Аутор Тема: Damjanovic  (Прочитано 3893 пута)

Ван мреже Mrki81

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Damjanovic
« послато: Јануар 09, 2017, 05:01:38 поподне »
Dobar dan da li neko mozda zna poreklo prezimena Damjanovic....Pradeda mi je iz Korenice selo Bjelopolje a slavimo Sv.Jovana...Znam imena njegovih roditelja i broj kuce u Bjepolju gde su ziveli ali ne znam nista dalje...Hvala unapred

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Damjanovic
« Одговор #1 послато: Јануар 09, 2017, 05:57:43 поподне »
Dobar dan da li neko mozda zna poreklo prezimena Damjanovic....Pradeda mi je iz Korenice selo Bjelopolje a slavimo Sv.Jovana...Znam imena njegovih roditelja i broj kuce u Bjepolju gde su ziveli ali ne znam nista dalje...Hvala unapred

Поздрав,

Једини Дамјановићи/Дамњановићи, које помиње Стјепан Павичић (Сеобе и насеља у Лици) јесу они из околине Срба. Славе Јовањдан, баш као и Ваши Дамјановићи, па можда постоји нека веза.

Становништво овог краја води порекло углавном из околних области, из Брувна, од Зрмање и сл., а постоји и значајан број староседелачких породица.

Ови Дамјановићи из Срба су тестирани и њихов резултат се налази у днк пројекту (хаплогрупа I2a DN).

http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=I2%20DN

Ван мреже Mrki81

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Damjanovic
« Одговор #2 послато: Јануар 09, 2017, 06:43:59 поподне »
Hvala puno, sto sam stariji vise se intersujem za poreklo...Valjda cu iskopati dalje od pradede  :D

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Damjanovic
« Одговор #3 послато: Јануар 09, 2017, 07:38:03 поподне »
Можеш се регистровати на сајт: https://familysearch.org/search/image/index?owc=9RK1-16T%3A391644701%2C391645401%3Fcc%3D2040054
На линку се налазе дигитализоване цркене матичне књиге за одређене године.Нажалост, нема их пуно.

Ван мреже Mrki81

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Damjanovic
« Одговор #4 послато: Јануар 09, 2017, 08:26:53 поподне »
Hvala, sad cu da proverim ali se bas tesko razaznaju slova

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Damjanovic
« Одговор #5 послато: Јануар 09, 2017, 09:00:14 поподне »
Могу се увећати слике.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Damjanovic
« Одговор #6 послато: Јануар 09, 2017, 09:03:11 поподне »
Сад гледам и ја, видим да има и презиме Жигић.Знам да је прадеда од Николе Жигића дошао из околине Коренице у околину Бачке Тополе, нисам сигуран у које од добровољачких насеља, претпостављам можда Бачки Соколац.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Damjanovic
« Одговор #7 послато: Јануар 09, 2017, 09:05:25 поподне »
Сад гледам и ја, видим да има и презиме Жигић.Знам да је прадеда од Николе Жигића дошао из околине Коренице у околину Бачке Тополе, нисам сигуран у које од добровољачких насеља, претпостављам можда Бачки Соколац.

Имао сам доброг друга из детињства Жигића, који су из Коренице пореклом, славе Ђуђевдан.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Damjanovic
« Одговор #8 послато: Јануар 09, 2017, 09:17:03 поподне »
Имао сам доброг друга из детињства Жигића, који су из Коренице пореклом, славе Ђуђевдан.

У питању је велики род изгледа:

"Iz vilićskoga su naselja Delići sa četiri, Ivaniševići sa dvije kuće, Ljevnajići, Mikići, Vukobrati, Žegarci i Žigici sa devet kuća isa stotinu čeljadi. Kako se vidi, od 119 kuća, što su zabilježene u popisu od 1712, Brložani su držali gotovo polovinu. Vilićana bilo je manje, ali su među njima Žigici bili vrlo jaki. Sa onima od Brinja, Dabra i Kosinja imali su ti stariji naseljenici na krajiškom zemljištu na koreničkom tlu veliku većinu. Iz njih su se razvili veliki rodovi koji i danas imaju na tom području najviše kuća."

(Стјепан Павичић, "Сеобе и насеља у Лици")

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Damjanovic
« Одговор #9 послато: Јануар 09, 2017, 10:42:27 поподне »
Сад гледам и ја, видим да има и презиме Жигић.Знам да је прадеда од Николе Жигића дошао из околине Коренице у околину Бачке Тополе, нисам сигуран у које од добровољачких насеља, претпостављам можда Бачки Соколац.

Деда Николе Жигића је рођен у селу Ћуковац код Широке Куле (Лички Осик, Госпић). После Другог светског рата доселио се у Стару Моравицу код Криваје (Кула). Као што му и име каже, слави Св. Николу.
Иначе, и мајка Николе Жигића је Личанка, девојачки Ковач из Почитеља (Госпић). Николина баба по мајци је од личких Мишчевића,а по оцу од смиљанских Пејновића. Дакле, Ниџо је Ликота 100 одсто. 

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Damjanovic
« Одговор #10 послато: Јануар 09, 2017, 11:24:55 поподне »
Деда Николе Жигића је рођен у селу Ћуковац код Широке Куле (Лички Осик, Госпић). После Другог светског рата доселио се у Стару Моравицу код Криваје (Кула). Као што му и име каже, слави Св. Николу.
Иначе, и мајка Николе Жигића је Личанка, девојачки Ковач из Почитеља (Госпић). Николина баба по мајци је од личких Мишчевића,а по оцу од смиљанских Пејновића. Дакле, Ниџо је Ликота 100 одсто.

Свака част Јовице!Био сам убеђен су његови после 1. Светског рата дошли.
Стара Моравица је некада била засебна општина, сад припада Бачкој Тополи.