Аутор Тема: Poreklo Milijasa  (Прочитано 4778 пута)

Ван мреже Jocko

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Poreklo Milijasa
« послато: Јун 19, 2016, 11:33:02 поподне »
Pozdrav! Moja porodica zivi u okolini Prnjavora u Republici Srpskoj. Nasa krsna slava je Sveti Jovan. Od starijih sam cula price da moja porodica potice iz Dubrovnika ili Zadra. Nase prezime se prvi put spominje u XIX vijeku. Zelim istraziti nesto vise o porijeklu svoje porodice . Ako neko zna nesto vise neka napise. 

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Poreklo Milijasa
« Одговор #1 послато: Јун 20, 2016, 12:47:36 пре подне »
Pozdrav! Moja porodica zivi u okolini Prnjavora u Republici Srpskoj. Nasa krsna slava je Sveti Jovan. Od starijih sam cula price da moja porodica potice iz Dubrovnika ili Zadra. Nase prezime se prvi put spominje u XIX vijeku. Zelim istraziti nesto vise o porijeklu svoje porodice . Ako neko zna nesto vise neka napise.

Здраво и вама Јоцко,

Да ли су ваши можда из Штрбаца код Прњавора?

Што се тиче порекла, ништа вам не могу гарантовати, то тек треба да се истражи.

Нешто не знам да ли за те крајеве има литературе, можда ће више знати Синиша, али видех у нашој библиотеци да има књига о тим Штрбцима (в. Момчило Продановић - Село Штрбци).

Ако нисте већ видели, погледајте тамо, да има регистар потражио бих и сам, али овако ви ћете то пре наћи.

Наравно, ако сте у могућности, увек је препоручива и ДНК анализа.

С поштовањем,
Amicus



Ван мреже Jocko

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Poreklo Milijasa
« Одговор #2 послато: Јун 20, 2016, 10:32:12 поподне »
Nisu, moji su iz Palackovaca kod Prnjavora i kako su mi rekli mi nemamo veze sa Milijasima iz Strbaca. To me najvise zbunjuje pa pokusavam da saznam nesto vise o tome. Pogledacu ipak i ovo za Milijase iz Strbaca pa mozda pronadjem nesto korisno. Hvala Vam!

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: Poreklo Milijasa
« Одговор #3 послато: Јун 20, 2016, 10:38:16 поподне »
Mој другар из Земуна,је Милијаш...они су пореклом из околине Задра...славе св.Андреја Првозваног.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Poreklo Milijasa
« Одговор #4 послато: Јун 20, 2016, 11:51:07 поподне »
Nisu, moji su iz Palackovaca kod Prnjavora i kako su mi rekli mi nemamo veze sa Milijasima iz Strbaca. To me najvise zbunjuje pa pokusavam da saznam nesto vise o tome. Pogledacu ipak i ovo za Milijase iz Strbaca pa mozda pronadjem nesto korisno. Hvala Vam!

Уколико нисте гледали литературу на Дигиталној библиотеци портала Порекло, мој савет је да погледате, јер ви ипак боље познајете крај одакле сте.

Осим тога препоручио бих вам да за дискусију на форуму подесите своју тастатуру на свих 30 слова азбуке, пошто често није јасно да ли човек мисли на ц или ћ, ш или с, з или ж, а при том се негује и култура писане расправе. ;)

Mој другар из Земуна,је Милијаш...они су пореклом из околине Задра...славе св.Андреја Првозваног.

Хм... нпр. овај гашин податак делује занимљиво, можда нешто има у том пореклу Милијаша из Задра?



Ван мреже Jocko

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Poreklo Milijasa
« Одговор #5 послато: Јун 21, 2016, 01:31:08 пре подне »
И моји су рекли да мисле да смо из Задра, истражићу још мало. Хвала на подацима!  ;D

Ван мреже magriva620

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Poreklo Milijasa
« Одговор #6 послато: Јул 19, 2016, 11:03:59 пре подне »
Колико знам Милијаши су из Буковице у Далмацији тј. околина Кистања.
Покушаћу да нађем тачно име села одакле су.

Ван мреже magriva620

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Poreklo Milijasa
« Одговор #7 послато: Јул 19, 2016, 11:10:22 пре подне »
Модрино село

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Poreklo Milijasa
« Одговор #8 послато: Јул 19, 2016, 08:59:11 поподне »
Колико знам Милијаши су из Буковице у Далмацији тј. околина Кистања.
Покушаћу да нађем тачно име села одакле су.

Модрино село

Бачко о тим Милијашима каже следеће: Милијаш, Модрино Село, св. Андреј Првозвани 42 (7) 1 (-) Имају породични надимак Миздраци. Можда су сродни по мушкој линији са бројном породицом Мажибрада из Кистања (видети), која слави исту карактеристичну и ретку крсну славу. (Породице далматинских Срба, Београд, 2008, стр. 300)



Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Poreklo Milijasa
« Одговор #9 послато: Јул 20, 2016, 08:07:42 пре подне »
Бачко о тим Милијашима каже следеће: Милијаш, Модрино Село, св. Андреј Првозвани 42 (7) 1 (-) Имају породични надимак Миздраци. Можда су сродни по мушкој линији са бројном породицом Мажибрада из Кистања (видети), која слави исту карактеристичну и ретку крсну славу. (Породице далматинских Срба, Београд, 2008, стр. 300)
Постоји породица Миздрак у Далмацији близу Книна, не сећам се тачно из ког места су али памтим тај детаљ из приче да су из суседног села одакле је војвода Ђујић.

Ван мреже magriva620

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Poreklo Milijasa
« Одговор #10 послато: Јул 21, 2016, 01:03:09 поподне »
Миздраци су из Голубића код Книна,а суседно село је Стрмица па је могуће да их има у оба села.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Poreklo Milijasa
« Одговор #11 послато: Октобар 23, 2016, 11:13:06 пре подне »
Бачко о тим Милијашима каже следеће: Милијаш, Модрино Село, св. Андреј Првозвани 42 (7) 1 (-) Имају породични надимак Миздраци. Можда су сродни по мушкој линији са бројном породицом Мажибрада из Кистања (видети), која слави исту карактеристичну и ретку крсну славу. (Породице далматинских Срба, Београд, 2008, стр. 300)

Интригантан надимак "Миздрак". Личи на "Мизрахи"
https://en.wikipedia.org/wiki/Mizrahi_Jews

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Poreklo Milijasa
« Одговор #12 послато: Октобар 23, 2016, 11:24:35 пре подне »
Интригантан надимак "Миздрак". Личи на "Мизрахи"
https://en.wikipedia.org/wiki/Mizrahi_Jews
Миздрак значи копље. И сами Миздраци имају у свом породичном предању објашњење о пореклу овог њиховог надимка.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Poreklo Milijasa
« Одговор #13 послато: Октобар 23, 2016, 04:16:11 поподне »
 У Конавлима покрај Дубровника  живе католици Миљаси.