Аутор Тема: Српски ДНК пројекат на FTDNA  (Прочитано 188345 пута)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #160 послато: Август 21, 2019, 08:08:06 поподне »
Српском ДНК пројекту на FTDNA приступио је:


Видовић, Јовањдан? Бијељина, Република Српска, I2-PH908

Тестирани има најближа поклапања са Дробњаком из Пријепоља и Хуремовићем из Бијељине, па вероватно припада подграни PH3310>A20333  https://www.yfull.com/tree/I-PH3310/

Према предању, Видовићи потичу из Корита крај Билеће. Старије презиме - Сворцан.
Честитке Видовиќу на резултатима и прикључењу пројекту.Занимљиво ј и да нас слава повезује.Надам се да ниј случајност.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #161 послато: Август 21, 2019, 11:20:07 поподне »
Ја имам осјеќај да ближег " matcha" нисам имао. Очекујем биг у за пар мјесеци па ќе,надам се бити материјала рад и ширење гране.Али о том потом.
Сад мало боље погледах Видовиќеве маркере и разлике које имамо на 67 маркера су се углавном десиле на брзомутирајуќим маркерима.Ми заправо имамо једну разлику на стабилнијим маркерима.Вјероватно ќу сад бубнути ,али није ми први пут,мислим да смо озбиљни родјаци.А и географска близина неспорна,мислим на Билеќа-Шавник.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #162 послато: Август 22, 2019, 07:31:33 пре подне »
 Шта је написао Хуремовић из Бијељине о даљем поријеклу?  Презиме Уремовић, односно Хуремовић присутно је у Горњем Бихору. Да није Хуремовић - Бијељинац пресељеник из Бихора у Црној Гори?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #163 послато: Август 22, 2019, 08:44:21 пре подне »
Шта је написао Хуремовић из Бијељине о даљем поријеклу?  Презиме Уремовић, односно Хуремовић присутно је у Горњем Бихору. Да није Хуремовић - Бијељинац пресељеник из Бихора у Црној Гори?

Мала је вероватноћа да су из Бихора. Судећи по поклапањима, пореклом су вероватно негде из Старе Херцеговине. Презиме Хуремовић је често код БиХ муслимана.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #164 послато: Август 22, 2019, 09:33:22 пре подне »
Шта је написао Хуремовић из Бијељине о даљем поријеклу?  Презиме Уремовић, односно Хуремовић присутно је у Горњем Бихору. Да није Хуремовић - Бијељинац пресељеник из Бихора у Црној Гори?

Цитат
Хуремовић, нема славу, Јања, Бијељина

Тестирани је навео могуће даље порекло из Мачве или Братоножића (?).

Тачније даље порекло је из Мачванског Прњавора...

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #165 послато: Август 22, 2019, 11:01:09 пре подне »
Шта је написао Хуремовић из Бијељине о даљем поријеклу?  Презиме Уремовић, односно Хуремовић присутно је у Горњем Бихору. Да није Хуремовић - Бијељинац пресељеник из Бихора у Црној Гори?
Он човек трага као и веќина нас.Покушао је да " врбује" тестираног из Бихора да настави са тестирањем али није успио.Тај је мислим на бошњачком пројекту.Нема много извора о Хуремовиќима.Ја сам само нашао за ове из Бихора да су из Братоножиќа.И да је било неких избјеглица из Херцег Новог у Скадар током 15.вијека.Сад ствари које су занимљиве за нас јесу да Ердељановиќ помиње неке Дробњаке из Трпеза Јовањштака који су се раделили по Златибору и шире по Србији.Хуремовиќи су из Трпеза,Бихор.Даље,мој род повезују са Каљевиќима хаплотипом,не и предањем а њих опет са Пиперима,који су реко би јако повезани са Братоножиќима.Неки од уредника предвиѓају да ја са Хуремовиќем делим и низводније гране,а то ќемо сазнати за пар мјесеци.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #166 послато: Август 22, 2019, 11:15:54 пре подне »
Мала је вероватноћа да су из Бихора. Судећи по поклапањима, пореклом су вероватно негде из Старе Херцеговине. Презиме Хуремовић је често код БиХ муслимана.
Не би ја исључио ни једну могуќност.Па чак и мале вероватноќе.Ово је наука и ту нема збора,али морам вам реќи шта ми инстикт каже. Предвиѓам да нам је стара старина негде у Албанији у неким словенским џеповима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #167 послато: Септембар 11, 2019, 09:04:25 поподне »
Српском днк пројекту на FTDNA приступио је:

Стојановић, старије презиме Бошковић, Аранђеловдан, Горње Неродимље, Урошевац, R1a-M458>A11460

Стојановић је тестиран још раније, у склопу истраживања на Косову и Метохији

Преци тестираног су пореклом из Врбештице у Сиринићкој Жупи. Одатле су се иселили средином 19. века у Српски Бабуш, Урошевац, а потом прешли 1878. године у Горње Неродимље.

Стојановићу су генетски најближи Аксићи из Витине (3 разлике на 37 маркера), као и један тестирани из Ђаковице, и један из Штрпца, Конески из Западне Македоније, итд. Дакле веома раширен род на простору Косова и Метохије/Македоније. Већина ових породица слави Аранђеловдан.
« Последња измена: Септембар 11, 2019, 09:44:28 поподне Небојша »

Ван мреже Војислав Симоновић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 54
    • http://симоновић.срб/
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #168 послато: Октобар 28, 2019, 10:17:31 поподне »
Изгледа да су крајишки Мратинштаци прилично хетерогени, досад их има бар три хаплогрупе. Што се тиче евентуалног поријекла из Херцеговине за Дракулиће, засад нема назнака да је хаплогрупа R1b-PF7562 присутна у Херцеговини.

У сваком случају треба видјети Дракулићев хаплотип, па ће се онда моћи рећи више.
Претпостављам да не морају нужно сви Мратинданци из Корјенића бити исте хаплогрупе, тим пре што су многоројни, те да и у Корјенићу постоји хетерогеност становништва и племена, а да није искључено ни постојање R1b-PF7562 тамо, макар да је "залутала" у Херцеговину?

Уме ли ме неко усмерити на литературу или дати одговор како је народ некада примао Крсну славу односно да ли је био значајан само датум примања славе па је аутоматски следила и Крсна слава актуелна тог дана или је може бити постојало масовно покрштавање при том везано и за поштовање или одавање почасти неком светитељу или прихватање тада актуелног култа? Корјенићи су се посредством Брнковића доводили у везу с Дреницом, али нису Бранковићи сами гравитирали ка тамо управо у периоду када су настали Дечани и процветао култ Стефана Дечанског...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #169 послато: Октобар 30, 2019, 11:36:06 пре подне »
Нова поклапања наших са FTDNA:

Перенчевић E-L241 са Баније добио поклапање 60/67 са неким Плавшићима. Како је у питању доста блиско поклапање, биће да су и Плавшићи из Крајине.

Маћешић G2a-L42 са Кордуна, има поклапање 33/37 са извесним Грубјешићем. Презиме је такође карактеристично за Крајину. Интересантно да већ имамо тестиране крајишке Груборе (R1a-Z280) и Грубишиће (I1-P109).

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #170 послато: Октобар 30, 2019, 11:46:53 пре подне »
Маћешић G2a-L42 са Кордуна, има поклапање 33/37 са извесним Грубјешићем. Презиме је такође карактеристично за Крајину. Интересантно да већ имамо тестиране крајишке Груборе (R1a-Z280) и Грубишиће (I1-P109).
Маћешић је летос приликом боравка у завичају тестирао неколико Маћешића и овог Грубјешића.

Како ми је рекао, Грубјешићев деда/прадеда је био Маћешић који се призетио у Грубјешиће из истог села (Будачке Ријеке), што је потврдила и генетика.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #171 послато: Новембар 01, 2019, 04:45:00 поподне »
Ново обавјештење са ФТДНА:

Today marks the beginning of our Thanksgiving Sale! Below you can find pricing for the sale as well as some important changes for the sale.
Big Y BAM File

Starting today, Big Y participants will see some changes to how they are able to download raw data for the Big Y product. Below are further details.

For customers who purchase a Big Y-700 starting 11/01/19, the product will not include downloadable raw data. However, customers will have the option to purchase the “Big Y Raw Data” product after the Big Y test has begun processing.

Customers who purchased a Big Y-700 or Big Y-500 prior to 11/01/19, will continue to have access to their downloadable raw data. These existing customers will see a new product added to their Order History called “Big Y Raw Data.” This product has been added at no charge to ensure continued access to their downloadable raw data.

The downloadable raw data is expensive for FTDNA to provide for our customers and only a small portion of Big Y participants request this download. Rather than continue to pass this cost along to all Big Y participants, we have chosen to only charge those who wish to download their BAM file for that data. This change allows us to reduce the price of the test, which in turn will give more customers the ability to participate in Big Y testing and building the Haplotree.
Y-67 Product Offering

Y-67 is not included in this sale since Y-111 is at the price point we would normally have Y-67. For this reason, we have disabled the Y-67 product for new Y-DNA testers to minimize inquiries. However, the option to upgrade to Y-67 is still available.


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #172 послато: Новембар 01, 2019, 04:51:07 поподне »
Као што се може видјети дају су попусти за Дан захвалности, међутим:

- сви који буду наручивали БИГ Ипсилон од данас, приликом скидања сирових података (БАМ фајлова), мораће то да и плате. У ФТДНА то правдају високим трошковима испоручивања сирових резултата, као и чињеницом да сви њихови клијенти то и не траже. Па ће они који буду тражили БАМ фајлове, то морати посебно да плате,а заузврат ће ФТДНА снизити просјечну цијену тестова.

Не дјелује ми ово објашњење претјерано увјерљиво. Мислим да би они цијене тестова свеједно морали снизити, јер је конкуренција све присутнија, а овим потезом мислим да желе ограничити пребацивање сирових података на друге платформе , типа YFull или ако ништа друго бар зарадити нешто на томе.

Новина је и да се неће моћи наручити тест од 67 маркера, већ само 111, а 67-маркерни тест ће бити доступан само у виду надоградње.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #173 послато: Новембар 01, 2019, 06:18:23 поподне »
Као што се може видјети дају су попусти за Дан захвалности, међутим:

- сви који буду наручивали БИГ Ипсилон од данас, приликом скидања сирових података (БАМ фајлова), мораће то да и плате. У ФТДНА то правдају високим трошковима испоручивања сирових резултата, као и чињеницом да сви њихови клијенти то и не траже. Па ће они који буду тражили БАМ фајлове, то морати посебно да плате,а заузврат ће ФТДНА снизити просјечну цијену тестова.

Не дјелује ми ово објашњење претјерано увјерљиво. Мислим да би они цијене тестова свеједно морали снизити, јер је конкуренција све присутнија, а овим потезом мислим да желе ограничити пребацивање сирових података на друге платформе , типа YFull или ако ништа друго бар зарадити нешто на томе.

Новина је и да се неће моћи наручити тест од 67 маркера, већ само 111, а 67-маркерни тест ће бити доступан само у виду надоградње.


Слажем се да им објашњење и није најуверљивије.

Пошто нам је YFull централна ставка, то значи да ће сваки тестирани после БигУ морати да доплати још целих 150 долара, како би било који резултат нашао на YFull стаблу.

99 долара ће коштати БАМ-фајл и још 49.90 долара обрада узорка за YFull.

Свеједно, они који су већ тестирали неке о СТР-ова преко ФТДНА, сада имају прилику да за повољну суму надограде до БигУ. Заиста добра шанса.
А за БАМ фајл, ако треба,  наручити касније.



Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #174 послато: Новембар 14, 2019, 08:39:28 пре подне »
Тренутно стање BigY тестова чији се резултати очекују на Српском FTDNA Пројекту:

Бојановић,Бјелуша, Ариље   I2-PH908>FT14506>Y52621
Милојица, Горња Равска/Приједор    I2-PH908>FT16449>Y126296
Вранић, Полача. Книн    I2-PH908
Грк Дабар/Берковићи   J1-M267>YSC65>PF7257>PH1651
Тодоровић,Деска/Сегедин   R1a-Z280>S24902

и надоградња са BigY500 на BigY700

Пукић, Бар  I1-Z63>Y16437>BY179171


Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #175 послато: Новембар 14, 2019, 09:12:35 пре подне »
Надам се да би мој случај могао да буде први решен - очев узорак је од прошле године у лабораторији.
На налогу пише да је већ од 10. новембра узет у разматрање :)
По искуству, да ли бих могао да се надам резултату до краја јануара?

Иначе, баш бих се обрадовао да се још неко појави на списку.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #176 послато: Новембар 14, 2019, 09:59:10 пре подне »
Надам се да би мој случај могао да буде први решен - очев узорак је од прошле године у лабораторији.
На налогу пише да је већ од 10. новембра узет у разматрање :)
По искуству, да ли бих могао да се надам резултату до краја јануара?

Иначе, баш бих се обрадовао да се још неко појави на списку.

Оно што смо досад могли закључити јесте да код ФТДНА у том погледу нема правила. Неке тестиране су веома брзо одрадили,а неке су развлачили по неколико мјесеци. Изгледа да то доста зависи и од самог узорка, јер многи узорци нису успјели из прве.

Чини ми се да су у задње вријеме нешто бржи него што је био случај средином године, тако да се надам да ћеш добити резултате у предвиђеном року.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #177 послато: Новембар 14, 2019, 10:00:34 пре подне »
У сваком случају Бојановић би требао бити први завршен.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #178 послато: Новембар 14, 2019, 11:51:42 пре подне »
Тренутно стање BigY тестова чији се резултати очекују на Српском FTDNA Пројекту:

Бојановић,Бјелуша, Ариље   I2-PH908>FT14506>Y52621
Милојица, Горња Равска/Приједор    I2-PH908>FT16449>Y126296
Вранић, Полача. Книн    I2-PH908
Грк Дабар/Берковићи   J1-M267>YSC65>PF7257>PH1651
Тодоровић,Деска/Сегедин   R1a-Z280>S24902

и надоградња са BigY500 на BigY700

Пукић, Бар  I1-Z63>Y16437>BY179171

Придодај надоградњу BigY500 на BigY700 Суботић I2-PH908>А5913>А22312>BY152858

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #179 послато: Новембар 14, 2019, 12:23:43 поподне »
Да додамо овом списку и Пипера Башовића R1b-BY611>Z2705>BY38894* који је данас приступио Пројекту и који има наручен BigY700.

Вјерујем да ће његовим резултатом у поређењу са Драгичевићем, Пипери бити коначно профилисани.