Вјера и култура Срба > Ствараоци

Најбољи српски редитељи-порекло

(1/12) > >>

Синиша Јерковић:
Прочитах у Политици списак најбољих српских филмова који су проглашени за културно добро од великог значаја од стране Кинотеке. Ту су нама свима познати наслови. Хтио сам да видим који људи стоје иза тих великих филмских остварења, па сам на основу те листе филмова направио листу 13 најбољих српских редитеља, узимајући у обзир првих 20 најбољих филмова. Иако је Слободан Шијан редитељ филма који заузима 1. мјесто, кад се споје сви филмови, на прво мјесто ипак избија Живојин Павловић.

http://www.politika.rs/scc/clanak/371033/Ko-to-tamo-peva-ponovo-izabran-za-najbolji-srpski-film

Волио бих да заједно прокоментаришемо поријекло ове десторице најбољих српских редитеља. Можда неко зна неку информацију више.

1. Живојин Жика Павловић

2. Александар Саша Петровић

3. Слободан Шијан

4. Душан Макавејев

5. Емир Кустурица

6. Живорад Жика Митровић

7. Пуриша Ђорђевић

8. Горан Марковић

9. Срђан Драгојевић

10. Желимир Жилник

11. Ђорђе Кадијевић

12. Срђан Карановић

13. Владимир Погачић


Не знам зашто филмове Живка Николића нису уврстили у овај списак, можда га сматрају Црногорцем, али Живку Николићу свакако припада мјесто у првих пет. Зато га такође уврштавам у овај списак.

Почасно мјесто: Живко Николић

Nebo:

--- Цитат: Синиша Јерковић  Децембар 29, 2016, 11:36:34 пре подне ---Почасно мјесто: Живко Николић

--- Крај цитата ---

Апсолутни краљ режије, за мене.
Николић је од Озринића, а рођен је у селу Озринићи код Никшића. Дакле, динарик јужни (?).

Nebo:

--- Цитат: Синиша Јерковић  Децембар 29, 2016, 11:36:34 пре подне ---11. Ђорђе Кадијевић

--- Крај цитата ---
,

Од Кадијевића из Имотског. Имамо једног R1a.

Небојша:
Шијан је Крајишник пореклом, I2a DN. И Карановић може бити Крајишник пореклом (I1 P109?).

Синиша Јерковић:

--- Цитат: Небојша  Децембар 29, 2016, 11:52:30 пре подне ---Шијан је Крајишник пореклом, I2a DN. И Карановић може бити Крајишник пореклом (I1 P109?).

--- Крај цитата ---

Шијан је син Народног хероја Милана Шијана,
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D0%BB%D0%B0%D0%BD_%D0%A8%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BD

Карановић је унук нама познатог, и често цитираног Милана Карановића.

Значи са приличном сигурношћу можемо рећи:

Слободан Шијан I2-CTS10228
Срђан Карановић I1-P109

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију