Аутор Тема: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)  (Прочитано 17512 пута)

Ван мреже Stojan Janković

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« послато: Јул 23, 2014, 10:54:36 поподне »
Otvaram i drugu temu. Ova je o Pokrajcima. Ni tu nemam mnogo za započeti. Znam samo da slave sv. Nikolu, da su doselili u Razvođe iz Varivoda, a postoji mogućnost i da im je prvobitno prezime bilo Vidaković, ali to nije sigurno. Također, znam da su se doselili s područja između Trebinja i Nikšića. Ima li tko kakve dodatne informacije, molim da napiše. Hvala.
« Последња измена: Јул 23, 2014, 11:09:13 поподне Stojan Janković »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #1 послато: Јул 24, 2014, 12:29:52 пре подне »
Otvaram i drugu temu. Ova je o Pokrajcima. Ni tu nemam mnogo za započeti. Znam samo da slave sv. Nikolu, da su doselili u Razvođe iz Varivoda, a postoji mogućnost i da im je prvobitno prezime bilo Vidaković, ali to nije sigurno. Također, znam da su se doselili s područja između Trebinja i Nikšića. Ima li tko kakve dodatne informacije, molim da napiše. Hvala.

Врањешевићи, Кљајићи, Покрајци – генетска веза:

http://www.poreklo.rs/2012/05/02/kljaji%C4%87i-vranje%C5%A1evi%C4%87i-pokrajci-genetska-veza/

АУТОР: Синиша Јерковић


Ван мреже Stojan Janković

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #2 послато: Јул 24, 2014, 12:41:57 пре подне »
Врањешевићи, Кљајићи, Покрајци – генетска веза:

http://www.poreklo.rs/2012/05/02/kljaji%C4%87i-vranje%C5%A1evi%C4%87i-pokrajci-genetska-veza/

АУТОР: Синиша Јерковић

Jako interesantno, iako je najmanje informcija upravo o Pokrajcima. Hvala.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #3 послато: Јул 24, 2014, 01:03:56 пре подне »
Покрајци у Развођу славе Св. Николу, док они у Вариводама славе Ђурђевдан. Сматра се да су презиме добили по месту из ког су дошли (Подкрај, или Поткрај).

Насеља са оваквим именом срећемо више по западним српским крајевима: Поткрај, део Ервеника западно од Книна, село Поткрај у Гламочком Пољу, као и заселак Поткрај у околини Герзова (Мркоњић Град).

Покрајци из Варивода имају надимак Ћепузи.

Извор: Породице далматинских Срба, Александар Бачко


Кљајићи (Св. Лука) су највероватније из Роваца пореклом, па можда тамо треба тражити постојбину родова I2a DN.


Ван мреже Stojan Janković

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #4 послато: Јул 24, 2014, 01:06:16 пре подне »
Za one koji imaju rodbinske veze s Pokrajcima iz Razvođa, dajem podatke o članovima, tako da mogu pronaći eventualnu vezu.

Andrija
|
Petar
|
Tode
|
Đuro (rođen u 2. pol. 19. st., žena Tomica Kerić)
|
Ana - Milica - Jeka - Nikola
|          |        |         |
11 unučadi.......................
|
19 praunučadi
|
... prapraunučadi
« Последња измена: Јул 24, 2014, 01:19:18 пре подне Stojan Janković »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #5 послато: Јул 24, 2014, 01:06:47 пре подне »
Презиме је забиљежено још 1694. године на простору Врличке крајине.
Сердар Врличке крајине био тада Михаило (Милосав) Покрајац, који је погинуо под Бјелајем (околина Бсоанског Петровца).
Посље њега, сердар Врличке крајине био је Ђука Покрајац који је погинуо пред крај Морејског рата (рат је завршен 1699. године). Били су православци.

У мљетачком попису из 1709. године помињу се сљедећи људи:
- Јован Покрајац (Iuane Pocraiaz) из Буковића
- Јован Покројевац (Zuane Pocrоеaz) из Ивошеваца
- Завиша Подкрајац (Zauiza Podcraiaz) из Ивошеваца

Покрајци из Варивода славе Ђурђевдан, док Покрајци из Развођа славе Никољдан. Не мора значити да су сродни, пошто је презиме настало по топониму (Подкрај, Поткрај).

Према попису СР Хрватске из 1948. године, у Развођу је било 18 кућа Покрајаца са 92 душе, а пописана је и једна особа са презименом Покрајац без своје куће. Александар Бачко сматра да је од ове гране Покрајаца био и дрнишки парох Григорије Покрајац.

Ван мреже Stojan Janković

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #6 послато: Јул 24, 2014, 01:15:37 пре подне »
Покрајци у Развођу славе Св. Николу, док они у Вариводама славе Ђурђевдан. Сматра се да су презиме добили по месту из ког су дошли (Подкрај, или Поткрај).

Насеља са оваквим именом срећемо више по западним српским крајевима: Поткрај, део Ервеника западно од Книна, село Поткрај у Гламочком Пољу, као и заселак Поткрај у околини Герзова (Мркоњић Град).

Покрајци из Варивода имају надимак Ћепузи.

Извор: Породице далматинских Срба, Александар Бачко


Кљајићи (Св. Лука) су највероватније из Роваца пореклом, па можда тамо треба тражити постојбину родова I2a DN.

Znači li to što Pokrajci iz Razvođa i oni iz Varivoda slave različite krsne slave, da su različita roda? Nedavno sam čuo (nemam dokaza za to) da su Pokrajci iz Varivoda došli u Razvođe. Zar u tom slučaju ne bi trebali imati istu krsnu slavu? Da nije moj izvor pogriješio?

Ван мреже Stojan Janković

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #7 послато: Јул 24, 2014, 01:17:16 пре подне »
Презиме је забиљежено још 1694. године на простору Врличке крајине.
Сердар Врличке крајине био тада Михаило (Милосав) Покрајац, који је погинуо под Бјелајем (околина Бсоанског Петровца).
Посље њега, сердар Врличке крајине био је Ђука Покрајац који је погинуо пред крај Морејског рата (рат је завршен 1699. године). Били су православци.

У мљетачком попису из 1709. године помињу се сљедећи људи:
- Јован Покрајац (Iuane Pocraiaz) из Буковића
- Јован Покројевац (Zuane Pocrоеaz) из Ивошеваца
- Завиша Подкрајац (Zauiza Podcraiaz) из Ивошеваца

Покрајци из Варивода славе Ђурђевдан, док Покрајци из Развођа славе Никољдан. Не мора значити да су сродни, пошто је презиме настало по топониму (Подкрај, Поткрај).

Према попису СР Хрватске из 1948. године, у Развођу је било 18 кућа Покрајаца са 92 душе, а пописана је и једна особа са презименом Покрајац без своје куће. Александар Бачко сматра да је од ове гране Покрајаца био и дрнишки парох Григорије Покрајац.

Hvala na informacijama. Znaš li gdje bi se mogle čuvati crkvene knjige za Razvođe?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #8 послато: Јул 24, 2014, 01:26:58 пре подне »
Славе се мењају. Видим да су се ови из Развођа селили у Книн.

Не знам које се године Покрајаци први пут помињу у Развођу, али ови у Вариводама су забележени још 1738. године, када је рођен свештеник Висарион Јерић Покрајац.

Велики број српских породица из Книнске крајине води порекло из околине Гламоча (Саво Накићеновић). Вероватно су и Покрајци презиме добили по месту Поткрај у Гламочком пољу у ком су претходно боравили. То је Синиша и помињао у свом раду о родовима I2a DN, међу којима су и Покрајци из северне Далмације.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #9 послато: Јул 24, 2014, 01:30:38 пре подне »
Hvala na informacijama. Znaš li gdje bi se mogle čuvati crkvene knjige za Razvođe?
Развође сада припада парохији Дрниш, но не знам да ли је одувијек било тако.

Дио књига парохије Дрниш може се пронаћи на сајту www.familysearch.org:
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-28343-8946-86?cc=2040054&wc=9R2Z-2NP:391644701,391779601,391779602

Као што сам рекао и малоприје, најбоље је контактирати парохију којој село припада и свештеника који тренутно опслужује село:
http://www.eparhija-dalmatinska.hr/Parohija-Drnis-L.htm

Ван мреже argo

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 80
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #10 послато: Јул 24, 2014, 09:54:45 пре подне »
Pokrajci se u Varivodama spominju još 1692. (Mihailo). Na mletačkom katastru iz 1709. ima ih 3 porodice. Ja mislim da ih je tu doveo S. Janković iz južne Like za vrijeme morejskog rata.
Kod Bačka se spominje podatak što ga je naveo Nebojša o svećeniku Visarionu Pokrajcu Jeriću. Ovdje se vjerojatno radi o pogrešnom upisu/prepisu jer je njegov nadimak glasio Berić.

Ван мреже вујас

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #11 послато: Јул 24, 2014, 12:24:52 поподне »
Демић је већ поменуо да су Покрајци забележени у попису 1709 у Ивошевцима. Оно што је занимљиво је да су поменути и Опачићи и моји Вујасиновићи. Само још Кљајићи недостају па да имамо све блиске родове на истом месту.

Ван мреже Stojan Janković

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #12 послато: Јул 27, 2014, 10:09:25 поподне »
Pokrajci se u Varivodama spominju još 1692. (Mihailo). Na mletačkom katastru iz 1709. ima ih 3 porodice. Ja mislim da ih je tu doveo S. Janković iz južne Like za vrijeme morejskog rata.
Kod Bačka se spominje podatak što ga je naveo Nebojša o svećeniku Visarionu Pokrajcu Jeriću. Ovdje se vjerojatno radi o pogrešnom upisu/prepisu jer je njegov nadimak glasio Berić.

Pozdrav. Zanima me na čemu temeljiš tvrdnju da je S. Janković doveo Pokrajce u Dalmaciju? Moguće je da su došli u nekom drugom vremenu i alternativnim pravcima.

Ван мреже argo

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 80
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #13 послато: Јул 29, 2014, 08:50:08 пре подне »
Pozdrav. Zanima me na čemu temeljiš tvrdnju da je S. Janković doveo Pokrajce u Dalmaciju? Moguće je da su došli u nekom drugom vremenu i alternativnim pravcima.
Ja sam mislio konkretno na Varivode, a ne cijelu Dalmaciju. U Varivodama su 1709. imali više zemlje od drugih pa znači da su imali veći status. Također 1692. u selu se spominje imenom samo Mihajlo Pokrajac s ostalim stanovnicima. Ako pogledamo popis Like i Krbave iz 1712. tamo je u Raduču upisan Pokrajac označen titulom knez. Kad se tome doda dosta istih prezimena u Varivodama i u južnoj Lici u to vrijeme te dokumentirano preseljenje stanovništva iz Like u okolicu Ostrovice i Bribira 1685. godine izvedeno od strane S. Jankovića, mislim da je dovoljno razloga za ovu tvrdnju.
Naravno moguće je da su doselili i ranije, ali (za sad) za to nemamo potvrde u pisanim izvorima.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #14 послато: Јун 01, 2015, 12:44:45 поподне »
Недавно сам захваљујући резултатима једног Јерковића поријеклом из Варивода, који са мном има потпуно поклапање, схватио да су моји Јерковићи из Подгрмеча, заправо поријеклом од ових далматинских Јерковића. Генетски резултати у том смислу не остављају мјеста сумњи.

Јерковићи у Вариводама славе Ђурђевдан док моји Јерковићи славе Петровдан, међутим изгледа и из других примјера да је у Далмацији промјена славе била прилично уобичајена појава.

Кренуо сам затим у истраживање ових Јерковића у Вариводама и доста ми је помогао Сиријус који је прегледао матичне књиге за Ђеврске, којима су Вариводе, парохијски припадале.

Управо је податак који је нађен у матичним књигама био интересантан, јер су Јерковићи у Вариводама уписани као Покрајац Јерковић, што би могло да се тумачи и да су дио Покрајаца, породице која се прије Јерковића појављује у Вариводама. И слава Ђурђевдан се поклапа.

Поред Варивода, Јерковића и Покрајаца је у 18. вијеку било и у Бенковачком селу Буковићу (данас већ дио Бенковца) што показују парохијске књиге. Забиљежено је да је 1774. Миле Јерковић из Буковића одселио у Босну. Ово би могао бити мој предак. Јерковића у Буковићу послије 18. вијека нема.

Такође, у изворима из 18. вијека помиње се Јероним Покрајац из Варивода, као свједок крштења у православној (унијатској) цркви у Шибенику и као прекрштеник из православља на католичанство. Мало је тешко доказати да су се потомци човјека који је прешао на католичку вјеру, назвали по њему и остали у православљу, али ништа није искључено. Можда су остали Покрајци прозвали блиске сроднике овог Јеронима  погрдно по њему Јерковићима. Тешко је сад рећи.

С обзиром да су Покрајци тестирани као И2а Динарик Сјевер, а Јерковићи као И2а Динарик Југ тешко је генетски потврдити ову везу, али је не бих сасвим искључио. Ја и тестирани Покрајац се разликујемо на 3 маркера од упоређених 16. Било је случајева повратних мутација на маркеру 448 (Пећинар и Тешовић који су један род , а разликује им се 448-19/20). Да је Покрајац тестирао и маркер 449 нешто више би се могло рећи. Такође Покрајцу је блиска још једна породица из истог краја- Вујасиновићи.

И запис о овом свештенику из 1738. Висариону Јерићу Покрајцу, оставља сумњу да је ово Јерић погрешно уписано Јерковић.

Како год се испостави ова веза Јерковића са Покрајцима, остаје чињеница да су вариводски и подгрмечко-поуњски Јерковићи исти род.

На овом примјеру се види да генетика заиста може да повеже карику која недостаје.


Ван мреже argo

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 80
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #15 послато: Јун 02, 2015, 10:31:26 пре подне »
Такође, у изворима из 18. вијека помиње се Јероним Покрајац из Варивода, као свједок крштења у православној (унијатској) цркви у Шибенику и као прекрштеник из православља на католичанство. Мало је тешко доказати да су се потомци човјека који је прешао на католичку вјеру, назвали по њему и остали у православљу, али ништа није искључено. Можда су остали Покрајци прозвали блиске сроднике овог Јеронима  погрдно по њему Јерковићима. Тешко је сад рећи.

Čini mi se da se u izvoru ipak ne spominje se da je Jeronim Pokrajac prekrštenik nego samo svjedok da je Simeon Skočić kršten u pravoslavnoj crkvi u Šibeniku. Simeon je taj koji je prešao u katoličanstvo, a izgleda da mu upravo iz tog razloga paroh nije ni želio dati potvrdu o krštenju pa je morao tražiti svjedoke.
"U Arhivu Skradinske biskupije sačuvana su svjedočenja serdara Josipa Semonića i Jeronima Pokrajca pok. Jovana iz Varivoda da je Simeon kršten u crkvi Sv. Julijana u Šibeniku. Prema izjavi svjedoka krstio ga je pop Nikola Metaxa, Grk, a kum mu je bio Petar Busović zvani Krička"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #16 послато: Јун 02, 2015, 11:00:15 пре подне »
Čini mi se da se u izvoru ipak ne spominje se da je Jeronim Pokrajac prekrštenik nego samo svjedok da je Simeon Skočić kršten u pravoslavnoj crkvi u Šibeniku. Simeon je taj koji je prešao u katoličanstvo, a izgleda da mu upravo iz tog razloga paroh nije ni želio dati potvrdu o krštenju pa je morao tražiti svjedoke.
"U Arhivu Skradinske biskupije sačuvana su svjedočenja serdara Josipa Semonića i Jeronima Pokrajca pok. Jovana iz Varivoda da je Simeon kršten u crkvi Sv. Julijana u Šibeniku. Prema izjavi svjedoka krstio ga je pop Nikola Metaxa, Grk, a kum mu je bio Petar Busović zvani Krička"

И ја сам био тог мишљења, али са друге стране су ме убједили да име Јероним у Далмацији нису носили православни, иако је Јероним и православно црквено име и као такво се налази у календару.

Други битан документ који недостаје је попис из 1709. за Вариводе који још није објављен јер Вариводе припадају Шибенској области, тј.на самој су граници задарске и шибенске. На том попису би се могло видјети да ли је 1709. било Јерковића у Вариводама. Уколико није, овај Јероним остаје као могући траг.

Ван мреже argo

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 80
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #17 послато: Јун 02, 2015, 02:01:23 поподне »
И ја сам био тог мишљења, али са друге стране су ме убједили да име Јероним у Далмацији нису носили православни, иако је Јероним и православно црквено име и као такво се налази у календару.

Други битан документ који недостаје је попис из 1709. за Вариводе који још није објављен јер Вариводе припадају Шибенској области, тј.на самој су граници задарске и шибенске. На том попису би се могло видјети да ли је 1709. било Јерковића у Вариводама. Уколико није, овај Јероним остаје као могући траг.

U starijim matičnim knjigama pravoslavaca u Dalmaciji sreću se imena koja su danas isključivo katolička (Mate, Ante, Joso, Vranje...).
Ovaj Jeronim je u drugim dokumentima bio upisivan kao Jerko što mu je izgleda i bilo pravo ime. Ovo Jeronim je mislim "bolje" zvučalo činovniku u šibenskoj nadbiskupiji pri sastavljanju spomenutog dokumenta.
1709. u Varivodama nije bilo Jerkovića jer tada njihov rodonačelnik Jerko Pokrajac još nije bio rođen.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #18 послато: Јун 02, 2015, 03:35:16 поподне »
U starijim matičnim knjigama pravoslavaca u Dalmaciji sreću se imena koja su danas isključivo katolička (Mate, Ante, Joso, Vranje...).
Ovaj Jeronim je u drugim dokumentima bio upisivan kao Jerko što mu je izgleda i bilo pravo ime. Ovo Jeronim je mislim "bolje" zvučalo činovniku u šibenskoj nadbiskupiji pri sastavljanju spomenutog dokumenta.
1709. u Varivodama nije bilo Jerkovića jer tada njihov rodonačelnik Jerko Pokrajac još nije bio rođen.

Ево сад сам захваљујући људима са магазина Сјеверне Далмације сазнао попис Варивода из 1709.

Blažo Radinković, Boromiša Biljanović, Komen Ćoso, Ivan Dobrijević, Ilija Marić, Josip Radinković, Milin Pokrajac, Miliša Pokrajac, Milaš Gladović, Milanko Dukić, Mihajlo Mijić, Milić Dukić, Nikola Pokrajac, Pava Sigojević, Radonja Dukić, Raniša Dukić, Radosav Labus, Vuko Đumić, Vido Grahovac i Vukajlo Draganić

Тамо нема Јерковића, само Покрајаца. А изгледа да се зна да Јерковићи воде поријекло од Покрајаца, тако да је по свој прилици овај Јероним мој директни предак.

Пошто спомињеш да се овај Јероним у другим документима спомиње као Јерко, можеш ли ми рећи о којим се документима ради. Хвала на информацијама.



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #19 послато: Јун 02, 2015, 04:50:54 поподне »
Недавно сам захваљујући резултатима једног Јерковића поријеклом из Варивода, који са мном има потпуно поклапање, схватио да су моји Јерковићи из Подгрмеча, заправо поријеклом од ових далматинских Јерковића. Генетски резултати у том смислу не остављају мјеста сумњи.

Јерковићи у Вариводама славе Ђурђевдан док моји Јерковићи славе Петровдан, међутим изгледа и из других примјера да је у Далмацији промјена славе била прилично уобичајена појава.

Кренуо сам затим у истраживање ових Јерковића у Вариводама и доста ми је помогао Сиријус који је прегледао матичне књиге за Ђеврске, којима су Вариводе, парохијски припадале.

Управо је податак који је нађен у матичним књигама био интересантан, јер су Јерковићи у Вариводама уписани као Покрајац Јерковић, што би могло да се тумачи и да су дио Покрајаца, породице која се прије Јерковића појављује у Вариводама. И слава Ђурђевдан се поклапа.

Поред Варивода, Јерковића и Покрајаца је у 18. вијеку било и у Бенковачком селу Буковићу (данас већ дио Бенковца) што показују парохијске књиге. Забиљежено је да је 1774. Миле Јерковић из Буковића одселио у Босну. Ово би могао бити мој предак. Јерковића у Буковићу послије 18. вијека нема.

Такође, у изворима из 18. вијека помиње се Јероним Покрајац из Варивода, као свједок крштења у православној (унијатској) цркви у Шибенику и као прекрштеник из православља на католичанство. Мало је тешко доказати да су се потомци човјека који је прешао на католичку вјеру, назвали по њему и остали у православљу, али ништа није искључено. Можда су остали Покрајци прозвали блиске сроднике овог Јеронима  погрдно по њему Јерковићима. Тешко је сад рећи.

С обзиром да су Покрајци тестирани као И2а Динарик Сјевер, а Јерковићи као И2а Динарик Југ тешко је генетски потврдити ову везу, али је не бих сасвим искључио. Ја и тестирани Покрајац се разликујемо на 3 маркера од упоређених 16. Било је случајева повратних мутација на маркеру 448 (Пећинар и Тешовић који су један род , а разликује им се 448-19/20). Да је Покрајац тестирао и маркер 449 нешто више би се могло рећи. Такође Покрајцу је блиска још једна породица из истог краја- Вујасиновићи.

И запис о овом свештенику из 1738. Висариону Јерићу Покрајцу, оставља сумњу да је ово Јерић погрешно уписано Јерковић.

Како год се испостави ова веза Јерковића са Покрајцима, остаје чињеница да су вариводски и подгрмечко-поуњски Јерковићи исти род.

На овом примјеру се види да генетика заиста може да повеже карику која недостаје.

Тек сад видех ову поруку. Драго ми је да си пронашао везу.

Изгледа да су се Далматинци у 18. веку исељавали у Босанску Крајину. Личка струја је нешто касније преплавила Подгрмечје и ти досељеници су најбројнији данас.

Све указује да је старији слој (условно речено) српског становништва Бос. Крајине пореклом из Далмације.