Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа I1  (Прочитано 91600 пута)

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #80 послато: Април 24, 2016, 03:24:57 пре подне »
Добродошли Гашо.
Имам контакт детаље лица, тако да задовољи ПМ ако постоји интересовање. Међутим, треба напоменути да је Мартин не зна свог оца.

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #81 послато: Јул 18, 2016, 02:52:30 поподне »
Хвала за линк за базу података пројекта. Да, чини се да је нека врста "Б" припада групи М227. Ово је велика откриће!

Нашао сам два хаплотипа у овом научном раду - Croatian national reference Y-STR haplotype database - идентична врста модал хаплотип "В". Један од западној Хрватској , а други од центра , а то је тестиран око хиљаду људи .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Нашел два гаплотипа в этой научной работе - Croatian national reference Y-STR haplotype database - идентичные модальному гаплотипу рода "В". Один из западной Хорватии, другой из центральной, причем протестировано было около тысячи человек.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #82 послато: Децембар 21, 2016, 10:02:30 пре подне »
На бугарском днк пројекту се појавио нови I1-Z63. Тестирани је пореклом из села Новачене, општина Ботевград

Сврстан је у исти род са оним Влаховим из костурске области (Грчка).

Чини се да је овај нови нешто ближи Мацурама од Влахова, али ипак не превише близак.

13 23 15 10 13-14 11 14 11 12 12 28 15 8-9 8 11 23 16 20 29 12-14-15-16 10 10 19-21 14 14 16 20 35-38 12 10 11 8 15-15 8 11 10 8 9 9 12 23-25 15 10 12 12 15 8 13 26 20 13 13 11 12 10 11 12 11

Постоје индиције да део становништва из околине Ботевграда води порекло из јужне Македоније. Костур није далеко, али не би се рекло да је реч о истом роду. Превише разлика већ на 37 макера између ове двојице (-10).

На мрежи prikola

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #83 послато: Јануар 14, 2017, 11:11:48 пре подне »
pozdrav svima,

Ja sam testirani Aleksić sa tabele. Samo da javim da sam se testirao na Z58 i da sam negativan (Ranije sam dobio da sam negativan i na Z59). Pretpostavljam da to znači nešto i ostalima iz grupe, pa ako je potrebno da se ažurira u tabeli.

Takođe, da li ko ima predlog kako da nastavim testiranje, imate li nekih ideja u kom smeru dalje da se testiram?

Pozdrav




Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #84 послато: Јануар 15, 2017, 05:30:55 поподне »
pozdrav svima,

Ja sam testirani Aleksić sa tabele. Samo da javim da sam se testirao na Z58 i da sam negativan (Ranije sam dobio da sam negativan i na Z59). Pretpostavljam da to znači nešto i ostalima iz grupe, pa ako je potrebno da se ažurira u tabeli.

Takođe, da li ko ima predlog kako da nastavim testiranje, imate li nekih ideja u kom smeru dalje da se testiram?

Pozdrav

Шта вам препоручују на I1 FTDNA пројекту? Односно како су класификовали ваш резултат тамо у табели?

Најбоље би било да пошаљете поруку неком од администратора на I1 FTDNA пројекту и питате за савет. Нпр. Paul Stone ( [email protected] ) је задужен за грану Z63 коју још нисте тестирали и којој је могуће да припадате.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #85 послато: Јануар 25, 2017, 03:06:13 поподне »
За братију Викинге згодна страница за упознавање са историјом, животом и културом Викинга. 8)

http://www.vikinganswerlady.com/index.shtml



На мрежи prikola

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #86 послато: Мај 13, 2017, 10:27:16 пре подне »
Pozdrav, čisto da obavestim saforumaše, uradio sam I1 - M253 SNP Pack test, trebalo bi da me testiraju na dodatna 174 markera, u vezi sa M253. Javljam kad dobijem rezultate.

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #87 послато: Мај 13, 2017, 10:31:02 пре подне »
Pozdrav, čisto da obavestim saforumaše, uradio sam I1 - M253 SNP Pack test, trebalo bi da me testiraju na dodatna 174 markera, u vezi sa M253. Javljam kad dobijem rezultate.

Одлично, Прикола. Има још породица у твом роду, скоро се појавила и једна херцеговачка, али није за објављивање. Биће интересантно сазнати која сте подграна. Колико се сјећам, радиос и тест на Z58 и био негативан? Можда се покаже да си I1-M227 јер је та грана, иако ријетка , већ присутна на нашим просторима.

На мрежи prikola

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #88 послато: Јун 08, 2017, 10:29:27 пре подне »
Pozdrav,

Dobio sam rezultat na test. Pozitivan sam na Z63. Za pogrupu treba da radim dodatne testove.

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #89 послато: Јун 08, 2017, 11:32:35 пре подне »
Pozdrav,

Dobio sam rezultat na test. Pozitivan sam na Z63. Za pogrupu treba da radim dodatne testove.

Значајан резултат за читав М253 Општи род В са Пројекта.

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #90 послато: Јун 09, 2017, 04:25:03 пре подне »
Pozdrav,

Dobio sam rezultat na test. Pozitivan sam na Z63. Za pogrupu treba da radim dodatne testove.

Очекивано. Је резултат једног Србина из истраживања са сличним хаплотип. Он - Y7075.
---------------------------------------------------------------------------
Ожидаемо. Есть результат серба из научной работы со схожим гаплотипом. Он - Y7075.

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #91 послато: Јун 09, 2017, 06:16:10 пре подне »
Очекивано. Је резултат једног Србина из истраживања са сличним хаплотип. Он - Y7075.
---------------------------------------------------------------------------
Ожидаемо. Есть результат серба из научной работы со схожим гаплотипом. Он - Y7075.

Занимљиво. Опет једна мала, издвојена грана. Има португалски млади огранак. Свеви, Suebi, Швабе?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #92 послато: Децембар 18, 2017, 11:19:03 поподне »
Хаплогрупа I1 (I-M253)



Извор:

- Y chromosome STR polymorphisms in a Serbian population sample
- Allele frequencies and population data for 17 Y-chromosome STR loci in a Serbian population sample from Vojvodina province
- High levels of Paleolithic Y-chromosome lineages characterize Serbia
- Y-chromosomal evidence of the cultural diffusion of agriculture in southeast Europe
- High-Resolution Phylogenetic Analysis of Southeastern Europe Traces Major Episodes of Paternal Gene Flow Among Slavic Populations
- Paternal and maternal lineages in the Balkans show a homogeneous landscape over linguistic barriers, except for the isolated Aromuns
- Population genetics of 8 Y chromosome STR loci in Macedonians and Macedonian Romani (Gypsy).
- Molecular diversity of 23 Y-chromosome short tandem repeat loci in the population of Tuzla Canton, Bosnia and Herzegovina
- Y-Chromosome Diversity in Modern Bulgarians: New Clues about Their Ancestry
- Croatian national reference Y-STR haplotype database
- Y-STR variation in Albanian populations: implications on the match probabilities and the genetic legacy of the minority claiming an Egyptian descent
- Differential Y-chromosome Anatolian influences on the Greek and Cretan Neolithic
- Population genetics of Y-chromosome STRs in a population of Northern Greeks
- The Greeks in the West: genetic signatures of the Hellenic colonisation in southern Italy and Sicily
- Y CHROMOSOME SINGLE NUCLEOTIDE POLYMORPHISMS TYPING BY SNaPshot MINISEQUENCING
- Genetic heritage of Croatians in the Southeastern European gene pool—Y chromosome analysis of the Croatian continental and Island population
- Haplotype data for 23 Y-chromosome markers in a reference sample from Bosnia and Herzegovina
- Paleolithic Y-haplogroup heritage predominates in a Cretan highland plateau
- The coming of the Greeks to Provence and Corsica: Y-chromosome models of archaic Greek colonization of the western Mediterranean


Као што се да приметити, највећи проценат хаплогрупе I1, на Балкану, постоји код Срба (око 7%). Према Y-str истраживањима то је простор Србије, још прецизније, југозападне Србије.

Назире се да би и у Горњем Подрињу, као и на Романији, могло бити високог процента I1, али то ће се боље видети када будемо правили мапу према резултатима из пројекта.

Од занимљивости ту је и висок проценат I1 на једном истраживању за Македонске Грке (+8%). Сасвим солидна заступљеност код Албанаца из Македоније и са Косова. Ту остаје отвореним питање да ли се група ширила са севера Албаније, где је има 3-4%, или је у питању нешто друго.

У Хрватској је, на оном истраживању по регионима, има свуда у солидном проценту. Нешто је јача на западу. У Босни је у глобалу око 4%. Код муслимана прелази 5% на истраживању спроведеном у Сарајеву. У западној Херцеговини је на једном месту 4.9% (колико се креће тренутно и код нас у Херцеговини), а већ на следећем истраживању (Мостар) је нема, па просек испада 2-4%.

Код муслимана из Средње Босне (Зеница) тек нешто преко 1%.

Донекле ме изненадило што је хаплогрупа широко распрострањена на територији данашње Грчке. Има је готово свуда у стабилном проценту 2-4%. Изузетак су неке области где пада испод 2%. Има је чак и на Криту на два истраживања (око 4%).

На крају можемо ову мапу упоредити са оном Еупедијином. Чини се да не одудара превише, с тим да је наша прецизнија. :)


Ван мреже viktor

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #93 послато: Март 06, 2018, 11:33:19 поподне »
Поздрав свима ,
Желим прво да вас све поздравим и да примијетим да су сви ваши коментари заиста занимљиви . Српски ДНК пројекат сам и раније пратио , али сам тек прије мјесец дана одлучио да се и ја тестирам на ова колико видим основна и почетна 23 маркера . Резултат ми је  показао да припадам I1-P109. Слабо се разумијем у све ово , а желио бих да наставим даље у истраживању свог поријекла . Био бих вам веома захвалан ако би ми помогли и упутили ме у даљу процедуру истраживања . Шта да радим ? Гдје и како ? Интересује ме како да наставим тестирање и у ком смјеру ?
Хвала и поздрав

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #94 послато: Март 07, 2018, 01:58:44 пре подне »
Поздрав свима ,
Желим прво да вас све поздравим и да примијетим да су сви ваши коментари заиста занимљиви . Српски ДНК пројекат сам и раније пратио , али сам тек прије мјесец дана одлучио да се и ја тестирам на ова колико видим основна и почетна 23 маркера . Резултат ми је  показао да припадам I1-P109. Слабо се разумијем у све ово , а желио бих да наставим даље у истраживању свог поријекла . Био бих вам веома захвалан ако би ми помогли и упутили ме у даљу процедуру истраживања . Шта да радим ? Гдје и како ? Интересује ме како да наставим тестирање и у ком смјеру ?
Хвала и поздрав
Ako zelis dublje ovo ti je najpovoljnija opcija.

http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=43454

Ван мреже viktor

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #95 послато: Март 07, 2018, 09:04:37 пре подне »
Хвала пуно , поздрав

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #96 послато: Септембар 28, 2018, 11:06:35 пре подне »
Калачи припадају грани I1-Z63 која засад није нађена у Албанији, већ у српским земљама, матица овој Калачевој грани је свакако на простору Старе Херцеговине. То је она група Алексићи из Славоније, Морачанин из Мојковца, Станојевић из Прњавора...

Потврђени су као Z63, али се не знају нижи SNP-ови. Калачи су према томе, највјероватније српског поријекла.

Алексић I1-Z63 из Славоније на FTDNA има поклапање 23/25 са Кеврићима I1-M253 из Херцеговине. Кеврићи су муслимани са потеза Мостар-Коњиц-Јабланица.

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #97 послато: Септембар 28, 2018, 11:29:15 пре подне »
Алексић I1-Z63 из Славоније на FTDNA има поклапање 23/25 са Кеврићима I1-M253 из Херцеговине. Кеврићи су муслимани са потеза Мостар-Коњиц-Јабланица.

Да, сад видјех. Није на одмет споменути да је Кеврића било и Срба у околини Грачаца у Лици, гдје су забиљежени у неким документима 1730. године. Не знам да ли би могло бити неке везе.

За цијелу ову групу родова нам недостаје дубинско СНП тестирање, испод Z63.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #98 послато: Септембар 28, 2018, 11:33:05 пре подне »
Да, сад видјех. Није на одмет споменути да је Кеврића било и Срба у околини Грачаца у Лици, гдје су забиљежени у неким документима 1730. године. Не знам да ли би могло бити неке везе.

За цијелу ову групу родова нам недостаје дубинско СНП тестирање, испод Z63.

Могуће да су она I1-Z63>Y13946, која се често јавља код наших I1 са 23andMe:
            
Вујевић, ХР   
Станишић            
Терзић            
Божовић, ЦГ   
Симовић, СРБ   
Јањић, БиХ   

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #99 послато: Септембар 28, 2018, 11:40:47 пре подне »
Могуће да су она I1-Z63>Y13946, која се често јавља код наших I1 са 23andMe:
            
Вујевић, ХР   
Станишић            
Терзић            
Божовић, ЦГ   
Симовић, СРБ   
Јањић, БиХ

Не знам, нисам гледао детаљније, мислим да је и Клавдивс нешто помињао раније, могуће. На овом списку су индикативни спомени Јањића и Симовића ( мада они не спадају у исти род).