Аутор Тема: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837  (Прочитано 196584 пута)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #120 послато: Мај 03, 2016, 12:22:19 пре подне »
Аксићу, ово је већ аргументовано и са добрим дијелом овога могу да се сложим. А што се тиче везе Арбанаса и брдских племена своје мишљење сам дао на теми о Албанцима.
Можда и делује као аргументовано у добром делу, али ипак не могу да се сложим са констатацијом да данас 2/3 Срба чине потомци средњевековних Срба из Србије и средњевековне Босне, и са тим да се минимизира утицај ''црногорске струје'', и чак своди на то да је добар део њих из тог корпуса арбанашког тј. малисорског порекла. Просто немам више речи како бих објаснио ту нетрпељивост према свему што има призвук имена Црна Гора. Да ли је у питању неки комплекс или шта већ али је толико очигледно, и толико прелази границу умереног да просто смета. Аксо брате, дај више објасни отворено у чему је проблем? Игром случаја рођен сам на Космету и често тамо боравио пошто ми је већина ближе породице тамо живела па сам и ја тамо често одлазио и имао прилике да се упознам са менталитетом староседелачког косовског становништва, па сам имао прилике да се уверим да је та нетрпељивост према ''Црногорцима'' веома изражена код њих. Да ли са правом или не али то је код њих веома изражено. То исто и ти Аксо испољаваш, и то је толико очигледно. Стварно мислим да нема потребе за тако нечим, поготово када се трудиш да дајеш стручне анализе о пореклу српског народа.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #121 послато: Мај 03, 2016, 05:53:29 поподне »
Можда и делује као аргументовано у добром делу, али ипак не могу да се сложим са констатацијом да данас 2/3 Срба чине потомци средњевековних Срба из Србије и средњевековне Босне, и са тим да се минимизира утицај ''црногорске струје'', и чак своди на то да је добар део њих из тог корпуса арбанашког тј. малисорског порекла. Просто немам више речи како бих објаснио ту нетрпељивост према свему што има призвук имена Црна Гора. Да ли је у питању неки комплекс или шта већ али је толико очигледно, и толико прелази границу умереног да просто смета. Аксо брате, дај више објасни отворено у чему је проблем? Игром случаја рођен сам на Космету и често тамо боравио пошто ми је већина ближе породице тамо живела па сам и ја тамо често одлазио и имао прилике да се упознам са менталитетом староседелачког косовског становништва, па сам имао прилике да се уверим да је та нетрпељивост према ''Црногорцима'' веома изражена код њих. Да ли са правом или не али то је код њих веома изражено. То исто и ти Аксо испољаваш, и то је толико очигледно. Стварно мислим да нема потребе за тако нечим, поготово када се трудиш да дајеш стручне анализе о пореклу српског народа.


Северна Албаније и источна Црна Гора (пограничне области) имају доста сличну генетику, тај простор је као једна целина.

1. Арбанaшка племена имају у високом проценту хаплогрупе E1b, J2b2 и R1b и те три хаплогрупе чине око 75% данашње албанске нације. Црногорска брђанска племена имају такође у доста високом и значајном проценту хаплогрупе E1b, R1b и вероватно нешто мало J2b2. Дакле имамо подударања хаплогрупа и сва та северно-арбанашка и црногорско-брђанска племена су некада живела организовано у племенима.

2. Поједина брђанска и арбанашка племена или братства имају предања о заједничком пореклу.

3. Зна се поуздано што и стари записи показују да су нека црногорска брђанска племена била католичке вероисповести. Небо је недавно изнео податке да су Бјелопавлићи били католици до негде 17. века, Пипери такође, Кучи се деле на неколико слојева итд. 

4. Што се тиче топонимије на том простору Црне Горе, има доста топонима у тим крајева где живе црногорска брђанска племена, која имају арбанашко значење, тј. настала су од арбанашког језика.

Све сам ово узео у обзир и закључио сам да у неким црногорско-брђанских племена има и оних која имају арбанашког порекло. Сада што теби то не одговара то је твој проблем. Ја то тако видим и то је моје мишљење.

Ја нисам ти твоје Црногорце увредио, ја сам се држао генетике и чињеница је да су брђанска племена по генетском пореклу, по хаплогрупама сродна арбанашким племенима, узимајући у обзир да живе један до другога чине једну територијалну целину.

Па добро можда постоји неки разлог код староседелачког косовског становништва што испољава нетрпељивост према Црногорцима. Тога има свугде и по Војводини код староседелаца и не тако давно досељених досељеника из западних крајева, у Шумадији у Крајини итд, тога има свугде. Знам за један случај који се десио прошле године, неки мој земљак је био на летовање у Будви и доживео је непријатност вређали су га на националној основи псовали су му српску мајку, а што је још горе пред својом децом и женом, идиоти су показивали своје пенисе.

Ја када пишем критички о Црној Гори то се односи на политику. Прошле године твоји Црногорци ови који су на власти су подржали пријем Косова у UNESKO, гласали су били за пријем. И сад ја треба да чутим и да подржавам твоју Црну Гору као неку српску шпарту која више није, гласала за пријем варвара у UNESCO који уништавају и разарају Цркве и споменике мојих предака и уопште српске националне и културолошке споменике од великог значај за српски народ. Они који подржавају и који су гласили за пријем Косова у UNESKO да Бог да им се вратило истом мером.





Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #122 послато: Мај 03, 2016, 06:14:41 поподне »
Аксићу, не можеш тако да уопштаваш ствари и да изједначиш све Црногорце са антисрпским режимом Мила Ђукановића. Уосталом, проданих душа има колико хоћеш и у Србији, па и код нас у Републици Српској. Немој заборавити да у Црној Гори, под великим притиском живи већинско српско становништво, које не може да учи у школама сопствени језик, које због српства губи посао, које допада и затвора и да је подједнако угрожено као и косовски Срби од Шиптара.

Мало шире сагледавај ствари и немој на основу једног инцидента стварати општу слику.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #123 послато: Мај 03, 2016, 06:15:57 поподне »

Северна Албаније и источна Црна Гора (пограничне области) имају доста сличну генетику, тај простор је као једна целина.

1. Арбанaшка племена имају у високом проценту хаплогрупе E1b, J2b2 и R1b и те три хаплогрупе чине око 75% данашње албанске нације. Црногорска брђанска племена имају такође у доста високом и значајном проценту хаплогрупе E1b, R1b и вероватно нешто мало J2b2. Дакле имамо подударања хаплогрупа и сва та северно-арбанашка и црногорско-брђанска племена су некада живела организовано у племенима.

2. Поједина брђанска и арбанашка племена или братства имају предања о заједничком пореклу.

3. Зна се поуздано што и стари записи показују да су нека црногорска брђанска племена била католичке вероисповести. Небо је недавно изнео податке да су Бјелопавлићи били католици до негде 17. века, Пипери такође, Кучи се деле на неколико слојева итд. 

4. Што се тиче топонимије на том простору Црне Горе, има доста топонима у тим крајева где живе црногорска брђанска племена, која имају арбанашко значење, тј. настала су од арбанашког језика.

Све сам ово узео у обзир и закључио сам да у неким црногорско-брђанских племена има и оних која имају арбанашког порекло. Сада што теби то не одговара то је твој проблем. Ја то тако видим и то је моје мишљење.

Ја нисам ти твоје Црногорце увредио, ја сам се држао генетике и чињеница је да су брђанска племена по генетском пореклу, по хаплогрупама сродна арбанашким племенима, узимајући у обзир да живе један до другога чине једну територијалну целину.

Па добро можда постоји неки разлог код староседелачког косовског становништва што испољава нетрпељивост према Црногорцима. Тога има свугде и по Војводини код староседелаца и не тако давно досељених досељеника из западних крајева, у Шумадији у Крајини итд, тога има свугде. Знам за један случај који се десио прошле године, неки мој земљак је био на летовање у Будви и доживео је непријатност вређали су га на националној основи псовали су му српску мајку, а што је још горе пред својом децом и женом, идиоти су показивали своје пенисе.

Ја када пишем критички о Црној Гори то се односи на политику. Прошле године твоји Црногорци ови који су на власти су подржали пријем Косова у UNESKO, гласали су били за пријем. И сад ја треба да чутим и да подржавам твоју Црну Гору као неку српску шпарту која више није, гласала за пријем варвара у UNESCO који уништавају и разарају Цркве и споменике мојих предака и уопште српске националне и културолошке споменике од великог значај за српски народ. Они који подржавају и који су гласили за пријем Косова у UNESKO да Бог да им се вратило истом мером.

А шта ћемо са свим оним Црногорцима који се изјашњавају као Срби? Ти очигледно не видиш разлику између народа и власти. Мислиш да је народ у ЦГ за увођење санкција Русији, за признавање независног Косова, за његово чланство у УНЕСКО? Е па, није. И то огромна већина народа није за то. Као што ни народ у Србији није за споразуме с НАТО, а опет власт то чини. Власт је власт, а народ је народ. Не бркај та два појма.

А то што су неки Монтенегрини вређали Србе, тога наравно има. Неки су толико загрижени у својој мржњи према Србима. Међутим, то је мањина, и то су лако подводљиви људи, који мисле да је Мило њихов бог. И код нас има људи који верују у бајке власти (што смо и видели на овим изборима), па опет не можемо генерализовати и рећи да су сви људи такви.

Ето, ја рекох шта сам имао. Што би рекао један наш глумац у једној реклами: "Ја ти кажем како треба, а ти ради како хоћеш."
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #124 послато: Мај 03, 2016, 06:24:18 поподне »
Срце ми се цепа сваки пут када помислим како су интереси светских сила, несрећне историјске прилике, ратови, династије, комунисти довели до тога да се један део српског народа у ЦГ не осећа Србима (као и на то да нисмо више иста држава). Као кец на десет за долазак у тренутно стање дошла је гордост, тако типична за динарски менталитет (а морам рећи, по мало, и глупост)... Из мноштва примера знам шта трпе они који су и даље Срби у Милогори. Надам се да ће једног дана све да се врати на своје, а да би тако било, ми, који смо остали Срби, морамо бити "мудри као змије и безазлени као голубови", па ћемо бити "стрпљени спасени". Апелујем да се Србин пореклом с Косова и пореклом из ЦГ не расправљају.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #125 послато: Мај 03, 2016, 07:55:20 поподне »

Северна Албаније и источна Црна Гора (пограничне области) имају доста сличну генетику, тај простор је као једна целина.

1. Арбанaшка племена имају у високом проценту хаплогрупе E1b, J2b2 и R1b и те три хаплогрупе чине око 75% данашње албанске нације. Црногорска брђанска племена имају такође у доста високом и значајном проценту хаплогрупе E1b, R1b и вероватно нешто мало J2b2. Дакле имамо подударања хаплогрупа и сва та северно-арбанашка и црногорско-брђанска племена су некада живела организовано у племенима.

2. Поједина брђанска и арбанашка племена или братства имају предања о заједничком пореклу.

3. Зна се поуздано што и стари записи показују да су нека црногорска брђанска племена била католичке вероисповести. Небо је недавно изнео податке да су Бјелопавлићи били католици до негде 17. века, Пипери такође, Кучи се деле на неколико слојева итд. 

4. Што се тиче топонимије на том простору Црне Горе, има доста топонима у тим крајева где живе црногорска брђанска племена, која имају арбанашко значење, тј. настала су од арбанашког језика.

Све сам ово узео у обзир и закључио сам да у неким црногорско-брђанских племена има и оних која имају арбанашког порекло. Сада што теби то не одговара то је твој проблем. Ја то тако видим и то је моје мишљење.

Ја нисам ти твоје Црногорце увредио, ја сам се држао генетике и чињеница је да су брђанска племена по генетском пореклу, по хаплогрупама сродна арбанашким племенима, узимајући у обзир да живе један до другога чине једну територијалну целину.

Па добро можда постоји неки разлог код староседелачког косовског становништва што испољава нетрпељивост према Црногорцима. Тога има свугде и по Војводини код староседелаца и не тако давно досељених досељеника из западних крајева, у Шумадији у Крајини итд, тога има свугде. Знам за један случај који се десио прошле године, неки мој земљак је био на летовање у Будви и доживео је непријатност вређали су га на националној основи псовали су му српску мајку, а што је још горе пред својом децом и женом, идиоти су показивали своје пенисе.

Ја када пишем критички о Црној Гори то се односи на политику. Прошле године твоји Црногорци ови који су на власти су подржали пријем Косова у UNESKO, гласали су били за пријем. И сад ја треба да чутим и да подржавам твоју Црну Гору као неку српску шпарту која више није, гласала за пријем варвара у UNESCO који уништавају и разарају Цркве и споменике мојих предака и уопште српске националне и културолошке споменике од великог значај за српски народ. Они који подржавају и који су гласили за пријем Косова у UNESKO да Бог да им се вратило истом мером.
Аксо, све ове аргументе које си сада навео управо потврђују мој осећај који одавно имам читајући твоје коментаре на тему Црна Гора и Црногорци. То што су неки кретени псовали твом рођаку ''српасу мајку'' није ми нешто што први пут чујем да се десило, то се дешавало и некима који су из Црне Горе а осећају се Србима. Могу ти навести много таквих примера. Кретена има свуда. Не можеш због тога све оне који су из Црне Горе или су пореклом из Црне Горе да сврставаш у исту категорију људи са овима који мрзе све што је српско и којима су ближи Загреб и Тирана од Београда по питању много чега. Иза свега тога стоји политика и нечији интереси споља, као и финансијски интереси онога ко је некада био Србин а касније се продао и признао отцепљење Косова. И порет свега тога Црна Гора је била и остала ''српска Спарта'', а ја не бих сада да ти описујем своје осећање у националном смислу, али ти могу потврдити да познајем толико људи из Црне Горе или да су пореклом из Црне Горе, који су толико поносни и добри Срби да сам сигуран да их у Београду нема таквих.

Ван мреже Jacim

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #126 послато: Мај 04, 2016, 12:24:56 пре подне »
Ja ne bih sporio sa Aksom, prihvatam da sam zelen za genetiku, iako je to stvar koja me interesuje. Ja sam tu da učim od onih koji su bolje upućeni. Ja se bavim primijenjenom matematikom i to mi omogućava da ponekad primijetim da neki ljudi pogrešno razmišljaju.

Što se tiče genetike Srba i Crnogoraca, to mi je interesantno, ali nemam neke posebne preference po tom pitanju. Prosto me je iznenadilo da je ispalo da su Srbi i Crnogorci genetski toliko bliski, više nego sa Bošnjacima i Hrvatima. Pri tome se to ne odnosi samo na zapadnu Srbiju i Šumadiju, već i na Srbe u Vojvodini, BiH, Hrvatskoj. Čini se da skoro i ne postoji iole brojniji haplotip među Srbima koji nema bliske u CG. Kada matematički razmišljam, i gledam podatke, nekako ispada da je razlog tome to što većina današnjih Srba ima pretke koji su nekad živjeli na teritoriji današnje CG. Mislim da to ima istorijsko objašnjenje u teškim istorijskim okolnostima od XIV do XIX vijeka. Tokom čitavog ovog perioda od nekoliko vjekova Srbija je bila veoma nesigurno mjesto za život. Malo je koja porodica tu opstajala na jednom mjestu tokom tri generacije.

Budući da je CG moja domovina, tokom par decenija sam stekao određenu averziju prema srpskim organizacijama u CG (strankama, nacionalnim vijećima, itd.). Nekada sam ih pomagao i podržavao, iz čistih pobuda, ali sam se ubijedio da nijedna od njih ne zavrjeđuje pažnju, ni glas. Mislim da Srbi u CG imaju problem političkog organizovanja. Sve njihove organizacije vode ljudi koji su izrazito nekulturni, alavi i uzurpatori. Ja već odavno ne želim da budem dio toga. Isto tako, mislim da bi za jačanje osjećaja zajedništva i bliskosti Srbije i CG najbolji početni korak bio da operu voz koji saobraća na liniji BG-Bar. Ja sam u mladosti često putovao tim vozom, sada više neću, barem dok ga ne operu. Dok ne operu taj voz, ja sam sa dvije ruke protiv nekakve zajedničke države. Eto, ispričao sam vam, ako mi nakon toga kažete da sam po nacionalnosti Srbin, ja ću se složiti. Ako kažete da nisam Srbin, ja ću se takođe složiti.

Kada govorimo o odnosu između Crnogoraca i Srba staosjedioca na Kosovu i Metohiji, mislim da je taj problem definitivno riješen. Crnogoraca tamo više nema, pa sada starosjedioci mogu disati punim plućima. Došlo je vrijeme da svi mogu da se opuste. 

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #127 послато: Мај 04, 2016, 08:51:07 пре подне »
Ja ne bih sporio sa Aksom, prihvatam da sam zelen za genetiku, iako je to stvar koja me interesuje. Ja sam tu da učim od onih koji su bolje upućeni. Ja se bavim primijenjenom matematikom i to mi omogućava da ponekad primijetim da neki ljudi pogrešno razmišljaju.

Što se tiče genetike Srba i Crnogoraca, to mi je interesantno, ali nemam neke posebne preference po tom pitanju. Prosto me je iznenadilo da je ispalo da su Srbi i Crnogorci genetski toliko bliski, više nego sa Bošnjacima i Hrvatima. Pri tome se to ne odnosi samo na zapadnu Srbiju i Šumadiju, već i na Srbe u Vojvodini, BiH, Hrvatskoj. Čini se da skoro i ne postoji iole brojniji haplotip među Srbima koji nema bliske u CG. Kada matematički razmišljam, i gledam podatke, nekako ispada da je razlog tome to što većina današnjih Srba ima pretke koji su nekad živjeli na teritoriji današnje CG. Mislim da to ima istorijsko objašnjenje u teškim istorijskim okolnostima od XIV do XIX vijeka. Tokom čitavog ovog perioda od nekoliko vjekova Srbija je bila veoma nesigurno mjesto za život. Malo je koja porodica tu opstajala na jednom mjestu tokom tri generacije.

Budući da je CG moja domovina, tokom par decenija sam stekao određenu averziju prema srpskim organizacijama u CG (strankama, nacionalnim vijećima, itd.). Nekada sam ih pomagao i podržavao, iz čistih pobuda, ali sam se ubijedio da nijedna od njih ne zavrjeđuje pažnju, ni glas. Mislim da Srbi u CG imaju problem političkog organizovanja. Sve njihove organizacije vode ljudi koji su izrazito nekulturni, alavi i uzurpatori. Ja već odavno ne želim da budem dio toga. Isto tako, mislim da bi za jačanje osjećaja zajedništva i bliskosti Srbije i CG najbolji početni korak bio da operu voz koji saobraća na liniji BG-Bar. Ja sam u mladosti često putovao tim vozom, sada više neću, barem dok ga ne operu. Dok ne operu taj voz, ja sam sa dvije ruke protiv nekakve zajedničke države. Eto, ispričao sam vam, ako mi nakon toga kažete da sam po nacionalnosti Srbin, ja ću se složiti. Ako kažete da nisam Srbin, ja ću se takođe složiti.

Kada govorimo o odnosu između Crnogoraca i Srba staosjedioca na Kosovu i Metohiji, mislim da je taj problem definitivno riješen. Crnogoraca tamo više nema, pa sada starosjedioci mogu disati punim plućima. Došlo je vrijeme da svi mogu da se opuste. 

Очито да ти ни математика ни политика није од руке кад овако tečno збориш, а ХГ-е велика непознаница.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #128 послато: Мај 04, 2016, 09:13:09 пре подне »
Prosto me je iznenadilo da je ispalo da su Srbi i Crnogorci genetski toliko bliski, više nego sa Bošnjacima i Hrvatima. Pri tome se to ne odnosi samo na zapadnu Srbiju i Šumadiju, već i na Srbe u Vojvodini, BiH, Hrvatskoj. Čini se da skoro i ne postoji iole brojniji haplotip među Srbima koji nema bliske u CG.

Ово јесте тачно. Јаћим се солидно сналази, с обзиром да је "нов" овде. Не бих рекао да су му ХГ "велика непознаница".

Мислим да му Тимар не може опростити латиницу. ;)

Не знам како се уопште од Куча и порекла Срба дошло до политичке ситуације у ЦГ. Али у сваком случају, то што тренутна власт у ЦГ води антисрпску политику не значи да велики део Срба не води порекло одатле. 

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #129 послато: Мај 04, 2016, 09:36:35 пре подне »
Јаћиме, сам појам „Срби у Црној Гори“, као да се ради о некој етничкој мањини (као нпр. Мађари у Србији), већ је проблематичан. Свако ко иоле зна историју, сетиће се одредбе Општег земаљског законика Црне Горе који је донео књаз Данило, где се каже: Тачка 92. "... у овој земљи нема никакве друге народности до једине србске ...".

Па, који се то народ доселио у 150 година у Црну Гору, постао већински, а маргинализовао те Србе који су били стопроцентна већина у Црној Гори 1850-их?

Јасно је да се ради о синдрому однарођавања (узрок: добро осмишљена политичка игра, нешто слично похрваћивању Срба католика) које у својим почетним фазама може имати прилично агресивне појавне облике. Нажалост, овај процес се одвија, у неким наредним покољењима сигурно ће постојање „црногорске нације“ бити аксиом. Осим ако се не догоди нешто радикално...

Оно што ме теши у целој причи је што, познајући много „обичних људи“ из Црне Горе (мислим на православне), знам да и даље добро знају ко су и што су.

Препоручујем ти да ишчиташ тему О Србству Црногораца:
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1134.0
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #130 послато: Мај 04, 2016, 09:39:10 пре подне »
За чистоћу возова на релацији БГ - Бар се слажем. С обзиром да га почесто користим, отупео сам на прљавштину и све остало...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #131 послато: Мај 04, 2016, 09:44:47 пре подне »
Аксо, Војинена:

С обзиром да имам доста рођака који су из ЦГ породица колонизованих у Метохију 1920-их и касније, позната ми је проблематика међусобног анимозитета између Срба староседелаца и колонизованих Срба из ЦГ.
Ствар је прилично лако објашњива: Срби староседеоци су дуго чекали ослобођење од турске власти и шиптарског насиља. Међутим, кад је до тога дошло, појавили су се Срби из ЦГ као ослободиоци, природно бахати, који су заузели већину битних друштвених положаја. Староседеоци су се, поново, нашли у положају грађана другог реда.
Нешто слично као србијанска војска у ЦГ 1918, или партизански ослободиоци 1945. године.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже zoran_m

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #132 послато: Мај 04, 2016, 10:54:53 пре подне »
Ovde se može dosta toga saznati pa Boga mi i naučiti ali takođe i učesnike diskusije može čovek lako politički "razvrstati"  :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #133 послато: Мај 04, 2016, 05:48:42 поподне »
Ovde se može dosta toga saznati pa Boga mi i naučiti ali takođe i učesnike diskusije može čovek lako politički "razvrstati"  :)

Зоране, што се мене тиче, увек сам се водио оном Аристотеловом: "Драг ми је Платон, али ми је истина дража".
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Владимир Бурсаћ

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 15
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #134 послато: Мај 09, 2016, 12:45:00 пре подне »
Предања су корисна, али веома често сасвим погрешна. Управо зато генетика помаже да се тачно види у кој мјери су предања поуздана. Чини се да је поријекло од Мрњавчевића било доста раширена појова код разних родова. Колико суштински они имају везе са историјским Мрњавчевићима можда открије неко будуће истраживање.

Кучи Мрњавчићи који припадају јасно одређеном кластеру Е1б и који су овдје анализирани, јасно је да немају везе са свим оним родовима који припадају другим хаплогрупама, а то што су названи Мрњавчићима је само због тога што сами себе тако означавају, а не због неке егзактно потврђене везе са Мрњавчевићима. Зато, добро би било да се држимо јасно генетски дефинисаних родова, а ако кренемо да помињемо све могуће теорије и предања бојим се да нећемо стићи нигдје.

Поменуо сам горе групу крајишких породица који славе св. Стефана и имају предање да су од Мрњавчевића, чак смо имали и хаплотип КОнчаревића из Далмације који у неким другим мјестима славе св. Стефана, а поклапају се са хаплотипом Куча Мрњавчића. Резултати Миљевића који би требао да припада овој групи породица је потврдио да претпоставка није била тачна, мада ми као што рекох МИљевићеви резултати дјелују прилично чудни и сумњиви.

Што се КУча у цјелини тиче, тачно је да постоје неколико слојева становништва у Кучима, а то су:
1. слој: По мом мишљењу Словени који су насељавали жупу Горску (спомиње се код Дукљанина). Ко би могли бити ови Словени? Веома вјероватно неко вендско, западнословенско племе дошло заједно са Србима. На пројекту имамо тестираног Злојутре и Маричиће као једине припаднике Р1а М458. И Злојутри и Маричићи имају предање о поријеклу из Куча. Ово би требало још истражити. Видимо да се презима Злојутровић заиста јавља као најстарије у Кучима, а за Маричиће се тврди да су поријеклом из околине Подгорице (што и јесте област Куча).
2. слој: Кучи Мрњавчићи или Стари Кучи које смо и обрадили у вој теми, славе и Митровдан, али и летњег и зимског св. Стефана, а неријетко и племенску славу Куча св. Николу. Требали би припадати Е1б-В13 хаплогрупи
3. слој: Кучи Дрекаловићи или Нови Кучи, потомци Дрекала, по предању потомци Кастриотића и везани за Скендербега, мада има и предања који кажу да су родбински повезани са Кучима Мрњавчићима. Моја је претпоставка да су такође Е1б-В13, али вјероватно неки други хаплотип близак Кучима Мрњавчићима. У пројекту је скоро уписан Рајовић, које је Е1б и има предање да је из Луча, засада једини који би могао припадати Дрекаловићима, али треба још потврде
Ево овако. Везано за моје презиме (Бурсаћ), постоји записано предање (историчар Петар Рађеновић 1933.године у свом дјелу ''Унац'')  и оно гласи: ''О старини и пореклу Бурсаћа и Танкосића причао ми је покојни Симо-Симић Танкосић из Дугопоља у Лици овако (имао 80 година, рођен око 1853): Наши се стари звали некада Мрњавчевићи. Доселе однекуда издалека у Далмацију њих 4 брата: Момчило, Бурсе, Врањеш и још један, не може да ми налети на језик, како му би име. Од њих постала четири племена: Момчиловићи, Бурсаћи, Врањеши и оно четврто племе. Од Бурсаћа су Танкосићи и Зељковићи. Танкосићи прозвани по матери Танкокоси-била танких коса. Зељковићи по оцу Зељку-био зелених очију.'' 
Због овога предања, ја сам својевремено прочитао све доступно о Кучима Мрњавчићима и нисам успјео да пронађем ништа конкретно што би потврдило то предање. Славе се не слажу (Кучи Св.Никола и Св.Димитрије, ми Ђурђевдан), презимена се не слажу (најсличније нама су Бисаћи, ковачи у селу Будеза у Затријебчу), нема топонима који уопште подсјећају на нешто одређеније.  Чак сам и реконструсао хронолошки причу о насјељавању Гаврила (Грче) Ненадина Мрњавчевића на слиједећи начин: 1392.г код Скопја у руке Турака пада Ђурађ Други Старцимировић Балшић, који за своје ослобођење, Турцима даје град Скадар на три године, Турци држе Скадар 1392-1395.г и због тога се Гаврило/Грче досјељава у Корита сјеверно од Цијевне негдје 1392.г. Генерацију касније око 1416.године, његов син Панто Грчин прелази у Орахово и са својих 5 синова, у деценију-две задобија контролу над околним селима. Врши агресивно преизумање села, земље, пашњака и добара. Можда и људи. Племе полако сазрева до 1455.године и првог званичног помјена у Врањинском уговору.
Због закључака Ровинског, да су стари Кучи и Братоножићи можда истог порјекла и да су чинили најпре једно племе, прочитао сам све и о Братоножићима. Ни тамо се слава не слаже, али постоји топоним Барзин-до као сјећање на неке Барзиће који су ту давно живели. Барзићи-Бурзићи-Бурсаћи, то ми је већ мало звучало слично, али још недовољно конкретно.
Провјеравајући даље наше предање, код Александра Бачка (Породице Далматинских Срба'') налазим његово мишљење да то и није наше предање већ предање часне старине Симе Танкосића по женској линије од групе родова крајишких Миљевића из Герзова и околине (Млађан, Бубњевић, Бубањ, Милељић, Добријевић) који славе св.Стевана и имају јако предање о сродству са Мрњавчевићима.  Тада сам прочитао и Милана Карановића и његова ''Динарска племена немањићког поријекла'' али ни тамо ништа конкретно нисам нашао. И тако сам ја литературу о Кучима и Мрњавчевићима затворио у орман са књигама и рекао себи да тамо нема ништа за нас.
Онда сам се прошле јесени тестирао (Р1а1а1, подгрупа М458), па сам наговорио још једног презимењака и једног  носиоца презимена Зељковић (изведено презиме од мог, помиње се у оном предању) да се тестирају и са великим нестрпљењем и са великим надама, чекамо те резултате. И док чекамо те резултате, ја ти налетим на Јерковићево писаније о Кучима и о три присутна слоја у томе племену: 1.стари Кучи 2.Мрњавчићи 3.Дрекаловићи.
Први и најстарији слој становништва чине практично Словени Горске жупе. Ја сам до сада у ДНК пројекту пронашао шест налаза: Бјелић из Берана, Митровдан; Злојутро из Козарске Дубице, Никољдан;  Маричић из Бриња;  Кликовац из Подгорице;  Зековић из Ускока;  Секнић из Подгорице. Свих шест налаза су Р1а група, а чак четворица су моја подгрупа М458. Двојица су отишли још више на запад од моје породице.
И тако док чекам резултате тестирања, поново исчитавам све о Кучима и Братоножићима, и читам занимљиве дискусије о Словенима Горске жупе, схватам да генетска истраживања помјерају моја знања о мојој породици и о моме народу, далеко напред, мада је изгледало да сам доспјео до тачке када више ништа не могу да сазнам, нити могу да потврдим предање неким  доказима. 
Такође, размишљам гдје су данас потомци тих Словена Горске жупе?  Разасути по западним крајевима нашег народа, ено их и међу Братоножићима и Старим Кучима. И онда се сјетим да је тврди град Медун 1457.године освојила турска опсада, да су многе знатније кучке породице примиле ислам и населиле се у Медуну. Помиње се 1688.године чак 70 породица. Сигурно је међу првима  који су промјенили вјеру, било особа из породица које су агресивни дошљаци, носиоци хаплогрупе Е1б, подгрупа В13, отјерали са  своје земље. То је био њихов одговор на дјешавања везана за долазак и појаву Мрњавчића међу Кучима. 
Гдје су данас Медунски муслимани?  У Подгорици, Плаву, Гусињу, Колашину, можда и Сјеници, Тутину и Рожају.
Ето тако. Хвала генетским истраживањима, на бољем разумјевању историје.

Ван мреже Jacim

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #135 послато: Мај 09, 2016, 02:52:18 пре подне »
Nebo i Nebojša, hvala.
Ja volim pisati ćirilicom, samo se bojim da me onda Timar uopšte ne bi razumio, tu pišem sličnim pismom kao Nevski, uz neke razlike, recimo ne koristim nikakav znak za glas "j". Stvarno je današnja srpska ćirilica pomalo rogobatna, a srpsko-hrvatska latinica nije bolja, ali je dovoljno dobra za kompjuter.
Nego, važi, da ne kvarimo dalje temu, mislim da bi admin mogao obrisati ove postove vezano za politiku CG i SRB.

Tu nam je Bursać napisao zaista interesantan tekst, pa bih i njega pitao ono što sam već pitao ovdje: da li su ti Sloveni Gorske župe oni Srbi iz Skadra koje znamo, između ostalog, iz narodnih pjesama?
I još: Da li ispada da su stari Kuči nosili haplogrupu R1a i bili plemenski organizovani? Meni je izgledalo da oni nisu imali plemensku organizaciju, nisu se nazivali Kučima, već ih je potisnula plemenski organizovana zajednica Kuča koja je nosila haplogrupu E1b1. Drugim riječima "stari Kuči" uopšte nisu Kuči, niti su ikad bili. Samo su živjeli u tom kraju. Ili griješim?
I još: zašto bi se neko 1416. godine naselio u nedođiju kakva je Orahovo?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #136 послато: Мај 09, 2016, 07:41:08 пре подне »
Такође, размишљам гдје су данас потомци тих Словена Горске жупе?  Разасути по западним крајевима нашег народа, ено их и међу Братоножићима и Старим Кучима. И онда се сјетим да је тврди град Медун 1457.године освојила турска опсада, да су многе знатније кучке породице примиле ислам и населиле се у Медуну. Помиње се 1688.године чак 70 породица. Сигурно је међу првима  који су промјенили вјеру, било особа из породица које су агресивни дошљаци, носиоци хаплогрупе Е1б, подгрупа В13, отјерали са  своје земље. То је био њихов одговор на дјешавања везана за долазак и појаву Мрњавчића међу Кучима. 
Гдје су данас Медунски муслимани?  У Подгорици, Плаву, Гусињу, Колашину, можда и Сјеници, Тутину и Рожају.
Ето тако. Хвала генетским истраживањима, на бољем разумјевању историје.

Мислим да је Синиша мало плстично ово објаснио. Испада да је једна популација (E1b) дошла и поптуно уништила све пред собом па и Словене R1a. :)

Видимо да није баш тако. И данас вероватно има пуно R1a у том крају. Вероватно их је и раније било толико, можда мало више, док се број E1b увећао. Један део становништва се свакако иселио, али је добар део наставио да живи у кохезији са "дошљацима".

Такође, нису само припадници E1b прелазили на ислам у тим крајевима, било је ту и других ХГ, што се види и кроз днк резултате.

Свакако су занимљива предања ових западних R1a. Иако су предања о Мрњавчевићима честа код Срба, код ових припадника R1a може бити корисно због потврде миграција.

Резултат Зековића од пре неки дан (предање о пореклу из Куча) такође упућује на ту страну. 




Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #137 послато: Јун 14, 2016, 07:15:08 поподне »
Велики помак за племе Куча у цјелини. Данас сам од нашег сарадника Владе Урошевића добио резулатате аутентичног Дрекаловића. Ради се о Петровићима Иликовићима, потомцима кнеза Радоње Петрова. Славе Никољдан.

У потпуности се уклапају у хаплотип Куча Мрњавчића E-V13, баш као и скоро тестирани Мијовић, који је из другог огранка Дрекаловића.

Овим се потврђује писање Марка Миљанова да су Дрекаловићи само огранак Куча Мрњавчићи, који су се вјероватно истакли међу саплеменицима, па потенцирали приче о другачијем поријеклу. Иначе ово је била честа појава у племенима Црне Горе и Брда.

Не знам да ли је остао још неко од Дрекаловића да се чекају резултати у новом истраживању, али ово досад дјелује као прилично јасна потврда повезаности Куча Мрњавчића и Дрекаловића.

Могли бисмо закључити да сем танког стариначког слоја (словенског?) племе Кучи је у цјелини састављено од једног E-V13 рода.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #138 послато: Јун 14, 2016, 07:32:57 поподне »
Велики помак за племе Куча у цјелини. Данас сам од нашег сарадника Владе Урошевића добио резулатате аутентичног Дрекаловића. Ради се о Петровићима Иликовићима, потомцима кнеза Радоње Петрова. Славе Никољдан.

У потпуности се уклапају у хаплотип Куча Мрњавчића E-V13, баш као и скоро тестирани Мијовић, који је из другог огранка Дрекаловића.

Овим се потврђује писање Марка Миљанова да су Дрекаловићи само огранак Куча Мрњавчићи, који су се вјероватно истакли међу саплеменицима, па потенцирали приче о другачијем поријеклу. Иначе ово је била честа појава у племенима Црне Горе и Брда.

Не знам да ли је остао још неко од Дрекаловића да се чекају резултати у новом истраживању, али ово досад дјелује као прилично јасна потврда повезаности Куча Мрњавчића и Дрекаловића.

Могли бисмо закључити да сем танког стариначког слоја (словенског?) племе Кучи је у цјелини састављено од једног E-V13 рода.
Мислим да би можда требало уписати Петровић-Иликовић. Дрекаловићи се разликују од Мрњавчића самим тим што се види у колони КРСНА СЛАВА да славе Никољдан. Једино су Вучевићи из Безјова ту изузетак обзиром да су Мрњавчићи а славе Никољдан.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #139 послато: Јун 14, 2016, 09:35:18 поподне »
Велики помак за племе Куча у цјелини. Данас сам од нашег сарадника Владе Урошевића добио резулатате аутентичног Дрекаловића. Ради се о Петровићима Иликовићима, потомцима кнеза Радоње Петрова. Славе Никољдан.

У потпуности се уклапају у хаплотип Куча Мрњавчића E-V13, баш као и скоро тестирани Мијовић, који је из другог огранка Дрекаловића.

Овим се потврђује писање Марка Миљанова да су Дрекаловићи само огранак Куча Мрњавчићи, који су се вјероватно истакли међу саплеменицима, па потенцирали приче о другачијем поријеклу. Иначе ово је била честа појава у племенима Црне Горе и Брда.

Не знам да ли је остао још неко од Дрекаловића да се чекају резултати у новом истраживању, али ово досад дјелује као прилично јасна потврда повезаности Куча Мрњавчића и Дрекаловића.

Могли бисмо закључити да сем танког стариначког слоја (словенског?) племе Кучи је у цјелини састављено од једног E-V13 рода.

Очити се ради о два таласа досељења Куча у Брда из Доње Зете. Старији досељеници су из средине 15. века ("Мрњавчићи"), а познији (16. век) њихови племеници који су раније остали у Доњој Зети (Дрекаловићи). У другој половини 15. века имамо двојство неких брђанских (малесорских) племена, део је остао у својим сталним стаништима у Доњој Зети, део се територијализовао у летњим стаништима у Брдима. Тако и Кучи. Истовремено имамо брђанске Куче, али и село Cuzzi / Cucci у Скадарској области.

Е, сад, остаје да се Кучи определе, јесу ли од Мрњавчевића или Кастриота. Или је то исто  :D
"Наша мука ваља за причешћа"