Аутор Тема: Регионални идентитети  (Прочитано 18134 пута)

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #60 послато: Октобар 29, 2020, 10:44:40 поподне »
Немојте само да су ово коминтерновски фалсификати (мислим на оне који оспоравају историјско постојање овог термина у последњих век и кусур, не на Гилета ;)).
Не оспоравам "историјско" постојање назива али ако ја н. пр. не користим термин Косовар за неког Србина са Косова или Босанац за Србина из БиХ, јер их то вређа увек се трудећи да и своје пријатеље подсетим на то када чујем такав термин, тако не желим ни да мене неко назива Србијанцем.
« Последња измена: Октобар 29, 2020, 10:52:56 поподне Владимир Бојановић »

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #61 послато: Октобар 29, 2020, 10:45:13 поподне »
Опет, у Војводини се појам Србијанац користи за становнике не-Војвођанског дела Србије. Многи и то доживљавају увредљивим. Са друге стране, тешко да се неки Војвођанин љути када га неко назове Лалом.

Него размишљам, ако би сутра и Косово, недај Боже, постало независна држава, да ли би било увредљиво и Србе са Косова називати Косовцима, као што је то сада случај са називом Босанац? Да ли би смо се онда одрекли и божура као што се сада одричемо љиљана?

Да, у Војводини се Србијанцима зову становници централне Србије, што је последица историјских околности, али с друге стране у Босни и Војвођане називају Србијанцима, а вероватно и у Црној Гори.

Што се тиче Лала, "наљутиће се" добар део Војвођана, јер су Лале само Срби староседеоци Баната, мада се тај назив полако преноси и у Бачку.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #62 послато: Октобар 29, 2020, 10:49:58 поподне »
Једна ствар је како се ви сами називате, а друга како вас називају други. На то како ће вас називати и посматрати други не можете пуно утицати. Колико је мени познато, у Војводини је израз Босанац за Србе из Босне сасвим уобичајен и прихватљив и самим потомцима колониста из Босне, па и Босанске Крајине. Са друге стране у Републици Српској се од Босне и босанства већини људи диже коса на глави, а све је то посљедица рата и неких политичких одлука. Како год посматрали, то је стварност која ће се тешко промијенити у будућности.

Покушавам се сјетити из личног искуства како су наши људи сељаци у Крајини доживљавали те регионалне и националне идентитете. Знам да је муслиман било које врсте био увијек и само Турчин, католици било које врсте били су увијек и само Шокци. Појам Србина је подразумјевао нешто најближе, као нешто са чиме су могли непосредно да се идентификују. Крајишки идентитет је постојао, али ни он чини ми се није био нешто посебно изражен. Однос према босанству је увијек био такав само да нагласи чисто  географске разлике и то у односу на сусједне крајишке области: Банију, Лику, Кордун, па је  Србин из Босанске крајине био Босанац у односу на Личанина, Кордунаша или Банијца. Колико сам успио видјети и на имиграционим листама Острва Елис почетком 20. вијека многи Срби из Босанске Крајине су се изјашњавали као Босанци, мада је тај упис могао да унесе и пописивач, ако су му одговарали да су из Босне. Појмови Србијанац и Црногорац су били у употреби, и иако јесу означавали припаднике истог народа, као да нису доживљавани 100% као своји, можда због другачијег говора, обичаја и др. Мислим да је то и разумљиво са обзиром на географску удаљеност.

Скоро је у Украјини, у складу са русофобијом која тамо влада, била иницијатива да се Руси и званично на украјинском прозову Москови, Москаљи. Све то да би се за Украјинце сачувао древни назив Рус са којим се и сами идентификују. Аргумент предлагача је био да је ствар Украјинаца како ће звати друге народе, и наводили су као примјер француски назив за Нијемце-Алемани. Руси су давали шаљиве контра приједлоге за Украјину типа Хохландија.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #63 послато: Октобар 29, 2020, 10:51:36 поподне »
Па нигде нисам погрешио, то је све новијег датума ( рекао сам " новијег је датума, вероватно од 19. века", а ти ме исправљаш са Бранком Радичевићем  :D ) ако гледамо старост неког појма (200 година је ништа, најмлађи појам од свих који дефинишу неки део српског народа)

Pa dobro, ako baš hoćeš, 200 godina je sasvim dovoljno da zakljucimo da nam ga nije niko drugi skovao do mi sami, pošto je tema rasrbljavanje.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #64 послато: Октобар 29, 2020, 10:51:47 поподне »
Не оспоравам "историјско" постојање назива али ако ја н. пр. не користим термин Косовар за неког Србина са Косова, јер их то вређа увек се трудећи да своје пријатеље подсетим на то, тако не желим ни да мене неко назива Србијанцем.
Постоји једна разлика. Косовар нити је српски термин нити има неко историјско упориште у говору нашег народа (говорим за Србе од Горског котара и Румуније до Црмнице). За разлику од термина Србијанац, који је очигледно коришћен у разним приликама и тек је однедавно ушао у зону ''увредљивости'', опет из разумљивих разлога, јер га форсирају сусједи. Да се вратим на Косовара. Позната је ствар како је тај термин последњих година и деценија дошао међу Србе из других крајева и да се углавном користи у негативном контексту. А ако су стихови Бранка Радичевића или презимена из матичних књига са простора Шајкашке за вас погрдни то је ваш лични доживљај истих.
« Последња измена: Октобар 29, 2020, 10:57:44 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #65 послато: Октобар 29, 2020, 10:58:43 поподне »
Да, у Војводини се Србијанцима зову становници централне Србије, што је последица историјских околности, али с друге стране у Босни и Војвођане називају Србијанцима, а вероватно и у Црној Гори.

Што се тиче Лала, "наљутиће се" добар део Војвођана, јер су Лале само Срби староседеоци Баната, мада се тај назив полако преноси и у Бачку.

Тачно, али то мало ко зна ако не живи у Војводини. За велику већину људи ван Војводине, сви Војвођани су Лале и тако их и зову. Има доста људи који живе далеко од Војводине којима је подела на Банат, Бачку и Срем магловита. Чули су за те крајеве, али не би баш тачно знали да појасне где је шта. На томе наравно не треба никоме замерити, јер што су људи географски удаљенији, слабије познају локалне поделе.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #66 послато: Октобар 29, 2020, 10:59:26 поподне »
Pa dobro, ako baš hoćeš, 200 godina je sasvim dovoljno da zakljucimo da nam ga nije niko drugi skovao do mi sami, pošto je tema rasrbljavanje.
Да,тачно (једино што смо га дали себи "споља", тј. Срби ван Кнежевине , касније Краљевине Србије, није ни Карађорђе себе тако звао, ни Милош, ни Краљ Милан)...ајде да назовемо ово као интерсрпску полемику, никаква дељења...мада су је користили и Аустроугари, као оно код кориговања за назив титуле Краља Милана...отприлике, можемо да закључимо да су Црногорац и Србијанац били појмови политички, не народносни...Тај политички појам је прерастао у обласни појам (можемо онда да кажемо да је 1913, становник Битоља био Србијанац, не знам...)
« Последња измена: Октобар 29, 2020, 11:04:35 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #67 послато: Октобар 29, 2020, 11:14:45 поподне »
OMG "пета колона"  ;D

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #68 послато: Октобар 29, 2020, 11:20:06 поподне »
Постоји једна разлика. Косовар нити је српски термин нити има неко историјско упориште у говору нашег народа (говорим за Србе од Горског котара и Румуније до Црмнице). За разлику од термина Србијанац, који је очигледно коришћен у разним приликама и тек је однедавно ушао у зону ''увредљивости'', опет из разумљивих разлога, јер га форсирају сусједи. Да се вратим на Косовара. Позната је ствар како је тај термин последњих година и деценија дошао међу Србе из других крајева и да се углавном користи у негативном контексту. А ако су стихови Бранка Радичевића или презимена из матичних књига са простора Шајкашке за вас погрдни то је ваш лични доживљај истих.

"Обожавам" саговорнике који користе КосоваР, посебно када желе да опишу менталитет новопридошлих избегличких породица :)

Углавном, не пропустим прилику да их подсетим на разлог и време њиховог сељакања. Скоро ми рече један молер како су његови из Метохије давно дошли у Крагујевац, "пре педесет година, бре". :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #69 послато: Октобар 29, 2020, 11:25:06 поподне »

Употреба речи Србијанци за Србе из Србије мени није симпатична.

Шта више ту поделу на Србе (Срби изван Србије) и Србијанце (Срби из централне Србије) сматрам  врло штетном по српски народ.

То нема ни код једног другог народа на свету. Мени се чини да ми и не умемо да осетимо и препознамо те замке које нам праве, ни уларе које нам стављају око врата.

Има она изрека "да се Власи не досете", али Срби мисле да се то односи на Влахе - баш Влахе (за које они мисле да нису Срби), а у ствари зависно из угла оног ко то говори односи се ( мисли се) заправо на Србе - баш Србе (за које и Срби мисле да јесу Срби).

Јербо помињањем Влаха место Срба дотични мисле да ће Срби заборавити да су Срби или да су некад били Срби, па ће "ишчилити"  и нестати у влашком окружењу.

Замислите да Руси називају Русцијанцима све  Русе из Русије, а Русима  оне Русе који живе изван Русије?

Или да Хрвати себе деле на Хрвате и Хрватијанце...?

Или да Црногорци деле себе на Црногорце (Црногорци изван Црне Горе) и Црногоријанце (Црногорци из Црне Горе)?

Тако да када "неко" назива Србе из Србије "Србијанцима" ја њега одмах у мојој глави "етикетирам" као  "онај човечијанац".

Што се тиче Срба из Босне (ја их више не зовем Босанци јер видим да им "то не паше", али превиђају да тако и Босну лагано препуштају тзв.Бошњацима), нек извине,  они би сада да буду већи Срби од Срба из Србије. А сви смо ми Срби са неким особеностима географског подручја на коме смо се укоренили. Ништа више или мање кад се упоредимо.

Само још фали и да се епархие СПЦ деле на српске и србијанске. Све је то дневно-политичког карактера. Али, ни мало наивног. За мене бар.

Ово АС рођаче није било ништа лично!

Али јесте из мог угла.

Тако је Црвењска! :D

Ми смо интегралисти, а не сепаратисти. ;)



Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #70 послато: Октобар 29, 2020, 11:38:23 поподне »
Тачно, али то мало ко зна ако не живи у Војводини. За велику већину људи ван Војводине, сви Војвођани су Лале и тако их и зову. Има доста људи који живе далеко од Војводине којима је подела на Банат, Бачку и Срем магловита. Чули су за те крајеве, али не би баш тачно знали да појасне где је шта. На томе наравно не треба никоме замерити, јер што су људи географски удаљенији, слабије познају локалне поделе.

Па да, мојима у Крајини је цела Војводина=Банат :D Мислим да је то и разлог употребе термина Србијанац, људи просто иду логиком живи у Србији онда је Србијанац, јер не познају ниже регионалне називе. Исто је и са Црном Гором, људима је непознат израз Бокељ, камоли Брђанин или (старо)Херцеговац.

Можда би ово требало преместити на прикладну тему, док мени није пало на памет да у расправу уведем и појам Јужњак  ;D

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #71 послато: Октобар 29, 2020, 11:48:25 поподне »
Појам Србијанац је у територијалном смислу "зацементиран" у 19. веку...можда нехотично, у најбољој намери, дат од стране Срба ван Кнежевине Србије, али мислим да је искоришћен од стране других поданика Аустроугарске као нешто одакле не може да се више шири...Па у том смислу, мислим да смо сами ми , својим ослобођењем у 19. веку, осудили себе на тај назив јер процес ширења државе није ни могао да буде толико брз, а да се тај назив не устали код наших сународника ван ослобођене територије...одговор би могао да пружи и неки увид у назив територије пре устанка...јер мени би , ако бих се "пребацио" у неки 16, 17. век сам појам Србије био нешто чему се стреми, па и на крају , Србија је у главама Срба била она територија где живе Срби (а то је доста веће од устаничке Србије)...То би отприлике значило сликовито: аха, ево га добар старт, е сад кочи...ту где си стао , е дотле ћеш се звати Србијанац (тако се зове та "станица")...па сад чекај пар десетина година , примио се назив, јел да?...е сад идемо даље
« Последња измена: Октобар 29, 2020, 11:57:10 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #72 послато: Октобар 30, 2020, 12:27:40 пре подне »
Једна ствар је како се ви сами називате, а друга како вас називају други.
...

Имао сам друга у школи који се представљао као Роки, јер је хтео да га људи тако зову. Али џаба, сви га звали Муја, више се ни не сећам зашто. Памтим само да је лудео кад га неко тако ослови, али што се он више нервирао, више је био Муја. Ево и данас му је то једини надимак по коме га знају. А знам и за једног што су га прозвали Зрика, јер је у детињству носио наочаре, али он је то прихватио спортски, па ником више није било интересантно да га задиркује. Касније је изградио и "бренд" од свог надимка и својевремено имао ланац видеотека под тим именом.

Наравоученије:
Џаба што би сте ви желели да будете Роки, ако сте другима Муја или Зрика. Па сад, ко шта са тим уради... :D
 
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #73 послато: Октобар 30, 2020, 12:47:11 пре подне »
Имао сам друга у школи који се представљао као Роки, јер је хтео да га људи тако зову. Али џаба, сви га звали Муја, више се ни не сећам зашто. Памтим само да је лудео кад га неко тако ослови, али што се он више нервирао, више је био Муја. Ево и данас му је то једини надимак по коме га знају. А знам и за једног што су га прозвали Зрика, јер је у детињству носио наочаре, али он је то прихватио спортски, па ником више није било интересантно да га задиркује. Касније је изградио и "бренд" од свог надимка и својевремено имао ланац видеотека под тим именом.

Наравоученије:
Џаба што би сте ви желели да будете Роки, ако сте другима Муја или Зрика. Па сад, ко шта са тим уради... :D
Да ли ово значи да Срби из Србије, када желе да их зовеш једноставно Србин, или конкретније територијално нпр Шумадинац, траже за себе нешто што им не припада, као тај Роки? Ко је тај који то одређује? Очито да није из Србије...

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #74 послато: Октобар 30, 2020, 12:58:32 пре подне »
Да ли ово значи да Срби из Србије, када желе да их зовеш једноставно Србин, или конкретније територијално нпр Шумадинац, траже за себе нешто што им не припада, као тај Роки? Ко је тај који то одређује? Очито да није из Србије...

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
Ја баш хтедох написати: имао је један Ђорђе, који је био јачи од Рокија...Њега су звали "Црни Ђорђе"...Имао је један Милош, кога су звали "Коџа Милош"...он је играо и "шах" са Турцима и померао Паше и Аге ко "пијуне" :) То што не прихватамо тај назив који нису познавали Ђорђе и Милош, не значи да је то погрдно, али објаснио сам своје мишљење "горе", није из лоше намере, али су неке друге стране то користиле за лимитирање каснијег ширења државе на све територије где живе Срби ...Просто, Срби из централне Србије желе да буду "Рокији", а не "Рокијанци"  :)
« Последња измена: Октобар 30, 2020, 01:07:41 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #75 послато: Октобар 30, 2020, 01:08:59 пре подне »
Да ли ово значи да Срби из Србије, када желе да их зовеш једноставно Србин, или конкретније територијално нпр Шумадинац, траже за себе нешто што им не припада, као тај Роки? Ко је тај који то одређује? Очито да није из Србије...

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

Не, значи само то што сам написао. Можемо да се љутимо на наше регионалне надимке, али ће они свеједно остати. Неко ће их прихватити а неко не.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #76 послато: Октобар 30, 2020, 01:26:12 пре подне »
Не, значи само то што сам написао. Можемо да се љутимо на наше регионалне надимке, али ће они свеједно остати. Неко ће их прихватити а неко не.
Наравно, да се нико не осети увређеним што нам се не свиђа тај назив за нас...ово је само наш поглед из наше перцепције, назив који не прихватамо, али морамо да га уважимо, јер постоји већ скоро 200 година...сами себе не зовемо тако, други нас зову тако и то је то...Живела Србија!  :D
« Последња измена: Октобар 30, 2020, 01:31:00 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #77 послато: Октобар 30, 2020, 01:30:13 пре подне »
Наравно, да се нико не осети увређеним што нам се не свиђа тај назив за нас...ово је само наш поглед из наше перцепције, назив који не прихватамо, али морамо да га уважимо, јер постоји већ скоро 200 година...сами себе не зовемо тако, други нас зову тако и то је то...Живела Србија!  :D

Живела и Србија и Срби  :D !
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #78 послато: Октобар 30, 2020, 01:32:50 пре подне »
Живела и Србија и Срби  :D !
Тако је!  :D (скратило се време исправке поруке, мада, за исправку поруке, даће Бог времена да се и обједини та порука...само мудро и стрпљиво  ;) )
« Последња измена: Октобар 30, 2020, 01:36:25 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #79 послато: Новембар 09, 2020, 07:39:21 поподне »
Појам Србијанац је у територијалном смислу "зацементиран" у 19. веку...можда нехотично, у најбољој намери, дат од стране Срба ван Кнежевине Србије, али мислим да је искоришћен од стране других поданика Аустроугарске као нешто одакле не може да се више шири...Па у том смислу, мислим да смо сами ми , својим ослобођењем у 19. веку, осудили себе на тај назив јер процес ширења државе није ни могао да буде толико брз, а да се тај назив не устали код наших сународника ван ослобођене територије...одговор би могао да пружи и неки увид у назив територије пре устанка...јер мени би , ако бих се "пребацио" у неки 16, 17. век сам појам Србије био нешто чему се стреми, па и на крају , Србија је у главама Срба била она територија где живе Срби (а то је доста веће од устаничке Србије)...То би отприлике значило сликовито: аха, ево га добар старт, е сад кочи...ту где си стао , е дотле ћеш се звати Србијанац (тако се зове та "станица")...па сад чекај пар десетина година , примио се назив, јел да?...е сад идемо даље

Лично термин "Србијанац" не доживљавам увредљиво, али ми звучи чудно, јер тај термин у самој Србији нико не користи (осим можда у народним песмама или поезији, да би се постигло римовање или број слогова у строфи).

Реферисање Срба из Србије као "Србијанаца" изгледа највише форсирају Хрвати. Чак по правилу пишу "србијански председник", "србијански тенисач" и сл. Са друге стране, не сећам се да сам прочитао негде у хрватским медијима "словенијански председник" или "аустријански председник", тако да није искључено да је тај термин смишљен да буде пасивно увредљив ;)