Траг - корисне књиге, сајтови > Карте

Карте Црне Горе

<< < (14/18) > >>

Starovlah:

--- Цитат: Иван Вукићевић  Октобар 12, 2019, 09:03:30 поподне ---Дакле, Крушевице и Суторина су још 1938. године, дакле за време Краљевине Југославије, припојени Херцег-Новом. Комунистичке власти су очигледно само потврдиле ову одлуку.

--- Крај цитата ---
У Краљевини Југославији, гдје је административна подјела била на бановине, ово припајање се правдало бољом комуникацијом а онда су након Другог св. рата "повучене" границе по приципу срезова. Којој републици припадне именовани срез туда је цртана граница.

Иван Вукићевић:

--- Цитат: Starovlah  Октобар 13, 2019, 10:14:24 пре подне ---У Краљевини Југославији, гдје је административна подјела била на бановине, ово припајање се правдало бољом комуникацијом а онда су након Другог св. рата "повучене" границе по приципу срезова. Којој републици припадне именовани срез туда је цртана граница.

--- Крај цитата ---

Тако је урађено када је у питању граница између БиХ и Црне Горе.

Међутим, републичка граница у Срему између Хрватске и Србије (тј. новоформиране аутономне Војводине) је исцртана по етничком принципу поделом тадашњих срезова Илок и Шид који су имали релативну српску већину, док је срез Вуковар у коме су Срби такође чинили релативну већину у потпуности припао Хрватској. Прва два среза су подељена тако да републичка граница у потпуности прати етничку границу, и ту се нема шта приговорити, али онда су Србији по истом принципу требали да припадну и северни део вуковарског среза и источни део осијечког среза (мање више чисто српски етнички простор), као и Барања која је историјски и етнички део Војводине.

Очигледно је да су комунистичке власти имале двоструке стандарде. И етнички и географски принцип су коришћени по потреби онда када је то било у интересу Хрватске.

Starovlah:

--- Цитат: Иван Вукићевић  Октобар 13, 2019, 08:51:03 поподне ---Очигледно је да су комунистичке власти имале двоструке стандарде. И етнички и географски принцип су коришћени по потреби онда када је то било у интересу Хрватске.

--- Крај цитата ---
Може се и тако назвати.  :D Граница Хрватске и Србије је и за веће познаваоце ове области енигма. Вјероватно је Дунав одређен као граница а онда ријека мијењала ток. Међутим, мислим да је граница Србије и БиХ код Прибоја најчудније повучена граница бар у Европи. Из појединих села која територијално припадају Србији немогуће је доћи до Прибоја а да се не користи територија БиХ па се у селима Међуријечје и Саставци становници шале да кад пеку ракију казан ложе у Србији а ракија точи у Босни

Иван Вукићевић:
У Политици је ових дана објављен чланак о последицама изградње ауто-пута Подгорица-Бољаре:
http://www.politika.rs/scc/clanak/440863/Reka-Tara-zasuta-betonom-i-sljunkom-mestani-najavljuju-tuzbu-protiv-kineske-kompanije

Ово ме је подсетило да сам пре две године сам на сателитском снимку случајно запазио да је природа заиста у великој мери уништена на траси овог ауто-пута, па ћу поставити снимак села Лопате код Лијеве Ријеке који сам тада сачувао у односу на стање пре почетка изградње.

Лопате некада:


Лопате 2017. године:


Ова велика разрована површина је некадашњи засеок Заграђе који је сада потпуно прекопан.

Nebo:

--- Цитат: Starovlah  Октобар 14, 2019, 09:29:39 поподне ---Међутим, мислим да је граница Србије и БиХ код Прибоја најчудније повучена граница бар у Европи. Из појединих села која територијално припадају Србији немогуће је доћи до Прибоја а да се не користи територија БиХ па се у селима Међуријечје и Саставци становници шале да кад пеку ракију казан ложе у Србији а ракија точи у Босни

--- Крај цитата ---

О Саставцима и овој граници:

https://www.youtube.com/v/YmYwoXh0fb0

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију