Аутор Тема: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори  (Прочитано 17434 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #40 послато: Фебруар 14, 2017, 05:03:51 поподне »
Никола, значи имаћемо хаплотип тога Милосављевића у КИМ-тестирању?

Тако је. Биће занимљиво видети да ли ће имати васојевићки хаплотип или неки други, јер је он пореклом "територијално" Васојевић, али по слави није.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #41 послато: Фебруар 14, 2017, 08:01:58 поподне »
Јер народ има предање да је однекуд, из области неког племена али не значи ако је из те области , да је то племе. Као у овом случају, поистовећивање области Васојевића и племена Васојевић...
Основни узрок ове појаве је што реч племе у Црној Гори има двојако значење - може да се односи на друштвену заједницу више разнородних братстава која живе на одређеној територији (територијално племе), али и на једно, обично разгранато, братство (крвно племе). Тако се рецимо често каже да се Паштровићи деле на 12 племена, а заправо се ради о подели на 12 највећих и најутицајнијих братстава. Забуна обично настаје код територијалних племена која која су проистекла од истоименог братства које и даље чини већину становништа у племену. Поред Васојевића, то је случај још и са Бјелопавлићима, Братоножићима, Озринићима, Шаранцима и Шестанима.

На крају ми не делује извесно да су из Шекулара, ако већ памте као матицу те Лопате код Лијеве Ријеке, међутим слава ме збуњује...да ли је могуће да су у питању неки леворијечки "старинци", које су Васојевићи потисли?
Могуће је, али онда би се радило о врло раном исељавању јер су Лопате одавно насељене искључиво Васојевићима. Мислим да је вероватније да су само привремено боравили у том селу.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #42 послато: Фебруар 14, 2017, 08:17:15 поподне »
Ради се о томе што су те сеобе биле јако давно, а остао је упамћен топоним или појам одакле су дошли...Ако се неко доселио из територије Васојевића, као моја ујчевина из Лопата (Лијева Ријека) још у осамнаестом веку у Шумадију, свим тим родовима је остао појам Васојевићи.Па се то мењало, неко каже "ми смо из Васојевића", па је то прелазило у "ми смо од Васојевића старином напр.", на крају народ није причао ни "од" ни "из", него просто "ми смо Васојевићи"...А ето, слава друга, па ми било сумњиво...Мислим да се ипак ради о шекуларским родовима у Васојевићима, слава на то наводи и вероватно је то била нека станица...Е, питање је ако је то била станица, колико су дуго били тамо и да ли су у тренутку пресељавања у Србију или Косово, имали формирану свест да су Васојевићи или су имали свест о томе да су нешто друго, па се временом то изгубило и остао је појам територије одакле су дошли...Видећемо резултат са тестирања па ће бити јасније, типујем на И2 дин. север чини ми се :)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #43 послато: Фебруар 14, 2017, 08:27:15 поподне »
Сигурно да ниједна племенска област није била сачињен само од становништва тог племена, већ у у одређеном проценту који сигурно није био мали, су чинили и досељеници и старинци...Временска дистанца, као и дужина временског периода досељеника у неко племе је доводила можда до тога да се и досељеници поистовете са већинским становништвом...Па верујем да је то случај и са досељеницима у Васојевиће...Исто тако имамо причу да је Вук Караджић из племена Дробњак , а негде сам видео да је уствари пореклом од Васојевића који су се одселили на теиторију Дробњака...Исто се зна да је глумац Драган Николић Васојевић, а прочитао сам негде да је Шекуларац из Васојевића...Неки су приликом пресељења на нову територију мењали и славу, што мислим да је случај са Виријевићима, који су пореклом тарски Никшићи, али кад су променили славу, незнам, могуће да су неки период живели на територији Васојевића...

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #44 послато: Фебруар 14, 2017, 08:55:56 поподне »
Ради се о томе што су те сеобе биле јако давно, а остао је упамћен топоним или појам одакле су дошли...Ако се неко доселио из територије Васојевића, као моја ујчевина из Лопата (Лијева Ријека) још у осамнаестом веку у Шумадију, свим тим родовима је остао појам Васојевићи.Па се то мењало, неко каже "ми смо из Васојевића", па је то прелазило у "ми смо од Васојевића старином напр.", на крају народ није причао ни "од" ни "из", него просто "ми смо Васојевићи"...А ето, слава друга, па ми било сумњиво...Мислим да се ипак ради о шекуларским родовима у Васојевићима, слава на то наводи и вероватно је то била нека станица...Е, питање је ако је то била станица, колико су дуго били тамо и да ли су у тренутку пресељавања у Србију или Косово, имали формирану свест да су Васојевићи или су имали свест о томе да су нешто друго, па се временом то изгубило и остао је појам територије одакле су дошли...Видећемо резултат са тестирања па ће бити јасније, типујем на И2 дин. север чини ми се :)
Треба разликовати племе и територију - област. Једно је племе Васојевићи, а друго је област Васојевића, како се то говори у народу. Педесетих година прошлога вијека, према испитивању  Милисава Лутовца у иванградској( беранској)  котлини по православним  презименима: 38% становника су били племенски Васојевићи, a 62% остали - нијесу припадали племену Васојевића, које Васојевићи зову Србљацима, Ашанима или су неког другог поријекла. Има посебна тема о овоме.  Мијешања, орођавања по неколико генерација уназад имате безброј. Код мене напримјер: мајка, баба и ђедова мајка по оцу Васојевке, са мајчине стране исто мијешано,  Васојевићи са  Србљацима- старинцима и др.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #45 послато: Фебруар 14, 2017, 09:17:38 поподне »
Мислим да је мало вероватно да су Милосављевићима Лопате могле да буду етапна станица ако су старином из Шекулара...нелогично ми звучи да из Шекулара оду на југозапад, у област Лијеве Ријеке, а потом одатле у Ибарски Колашин...пре ће бити да су из Шекулара директно отишли у И. Колашин, али се предање са тим не слаже. Можда је најреалније ово што је Иван навео, да су били "просељеници" кроз Лијеву Ријеку из неког другог краја, али све ће "размрсити" ДНК тест (или још више "умрсити"). Потврдио ми је да прекађују Илиндан и да су у Козарево дошли негде у 18. веку, тако да је врло могуће да су неки далеки род са Вучковом ујчевином.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #46 послато: Фебруар 14, 2017, 09:34:23 поподне »
Мислим да је мало вероватно да су Милосављевићима Лопате могле да буду етапна станица ако су старином из Шекулара...нелогично ми звучи да из Шекулара оду на југозапад, у област Лијеве Ријеке, а потом одатле у Ибарски Колашин...пре ће бити да су из Шекулара директно отишли у И. Колашин, али се предање са тим не слаже. Можда је најреалније ово што је Иван навео, да су били "просељеници" кроз Лијеву Ријеку из неког другог краја, али све ће "размрсити" ДНК тест (или још више "умрсити"). Потврдио ми је да прекађују Илиндан и да су у Козарево дошли негде у 18. веку, тако да је врло могуће да су неки далеки род са Вучковом ујчевином.  :)
Могуће Никола :) Само да убедим неког , напр. брата да се тестира

Ван мреже АГГ

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 40
  • I2-PH908
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #47 послато: Децембар 06, 2018, 04:25:36 поподне »
Andrići u Kolesku, Brataču i Ljubomiru takođe slave sv.Jovana.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #48 послато: Октобар 08, 2019, 08:31:13 пре подне »
Још једно велико братство из Црне Горе које слави св. Јована су Вукајловићи из Азане у Бихору. Од Вукајловића су и Поповићи, Луковићи, Петровићи и Радошевићи у истом селу где заједно чине огромну већину становништва. Лутовац је забележио предање по коме су пореклом из Озринића, док је он сам сматрао да је вероватније да су досељени из Шекулара. За сада нема тестираних Вукајловића.

Имају ли безе ови Вукајловићи са Вукајловићима из Братоножића који исто славе св. Јована. ?

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #49 послато: Октобар 08, 2019, 06:09:44 поподне »
Имају ли безе ови Вукајловићи са Вукајловићима из Братоножића који исто славе св. Јована. ?

Не, нити славе Св. Јована истог дана.

Ван мреже Дабижљевић Милан

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 37
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #50 послато: Октобар 08, 2019, 06:27:13 поподне »
Дабижљевић фамилија слави Светог Јована Крститеља (20. јануар), а млада слава је Рођење Светог Јована Претече - Ивањдан(7. јули).
По усменом предању моји преци су из околине Скадра пре Косовског боја дошли у Метохију у село Дрсник. Припадам групи Р1а. Уклапа ли се са неком фамилијом?


Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #51 послато: Октобар 08, 2019, 06:43:29 поподне »
Не, нити славе Св. Јована истог дана.

Ок, значи нису. А што се тиче исте славе не слажем се. Познајем управо једног Вукајловића из Братоножића, он ми је испричао да су његови преци славили Светог Јована 20.јануара и да се једне године у зиму званице на славу премрзле и да су због тога почели славити јесењи Јовандан (6. октобра). Не могу гарантоват колико је ово предање тачно али у то ти људи вјерују. Обзиром да се бавиш родовима на простору Црне Горе вјерујем да ће ти бити интересантна ова информација.

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #52 послато: Октобар 08, 2019, 10:34:06 поподне »
Ок, значи нису. А што се тиче исте славе не слажем се. Познајем управо једног Вукајловића из Братоножића, он ми је испричао да су његови преци славили Светог Јована 20.јануара и да се једне године у зиму званице на славу премрзле и да су због тога почели славити јесењи Јовандан (6. октобра). Не могу гарантоват колико је ово предање тачно али у то ти људи вјерују. Обзиром да се бавиш родовима на простору Црне Горе вјерујем да ће ти бити интересантна ова информација.

Ово јесте занимљив податак, поготову што је Ердељановић забележио да су Вукајловићи пре славили Св. Николу:
Од старог становништва из тих негдашњих села заостали су до сад само Вукајловићи (Аврамовићи), за које кажу, да су потомци од једног детета које је било заостало од старих Кораћана. Оно се било прибило код Прогоновића у Клопоту, који су јамачно силом истиснули старо становништво. Вукајловићи су заједно са Прогоновићима променили и славу (Св. Николу), те сад славе јесењег Св. Јована (Ивањ-дан, 23. септембра). Њих има још две породице у Брскуту, једна у Речинама у Морачи и две у Србији. За старе Кораће зна се, да су се преселили у Васојевиће.

За Кораће је преко резултата Паламара, који су њихов огранак, утврђено да припадају грани R1a-YP417. Овај резултат је вероватно меродаван за Кораће јер је и за Бибуљице из Бихора, који су такође од Кораћа, утврђено да припадају R1a хаплогрупи. Дакле, то би требало да је грана Вукајловића из Братоножића, али било би добро да се тестира.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #53 послато: Октобар 08, 2019, 11:03:35 поподне »
Da li neko ima informaciju da li još neki rod nevezan za Orloviće slavi sv. Jovana i preslavlja Malu Gospojinu?
Drugo pitanje imaju li Pivljani preslavu i koja je?

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #54 послато: Октобар 09, 2019, 09:17:24 пре подне »
Ово јесте занимљив податак, поготову што је Ердељановић забележио да су Вукајловићи пре славили Св. Николу:
Од старог становништва из тих негдашњих села заостали су до сад само Вукајловићи (Аврамовићи), за које кажу, да су потомци од једног детета које је било заостало од старих Кораћана. Оно се било прибило код Прогоновића у Клопоту, који су јамачно силом истиснули старо становништво. Вукајловићи су заједно са Прогоновићима променили и славу (Св. Николу), те сад славе јесењег Св. Јована (Ивањ-дан, 23. септембра). Њих има још две породице у Брскуту, једна у Речинама у Морачи и две у Србији. За старе Кораће зна се, да су се преселили у Васојевиће.

За Кораће је преко резултата Паламара, који су њихов огранак, утврђено да припадају грани R1a-YP417. Овај резултат је вероватно меродаван за Кораће јер је и за Бибуљице из Бихора, који су такође од Кораћа, утврђено да припадају R1a хаплогрупи. Дакле, то би требало да је грана Вукајловића из Братоножића, али било би добро да се тестира.

Па буквално једина информација које имамо њима у књигама је преко Ердељановића. Имам два питања још за тебе пошто се разумијеш:

1. Колика постоји шанса да су Кораћи потомци Букумира на простору Братоножића пошто постоји та теорија јер ако су R1a-YP417 претпостављам да пада та теорија у воду

2.Шта значи Ердељановићу обо у загради Аврамовићи ? Јесу се некад тако презивали или нешто друго?


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #55 послато: Октобар 09, 2019, 12:43:20 поподне »
1. Колика постоји шанса да су Кораћи потомци Букумира на простору Братоножића пошто постоји та теорија јер ако су R1a-YP417 претпостављам да пада та теорија у воду

На основу резултата са необјављених истраживања је утврђена хаплогрупа Букумира. Није у питању R1a.
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #56 послато: Октобар 09, 2019, 06:03:04 поподне »
2.Шта значи Ердељановићу обо у загради Аврамовићи ? Јесу се некад тако презивали или нешто друго?

Тешко је рећи. Може бити старије презиме, али и секундардно млађе презиме по неком претку које никада није постало званично.
Ако си у контакту са њим, види баш да ли би се можда тестирао.