Аутор Тема: Југ и исток Србије и ДНК тестирања  (Прочитано 1490 пута)

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Југ и исток Србије и ДНК тестирања
« послато: Јануар 30, 2023, 02:45:11 поподне »
Наравно Југ Србије је опет заказао са тестирањем. Имам случајева где новац није проблем већ свест и страх, то видим само код наших Јужњака, осим појединаца наравно. Надам се да ће у будућности бити боље.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Југ и исток Србије и ДНК тестирања
« Одговор #1 послато: Јануар 30, 2023, 03:01:03 поподне »
Чега се тачно боје, да ће испасти генетски Бугари или Турци? Слушамо ту причу откад су кренула тестирања и никада неће бити јасно у чему је заиста ствар.

Ван мреже Глигорија

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 47
Одг: Југ и исток Србије и ДНК тестирања
« Одговор #2 послато: Јануар 30, 2023, 03:16:55 поподне »
Наравно Југ Србије је опет заказао са тестирањем. Имам случајева где новац није проблем већ свест и страх, то видим само код наших Јужњака, осим појединаца наравно. Надам се да ће у будућности бити боље.

 Ма југ, бар овај мој завичај, Лужничко Заплање је опустео, нема ко да се тестира, није у питању ово што сте навели. Једноставно, по попису из 1879-80г у 28 села Лужничког Заплања живело је око 19.700 становника....од тога тада је било 59 писмених, значи свештеници и учитељи.....Сада не верујем да у тим селима, ако искључимо Бабушницу као центар ка коме гравитирају живи 1000-1500 људи и то махом старих....све се то раселило. Кад погледам Мезграју тамо су све старци или они који долазе преко лета.Раселило се то у Пожаревац, Пирот, Крагујевац, Злот, Ниш, Параћин, Ћуприја, Аранђеловац......

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Југ и исток Србије и ДНК тестирања
« Одговор #3 послато: Јануар 30, 2023, 03:26:19 поподне »
Чега се тачно боје, да ће испасти генетски Бугари или Турци? Слушамо ту причу откад су кренула тестирања и никада неће бити јасно у чему је заиста ствар.

На жалост не, јер дотле нису ни стигли. Тотално не познавање, тотална неизантересованост за историју и бацања пара у нешто што им не треба и поред тога страх да ће неко да им узме "ДНК" и утицај ових назовимо аутохтонистима који су све само то нису. Надам се да ће потретање наших видео садржаја мало покренути ту масу. Поред мене који заступам Српски ДНК пројекат не знам да ли још неко то ради од Јагодине па до Македоније и Бугарске па је и то проблем јер људима треба неко ко ће им објаснити о чему се ради. Ја бих волео ако има људи из Лесковца, Врања, Пирота, Ниша, Прокупља, Куршумлије и осталих места у Јужној Србији, наравно рачинајући и Косово и Метохију (конкретно јужно од Ибра, пошто нам је ту наш Милош) да се спојимо и да покушамо заједно да делујемо или на крају крајева и да се виђамо, и будемо на неки начин одељење СДП на Југу или како год. Имам неке планове и у вези тога али ми финансије не дозвољавају да тако нешто покренем или урадим. Видећемо, али свакао ако будем у могућности известићу чланове моје идеје па ако то буде корисно за Друштво можемо да тако радимо. У сваком случају овај део Србије је потпуно одсечен било каквим познавањем рада нашег Друштва и да нису биле она бесплатна тестирања које је организовало наше Друштво били би тотално у мраку.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13158
Одг: Југ и исток Србије и ДНК тестирања
« Одговор #4 послато: Јануар 30, 2023, 03:33:10 поподне »
Наравно Југ Србије је опет заказао са тестирањем. Имам случајева где новац није проблем већ свест и страх, то видим само код наших Јужњака, осим појединаца наравно. Надам се да ће у будућности бити боље.

Не знам да ли је у питању страх, или је у питању веровање у теорије о најстаријем пореклу, па тест као такав може нарушити ту идилу. Дакле теорија завере, што се опет може протумачити као нека врста страха.

Иначе ми се чини да су Срби из тих области склонији веровању у такве приче. Не знам да ли је неко правио паралелу динарски Срби vs Срби са југа, када је су теорије о најстаријем пореклу Срба у питању. Рекао бих да за нијансу претежу ови други.

Још једна ствар коју не смемо занемарити, много је живља усмена традиција о пореклу код динарских Срба, а то је свакако један од разлога за већу заинтересованост и за овакве тестове.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Југ и исток Србије и ДНК тестирања
« Одговор #5 послато: Јануар 30, 2023, 03:50:10 поподне »
Ма југ, бар овај мој завичај, Лужничко Заплање је опустео, нема ко да се тестира, није у питању ово што сте навели.
Сматрам да није у томе ствар. Говорећи о општој статистици, невезано за ову акцију, видљиво је да велика већина тестираних уопште не живи у свом месту нити општини порекла. Најчешће су у питању највећи градови, а затим регионални центри, где тестирани неретко представљају прву или другу генерацију рођених у њима (тај сам). Ово важи како за тестиране из Србије тако и за оне из Републике Српске и Црне Горе.

Исељавају се и изумиру и села по нпр. РС Крајини (многа су добрим делом присилно исељена после Другог рата а готово потпуности 90-их), па се опет тестира неко чији је деда колонизован пре скоро 80 година у рецимо Банат, или чији је отац избегао 95-е на Бусије.

Игром случаја сам за викенд седео са пријатељем чији су родитељи дошли у Нови Сад из Бабушнице. Увек се дотакнемо дешавања у завичају, па ми је тако одокативно навео да у његовом селу (Горњи Стрижевац) по најновијем попису нема више од 20-ак људи, од којих је велика већина у позним годинама. Он лично више пута годишње одлази и одржава породичну кућу тамо, али је потпуно незаинтересован за родословну тематику, а тестирање му не би представљало огроман финансијски издатак.

Дакле, мислим да фактор у случају регионалних ''рупа'' смањеног интересовања за тестрање и истраживање порекла уопште не представљају финансије, јер као што рекох потенцијални тестирани већином живе у економски богатијим подручјима.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Југ и исток Србије и ДНК тестирања
« Одговор #6 послато: Јануар 30, 2023, 03:51:49 поподне »
Не знам да ли је у питању страх, или је у питању веровање у теорије о најстаријем пореклу, па тест као такав може нарушити ту идилу. Дакле теорија завере, што се опет може протумачити као нека врста страха.

Иначе ми се чини да су Срби из тих области склонији веровању у такве приче. Не знам да ли је неко правио паралелу динарски Срби vs Срби са југа, када је су теорије о најстаријем пореклу Срба у питању. Рекао бих да за нијансу претежу ови други.

Још једна ствар коју не смемо занемарити, много је живља усмена традиција о пореклу код динарских Срба, а то је свакако један од разлога за већу заинтересованост и за овакве тестове.

Не бих рекао да Динарци мање верују у равну земљу и народ најстарији приче од осталих. По коментарима на друштвеним мрежама када се спомене Порекло и генетска истраживања  која руше наведене теорије доста буде Херцеговаца,  Црногораца и Крајишника са урнебесним коментарима и неслагањем.  Они предњаче у  броју тестираних свакако, али предњаче и у другим аспектима пошто су по природи знатижељни и воле да у свему буду зналци.

На мрежи Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 896
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Југ и исток Србије и ДНК тестирања
« Одговор #7 послато: Јануар 30, 2023, 04:34:15 поподне »
Пошто и ја кубурим на истоку, где је ситуација апсолутно иста, могу рећи да је све горе наведено тачно. Неповерење, страх, незаинтересованост (усе, насе и подасе). Има и тога да је гомила младих људи затрована аутохтонизмом. "Динарци" предњаче због усмене традиције, чвршћих веза у оквиру породица/родова. Знатижељнији по природи, ајмо рећи и непромошљено храбри (не калкулишу много). Пробудиће се исток и југ, али мора неко да повуче (Као што је Златан повукао за Шетоње на пример). И то је тако.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
Одг: Југ и исток Србије и ДНК тестирања
« Одговор #8 послато: Јануар 30, 2023, 04:42:26 поподне »
Сем петнаестак тестирања из Тимочке крајине, које дам спровео захваљујући сарадњи са Вањом са Биолошког факултета, нисам имао већег успеха да трајније заинтересујем људе за ДНК тестирања. Просто људима у овим крајевима то није претерано важно у тој мери као Херцеговцима на пример. Овде људи више гледају испред себе него позади.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1386
Одг: Југ и исток Србије и ДНК тестирања
« Одговор #9 послато: Јануар 30, 2023, 04:52:53 поподне »
Наравно Југ Србије је опет заказао са тестирањем. Имам случајева где новац није проблем већ свест и страх, то видим само код наших Јужњака, осим појединаца наравно. Надам се да ће у будућности бити боље.

Чега се тачно боје, да ће испасти генетски Бугари или Турци? Слушамо ту причу откад су кренула тестирања и никада неће бити јасно у чему је заиста ствар.

Не знам да ли је у питању страх, или је у питању веровање у теорије о најстаријем пореклу, па тест као такав може нарушити ту идилу. Дакле теорија завере, што се опет може протумачити као нека врста страха.

Иначе ми се чини да су Срби из тих области склонији веровању у такве приче. Не знам да ли је неко правио паралелу динарски Срби vs Срби са југа, када је су теорије о најстаријем пореклу Срба у питању. Рекао бих да за нијансу претежу ови други.

 Тај страх је оправдан. Треба бити транспарентан и рећи како ствари стоје. Ако се изузму недавни досљеници са динарксог подручја онда то становништво сачињавају махом:
1. досељеници са запада крајем средњег вијека пристигли у склопу средњевјековне експанзије државе Немањића
2. стариначко становништво које је претходило тој експанзији

 Логично да ће друга категорија имати и блиске генетске рођаке код оближњих сусједних народа који такођер садрже исте елементе дакле Бугара и Македонаца. И то и јесте случај често.

 Међутим оно што је мало познато јесте и да то стање за ту популацију има одређене бенефите по којима би они требали да се поносе тиме више него би се поносили везама са динарским подручјем.

 О чему се ради. Нпр. на подручју Дубочице је у 15./16. в. постојала врло бројна војнучка популација, војнуци оклопници (дакле не обични војнуци) који су генерално потицали из слоја ситне локалне властеле што је модерни научни консензус.

 С друге стране већина динарских Срба поријекло извлачи из слоја влашких племенских група 14. и 15 в. које су након слома државе Немањића, усљед између осталог и географије и рељефа постале "бунтовни центар" и из којег се приликом пада Османског царства развила модерна српска самосвијест (а неки допринос томе ових стариначких војнучких елемената је углавном нестао посебно након Бечког рата). А те популације су у спрези са црквеним елементима развиле свијест о потомству од средњевјековне "властеле" са којом махом немају ни "в" од икакве везе.

 Дакле ако се успостави рецимо нека линија на 1400 или 1450. г. онда је у то доба просјечан "Динарац" по мушкој линији:
- влах

 А потомак ових војнука
- властелин

 Па макар дијелио претка са Бугарима прије 1000 г. и немао никакве везе са динарским Србима. А прво махом жели да је друго, а није.. А има на југу Србије потомака другог које жели да је прво, а не би сигурно тако размишљао да зна чињенично стање.. Јер више погодује томе чему теже и он а и "Динарци" (а немојмо се претварати да се томе не тежи јер по предањима таква тенденција постоји). :D

 Дакле постоје добри разлози да се истражује који би родови били стариначки на југоистоку Србије, а међу њима сигурно има потомака и српске властеле из 15 в.
« Последња измена: Јануар 30, 2023, 04:57:28 поподне Zor »

Ван мреже НУки ⚔🦅⚔

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 172
  • R1a-M458>L1029>YP417
Одг: Југ и исток Србије и ДНК тестирања
« Одговор #10 послато: Јануар 30, 2023, 04:57:39 поподне »
Ако се погледа број тестираних Срба у овој акцији који су пореклом са југа и југоистока Србије, то уопште није мали део од укупног броја тестираних.

Избројао сам њих укупно 25 са територије Косова и Метохије, Пчињског, Јабланичког, Топличког, Пиротског и Нишавског округа. То је неких 14-15% од укупног броја тестираних.

Ради поређења, са потеза од Бихаћа до Брчког, где је пре рата живело отприлике 700-800 хиљада Срба, имамо 21-ог тестираног.
« Последња измена: Јануар 30, 2023, 05:10:17 поподне НУки ⚔🦅⚔ »

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13158
Одг: Југ и исток Србије и ДНК тестирања
« Одговор #11 послато: Јануар 30, 2023, 04:59:53 поподне »
Тај страх је оправдан. Треба бити транспарентан и рећи како ствари стоје. Ако се изузму недавни досљеници са динарксог подручја онда то становништво сачињавају махом:
1. досељеници са запада крајем средњег вијека пристигли у склопу средњевјековне експанзије државе Немањића
2. стариначко становништво које је претходило тој експанзији

 Логично да ће друга категорија имати и блиске генетске рођаке код оближњих сусједних народа који такођер садрже исте елементе дакле Бугара и Македонаца. И то и јесте случај често.

 Међутим оно што је мало познато јесте и да то стање за ту популацију има одређене бенефите по којима би они требали да се поносе тиме више него би се поносили везама са динарским подручјем.

 О чему се ради. Нпр. на подручју Дубочице је у 15./16. в. постојала врло бројна војнучка популација, војнуци оклопници који су углавном потицали из слоја ситне локалне властеле што је модерни научни консензус.

 С друге стране већина динарских Срба поријекло извлачи из слоја влашких племенских група 14. и 15 в. које су након слома државе Немањића, усљед између осталог и географије и рељефа постале "бунтовни центар" и из којег се приликом пада Османског царства развила модерна српска самосвијест (а неки допринос томе ових стариначких војнучких елемената је углавном нестао посебно након Бечког рата). А те популације су у спрези са црквеним елементима развиле свијест о потомству од средњевјековне "властеле" са којом махом немају ни "в" од икакве везе.

 Дакле ако се успостави рецимо нека линија на 1400 или 1450. г. онда је у то доба просјечан "Динарац" по мушкој линији:
- влах

 А потомак ових војнука
- властелин

 Па макар дијелио претка са Бугарима прије 1000 г. и немао никакве везе са динарским Србима. А прво махом жели да је друго, а није.. А има на југу Србије потомака другог које жели да је прво, а не би сигурно тако размишљао да зна чињенично стање.. Јер више погодује томе чему теже и он а и "Динарци" (а немојмо се претварати да се томе не тежи јер по предањима таква тенденција постоји). :D

 Дакле постоје добри разлози да се истражује који би родови били стариначки на југоистоку Србије, а међу њима сигурно има потомака и српске властеле из 15 в.

А добро, ти сад оде у крајност. Није све тако црно-бело. Било је влаха и на југу, као и властеле западно. Но, не верујем да то из ове перспкетиве може покренути нешто. У преводу, џаба Јужњаку што је према историјским изворима потомак војнука, кад је Васојевић према предању пореклом од Немањића. Увек ће се други рађе тестирати.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13158
Одг: Југ и исток Србије и ДНК тестирања
« Одговор #12 послато: Јануар 30, 2023, 05:04:07 поподне »
Ако се погледа број тестираних Срба у овој акцији који су пореклом са југа и југоистока Србије, то уопште није мали део од укупног броја тестираних.

То сам хтео рећи. Како је Неродимац извукао закључак да је ово неуспешна акција када је југ у питању. Никад више тестираних из Централне и Јужне Србије. По томе ће ова акција бити нешто другачијa у односу на остале.

Добру си паралелу направио са Крајином. Посебно ако узмемо у обзир да у првих неколико днк акција (Светски ДНК дан, Српски ДНК дан) Срба са Југа готово да и није било. Били су то Крајишки днк дани махом. :)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Југ и исток Србије и ДНК тестирања
« Одговор #13 послато: Јануар 30, 2023, 05:07:50 поподне »
Тај страх је оправдан. Треба бити транспарентан и рећи како ствари стоје.
Не видим како ово што си написао доказује и оправдава тај ''страх''. Наравно, под условом да тако нешто уопште постоји и представља разлог за смањено интересовање за проучавање сопственог порекла и историје.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Југ и исток Србије и ДНК тестирања
« Одговор #14 послато: Јануар 30, 2023, 05:09:12 поподне »
Каква дубинска анализа популарности тестирања, а ствар је сасвим проста - становништво неких крајева је једноставно слабо заинтересовано за истраживање свог порекла. Баш они размишљају о власима и властелинима.  ;D

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Југ и исток Србије и ДНК тестирања
« Одговор #15 послато: Јануар 30, 2023, 05:20:33 поподне »
Каква дубинска анализа популарности тестирања, а ствар је сасвим проста - становништво неких крајева је једноставно слабо заинтересовано за истраживање свог порекла. Баш они размишљају о власима и властелинима.  ;D

Баш тако, а успут, југ је и најсиромашнији део земље.
Имају они у глави да су свакакве опције ту могуће, то их нешто не потреса.

Ван мреже Lajbnic

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 113
Одг: Југ и исток Србије и ДНК тестирања
« Одговор #16 послато: Јануар 30, 2023, 08:09:36 поподне »
На жалост не, јер дотле нису ни стигли. Тотално не познавање, тотална неизантересованост за историју и бацања пара у нешто што им не треба и поред тога страх да ће неко да им узме "ДНК" и утицај ових назовимо аутохтонистима који су све само то нису. Надам се да ће потретање наших видео садржаја мало покренути ту масу. Поред мене који заступам Српски ДНК пројекат не знам да ли још неко то ради од Јагодине па до Македоније и Бугарске па је и то проблем јер људима треба неко ко ће им објаснити о чему се ради. Ја бих волео ако има људи из Лесковца, Врања, Пирота, Ниша, Прокупља, Куршумлије и осталих места у Јужној Србији, наравно рачинајући и Косово и Метохију (конкретно јужно од Ибра, пошто нам је ту наш Милош) да се спојимо и да покушамо заједно да делујемо или на крају крајева и да се виђамо, и будемо на неки начин одељење СДП на Југу или како год. Имам неке планове и у вези тога али ми финансије не дозвољавају да тако нешто покренем или урадим. Видећемо, али свакао ако будем у могућности известићу чланове моје идеје па ако то буде корисно за Друштво можемо да тако радимо. У сваком случају овај део Србије је потпуно одсечен било каквим познавањем рада нашег Друштва и да нису биле она бесплатна тестирања које је организовало наше Друштво били би тотално у мраку.

Тако је Неродимац. Додао бих још једну велику црту људи у нашем крају а то је опрезност често и неповерење чак и према неким уобичајнијим стварима, а камо ли када је ГГ у питању. То и не треба да чуди када се погледа историја последња два, три века који добрим делом представља историју турско-арбанашко-бугарском зулума чија је фокална тачка био југ Србије. Ево само пар накрупнијих догађаја: повлачење Аустријанаца и освета Турака у 18. в., долазак Арбанаса, зулуми врањског Хусеин-паше (мој крај Владичин Хан и околна села, а наравно и Врање), две страшне бугарске окупације где скоро да нема фамилије да нема неког пострадолог у њима итд.

Међутим није баш и све тако црно када је у питању родословље и ГГ. Има људи који доста активно прате ове теме, ја сам конкретно у контакту са пар њих и то нису чланови Друштва. Чини ми се по писању овде на форуму да има и чланова са југа мада нисам сигуран да ли и живе овде или су у расејању. Постоје и фејс групе које се баве историјом појединих делова југа Србије или се баве актуелним догађајима где се повремено дотакне тема родословља. Ја сам лично на једној од таквих група објавио један турски попис баш у циљу да видим какво је интеросовање људи - конкретно за села од интереса за ту ФБ групу и могу рећи да када је прошло "стање шока" да тако нешто уопште постоји од пре пар стотина година (бар је мој утисак такав ) кренула је лавина коментара и оно што ме пријатно изненадило врло пристојних, без икаквих испада у псеудо историју и сл. Било је и ПП контаката, телефонских позива да се тај попис достави итд. Интересантан детаљ, админ ове ФБ групе, малтене фактографски бележи историју тог краја у последњих 10 година до нивоа појединаца. Не претерујем ако кажем да ту има десетак хиљада слика и на хиљаде објава. Могу само да замислим какво ће то богатство бити за наше потомке кроз пар деценија који воле локалну историју и родословље. Да куриозитет буде већи дотични админ уопште није пореклом са југа Србије, али је толико заволео овај крај да, ето, води један фасцинантан и ванвременски пројекат.

Што се тиче тешњијих контаката и потенцијалног окупљања чланова Друштва са југа Србије, ја сам за и на располагању сам.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1386
Одг: Југ и исток Србије и ДНК тестирања
« Одговор #17 послато: Јануар 30, 2023, 10:47:55 поподне »
А добро, ти сад оде у крајност. Није све тако црно-бело. Било је влаха и на југу, као и властеле западно. Но, не верујем да то из ове перспкетиве може покренути нешто. У преводу, џаба Јужњаку што је према историјским изворима потомак војнука, кад је Васојевић према предању пореклом од Немањића. Увек ће се други рађе тестирати.

 Али херцеговачко-црногорска сточарска племена кажу да су били на Косову као висока властела.. Да су плаве крви..  С друге стране велики број војнука џебелија/оклопника у попису 1455. на подручју Лесковца, Неготина, Врања, Сврљига упућује на то да је велики дио Лазареве коњице у боју на Косову био поријеклом управо са тог подручја. Код коњице Деспотовине 100 % и сигурно диспропорционално у односу на друга подручја. А толико их је било да није могуће да нема и данас њихових потомака.

Т. Катић

У држави Немањића, виши слојеви, крупна и ситна властела и властеличићи,
међу којима је наравно било и оних влашког порекла, углавном су
чинили коњицу, док су нижи друштвени слојеви, слободни људи и
зависни сељаци улазили у редове лаке пешадије и помоћних одреда.
Врста и обим војничке службе зависили су од величине поседа –
баштине сваког појединца. Да би баштина могла да одговори војним
обавезама, била је ослобођена одређених давања, а заузврат је њен
власник уживао извесне повластице. Тако је, на пример, властела
која је ратовала као оклопљена коњица, према Војничком закону
забележеном у доба краља Милутина, била ослобођена обавезе
да своје коње уступа у товарне сврхе – да им се коњ не товари и
товара да не воде, гласи краљева наредба. Иста привилегија није
се односила на манастирске војнике-влахе јер они нису спадали
у властелу и нису ишли у рат на бојном коњу већ пешице и то
најчешће са товарним коњима с обзиром на то да су обављали
помоћне службе.

Османлије су у потпуности преузеле сталешки устројену
војничку организацију. Висока властела, која се борила као тешко
оклопљена коњица са својом пратњом, уврштена је у редове
османских спахија; нижа властела која је имала само лаке оклопе
и није имала обавезу да опрема додатне војнике, уписана је у
војнуке џебелије (cebelü voynuklar; тур. cebe, оклоп, напрсњак), док
су власници баштина с обавезом војевања без бојног коња, уписани
у османску војску под именом „кара војнуци“ (kara voynuklar, siyah
voynuklar).
Џебелије војнуци борили су се у рату на бојном коњу и с
лаким оклопом, што их, према мерилима средњовековног друштва,
сврстава у властелински слој. Они нису припадали високој властели
– спахијама, који су ишли у поход потпуно оклопљени (bürüme)
а некада и с оклопом за свог бојног коња (geçim). Разлика између
спахија и војнука била је углавном јасна: спахије, некадашња
крупна пронијарска властела, припадали су високом племству које
је, поред сопствених баштина, уживало и тимаре, док су војнуци
били припадници ситног племства које jе поседовало само мање
баштине, а у ретким случајевима и заједничке тимаре.


Као пример војнука чије је властелинско порекло несумњиво,
навешћемо извесног Милата џебелију, за кога је у попису војнука
Врањског кадилука из 1487. године наведено да је рођак Ахмед-
паше. Реч је о великом везиру Гедик Ахмед-паши (1474–1477),
касније адмиралу флоте (погубљен 1482. године) који је био
припадник српске властеле највероватније пореклом из области
Врања у коме је подигао џамију. Џебелија војнук Милат, члан
шире фамилије Гедик Ахмед-паше, имао је баштину у селу Црвена
Јабука, другим именом Кумариново што такође иде у прилог
претпоставци да је ова властелинска породица имала своје
баштинске поседе у врањском крају.


 Наравно било је властеле и у Херцеговини и то код невлашког слоја. Попис из 1468. Само као у овом примјеру су тотално осиромашили.
T I M A R VOJVODE VUKSE, STEPANA, BRATULA, STEPKA, IVAŠA, DANUŠA, STEPANA,
SINA VOJVODE, VUKCA, GRUBAČA, TVRDKA, STANKA, DRAGlŠE I RADOJA
Zajednički ga uživaju, a naizmjenično idu u rat.
Selo NENČIĆ'-, pripada Ljubomiru, pusto.
Prihod od onih što ga obraduju izvana 180

 13 спахија држе село а немају нити једног сељака и сами обрађују земљу. :D Дакле овдје су ближи статусу војнука, и било је случајева "пребацивања" у војнуке због осиромашења.

PS. Успут турски дефтери и дају јасне доказе да род Угреновића заиста јесте властелинског поријекла, само што то нико досад није укапирао. ;)

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1386
Одг: Југ и исток Србије и ДНК тестирања
« Одговор #18 послато: Јануар 30, 2023, 10:52:59 поподне »
Не видим како ово што си написао доказује и оправдава тај ''страх''. Наравно, под условом да тако нешто уопште постоји и представља разлог за смањено интересовање за проучавање сопственог порекла и историје.

 Lajbnic објашњава укратко детаље. Ово је додуше и тема која се мене итекако тиче, јер ја сам са динарског подручја а генетски резултати (и поред лоше тестираности и углавном ослањања на хаплотипове из студија опет је тамо разноврсност већа) као и ономастички докази јасно упућује на поријекло мог "динарског" рода са управо овог подручја некад давно.. Управо у овој тури чекам далеког рођака особе која је са тог подручја и којој јесте сметало јављање ове генетике и преко границе, што је и разумљиво. Било је сличних коментара неких других тестираних са тих подручја о "побугаривању" кад су се помињали припадници неких кластера у Бугаркој. Србима тог подручја то наравно има тенденцију да смета, док то чисто сумњам да смета крајишким Србима, док се не би дошло до неких рођака Хрвата, онда би се прича вјероватно окренула за 180 степени. А наравно не вјерујем да је неког Србина из Сврљига брига ако има рођака код Хрвата. :D Дакле на мјесту гдје се граниче етније, ту је увијек конфликт међу "сусједима".

 Углавном надам се сад неком WGS, но свеједно у само том селу има око 25 родова који су у у задњих 100-200 г. доселили из углавном околних мјеста као и око 25 родова "непознатог порекла" (гдје вјероватно има старинаца доста) па је то само врх леденог бријега. Сама чињеница да ја у научним студијама Србије туда имам више рођака него на пореклу прилично говори. Потребно је пуно више, али свакако ово што сам наводио је нешто што користим за анимирање.

Каква дубинска анализа популарности тестирања, а ствар је сасвим проста - становништво неких крајева је једноставно слабо заинтересовано за истраживање свог порекла. Баш они размишљају о власима и властелинима.  ;D

 Као што рекох ово није нешто што је било познато до у недавно вријеме. Углавном због непосједовања даље свијести ово може ријешити само генетика у комбинацији са турским дефтерима.

 Није ово и само ствар средњег вијека, већ и генерално негативне слике о османском добу, но нпр. припадници војнучког слоја насупрот раширеном стереотипу о свом хришћанском становништву тог доба, нити су били раја, нити им је било забрањено да јашу коње и носе оружје, штавише били су обавезни да их имају (посебно џебелије војнуци).
« Последња измена: Јануар 30, 2023, 10:58:39 поподне Zor »

Ван мреже Lajbnic

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 113
Одг: Југ и исток Србије и ДНК тестирања
« Одговор #19 послато: Јануар 31, 2023, 02:09:21 пре подне »
Али херцеговачко-црногорска сточарска племена кажу да су били на Косову као висока властела.. Да су плаве крви..  С друге стране велики број војнука џебелија/оклопника у попису 1455. на подручју Лесковца, Неготина, Врања, Сврљига упућује на то да је велики дио Лазареве коњице у боју на Косову био поријеклом управо са тог подручја. Код коњице Деспотовине 100 % и сигурно диспропорционално у односу на друга подручја. А толико их је било да није могуће да нема и данас њихових потомака.


Слажем се са Зором овде и са оним ранијим постом. Дубочица је у касном средњем веку била огроман генетички резервоар које се сигурно поприлично одлио у каснијим вековима сеоба и опште несигурности. Нахија Дубочица је имала око 300 села на почетку 16. века и око 14000 домаћинства, додуше и границе су јој биле доста веће него данас. Васић који је обрађивао ово узима као просек 8 члана домаћинства што даје око 112000 становника Дубочице. Чини ми се импозантан број за то доба. Много села у Дубочици спомињу се и у средњевековним повељама српских владара.

И да војнучки пописи јесу пуни војнука џебелија (лака коњица) што би се у оно време могло схватити као припадност ситној властели. Имати спремног коња за рат заједно са опремом за њега и себе није мала ствар за оно доба. Логично је и претпоставити да један, вероватно мањи, талас миграција ка новоосвојеним севернијим османским крајевима припада овом слоју из разлога да не би изгубили повластице који војнучки статус носи с краја 16 в. када почиње општа тенденција да се све преводи у рајински статус.

Турци сигурно нису основали овај војнучки сталеж већ су га превели из средњовековне српске државе и има основа претпоставити да су чинили добар део коњице, сад не верујем баш 100% у Деспотовини како каже Зор, али велики део сигурно.

А што се тиче њихових потомака данас, па има нас  ;D. Моје порекло и по оцу и по мајци је из ових села који се помињу у војнучким пописима. Додуше са очеве стране је то посредно, а са мајчине директно.

Деда по мојци потиче из села Јастребца који је 1516 г. на попису имало 7 војнука џебелија.

Очево порекло је до друге половине 18. века у селу Оруглица у Клисури на граници Пољанице и Дубочице (ово није предање већ запис у књизи Ристе Николића из 1900. и неке године). Међутим пошто се ово село не помиње у ниједном од турских пописа али се помиње у војнучком попису 1455. село Калајарина у нахији Пољаница што Т. Катић сматра као грешку писара јер се у каснијим пописима јавља село Калабарина и како данас постоји река Калабарина која протиче кроз села Оруглица и Мијовце (Мијовце се налази у војнучком попису 1455. и каснијим пописима), то би требало основано претпоставити да је село Калабарина у ствари ранији назив за село Оруглица у коме има трагова старог гробља предарбанашког српског средњевековног становништва као и трагова старе цркве и старог селишта. Иначе је село Калабарина имало 6 џебелија:

Село Калајарина
џебелија Мишљан брат Николе
заменик: Никола његов брат, Никола син Ненаде, Змијан његов брат, Јован брат Милана, Петро син Николе


Све ово можда, и вероватно, нема никакве везе са мном али жив човек па му у око уђу занимљиве подударности: Ми смо род Нешинци (од неког Неше или Ненада нико не зна), мој прадеда се звао Јован и имао брата Милана, њихов синовац се звао Петроније, Николићи су једна даља грана нашег рода у другом селу итд.

Било како било, мислим да је крајње време да се, поред оволиких потомака влаха, Немањића, Котроманића, Арпадовића итд. овде на форуму, коначно испрофилишемо и ми ситна властела да не кажем властелчићи  ;D ;D ;D



« Последња измена: Јануар 31, 2023, 02:11:21 пре подне Lajbnic »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Југ и исток Србије и ДНК тестирања
« Одговор #20 послато: Јануар 31, 2023, 08:24:48 пре подне »
Уз дужно поштовање према учесницима дискусије која се овде развила, а не спорећи да је веома занимљива, мислим да јој стварно није место на овој теми.
Хајде да сте се дотакли нечега што је off-topic и дивергирали на кратко, али изродише се на десетине коментара који немају везе са резултатима акције Новогодишња ДНК недеља 2023. Људи овде ипак долазе да виде свој резултат или резултате других тестираних и о њима разговарају.
Замолио бих модераторе да пречисте тему и дискусију која је започела од ове поруке преместе на одговарајуће место: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=6970.msg183055#msg183055
Kамене рабъ и госодинъ