Аутор Тема: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837  (Прочитано 196365 пута)

Милош Поповић

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #60 послато: Септембар 13, 2014, 01:39:35 поподне »
Ја сам Милош Поповић из племена Куча са горњег Медуна из братства Дрекаловића.По предању (односно по казивању мојих предака која су се преносила са кољена на кољено) ми Кучи Дрекаловићи смо чисти Срби.У данашњој Црној Гори,чест је случај малограђанског омаловажавања од стране дугих племена како су нека племена и братства чистија по поријеклу од других.Конкретно одавно се проповиједа да су Кучи Дрекаловићи Арбанаси односно да је Дрекалев отац (по легенди) био Арбанас.Ја знам 15 својих пасова (кољена) која сам научио од покојног ђеда и оца која оповргавају ту "теорију".
Милош-Слобов,Слобо-Михајлов,Михајло-Милошев,Милош-Савов,Саво-Паунов,Паун-Николин,Никола-Радојев,Радоје-Ђурашев,Ђураш-Новов,Ново-Попов(одавде смо ми Поповићи)Поп-Ликов-Лико-Љалев-Љаље-Дрекалов-Дрекале-Јовов,Јово-Ђуров. !!
Дакле по предању које ја знам,Дрекале је потомак Јова а Јово Ђура ,а да ли је легенда то или не,јако бих волио да сазнам !
Марко Миљанов Поповић је једном  рекао да су Дрекаловићи братство са старим Кучима,односно потомци Мрњавчевића.
Како се може ово путем ДНК  провјерити ? Такође желио бих да извршим тест ДНК да утврдим којој хаплогрупи припадам,односно које је моје поријекло,гдје и када може да се изврши тестирање ?
Хвала пуно.
« Последња измена: Септембар 13, 2014, 01:41:31 поподне Милош Поповић »

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #61 послато: Септембар 13, 2014, 02:55:49 поподне »
Ја сам Милош Поповић из племена Куча са горњег Медуна из братства Дрекаловића.По предању (односно по казивању мојих предака која су се преносила са кољена на кољено) ми Кучи Дрекаловићи смо чисти Срби.У данашњој Црној Гори,чест је случај малограђанског омаловажавања од стране дугих племена како су нека племена и братства чистија по поријеклу од других.Конкретно одавно се проповиједа да су Кучи Дрекаловићи Арбанаси односно да је Дрекалев отац (по легенди) био Арбанас.Ја знам 15 својих пасова (кољена) која сам научио од покојног ђеда и оца која оповргавају ту "теорију".
Милош-Слобов,Слобо-Михајлов,Михајло-Милошев,Милош-Савов,Саво-Паунов,Паун-Николин,Никола-Радојев,Радоје-Ђурашев,Ђураш-Новов,Ново-Попов(одавде смо ми Поповићи)Поп-Ликов-Лико-Љалев-Љаље-Дрекалов-Дрекале-Јовов,Јово-Ђуров. !!
Дакле по предању које ја знам,Дрекале је потомак Јова а Јово Ђура ,а да ли је легенда то или не,јако бих волио да сазнам !
Марко Миљанов Поповић је једном  рекао да су Дрекаловићи братство са старим Кучима,односно потомци Мрњавчевића.
Како се може ово путем ДНК  провјерити ? Такође желио бих да извршим тест ДНК да утврдим којој хаплогрупи припадам,односно које је моје поријекло,гдје и када може да се изврши тестирање ?
Хвала пуно.

Милоше, чистоћа је ствар хигијене, а не националног осећаја. ДНК тестирање можете урадити у београдској лабораторији или преко хјустонске ФТДНА која пружа више могућности у том погледу. Међу Кучима су забележене 2 скупине: већинска E1b-V13 и мањинска R1a М458 међу тзв. најстаријим Кучима.
Икавац

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #62 послато: Септембар 13, 2014, 03:07:36 поподне »
Ја сам Милош Поповић из племена Куча са горњег Медуна из братства Дрекаловића.

Како се може ово путем ДНК  провјерити ? Такође желио бих да извршим тест ДНК да утврдим којој хаплогрупи припадам,односно које је моје поријекло,гдје и када може да се изврши тестирање ?
Хвала пуно.

Поздрав, Милошу, и добро ни дошли!

Ако се желите испитати у Београду, я ви могу помоћи. Ако хоћете, само ми се явите личном поруком, па ћемо се договорити.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #63 послато: Септембар 13, 2014, 04:44:57 поподне »
Ја сам Милош Поповић из племена Куча са горњег Медуна из братства Дрекаловића.

Дрекаловићу, чекамо те као озебао Сунце  :) Стварно срамота да до дана данашњег немамо ниједног тестираног Дрекаловића на пројекту...

Тестирање у Београду је брже ако си у Београду. Тестирање у ФТДНА пружа више могућности, али може да потраје пар месеци док не стигну резултати.
Ја сам радио код ФТДНА, и ево кратко како то изгледа.

1. Преко сајта www.familytreedna.com наручујеш тест који желиш. У овом случају интересују те Y тестови којих има неколико, у зависности колико детаљну анализу желиш и колико си спреман да платиш. За оно што теби треба, можеш ићи на најјефтинији за сада. Плаћаш картицом приликом наручивања
2. За неколико недеља стиже ти на адресу прибор за узимање узорка
3. Узимаш узорак према упутству и шаљеш га назад
4. Узорак путује назад две-три недеље
5. Први резултати стижу за месец-два, зависи ко зна од чега.

Добро код ФТДНА је што се узорак тамо негде чува и може касније да се докупи неки детаљнији тест без да се поново даје узорак. У крајњој ситуацији, давалац може да се и упокоји, али узорак остаје.

Иначе, узорак најбоље узети од што (по генерацијама) старије особе. Значи, боље твој отац или стриц него ти, боље дедин брат од стрица него отац чак и ако је отац можда старији по годинама.

Милош Поповић

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #64 послато: Септембар 14, 2014, 01:34:45 пре подне »
Милоше, чистоћа је ствар хигијене, а не националног осећаја. ДНК тестирање можете урадити у београдској лабораторији или преко хјустонске ФТДНА која пружа више могућности у том погледу. Међу Кучима су забележене 2 скупине: већинска E1b-V13 и мањинска R1a М458 међу тзв. најстаријим Кучима.
Поштовани хвала на информацији,
а као што видите нов сам на форуму а ово "чистоћа" ћу схватити као сарказам.У жаргону обично се узима фраза  "чисти Срби,чисти Руси,итд..."кад хоће да се каже да је припадност тој националној групи без икакве сумње. Е сада мене јако занима да потврдим да ли су и моји преци  припадници српског народа (коме ја припадам и са поносом истичем) као што каже предање односно да се потврди веза између старих Куча (Мрњавчевића) и нас Дрекаловића.
« Последња измена: Септембар 14, 2014, 01:44:08 пре подне Милош Поповић »

Милош Поповић

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #65 послато: Септембар 14, 2014, 02:20:32 пре подне »
Дрекаловићу, чекамо те као озебао Сунце  :) Стварно срамота да до дана данашњег немамо ниједног тестираног Дрекаловића на пројекту...

Тестирање у Београду је брже ако си у Београду. Тестирање у ФТДНА пружа више могућности, али може да потраје пар месеци док не стигну резултати.
Ја сам радио код ФТДНА, и ево кратко како то изгледа.

1. Преко сајта www.familytreedna.com наручујеш тест који желиш. У овом случају интересују те Y тестови којих има неколико, у зависности колико детаљну анализу желиш и колико си спреман да платиш. За оно што теби треба, можеш ићи на најјефтинији за сада. Плаћаш картицом приликом наручивања
2. За неколико недеља стиже ти на адресу прибор за узимање узорка
3. Узимаш узорак према упутству и шаљеш га назад
4. Узорак путује назад две-три недеље
5. Први резултати стижу за месец-два, зависи ко зна од чега.

Добро код ФТДНА је што се узорак тамо негде чува и може касније да се докупи неки детаљнији тест без да се поново даје узорак. У крајњој ситуацији, давалац може да се и упокоји, али узорак остаје.

Иначе, узорак најбоље узети од што (по генерацијама) старије особе. Значи, боље твој отац или стриц него ти, боље дедин брат од стрица него отац чак и ако је отац можда старији по годинама.
Хвала Рајо,
Најрадије бих се тестирао у Београду а то ћу да одрадим почетком новембра кад будем долазио.
Нажалост ни мој отац а ни стричеви нису више међу живима,тако да ћу ја дати узорак.Цио свој живот (али на нивоу хобија не професионално)  посветили су трагањем за историјским подацима о Кучима и њиховом поријеклу.У времену када су живјели и активно се бавили овом темом  није било могуће доћи до свих  доказа о поријеклу Дрекаловића, осим усмених и записаних предања која су доста нејасна, а самим тим често и контрадикторна.Наука је напредовала па ће и ово ДНК тестирање дати неки одговор.А ја се надам, да ћу у име своје породице  да покушам да бар мало помогнем и да потврдим оно што се генерацијама преноси са кољена на кољено, а то је да су Дрекаловићи ЧИСТИ Срби.
« Последња измена: Септембар 14, 2014, 02:28:39 пре подне Милош Поповић »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #66 послато: Септембар 15, 2014, 01:04:14 поподне »
... а то је да су Дрекаловићи ЧИСТИ Срби.

Поштовање, Милоше!

Пошто сам приметио да доста често апострофираш термин "чисти Срби", покушаћу да дам једно кратко објашњење. Национална "чистоћа" је ствар личног осећаја. Ја лично сматрам Емира Кустурицу већим и чистијим Србином од великог броја оних који никада нису примили мухамеданску веру. Срби су били и многи муслимани и католици али сада више нису. Дакле, национална припадност је категорија која се временом може променити. Многи Срби који су давно отишли у САД одавно себе не рачунају међу Србе.

Генетика је донела велики продор у области истраживање генеалогије. Захваљујући постојању Y хромозома, у стању смо да извршимо реконструкцију порекла по очевој линији. И шста смо на крају сазнали? Сазнали смо то да не постоје генетски чисти народи. Ретки су они који су у већој мери "чисти" али је питање, шта они имају од свега тога? 


Што се тиче самих Срба, питање је ко су они заиста били у давној прошлости. Постоји више теорија које за сада не можемо доказати. Међутим, шта ако је првобитно српско племе било аланског или неког другог источног порекла? Шта ако је шачица првобитних Срба успела да организује део карпатских Словена и поведе их под својим именом? Треба ли онда да се сви остали Срби стиде што носе српско име?

Лично сам мишљења да се српство мери са количином доприноса који сваки појединац уграђује у оно што се назива српством. Тако је, рецимо, један Бранислав Нушић више урадио за српство него десетине и стотине хиљада других који су генетски ближи словенским Србима од тог истог Нушића. Или један Арчибалд Рајс, Јевреј који нам је свима очитао буквицу док су неки "прави" Срби радили на сопственој пропасти.
 
На крају крајева, генетика је доказала да су сви људи ближи или даљи рођаци. Пљувањем по другима, појединац пљује по самом себи јер са тим људима дели заједничке претке.  Расизам и шовинизам су ствар предрасуда и створене су да лече комплексе лоших људи. Ето, синоћ смо видели како црнци разваљују кошарку а пре 80 година се тврдило да су на свим пољима инфериорнији од белаца ))

Маринко

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #67 послато: Септембар 15, 2014, 04:29:32 поподне »
Да се мало нашалимо на тему генетика/ДНК. Ево почетка једног ,,провокативног,, текста:

,,Mnogo naučnika je dokumentovalo da preko 95% ljudske DNK nema poznatu svrhu. Opšte prihvaćeno ime za nju je "Junk DNK" {DNK smeće}. Do 97% ljudskih genetskih informacija (DNK) je naoko bespotrebno, repetitivno "smeće" - za samo oko 3% se zna da stvara proteine i time zaslužuje ime "gen". Ostatak se prethodno nazivao "junk DNK", zatim je preimenovan u "nekodirajuće introne", ponekad praćen misterioznim, mada ne naročito određenim opisom da ti međusobno slični nizovi služe za "regulaciju izražaja gena",,.

 За више... на линк:

http://galaksija.com/planeta/dna.htm

Молим, не узмите к` срцу. Маринковић Милорад-Маринко.ПОЗДРАВ.


Ван мреже vladimirurosevic

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 30
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #68 послато: Септембар 20, 2014, 09:03:59 поподне »
Napokon imamo testiranog Jokanovica ,koji je od Drekalovica a on se poklapa sa Urosevicem od Mrnjavcevica,sto nam dokazuje tvrdnju marka Miljanova da su Drekalovici od Mrnjavcevica

Ван мреже vladimirurosevic

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 30
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #69 послато: Септембар 20, 2014, 09:10:28 поподне »
Jokanovici su od Drekalovica,a Urosevici od Mrnjavcevica,ali imamo poklapanje DNK Urosevica i Jokanovica,sto nam govori da je Marko Miljanov bio u pravu kada je tvrdio da su Drekalovici od Mrnjavcevica

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #70 послато: Септембар 20, 2014, 09:26:46 поподне »
Који Јокановићи су у питању? У днк пројекту видим само оне из Александровца. Упадају у кластер Куча Мрњавчића.

У Кучима, Јокановићи (старије презиме Доброшани) спадају у "Старокуче". Према томе, ближи су Мрњавчићима него Дрекаловићима, па и не чуди што су генетски повезани.

Ван мреже vladimirurosevic

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 30
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #71 послато: Септембар 20, 2014, 10:18:51 поподне »
Da bas taj Jokanovic iz Aleksandrovca,Iz telefonskog razgovora sa njim ,rekao mi je da je od Drekalovica i slavi Svetog Nikolu

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #72 послато: Септембар 20, 2014, 10:43:44 поподне »
Јокановићи у Кучима такође славе Св. Николу. Проблем је што их осим славе ништа не везује за Дрекаловиће.

Међутим, питање је колико је то јак доказ. Неки Мрњавчићи славе и Св. Николу (Никезићи, Вучевићи, Дмитровићи, Даковићи...)

Такође, долазило је до промене славе у Кучима. Најбоље се то види на примеру Криводољана. Наиме, братство Љуљановића славило је дуго Св. Николу, да би у једном тренутку због притиска једног главара криводољског учињена промена славе, па је уместо Св. Николе узет за славу Св. Димитрије.

Што се Јокановића тиче, они су досељени из Затријепча. Према једној верзији, раније су се презивали Добрешани. Друга прича их повезује са братством Ђураша/Ђурашевића. Ђурашевићи су такође из Затријепча и воде порекло од Бонкећа.




Ван мреже vladimirurosevic

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 30
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #73 послато: Октобар 18, 2014, 04:56:35 поподне »
PRICAO SAM SA JOKANOVICEM IZ KUCA I ONI SLAVE SVETOG NIKOLU,PA UPISITE ,POSTO JE SLAVA IZOSTAVLJENA U TABELI PLEME KUCI

Ван мреже vladimirurosevic

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 30
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #74 послато: Децембар 03, 2014, 11:11:37 поподне »
Milicevici se predstavljaju da su poreklom od Mrnjavcevica,a njihov Y haplo tip je I,nije E1b1b,nesto ne stima

Радомир Ракић

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #75 послато: Април 26, 2015, 04:19:22 поподне »
Поздрав за све на форуму!Да ли неко зна можда нешто о роду Весковића из братства Дрекаловић?У родословима Радована Ивановића нисам успео да нађем Весковиће,мада можда нисам најбоље ни разумео приказивање родослова,Јокановић их у књизи о Кучима помиње у селу Костићи (код Бијелог Поља),славе Никољдан,али се ништа други не помиње!Моје презиме је Ракић а пре тога смо се презивали Весковић,село Доње Точане код Куршумлије,ту и данас има Весковића који нису мењали презиме а неколико грана од њих је променило презиме (Васићи,Ракићи,Јовановићи и Павловићи).По легенди досељени смо из лапског села Пакаштице код Подујева око 1890-е год. после ослобођења Топлице од Турака.Сви славимо Никољдан (зимски и летњи).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #76 послато: Април 26, 2015, 04:43:29 поподне »
Поздрав за све на форуму!Да ли неко зна можда нешто о роду Весковића из братства Дрекаловић?У родословима Радована Ивановића нисам успео да нађем Весковиће,мада можда нисам најбоље ни разумео приказивање родослова,Јокановић их у књизи о Кучима помиње у селу Костићи (код Бијелог Поља),славе Никољдан,али се ништа други не помиње!Моје презиме је Ракић а пре тога смо се презивали Весковић,село Доње Точане код Куршумлије,ту и данас има Весковића који нису мењали презиме а неколико грана од њих је променило презиме (Васићи,Ракићи,Јовановићи и Павловићи).По легенди досељени смо из лапског села Пакаштице код Подујева око 1890-е год. после ослобођења Топлице од Турака.Сви славимо Никољдан (зимски и летњи).

Поздрав Радомире!

Доње Точане је насељено после 1878. године досељеницима са Копаоника, Косова и Црне Горе. Са Копаоника су досељени: Филиповићи, Анђелковићи, Миленковићи, Радовићи, Величковићи, Петровићи, Раденковићи, Радоњићи и други. Међу њима има досељеника чије је даље порекло из Црне Горе. Шутановићи су дошли из околине Подујева, а Недељковићи из Бјелопавлића.

Становиици Мачковца, Белог Поља, Вршевца, Пљакова и Пепељевца су са Косова, Копаоника, из околине Ужица, Црне Горе и Сјенице. У Мачковац су се, пре ослобођења Топлице од Турака, доселили Чарапићи из Ибарског Колашина. Даљом старином су из Црне Горе. Дошли су у Топлицу да би избегли крвну освету. У Пљакову живе Петровићи, Красојевићи, Јовановићи, Симићи, Вујићи, Митровићи, Николићи, Милосављевићи, Велимировићи, Ракићи, Перићи и други. Досељени су са Косова, Копаоника и из Санџака.

Извор: Вујадин Б. Рудић, "Становништво Топлице"

Видимо да се једни Ракићи помињу у селима где има Чарапића, за које се верује да су пореклом Дрекаловићи.

Нека села топличког округа населила је струја из Куча. Тако нпр. Васиљевац, Дегрмен, Мердаре и Матарову насељава становништво досељено из Црне Горе. Милачићи су из Куча дошли у Мердаре 1889. године. Пореклом су од војводе Дрекала Кастриота (Скендербега). Петровићи су такође из Куча. Доселили су се у Мердаре 1881. године. Марковићи су од Михајловића, а дошли су 1891. године. Стошићи су од Милошевића, а доселили су се у Мердаре из Братоножића 1891. године.

Прочитао сам негде да су херцеговачки Васковићи, или Весковићи пореклом из Куча. Покушаћу да пронађем тај извор.

У сваком случају, препоручујем днк анализу.





« Последња измена: Април 26, 2015, 04:57:28 поподне Небојша »

Радомир Ракић

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #77 послато: Април 26, 2015, 07:08:07 поподне »
Небојша,Ђурђе Миленковић у књизи коју сам Вам данас послао ("Доње Точане",становништво,преци и потомци",2002. год.) нигде не помиње Недељковиће као мештане у Доњем Точану,а за Шутановиће (Шутановце) каже да су се доселили 1956 год. из Репе куповином имања неког Милоша Лукића.Читао сам о Доњем Точану у књизи Вујадина Рудића "Становништво Топлице" и једино што се ту не уклапа са књигом Ђурђа Миленковића је ово што сам навео за Шутановиће и Недељковиће,остало је тачно у потпуности!Чарапића (Вучетића) има и у Доњем Точану,такође су из Ибарског Колашина (село Резала) као и ови у Мачковцу!За Ракиће из Пљакову не могу тврдити да су нам род пошто је наше презиме било Весковић све до досељавања у Д.Точане,мада шта знам,увек постоји могућност.
У сваком случају хвала још једном унапред Небојша ако пронађеш нешто у вези овога!
Поздрав!

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #78 послато: Октобар 06, 2015, 06:21:44 поподне »

Чињеница да је Мрња из Ливна, не мора много да значи. Ако је био племић, могао је бити и странац. Повезују га са извесним Merganusom, који се помиње у једној повељи из 1280. године у Требињу, као казнац краљице Јелене Анжујске. Тако да за потенцијалне потомке Мрњавчевића ни једна ХГ није искључена. Ако мене питате, ја бих најпре типовао на I1 P109.


Могуће да сплитски Марјан (Marnanus и Mergnan) има исти топо/-ономастички корен са родоначелником Мрњавчевића (Margnanus)

http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20030428/mozaik04.asp
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #79 послато: Децембар 28, 2015, 05:58:39 поподне »
Не могу да се сетим да ли смо помињали, али преко 23andMe је тестиран један Божовић из Затона (Бијело Поље).

Ови Божовићи су E1b и могу бити интересатни зато што Миљанићи наводе да су из Куча од Вујошевића/Дрекаловића.

Милисав Лутовац (Бихор и Корита) у том месту налази Божовиће пореклом из Главаца и Вујошевиће пореклом из Заграда.