Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 909279 пута)

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2460 послато: Септембар 07, 2018, 06:02:00 поподне »
 Ово село Бардовица/Баровица/Кастанери, важи такођер као бивше мегленовлашко, уз нпр. Конско и Серменин. У попису Ћустендилског санџака 1570. ту није било села Конско али су се помињала Серменин и Моин заједно са селом Биралево, данас локалитет Барлево код Серменина. Овај E-Y16729* из села Конско рекох има поклапања са Аромунима, а далеког рођака исте гране (3900 г) има у Бугарској. Његов предак је из Конског у 19. вијеку а прије стотињак год оно је било чисто мегленовлашко село према Василу Канчову.
 Село које се помиње и у 16. вијеку а које је и дан данас мегленовлашко јесте Купа тј. тада Купаница јужно од границе. Оно је 1568. имало нешто већу популацију, и баш видим неке паралеле са Аромунима преко нпр. имена Урбан које није било често. Такођер ту је опет и неки Анастас Балабан. Виђао сам ово име још пар пута а да нису муслимани, можда се може повезати са Печенезима. Занимљиво је и јављање Бардал/Бардан, форме са основом Бард се јављају и у албанским подручјима али ова има наставак.
 За Гриву видим и 1905. код Коромиласа да се наводи да има индикација да су ту били Мегленовласи. Видим неки спомен 1696., ако га нема 1568. значи да је настало у том међупериоду.

12 Μαΐου 1696 και 13 Ιουνίου 1707 ..."παρέχονταν η δυνατότητα στους κατοίκους της Γουμένισσας και των παρακείμενων οικισμών Γρίβας και Κάρπης να ασχολούνται και με την κναφή μάλλινων υφασμάτων

 Становници ових села су били тад ослобођени од пореза јер су за турску војску производили вунену одјећу.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2461 послато: Септембар 07, 2018, 06:37:02 поподне »
За те мање влашке и грчке сточарске скупине (Каракачани нпр) је углавном карактеристично да знају даље порекло. Осим тога, за Мегаловлахе се каже да се доминантно баве пољопривредом, док су м205 углавном у изразито сточарским областима.

И у оној студији о Цинцарима нема ове подргане. Јавља се за сада код балканских Словена и нешто мало Грка. Дакле делује да смо близу решења.

Маткос каже да му је прадеда, и са очеве и са мајчине стране, пореклом из Гриве. Да су Грци, али да причају и македонски.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2462 послато: Септембар 07, 2018, 07:15:10 поподне »
Мада је ово што пишу Хербез и Никола вредно размишљања. Досељавање Сиријаца, Јермена и Печењеза
у ту област пада у 1015. годину после Христа. Управо је толики тренутни ТМРЦА балканских Ј-У22066 (око 1000 год.).

М205 постоји у Сирији и Јерменији, а о Печењезима не знам превише, па ако неко може написати укратко каква би могла бити њихова веза са М205.

Квари забаву то што тако далеко нема блиских рођака балканских У22066, а морало би их бити ако је сеоба од пре 1000 год.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2463 послато: Септембар 07, 2018, 07:59:55 поподне »
Мада је ово што пишу Хербез и Никола вредно размишљања. Досељавање Сиријаца, Јермена и Печењеза
у ту област пада у 1015. годину после Христа. Управо је толики тренутни ТМРЦА балканских Ј-У22066 (око 1000 год.).

М205 постоји у Сирији и Јерменији, а о Печењезима не знам превише, па ако неко може написати укратко каква би могла бити њихова веза са М205.

Квари забаву то што тако далеко нема блиских рођака балканских У22066, а морало би их бити ако је сеоба од пре 1000 год.

 Ево баш сам нешто гледао кратко резултате ових грана M205 који су на YFull-у, и видим да велика већина балканских J-Y22059 има dys446=13, Хазири има нижих 12 као и Смолјанов из Бугарске. Такођер Грк F79 из Фокеје има dys446=13. Хазиријев 12 ту није од битности очито да је 13 модал, Бугарин не знам коме је најближи али чини ми се и би он ту могао бити са накнадном повратном мутацијом. Оно што је занимљиво је да нижу вриједност 12 или 11 имају сви остали M205 осим катарских J-Y128487 који имају dys446=14. Чини ми се да је повећана вриједност на dys446 знак за J-Y22075/PH4306+ јер код осталих маркера нисам видио неку могућност обједињавања J-Y22075 насупрот других.
 Тројица Грка који имају 67 маркера M205 имају сви dys446=12, што чини се не би говорило у прилог томе да су Y22075/PH4306+.. Једино Барбаресос би ту могао по 392=12 нешто промијенити, али има само 25 маркера.. Дакле за старије присуство Y22066 на Балкану неки други J-Y22075+ би јако добро дошао, али ако је ова вриједност неки добар показатељ изгледа да ови Грци то нису.

 Печенези су припадали Огуз туркијској групи, дакле лигнвистички су даљи сродници Селџука, па нпр. помислио сам на ово име Балабан да им може можда бити повезница нека (ако није позније усвојено). Миграција Печенега са истока је почела у првој половини 9. вијека, а њихов слом је био 1091. г., кад се спомиње да су и насељени неки и у Моглен ("тагма могленских Печенега").

 Од Y22066 на истоку постоји један мислим, постоји и онај Балкар са мало маркера, а дотицао сам се њега већ, нпр. има 390=24 што није заступљено баш код Y22066, као и 460=10 што мислим нема нити један Y22066. Спомињао сам ону грану између M205 и M241 као изгледну или реалну опцију. Има доста тестираних Балкара на фтдна али нема тог хаплотипа.:)

 Питао сам се о печенешким хаплогрупама, али досад нисам имао неке добре идеје, мислио сам упоређивати турске туркијске гране. Нпр. у студији о Цинцарима се јављају у Когалничеануу двојица C-V20, али наравно то је погрешна грана хаплогрупе C, њима су најближи мислим средњоевропски, ти хаплотипови се нису јављали код 4 цинцарске групе па сам се питао одакле су.

 Код Румуна се срећу неке гране хг. N које би ту могле имати везе, а знамо сигурно да су неке гране N-P43 заступљене код анадолских Турака, нпр. N-VL85.

 Кад смо већ код Румуније, како стоји са блискошћу онај Баломиреан? Видим да и он има такођер dys446=13, он је с тобом на 10/67 а има неке занимљиве вриједности попут нпр. 448=18 или 438=10.
« Последња измена: Септембар 07, 2018, 08:01:31 поподне Zor »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2464 послато: Септембар 07, 2018, 10:03:47 поподне »
Мада је ово што пишу Хербез и Никола вредно размишљања. Досељавање Сиријаца, Јермена и Печењеза
у ту област пада у 1015. годину после Христа. Управо је толики тренутни ТМРЦА балканских Ј-У22066 (око 1000 год.).

М205 постоји у Сирији и Јерменији, а о Печењезима не знам превише, па ако неко може написати укратко каква би могла бити њихова веза са М205.

Квари забаву то што тако далеко нема блиских рођака балканских У22066, а морало би их бити ако је сеоба од пре 1000 год.

Ја сам мишљења да су се Мегленски Власи у област Моглена спустили негде на размеђи раног и развијеног средњег века из севернијих предела, можда баш са простора данашњег југа Србије. Y22066 би онда представљала хаплогрупу неког романизованог палеобалканског становништва са тог подручја (по мени, вероватнија опција) или хаплогрупу потомака римских (можда гркојезичних) колониста са подручја Блиског Истока, Анадолије или евентуално Хеладе и Македоније.

За те мање влашке и грчке сточарске скупине (Каракачани нпр) је углавном карактеристично да знају даље порекло. Осим тога, за Мегаловлахе се каже да се доминантно баве пољопривредом, док су м205 углавном у изразито сточарским областима.

И у оној студији о Цинцарима нема ове подргане. Јавља се за сада код балканских Словена и нешто мало Грка. Дакле делује да смо близу решења.

Маткос каже да му је прадеда, и са очеве и са мајчине стране, пореклом из Гриве. Да су Грци, али да причају и македонски.

Што се тиче те приче о Грцима словенског ("славомакедонског" како Грци воле да кажу) језика, то је резултат координисане државне асимилације у последњих 60 година, где ти, ако си грчки држављанин, хтео-не хтео мораш да се изјашњаваш као Грк, па тако имамо Грке "славомакедонског" језика, Грке "влашког" језика, итд.  ;)
« Последња измена: Септембар 07, 2018, 10:09:12 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2465 послато: Септембар 07, 2018, 10:25:57 поподне »
Хвала Зор на детаљној анализи

Делује да у Грчкој има и У22075, али треба проучити добро који маркери могу одређивати ову грану. Мисим да неки Грци са Пелопонеза имају поклапања на Кипру, али то је за дубљу анализу.

Хвала и за инфо о Румуну. Нисам знао да је радио проширење. Дефинитивно је У22066 и притом нема никог блиског. Опет специфичне вредности попут 576=16 и 438=10.

Видех на 23андме још двојицу, или тројицу Румуна М205, значи да се хаплогрупа и тамо спорадично јавља.

Малопре ми баш стиже и важна инфо од бугарског админа, онај Генчев је и у22063+ (у-сек). Тренутна старост подгране - 800 година. Очекивано донекле због у-стр. Ово верватно значи да је читава та источно балканска екипа У22066 и у22063+, заједно са Грцима из Македоније и Фокеје.



Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2466 послато: Септембар 07, 2018, 10:46:42 поподне »
 Спомињао сам једном Харизанова као занимљивог а сад да објасним зашто.
 Прво, мали преглед бугарских Y22066

Бугарски днк пројекат
Харизанов – Дичин  - Велико Тарново , предак рођен 1880
Локације осталих:
Смољан, Софија, Софија, Ботевград, Граматиково

Анонимна студија 808
Монтана, Ловеч, област Софија (која је обухватала и јужније подручје у студији) вјероватно – има један недоступни  J-M12 у провинцији Софија (M241-) , а осим Y22066 други M205 нису забиљежени досад у Бугарској, а ту негдје се јавља још ових Y22066.


 Ово су јављања личног имена Харизан:
Харизан Тодор ,   Павликени, Търновско  - 13 км источно од Дичина  - XVI в.

Войнук Стојо, син на Харизан,  Село. . . (неубицирано)    Великотърновски окръг   - XVI в.

Войнук Дойчо, син на Харизан,  Иван, син на Харизан (брат му)
Село Радан, спадащо към казата Търнова - Раданово, Великотърновски окръг.
20 км сјеверозападно од Дичина

Михаил, син на Харизан   Село Бела, спадашо към Сахра , Великотърновски окръг.  (неубицирано село али негдје код села Горна Студена јер је и оно спадало под Сахру),
20 так км сјеверно од Дичина

Дефтер џизје Мелник 1649, при томе овог имена нема у неким другм подручјима у то доба:
Мико Харизан    Село Дебране, С. Дебрене, Соф. Обл. (Занимљив је ту и Никола Джихангир :) , исламизација? али јако необично име, једна паралела је Şehzade Cihangir, један од синова Сулејмана Величанственог)
Харизан Сарчо   Село Белевеш'    Белевехчево, Соф. Обл
Гюрго Харизан     Село Леска*  С. Лески, ди. с. Вихрен, Соф. Обл.
Харизан Бостани   С. Поленица, Соф. Обл.
Петро Харизан     Село Игралище   С., Соф. Обл.

 Дакле 4 спомена сјеверно/сјеверозападно од Тарнова, генерално у близини Дичина одакле је Харизанов, и 5 спомена на подручју јуђно од Софије.

Сличне форме још сам нашао:
Западни Пелопонез (прва половина XIV. в)
Χαρζανίας Νικηφόρος,   Charzania Nichiforus

 У списима Архиепископа Охрида Димитрија Хомантијана (1216-1236)
Χαρσιανίτης Δημήτριος

 У етничким грчким подручјима, почев од Солуна па даље ово име не постоји у турским дефтерима. Зашто? Ово име би требало да има грчки коријен али мени се чини да се ради могуће о посебном имену (са грчким коријеном) усвојеном од неке заједнице (Y22066 ?), слично као име Крич/Кричак. Дакле ово су једина подручја јављања имена Харизан која су ми позната тренутно. Ту и тамо јаве се форме Харити али ове не. Кад се упореди са јављањем цијелог репертоара класичних грчких имена честих у 15./16. вијеку, којих има на стотине и хиљаде, овдје нема успоредбе..

 Тарновска јављања се поклапају добро са Харизановом, вјероватно и овим из ширег подручја Ловеча из анонимне. Јужна су концентрисана нешто јужније од главне Софијске групе. И засад је овај Атанасов, једини Харизанов.:) Видим да се јавља тог презимена и око Тарнова, Софије, Благоевграда, Пловдива. Размишљао сам да није било јако популарно нпр у 19. вијеку, али гледао сам попис Војнука из Софије 1815. и нема нити једног с тим именом.
« Последња измена: Септембар 07, 2018, 10:54:07 поподне Zor »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2467 послато: Септембар 07, 2018, 11:05:17 поподне »
Кад смо већ код Печенега, један занимљив рад А. Узелца, "СКИТСКИ РАЗБОЈНИЦИ У БУГАРСКОЈ ПУСТИЊИ"

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.bulgari-istoria-2010.com/booksBG/Al_Uzelac_Deserta_Bulga_Skiti_razbojnici.pdf&ved=2ahUKEwj96rG_26ndAhXj_CoKHQ3aCuoQFjABegQICRAB&usg=AOvVaw2GNLs8oBooFKxfOxttOgcX

Петар Демић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2468 послато: Септембар 07, 2018, 11:26:44 поподне »
Подручје насељено Мегленским Власима 1925. године и положај Криве

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2469 послато: Септембар 07, 2018, 11:39:56 поподне »
Хвала Зор на детаљној анализи

Делује да у Грчкој има и У22075, али треба проучити добро који маркери могу одређивати ову грану. Мисим да неки Грци са Пелопонеза имају поклапања на Кипру, али то је за дубљу анализу.

Хвала и за инфо о Румуну. Нисам знао да је радио проширење. Дефинитивно је У22066 и притом нема никог блиског. Опет специфичне вредности попут 576=16 и 438=10.

Видех на 23андме још двојицу, или тројицу Румуна М205, значи да се хаплогрупа и тамо спорадично јавља.

Малопре ми баш стиже и важна инфо од бугарског админа, онај Генчев је и у22063+ (у-сек). Тренутна старост подгране - 800 година. Очекивано донекле због у-стр. Ово верватно значи да је читава та источно балканска екипа У22066 и у22063+, заједно са Грцима из Македоније и Фокеје.

 Генчев? :) Нисам чуо за њега, коме изгледа најближи по СТР?
 Постоји могуће још један добар маркер-кандидат да се по СТР одвоји Y22075, наиме велика већина (осим Лакића и Грка из Фокеје) имају још двије вриједности (6 умјесто 4) на dys464, што немају други M205 осим чик погоди катарских J-22075>Y128487>B248.:) Ови Грци ту имају стандардан број укључујући и Барбаресоса. Палестинац ERS1789509 је мислим из студије и немамо маркера, тако да се морамо користити са Y22066 и Y128487.

 Увијек сам мислио да су и бугарски Y22066 итекако важни па и као могућа претходна дестинација, и због јављања на југоистоку Србије Y22066. Као што сам малоприје напоменуо, изгледа да се назире нека "наука" око овог имена Харизан, која би могла личити на ону са Кричко/Крич/Кричак.:) (И Мирило, Угарак итд.)

 У Румунији постоји и онај Секељ из анонимне.

 Углавном мислим да смо данас ближи одгонетању поријекла Y22066.

Петар Демић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2470 послато: Септембар 08, 2018, 12:05:39 пре подне »
Изгледа да је коначно до краја обрађен Стефановић: https://www.yfull.com/tree/J-Y22059/
Старост од 1100 година уопште не одудара од прорачуна базираних на "Невски" калкулатору.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2471 послато: Септембар 08, 2018, 01:01:26 пре подне »
У етничким грчким подручјима, почев од Солуна па даље ово име не постоји у турским дефтерима. Зашто? Ово име би требало да има грчки коријен али мени се чини да се ради могуће о посебном имену (са грчким коријеном) усвојеном од неке заједнице (Y22066 ?), слично као име Крич/Кричак. Дакле ово су једина подручја јављања имена Харизан која су ми позната тренутно. Ту и тамо јаве се форме Харити али ове не. Кад се упореди са јављањем цијелог репертоара класичних грчких имена честих у 15./16. вијеку, којих има на стотине и хиљаде, овдје нема успоредбе..

 У бугарском изгледа постоји и неки глагол "харизвам" што значи давати, и исходи из грчког χαρίζω, знимљиво да је ова форма постала у бугарском глагол. У дефтерима има код муслиманске популације ту и тамо имена "Харис" из арапског ḥāris - чувар, бранилац.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2472 послато: Септембар 08, 2018, 02:33:12 пре подне »
Дефтер џизје Мелник 1649, при томе овог имена нема у неким другм подручјима у то доба:
Мико Харизан    Село Дебране, С. Дебрене, Соф. Обл. (Занимљив је ту и Никола Джихангир :) , исламизација? али јако необично име, једна паралела је Şehzade Cihangir, један од синова Сулејмана Величанственог)
Харизан Сарчо   Село Белевеш'    Белевехчево, Соф. Обл
Гюрго Харизан     Село Леска*  С. Лески, ди. с. Вихрен, Соф. Обл.
Харизан Бостани   С. Поленица, Соф. Обл.
Петро Харизан     Село Игралище   С., Соф. Обл.

 Дакле 4 спомена сјеверно/сјеверозападно од Тарнова, генерално у близини Дичина одакле је Харизанов, и 5 спомена на подручју јуђно од Софије.

 Да додам још 4 Харизана из казе Петрич, опет сами југозапад Бугарске, попис џизје из 1664:

Харизан Петко, село Игумениче  (+ Мурго)

Радоста Харизан  село Буричан (+ Мурджо)

Харизан Димитре  село Боровичани  Боровѝчене

Харизан Вачо (+ Мурджо)  Село Гюргюва

 Занимљиво дјелимично поклапање имена Мурго/Мурджо са Харизаном, од од 8 села у којима се јавља Мурджо 3 су у селу са Харизаном од 68 села. Али у Мелнику 1649 мало сјеверније није било Мурго/Мурджо варијанте у другом попису.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2473 послато: Септембар 08, 2018, 08:46:50 пре подне »
У јужној Србији и на Косову постоји презиме Аризановић, имамо једног тестираног из околине Врања - I2 PH908.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2474 послато: Септембар 08, 2018, 09:05:32 пре подне »
Подручје насељено Мегленским Власима 1925. године и положај Криве


Да, Крива није у новије време мегленовлашко село, али је по оном наведеном грчком аутору то била у прошлости. То не треба да чуди, с обзиром да се налази на самој ивици мегленовлашког простора како је он дефинисан на овој мапи почетком 20. века. Такође, јужније видим још два топонима која су источнороманског корена, Мандра и Курнишор, што још једном потврђује да се област њиховог насељавања у прошлости простирала даље на југ у односу на ситуацију из 20. века.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Петар Демић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2475 послато: Септембар 08, 2018, 10:44:35 пре подне »
Да, Крива није у новије време мегленовлашко село, али је по оном наведеном грчком аутору то била у прошлости. То не треба да чуди, с обзиром да се налази на самој ивици мегленовлашког простора како је он дефинисан на овој мапи почетком 20. века. Такође, јужније видим још два топонима која су источнороманског корена, Мандра и Курнишор, што још једном потврђује да се област њиховог насељавања у прошлости простирала даље на југ у односу на ситуацију из 20. века.

На неким другим картама је и Крива наведена као влашко село:


Колико видим, подручје око Криве је и овдје означено као мегленовлашко:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/95/Transhumance_ways_of_the_Vlachs.jpeg

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2476 послато: Септембар 08, 2018, 10:56:44 пре подне »
Зор, то са 464 зависи у којој је форми стигао рез, са 4 или 6 вредности. И међу У22066 има оних са 4.

Француз Блаис је пх4306 потврђено, а вероватно и у22075. Њему су по маркерима блиски ови из Катара у22075+, али и Грци, Коромбокис и Пазакис. Тако да врло вероватно има ове подгране у Грчкој.

Мада би сада фокусирао пре на ове наше У22066, у22063 итд.

Иначе са Харизановим не би ишао у неку прошлост. Презиме је настало по очевом имену, пре тога је било Атанасов колико се сећам.

Они тврде да је њихово село Дичин насељено, између осталог, и струјом изТесалије. Зато је поред имена места оставио у загради "Тесал".


Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2477 послато: Септембар 08, 2018, 01:59:54 поподне »
Зор, то са 464 зависи у којој је форми стигао рез, са 4 или 6 вредности. И међу У22066 има оних са 4.

Француз Блаис је пх4306 потврђено, а вероватно и у22075. Њему су по маркерима блиски ови из Катара у22075+, али и Грци, Коромбокис и Пазакис. Тако да врло вероватно има ове подгране у Грчкој.

Мада би сада фокусирао пре на ове наше У22066, у22063 итд.

 Да видим, и код рођака катарских ту шетање на 464. Примјетио сам опет нешто занимљиво, код Јермена постоје два кластера који имају dys446=13/14. Катарски и њихови рођаци имају 14, један 15, а Y22066 махом 13. Гледам детаљније по генералној блискости а и неким маркерима један јерменски кластер 750133, 859862, 173396, 242150 - DYS413=20-24 (што дијеле са катарским) је мислим сигурно J-Y128487 удаљен од катарских можда само око 1500 година, други кластер 242133 и 167433 DYS413=24-24, DYS568=10 је мало удаљенији (могуће око 2000 или нешто више) али изгледа такођер као Y128487+. Они сви такођер дијеле са Y128487 модалних 391=11.
 Дакле мислим да се 3/4 јерменских M205 може предвидјети као Y22075+, али и Y22059-. :)

 Хм, нисам видио Блаиса, ако су му Коромбокис и Пазакис блиски а немају 446=13/14 онда је то могуће код њих приватна мутација. Шта он има на 446? :) Код тог маркера једини изузетак су засад ови из Бомбаја.


Иначе са Харизановим не би ишао у неку прошлост. Презиме је настало по очевом имену, пре тога је било Атанасов колико се сећам.

Они тврде да је њихово село Дичин насељено, између осталог, и струјом изТесалије. Зато је поред имена места оставио у загради "Тесал".

 Данашње му је Атанасов, прије је било Харизанов. По овим јављањима имена постоји на том подручју као и на самом југозападу. Занимљив је распоред овог имена, практично ограниченог на два подручја у данашњој Бугарској, постоје ова два ранија спомена сличних форми вјероватно код Охрида и на западу Пелопонеза, али гледајући грчки именослов било је врло ријетко, иако има грчки коријен, мада који је опет ушао у бугарски језик у форми глагола.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2478 послато: Септембар 08, 2018, 02:06:11 поподне »
На неким другим картама је и Крива наведена као влашко село:


Колико видим, подручје око Криве је и овдје означено као мегленовлашко:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/95/Transhumance_ways_of_the_Vlachs.jpeg

Као што сам и претпостављао. Питање је само колика је то тачно била територија у прошлости и како се током времена смањивала. Мени се чини да су Мегленовласи постепено потискивани из јужних области, или су тамо асимиловани од стране Грка и Словена.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2479 послато: Септембар 08, 2018, 02:56:36 поподне »
У јужној Србији и на Косову постоји презиме Аризановић, имамо једног тестираног из околине Врања - I2 PH908.

 Нађох и ове са другом славом.

село Јелашница (Сурдулица)

Родови затечени прилико ослобађања 1878. године:

-Аризановићи, Стевановићи, Станисављевићи, Стевановићи други и Риста Колар – сви славе Никољдан.


 То подручје није јако удаљено од ових спомена овог имена у дефтерима у Мелнику и Петричу. А јављају се знам око Сврљига и Y22066. Није ни Петрич много удаљен од Мегленовлашког подручја. Нпр. Габрене најближи са 40 км.