Аутор Тема: Порекло презимена Недељковић ?  (Прочитано 14176 пута)

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #40 послато: Мај 11, 2016, 09:43:00 поподне »
Баба ми је причала о Лопаћанима. И то је помињала...

Ево шта каже Петар Ж. Петровић у свом делу "Рашка" о породици Недељковић у селу Јунаке (он Јунаке сврстава као заселак села Смилов лаз):

"У Јунакама су Баловићи, Недељковићи 8к., Луковићи 3к., Филиповић 1к., св. Петка, Гашани из дреничке Орнице, стари род, сада се већ разродили и међусобно се жене. Јунаке је матица расељених Баловића у нашој области."

Елем, како ја ово читам, твоји Недељковићи су део великог братства Баловића, којега има стварно много под презименом Баловић по Ибру и у околини Новог Пазара. Баловићи су још једно од старих, сачуваних родовских имена којих има још неколико и тој области, рецимо Виријевић, Коматовић и Рајовић.

Ово Гашани ја читам као Бјелопавлићи, иначе је Петровић податке скупљао податке отприлике у периду 1933  - 1948. Кад је тачно обишао Јунаке не знам.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #41 послато: Мај 11, 2016, 10:43:58 поподне »
Препоручен си  ;)
ХВАЛА!!!
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #42 послато: Мај 11, 2016, 10:46:44 поподне »
Ево шта каже Петар Ж. Петровић у свом делу "Рашка" о породици Недељковић у селу Јунаке (он Јунаке сврстава као заселак села Смилов лаз):

"У Јунакама су Баловићи, Недељковићи 8к., Луковићи 3к., Филиповић 1к., св. Петка, Гашани из дреничке Орнице, стари род, сада се већ разродили и међусобно се жене. Јунаке је матица расељених Баловића у нашој области."

Елем, како ја ово читам, твоји Недељковићи су део великог братства Баловића, којега има стварно много под презименом Баловић по Ибру и у околини Новог Пазара. Баловићи су још једно од старих, сачуваних родовских имена којих има још неколико и тој области, рецимо Виријевић, Коматовић и Рајовић.

Ово Гашани ја читам као Бјелопавлићи, иначе је Петровић податке скупљао податке отприлике у периду 1933  - 1948. Кад је тачно обишао Јунаке не знам.
Да, прочитао сам то, али мој отац, када сам му то прочитао не слаже се са тим. О Баловићима никад ми нико није ништа причао и о дреничкој Ораници...
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #43 послато: Мај 11, 2016, 11:06:13 поподне »
Да, прочитао сам то, али мој отац, када сам му то прочитао не слаже се са тим. О Баловићима никад ми нико није ништа причао и о дреничкој Ораници...

Мислим да је Петровић врло поуздан истраживач. Имај на уму да је он у то време ишао по селима и информације добијао од људи који нису знали шта се дешава даље од три села од њиховог. Људи са којима се у данашње време разговара, ма колико имали година, ипак су савременици медијске револуције, где превелика количина информација доводи до онога што етнолози зову "народно довијање или етимологисање".


Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #44 послато: Мај 11, 2016, 11:10:17 поподне »
Мислим да је Петровић врло поуздан истраживач. Имај на уму да је он у то време ишао по селима и информације добијао од људи који нису знали шта се дешава даље од три села од њиховог. Људи са којима се у данашње време разговара, ма колико имали година, ипак су савременици медијске револуције, где превелика количина информација доводи до онога што етнолози зову "народно довијање или етимологисање".
Управо тако, заиста пуно информација које ствари чине још конфузнијим. Али ето, потрудићу се да истерам ово до краја! :)
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже sapo

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #45 послато: Децембар 01, 2017, 02:56:51 поподне »
Милоше! Имам једног Недељковића из Јунака, који ради самном и он први пут чује ту твоју причу о пореклу и селу Слатини код Андријевице и везу са Кубуровићима. Он наводи да воде порекло из места Корита код Бијелог Поља! Једино је тачно да славите славу Петковдан, а преслављујете Петковицу. За св.Јелисеја каже да вам је то молитва или литије, односно сеоска слава. Пуно среће у даљем истраживању и поздрав!

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #46 послато: Мај 29, 2019, 01:19:42 пре подне »
Недељковићи из Јунака имају рођаке у село Гњеждане (Лепосавић): Гашани, Вучковићи, 3 куће, Радовићи, 4 куће, Св. Петка, прадед досељен из Јунака на Рогозни; имају крвне рођаке у Паруцама, Кашљу, Кајкову на десној страни Ибра и негде у Топлици.


Ево нешто занимљиво о Вучковићима из књиге Татомира Вукановића "Енциклопедија народног живота, обичаја и веровања у Срба на Косову и Метохији: VI век - почетак XX века": "На Рогозни се каже код Срба за рођачке везе: једна крв, једно родство, једно порекло. Тако, Вучковићи, по прадеди Вучку (сада их је 5 кућа у Гњеждану, а старином су из села Јунака на Рогозни) припадају братству Ташани, а потичу из Црне Горе, из братства Шетоње; пошто славе Св. Петку припадају фису Гаш."

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #47 послато: Мај 29, 2019, 09:58:04 поподне »
Недељковићи из Јунака имају рођаке у село Гњеждане (Лепосавић): Гашани, Вучковићи, 3 куће, Радовићи, 4 куће, Св. Петка, прадед досељен из Јунака на Рогозни; имају крвне рођаке у Паруцама, Кашљу, Кајкову на десној страни Ибра и негде у Топлици.


Ево нешто занимљиво о Вучковићима из књиге Татомира Вукановића "Енциклопедија народног живота, обичаја и веровања у Срба на Косову и Метохији: VI век - почетак XX века": "На Рогозни се каже код Срба за рођачке везе: једна крв, једно родство, једно порекло. Тако, Вучковићи, по прадеди Вучку (сада их је 5 кућа у Гњеждану, а старином су из села Јунака на Рогозни) припадају братству Г(Т)ашани, а потичу из Црне Горе, из братства Шетоње; пошто славе Св. Петку припадају фису Гаш."

Да, да, ти фамозни Гашани, сад не знам како да гледам на то Фис Гаши...
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #48 послато: Мај 29, 2019, 10:49:42 поподне »
Да, да, ти фамозни Гашани, сад не знам како да гледам на то Фис Гаши...
Урошевић је већ писао о овоме, па ћу да пренесем текст из његовог рада: "По томе што су и фисови имали славе и што су се данит и хласвапо именима светаца у времену досељавања Арбанаса још памтили, јер су неки како смо утврдили, досељавали као католици, на Косову и у околним областима се код Албанаца створило мишљење да су припадници истог фиса сви они чија је слава иста. Тог се мишљења, како већ видесмо, не само донекле придржавало приликом улажења поисламљеника у фисове, већ се оно још преносило и на Србе који су остајали у православљу. Тако Срби Ночићи у Плементини мисле да су Краснићи зато што славе Враче, Ћосићи у Мирачу убрајају себе у Гашане зато што славе Петковдан, а један српски род у Златару по својој слави Петковдану носи чак презиме Гашани. Чубрци у Слатини (вучитрнској) називају се Климентама зато што славе св. Арханђела. И Срби Јеринци у Старом Рујцу убрајају себе у Клименте, ваљда, зато што су старином из Ругова, чији су садашњи становници (Албанци) припадници тога фиса."

Дакле Срби који себе сматрају и називају Гашима, Краснићима итд. мисле да су од тих фисова тј. племена, зато јер католици из тих фисова славе истог светца као и они. То што себе сматрају Гашима само због крсне славе не значи да су пореклом од истог фиса као и ти Албанци.

Урошевић је написао да ми Чубрци из Слатине себе сматрамо Климентама, зато јер славимо св. Арханђела. Генетика је то оповргнула, као и предање да смо пореклом Морачани. Такође и Срби Петровићи у дреничком селу Которе себе називају „Кељмени" тј. Кељменди само зато јер славе св. Арханђела Михаила.