Аутор Тема: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике  (Прочитано 32164 пута)

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #180 послато: Мај 22, 2022, 02:42:24 пре подне »
Тетка по оцу, 95% завршена

rayman wallpaper

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 199
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #181 послато: Мај 22, 2022, 09:29:06 пре подне »
Где могу учитати своје резултате анализе аутозомалне генетике са Family finder (FTDNA) ради упоређивања? Gedmatch већ пробао. Има ли још нешто?

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #182 послато: Мај 22, 2022, 10:10:22 пре подне »
Где могу учитати своје резултате анализе аутозомалне генетике са Family finder (FTDNA) ради упоређивања? Gedmatch већ пробао. Има ли још нешто?

MyHeritage (https://www.myheritage.com/dna/upload)

GeneaNet (https://en.geneanet.org/dna/#bloc-upload)

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #183 послато: Јун 23, 2022, 03:49:20 поподне »
Аутосомални профили тројице Авара који су E-Y20805




Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #184 послато: Јун 24, 2022, 10:58:50 пре подне »
Мени је зона сумрака или боље речено луд,збуњен ситуацуја суђена овим мојим трагањима. Најближи ми меч на аутосомалу и то најдужи блок од 65 цм нека странкиња. Писо сам јој мејл, видећемо има ли какво рационално објашњење...

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #185 послато: Јун 24, 2022, 11:08:05 пре подне »
Мени је зона сумрака или боље речено луд,збуњен ситуацуја суђена овим мојим трагањима. Најближи ми меч на аутосомалу и то најдужи блок од 65 цм нека странкиња. Писо сам јој мејл, видећемо има ли какво рационално објашњење...

Рационално је објашњење да има бар једног претка са наших простора. Често је то случај у тим поклапањима, код особа са страним именима и презименима. Ако на профилу имају приложено стабло то се може видјети и одмах. Да је нпр. Catherine а баба Танкосава и сл.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #186 послато: Јун 24, 2022, 11:23:28 пре подне »
Мени је зона сумрака или боље речено луд,збуњен ситуацуја суђена овим мојим трагањима. Најближи ми меч на аутосомалу и то најдужи блок од 65 цм нека странкиња. Писо сам јој мејл, видећемо има ли какво рационално објашњење...
Да би ти била јаснија слика тестирај још оца и мајку  ако нису живи долазе у обзир као адекватна замјена њихова браћа или сестре. На МyHeritage постој одлична функција триангулације.
Тек кад имаш низ од двоје блиских тада си у могућности да раздвојиш ко ти је са које стране од непознатих. Ако урадиш и прве рођаке очеве и (или) мајчине  тада имаш могућност да спајаш покидане сегменте услед рекомбинације при стварању нове јединке (за ово мораш да будеш ИТ стручан или замолиш неког). Тако да са аутосомалним будеш у могућности да завириш доста дубље од оног што на први поглед нуди.
Ако при томе имаш и дубински Y ,,онда си на коњу".
Aко си радио преко ФТДНА у њиховој табели имаш човјечуљка то је низ за тебе и ту особу. Што је само дио ове претходне приче.
Што се тиче богатства база ту је МyHeritage неприкосновен, а нај слабији Livingdna.
Тако свима кои су радили аутосомални тест препоручујем да пребаце на МyHeritage.
Они кои имају претке кои су имали потомство из два брака су у још поволјнијој ситуацији да распетљају генетске правце...
« Последња измена: Јун 24, 2022, 11:28:57 пре подне Romanijski »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #187 послато: Јун 24, 2022, 11:25:26 пре подне »
Рационално је објашњење да има бар једног претка са наших простора. Често је то случај у тим поклапањима, код особа са страним именима и презименима. Ако на профилу имају приложено стабло то се може видјети и одмах. Да је нпр. Catherine а баба Танкосава и сл.
Само има мејладреса и то је то...знам да је стрико љети ишо у Матарушку бању ако није то незнам шта би друго било😉 Надам се да ће се јавити тек сам синоћ посло мејл..

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #188 послато: Јун 24, 2022, 12:24:10 поподне »
Да би ти била јаснија слика тестирај још оца и мајку  ако нису живи долазе у обзир као адекватна замјена њихова браћа или сестре. На МyHeritage постој одлична функција триангулације.
Тек кад имаш низ од двоје блиских тада си у могућности да раздвојиш ко ти је са које стране од непознатих. Ако урадиш и прве рођаке очеве и (или) мајчине  тада имаш могућност да спајаш покидане сегменте услед рекомбинације при стварању нове јединке (за ово мораш да будеш ИТ стручан или замолиш неког). Тако да са аутосомалним будеш у могућности да завириш доста дубље од оног што на први поглед нуди.
Ако при томе имаш и дубински Y ,,онда си на коњу".
Aко си радио преко ФТДНА у њиховој табели имаш човјечуљка то је низ за тебе и ту особу. Што је само дио ове претходне приче.
Што се тиче богатства база ту је МyHeritage неприкосновен, а нај слабији Livingdna.
Тако свима кои су радили аутосомални тест препоручујем да пребаце на МyHeritage.
Они кои имају претке кои су имали потомство из два брака су у још поволјнијој ситуацији да распетљају генетске правце...
Хвала Романијски, тренутно ми звучи мало компликовано али заиста незнам ништа о аутосомалу. Требаће ми неко време да уђем у причу,гледаћу да пребацим податке и у друге базе...

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #189 послато: Јун 25, 2022, 12:07:50 пре подне »
Од свих сервиса Myheritage је можда и најсклонији лажим поклапањима, претеривању у дељеним сегментима и pileups зонама, тако да опрез.
Постоји разлог зашто други сервиси попут 23andme и Ancestry не допуштају постављање сирових податкака других сервиса, једноставно нису компатибилни по тестираним СНПс, а Myheritage то решава тако што сам дода (импутира) недостајуће СНП вредности, за које сматра да су највероватније. 
Леп пример је моја тетка, од 2090 поклапања, само 800 дели са родитељима својим.


Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #190 послато: Јун 25, 2022, 07:12:25 пре подне »
Од свих сервиса Myheritage је можда и најсклонији лажим поклапањима, претеривању у дељеним сегментима и pileups зонама, тако да опрез.
Постоји разлог зашто други сервиси попут 23andme и Ancestry не допуштају постављање сирових податкака других сервиса, једноставно нису компатибилни по тестираним СНПс, а  то решава тако што сам дода (импутира) недостајуће СНП вредности, за које сматра да су највероватније. 
Леп пример је моја тетка, од 2090 поклапања, само 800 дели са родитељима својим.
Нећу се сложити са твојим објашњењем, из више разлога. Например вриједности су мање него у ФТДНА. Самим тим ја не видим ту додавање него одузимање. Други моменат испушташ из вида рекомбинацију. Од родитеља наслеђује се 50%, али коих то се никад не зна. Тако и два рођена брата могу да буду теоретски један другом не видљива јер их програм не препознаје. Али је зато чинјеница да они имају највећу базу корисника. Ја немам намјеру да заступам било који сервис. Само износим свој поглед кои је резултат 6 тестова пренесених са ФТДНА на Myheritage. Имам и ја меч са човјеком 123,7цМ али нас двојица немамо ни једну триангулацију што је онако баш чудно. Али то није аргумент да бих могао да кажем да дојау на резултате....

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #191 послато: Јул 03, 2022, 01:23:43 пре подне »
Интересантне коинциденције са мајчине стране. Повећан број поклапања са мајчине стране на острву Хиосу су поткрепљене BigY тестовима двојице Грка са Хиоса који су R1B-BY611 и имају истоветна поклапања (он Y ми аутосомална) као и тетка у региону Ресена (села Крани и Арвати) и Дибре.
« Последња измена: Јул 03, 2022, 01:25:34 пре подне НикПав »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #192 послато: Јул 17, 2022, 08:25:39 поподне »
Анализа аутосомала ме доведе у везу са Коњокрадом,како је он старином из Пошћења ђе су били и моји Савовићи па и није изненађење. Сад треба утврдити чија се нана заљубила😀.  Оно што је занимљиво је да кажу финско поријекло 8%, да су рекли шведско у реду, приписо би то P109 али ово ме мало избацило из калупа...

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #193 послато: Јул 20, 2022, 07:40:00 поподне »
Анализа аутосомала ме доведе у везу са Коњокрадом,како је он старином из Пошћења ђе су били и моји Савовићи па и није изненађење. Сад треба утврдити чија се нана заљубила😀.  Оно што је занимљиво је да кажу финско поријекло 8%, да су рекли шведско у реду, приписо би то P109 али ово ме мало избацило из калупа...
Од 63 меча колко их имам међу Мађарима скоро половина има везе са презименом Хорват, а друго презиме које је знаковито је Фаркаш који би требали бити од Војнића по неким изворима. Нису ваљда свима који су долазили са хрватске стране давали презиме Хорват или Хроват,додуше ређе.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #194 послато: Јул 24, 2022, 12:15:58 поподне »
На основу аутосомалних поклапања тетака, баба, деде и мене са свих могућих сервиса, до сада сам утврдио да је велика вероватноћа да

-међу прецима имам Дробњаке (мислим да би то могли бити Зарићи из Вукасоваца) и
-род који слави Алимпија R1a-M458>A11460 (чукунбабини Кузмановићи из Бистрице славе ту славу, тетки се поклапања баш јављају у неким селима око Уба и на запад преко Осечине, где је овај род присутан).
Оно што остаје нејасно, али је очигледно је
-веза са Карађорђевићима,
-релативно ближа поклапања из Казанаца и Чарађа (најчешће презиме Говедарица), то је веза преко бабе опет нека
-присуство свих родова из Сукурућа и Вуксанлекића међу поклапањима (долазе преко Павловића, баба њих нема) и
-огроман број поклапања из Плава и Гусиња.

Мајчина страна је толко запетљана по свему судећи, да ни не покушавам да нађем неку законитост.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #195 послато: Јул 24, 2022, 09:41:34 поподне »
Трагом разноразних гроздова које моја аутосомална поклапања  формирају, наишао сам на интересантан чланак који би могао објаснити грозд око Бузауа и Трговишта.



https://movafaq.wordpress.com/2017/01/13/bulgari-gradinari-romania-s/

У српским изворима нисам нашао ништа о Србима из области Бузау, нигде се не спомињу.
По бугарским изворима, то су заправо Бугари.




Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #196 послато: Август 02, 2022, 10:54:58 поподне »
Да ли постоји сервис или сајт преко кога може да се анализира аутосомална днк уз помоћ vcf фајла?
Догодине у Холштајну!

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #197 послато: Август 05, 2022, 04:39:54 поподне »
Да ли постоји сервис или сајт преко кога може да се анализира аутосомална днк уз помоћ vcf фајла?

Gedmatch је раније прихватао VCF фајлове, нисам сигуран да ли их и даље прихвата.
Једно од решења би била конверзија у raw формат, знам да је могуће пребацити VCF у 23andme raw формат.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #198 послато: Август 05, 2022, 05:20:13 поподне »
Хвала Ник!
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #199 послато: Октобар 14, 2022, 08:16:44 поподне »
IBD резултати балканских народа

Срби из Србије


резултати из БиХ. овај с Русијом и Словенијом је Србин или Хрват из Сарајева


резултати из Хрватске: Срби


резултати из Хрватске: Хрвати
овај у доњем десном углу који добива само Словенију и Хрватску је из кајкавског подручја. Остали су из Далмације


Румуни


горњи ред: Албанац, Грк, Бугарин, Грк, Мађар
доњи ред: Македонац, Егејски Македонац, три резултата из ЦГ (Албанац, Муслиман, Србин из приморја)