тестираних из тог најновијег рада о хаплогрупи N.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #352 послато: Септембар 18, 2016, 05:54:55 поподне »
све је јако чудно у вези тог који се појавио, као прво, спада у нашу балканску групацију, друго, само он нема народност нећ је "миксед" (као да то има везе са мушком лозом) и као треће ако сам добро разумео из дискусије са једног страног фрума, аутосомално има 20% ЈИ Азије. Онај ко је по мушкој лози близак нашим Н1а нема теорије да има 20% ЈИ Азије осим ако се негде у последњих пар генерација нису мешали са чистокрвним Азијаткињама. Мени све то слабо пије воду

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #353 послато: Октобар 25, 2016, 02:50:51 поподне »
25. ОКТОБАР 2016.
Председник Србије Томислав Николић истакао је данас у разговору са министарком за информисање Републике Белорусије Лилијом Ананич да је Србија на путу ка ЕУ, али да никада неће признати независност Косова нити увести санкције Русији. Николић је истакао да Србија уређује државу према најсавременијим стандардима и да је важно да се испуне услови из преговарачких поглавља „све док од нас не траже независност Косова“. „Ми никада нећемо признати независност Косова и не можемо да уведемо санкције Русији. Ми не желимо да се стављамо ни на једну страну кад се наши пријатељи свађају, зато што бисмо изгубили једног пријатеља, а другог не бисмо стекли“, рекао је председник Николић, наводи се у саопштењу прес-службе председника.  Николић: Србија тачка ослонца Русије Николић је такође изразио захвалност Белорусији и председнику Лукашенку што, како каже, није напуштао Србију у тешким моментима и што је показао приврженост Србији тако што ју је посетио током 1999. године. Такође се лично заложио да наши односи добију чврсту политичку подлогу и јаку економску димензију. Николић је захвалио министарки на учешћу Белорусије на Сајму књига и истакао важност снажнијег учвршћивања културних и духовних веза. Министарка Ананич пренела је поздраве председника Лукашенка председнику Николићу. Она је подвукла искрене и пријатељске односе двеју земаља и нагласила да јој је изузетна част што Белорусија има прилику да учествује на Сајму књига. „Ми желимо духовне везе и културолошке вредности, наше везе су нераскидиве и важно је да их негујемо и у будућности“, нагласила је белоруска министарка. Председник Николић је рекао да Белорусија може да нам помогне да спречимо одлазак младих људи из Србије, квалификујући ту појаву као јаничарство новог доба, наводи се у саопштењу. Даље: https://rs.sputniknews.com/politika/201610251108610123-nikolic-rusija-srbija-sankcije/

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #354 послато: Октобар 25, 2016, 03:27:45 поподне »
25. ОКТОБАР 2016.
Председник Србије Томислав Николић истакао је данас у разговору са министарком за информисање Републике Белорусије Лилијом Ананич да је Србија на путу ка ЕУ, али да никада неће признати независност Косова нити увести санкције Русији. Николић је истакао да Србија уређује државу према најсавременијим стандардима и да је важно да се испуне услови из преговарачких поглавља „све док од нас не траже независност Косова“. „Ми никада нећемо признати независност Косова и не можемо да уведемо санкције Русији. Ми не желимо да се стављамо ни на једну страну кад се наши пријатељи свађају, зато што бисмо изгубили једног пријатеља, а другог не бисмо стекли“, рекао је председник Николић, наводи се у саопштењу прес-службе председника.  Николић: Србија тачка ослонца Русије Николић је такође изразио захвалност Белорусији и председнику Лукашенку што, како каже, није напуштао Србију у тешким моментима и што је показао приврженост Србији тако што ју је посетио током 1999. године. Такође се лично заложио да наши односи добију чврсту политичку подлогу и јаку економску димензију. Николић је захвалио министарки на учешћу Белорусије на Сајму књига и истакао важност снажнијег учвршћивања културних и духовних веза. Министарка Ананич пренела је поздраве председника Лукашенка председнику Николићу. Она је подвукла искрене и пријатељске односе двеју земаља и нагласила да јој је изузетна част што Белорусија има прилику да учествује на Сајму књига. „Ми желимо духовне везе и културолошке вредности, наше везе су нераскидиве и важно је да их негујемо и у будућности“, нагласила је белоруска министарка. Председник Николић је рекао да Белорусија може да нам помогне да спречимо одлазак младих људи из Србије, квалификујући ту појаву као јаничарство новог доба, наводи се у саопштењу. Даље: https://rs.sputniknews.com/politika/201610251108610123-nikolic-rusija-srbija-sankcije/

Какве ово има везе са српским N1a?!
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #355 послато: Октобар 25, 2016, 04:01:07 поподне »
Какве ово има везе са српским N1a?!

Па Николић је исто на слово Н.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #356 послато: Октобар 25, 2016, 04:26:12 поподне »
Па Николић је исто на слово Н.

Moжe дa будe и T...

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #357 послато: Октобар 25, 2016, 05:05:38 поподне »
Ама, људи, ово сам само проследио због презимена белоруске министарке АНАНИЧ. Корен речи у презимену је исти АНАН. Код нас је наствак за српска презимена - ИЋ. Код њих је -ИЧ. У вези са хаплогрупом, морао би и неко од њих АНАНИЧА да уради тест. Опет се погрешно разумемо. Једино сам хтео да укажем да су нам прапреци, како кажу, тамо негде са североистока. Много далеко. И територијално, и временски. Ето, пошто нисам никакав стручњак за генетику и у то се апсолутно не разумем, нека реч кажу и генетичари. Ја сам оперативац - да нешто обрадим и приредим. То сам у "Пореклу" и чинио. У генетику се никада нисам петљао, јер не познајем ту област.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #358 послато: Новембар 09, 2016, 12:32:14 поподне »
Распоред хаплогрупе N1a на основу Српског днк пројекта и 23andMe




Бројем 2 означени су тестирани са 23andMe:

- Зубић, Благај, Купрес
- Штетић, Лика. По свему судећи из Врховина, где су били бројни и Узелци N1a
- Половина, Лика (околина Лапца, или Острвица крај Госпића)


На основу досадашњих резутата, може се закључити да су се припадници N1a из Старе Херцеговине највише исељавали ка Крајини и низ Дрину.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #359 послато: Новембар 09, 2016, 08:19:47 поподне »
Распоред хаплогрупе N1a на основу Српског днк пројекта и 23andMe




Бројем 2 означени су тестирани са 23andMe:

- Зубић, Благај, Купрес
- Штетић, Лика. По свему судећи из Врховина, где су били бројни и Узелци N1a
- Половина, Лика (околина Лапца, или Острвица крај Госпића)


На основу досадашњих резутата, може се закључити да су се припадници N1a из Старе Херцеговине највише исељавали ка Крајини и низ Дрину.

Хвала Небојша! Колико ја видим на FTDNA за Матића место порекла је Дувно а не Крешево.