Аутор Тема: Poreklo prezimena Muscet  (Прочитано 6777 пута)

Ван мреже vladimirurosevic

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 30
Poreklo prezimena Muscet
« послато: Април 10, 2015, 07:46:21 поподне »
Postovani posetioci porekla,interesuje me poreklo prezimena Muscet mesto Tkon Hrvatska

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Poreklo prezimena Muscet
« Одговор #1 послато: Април 11, 2015, 09:22:43 пре подне »
Postovani posetioci porekla,interesuje me poreklo prezimena Muscet mesto Tkon Hrvatska

Владимире,

погледао сам има ли шта о презимену Мушћет. Нисам пуно тога нашао.

Оно што стоји као чињеница јесте да је презиме настало на острву Пашману у мјесту Ткон као надимачко. Наиме у попису презимена Пашмана из 1608. презимена Мушћет нема. Такође презимена нема нигдје друго сем у мјесту Ткон и на острву Пашману. Зато се може претпоставити да је презиме настало управо на том острву и то вјероватно давањем надимка припаднику неког старијег презимена у Ткону.

Међу старијим породицама у Ткону, двије имају предање да су од Брибира од племена Шубића, дакле старохрватског поријекла. Није искључено да су и остала презимена у Ткону, па и Мушћет, из те групе хрватских породица које су се са копна, пред Турцима склањале на острва.

Надимак Мушћет је вјероватно романског поријекла у значењу "мушица" (талијански moscetto)

О презименима у Ткону може се више прочитати у студијама:

Задарска и шибенска острва од Луцијана Марчића, едиција Насеља српских земаља Српске краљевске академије
Становништво задарских отока 1608. године од Романа Јелића
Презимена на отоку Пашману данас од Б. Водановић https://www.google.ba/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.unizd.hr%2FPortals%2F43%2Fbroj_1_2007%2FBarbara_Vodanovic_Prezimena_na_otoku_Pasmanu_danas.pdf&ei=SsYoVaXIJsnraKLEgZAM&usg=AFQjCNHQAryYGDco_rAnnXBz9zV40liLsg&sig2=SaPV7I8drteiZYsKZ3t4fw


Ван мреже vladimirurosevic

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 30
Одг: Poreklo prezimena Muscet
« Одговор #2 послато: Април 11, 2015, 09:54:41 пре подне »
Sinisa, hvala puno