Аутор Тема: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?  (Прочитано 113312 пута)

симо

  • Гост
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #160 послато: Јануар 29, 2018, 11:07:51 поподне »
Негативно смо. Тестирали смо G-L497 FTDNA снп пакет, који уз YSC33 покрива и 3 низдовне ISOGG потврђене гране, једна од њих је и Z39501 на коју је Маћешић позитиван.

Вулетић је мислим радио G-M201 пакет, који је био основни пакет до појаве L497 пакета. Он није покривао гране испод YSC33 и зато је Вулетић сврстан засебно, са Бугарином Наневим који је такође тестирао YSC33 (додуше циљано) као најнижи снп.

Након Видовићевог и мог снп тестирања појавила се скандинавска грана, па постоји могућност да смо на њу позитивни, јер су њени припадници били сврстани заједно са нама у исти кластер као негативни на све 3 познате гране испод YSC33.

Надам се да ће ову недоумицу решити будући BigY тест(ови).

Не знам, нешто ми код оваквог СНП стабла не штима. Није неуобичајено да се поједини СНП-ови покажу као непоуздани за одређивање грана. Било би добро да оваква поставка прође провјеру на YFull (уз још један Биг Ипсилон, Бојанића или Видовића).

Нпр. гледам  ту  вриједност 413аб=14-22 коју дијеле и Маћешић и Видовић и Бојанић. То је драстично карактеристична вриједност, уз општу бликсост по маркерима, то стоји у јасном контрасту према резултату Чеха. Чисто сумњам да су Чех и Маћешић ближи него што је Маћешић Видовићу и Бојанићу. Тј. то би значило,ако је горње стабло тачно, да се код ове тројице промјена са 22 на 14 десила потпуно независно. Прилично тешко за повјеровати.

При томе, ако сва блискост Чеха и Маћешића виси о једном СНп-у, а не о низу СНП-ова, тим више да у тај СНП треба сумњати.

Мислим да ту прича око грањања још није завршена.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #161 послато: Јануар 29, 2018, 11:10:35 поподне »
Не знам, нешто ми код оваквог СНП стабла не штима. Није неуобичајено да се поједини СНП-ови покажу као непоуздани за одређивање грана. Било би добро да оваква поставка прође провјеру на YFull (уз још један Биг Ипсилон, Бојанића или Видовића).

Нпр. гледам  ту  вриједност 413аб=14-22 коју дијеле и Маћешић и Видовић и Бојанић. То је драстично карактеристична вриједност, уз општу бликсост по маркерима, то стоји у јасном контрасту према резултату Чеха. Чисто сумњам да су Чех и Маћешић ближи него што је Маћешић Видовићу и Бојанићу. Тј. то би значило,ако је горње стабло тачно, да се код ове тројице промјена са 22 на 14 десила потпуно независно. Прилично тешко за повјеровати.

При томе, ако сва блискост Чеха и Маћешића виси о једном СНп-у, а не о низу СНП-ова, тим више да у тај СНП треба сумњати.

Мислим да ту прича око грањања још није завршена.

Апсолутно се слажем са свим написаним.

Надам се да ћемо до краја године имати макар још један BigY из ове групе, и да ће се самим тим ова ситуација разрешити.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

симо

  • Гост
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #162 послато: Јануар 30, 2018, 12:02:16 пре подне »
Апсолутно се слажем са свим написаним.

Надам се да ћемо до краја године имати макар још један BigY из ове групе, и да ће се самим тим ова ситуација разрешити.

Сад сам примјетио да 413аб=14-22 поред Маћешића имају Аврамијевштаци (Јеротић и Томић),а да Бојанић и Видовић, заправо немају тестиран овај  маркер. Ни остали  наши YSC33+ немају тестиран овај маркер. А Јеротић и Томић са друге стране немају тестиране СНП-ове. Да ствар буде компликованија Радуловић који је сврстан у исти род са Маћешићем има 22/22 на овом маркеру, тако да тек сад не знам шта да мислим.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #163 послато: Јануар 30, 2018, 12:24:42 пре подне »
Сад сам примјетио да 413аб=14-22 поред Маћешића имају Аврамијевштаци (Јеротић и Томић),а да Бојанић и Видовић, заправо немају тестиран овај  маркер. Ни остали  наши YSC33+ немају тестиран овај маркер. А Јеротић и Томић са друге стране немају тестиране СНП-ове. Да ствар буде компликованија Радуловић који је сврстан у исти род са Маћешићем има 22/22 на овом маркеру, тако да тек сад не знам шта да мислим.
Ствар јесте прилично закомпликована, рекао бих пре свега због очигледне маркерне блискости свих YSC33 са табеле пројекта и малтене немогућности утвђивања подродова без већег броја маркера и дубљих тестирања, и друга ствар, вероватно она која још више компликује све јесте свођење свега на YSC33, као само једну од читавог низа грана које проистичу из L497.

Као што је речено, Радуловић који би по свим приликама морао бити сродан са Маћешићем има специфичну разлику на тој комбинцији маркера, и самим тим се по тој логици ни Бојанић и Видовић не би требали одбацивати из те везе иако снп очигледно говори супротно.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #164 послато: Фебруар 08, 2018, 08:53:15 поподне »
Обавестио бих цењени аудиторијум да је решена недоумица око Маћешићевог резултата.

Не бих улазио у детаље где је настала збрка али закључак је следећи:

...and it's quite possible (likely) you are Z39501+.  :)

Дакле, по свему судећи Маћешићевим резултатом је откривена нова балканска грана испод YSC33. У будућности нам остаје да и њу испрофилишемо дубљим тестирањима.

Захвалио бих Синиши који ми је скренуо пажњу на одређене нелогичности у интерпретацији резултата.  8)
« Последња измена: Фебруар 08, 2018, 09:02:54 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #165 послато: Фебруар 08, 2018, 09:29:18 поподне »
Обавестио бих цењени аудиторијум да је решена недоумица око Маћешићевог резултата.

Не бих улазио у детаље где је настала збрка али закључак је следећи:

...and it's quite possible (likely) you are Z39501+.  :)

Дакле, по свему судећи Маћешићевим резултатом је откривена нова балканска грана испод YSC33. У будућности нам остаје да и њу испрофилишемо дубљим тестирањима.

Захвалио бих Синиши који ми је скренуо пажњу на одређене нелогичности у интерпретацији резултата.  8)

Odlično. I naravno, hvala Siniši :)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #166 послато: Март 19, 2018, 09:03:07 поподне »
Занимљиве вести са Антрогенике. :)

По свему судећи Y-ДНК узорак римског војника датиран на 300. год из околине Минхена би требао бити позитиван на L42, али исто тако негативан на нашу YSC33.

Аутосомално овај резултат је више усмерен ка југу Европе, прецизније ка данашњим Италијанима, говорећи у терминима опште генетске блискости (PCA анализа).

Based on an analysis of patterns of haplotype sharing, the Roman soldier (FN_2: 11.08×) was found to have substantially more southern European, West Asian, and Middle Eastern ancestry than two normal-skulled Early Medieval Bavarians with high genomic coverage.

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Morski Ratnik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #167 послато: Април 29, 2018, 01:34:48 пре подне »
Пошто су малтене сви G-L42 хаплотипови блиски, такве проблеме могу да разреше само снп и BigY тестирања. За сада је од познатих YSC33* хаплотипова са FTDNA пројекта Мрдацима једино ''близак'' један Холанђанин, а и питање је када је ту дошло да раздвајања односно да ли уопште припадају истим гранама испод YSC33.


@Altantische znaš li nešto više o tom Holanđaninu koji je blizak Mrdacima? Mislim naravno o vrednostima njegovih markera.

Pronašao sam Mrdake u Slovačkoj u objavljenoj digitalizovanoj arhivskoj građi, crkvenih katoličkih matičnih knjiga. Najstariji pomen je iz 1704. gde je zapisano krštenje Georgiusa Mrdaka sina Andrea Mrdaka u Kežmaroku.
Našao sam još par pomena Mrdaka iz 1747 u Martinu 1774. i Kremnicama. Kežmarok i Kremnice su bili gradovi Sasa u srednjem veku.

Naleteo sam na jako puno prezimena u Slovačkoj u starim crkvenim knjigama koja su slična Mrdak:Mrdek,Mrdac, Mrdacs, Murdok, Merdek,Mardoch, Mordauk itd.

Pročitao sam da su se Sasi u Slovačkoj naseljavali iz donje Rajne i Flandrije:The Zips (Slovak Spis, Hungarian: Szepes) is the best-known German settlement area in Slovakia. The first German settlers arrived in the 12th century. Known as the Zipser Saxons, these early immigrants were apparently from the Lower Rhine region, Flanders, Saxony, and Silesia. http://feefhs.org/resource/slovakia-german-places


Sličnih prezimena našao sam u Belgiji: Mordechay, Murdoch, Mordach, Moerdyck. Kao i u Holandiji: Moerdijk, Mordechai, Merdinck (iz 1650 godine).

Sve više sam pod utiskom da je galsko ime Muiredach bilo popularno među Keltima od Flandrije do Alpa  koje kad su germanska plemena germanizovali počelo da se modfikuje u razne varijante, da bi kasnije kolonija "Sasa"donela razne njene varijante do Slovačke i Transilvanije a odatle i neki oblik od koga će nastati Mrdak. Za ovu temu prezime Mrdak i nije toliko bitno.Ali možda nam genetska veza Holanđanin-Mrdak, saska veza Rajna/Flandrija-Slovačka-Srbija Nemanjića i terminološka sličnost Merdink/Moerdyck/Mordach/Merdek/Mrdak ukazuje da su Sasi doneli u Srbiju ne samo Mrdake nego još YSC33. Naravno ne mora da znači sve i odmah biti isključiv. Ali ne treba zaboraviti da srbijanski YSC33 gravitira po poreklu u blizini srednjevekovnih rudnika Sasa i da je genetski miks Sasa možda uključio i YSC33.




Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #168 послато: Април 29, 2018, 11:43:23 поподне »
@Altantische znaš li nešto više o tom Holanđaninu koji je blizak Mrdacima? Mislim naravno o vrednostima njegovih markera.
Када сам написао ''близак'' нисам мислио то у смислу блискости по стр вредностима, јер по њима он није ни ближи ни даљи нити Мрдацима нити осталим српским YSC33 од осталих странаца, он за сада само стоји са Видовићем и Бојанићем у кластеру на ФТДНА G-L497 пројекту јер је као и њих двојица негативан на 3 гране испод YSC33 које спадају у L497 пакет који је могуће тестирати.

Не искључујем могућност да је позитиван на неку од новооткривених грана које се не налазе у склопу L497 пакета, попут скандинавске или неке од германских грана.

Што се тиче самог тестираног, најстарији познати предак му је уписан као Јан тен Брик рођен 1510. године.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #169 послато: Мај 23, 2018, 11:37:05 пре подне »
Сад сам примјетио да 413аб=14-22 поред Маћешића имају Аврамијевштаци (Јеротић и Томић),а да Бојанић и Видовић, заправо немају тестиран овај  маркер. Ни остали  наши YSC33+ немају тестиран овај маркер. А Јеротић и Томић са друге стране немају тестиране СНП-ове. Да ствар буде компликованија Радуловић који је сврстан у исти род са Маћешићем има 22/22 на овом маркеру, тако да тек сад не знам шта да мислим.
Hajde savjet za Hršuma, ako uspijem nagovoriti za dalje testiranje, koi test  i koja labaratorija ???
Hršum je testiran posle ovog posta tako da se izvinjavam ako nije na pravom mjestu ovo pisano...

симо

  • Гост
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #170 послато: Мај 23, 2018, 11:47:38 пре подне »
Hajde savjet za Hršuma, ako uspijem nagovoriti za dalje testiranje, koi test  i koja labaratorija ???
Hršum je testiran posle ovog posta tako da se izvinjavam ako nije na pravom mjestu ovo pisano...

То ће ти боље посавјетовати Атлантише који се бави овом хаплогрупом и родом.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #171 послато: Јун 02, 2018, 10:09:38 пре подне »
Нови SNP низводно од YSC33:
Јеротић (Аврамијевдан), Читлук, Љубовијa: L497+>L42+>Y11074>YSC33+>Z39501+>Y60799+
Томић (Аврамијевдан), Лоњин, Љубовијa: L497+>L42+>Y11074>YSC33+>Z39501+>Y60799+
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #172 послато: Јун 28, 2018, 08:08:23 поподне »
Обавестио бих цењени форумски аудиторијум да је код немачког Yseq-а од данас могуће тестирати позитивност на снп Y60799.

Уколико уопште има оних који припадају овој хаплогрупи а да прате тему и заинтересовани су за дубља тестирања, поред тестирања наведеног снп пожељно би било тестирати и маркер 413, како би видели да ли је код српских YSC33 модална вредност код овог маркера 14-22, што би доста помогло у бољем разумевању разлика између српских и страних YSC33 хаплотипова.

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #173 послато: Јул 28, 2018, 01:18:09 пре подне »
Радуловић, Игњатијевдан, Дрежница, Огулин, потврђени YSC33>Z39501>Y60799.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

симо

  • Гост
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #174 послато: Јул 28, 2018, 08:49:57 пре подне »
Радуловић, Игњатијевдан, Дрежница, Огулин, потврђени YSC33>Z39501>Y60799.

Драго ми је кад видим да се неки род СНП профилише. Мање више то и јесте циљ свих ових тестирања. Видим да "Корјенићи" у том погледу напредују.  ;)

Уколико претпоставимо да је G2a-L497>YSC33>Z39051>Y60799, балканска ( а могли би слободно рећи и српска) грана ове хаплогрупе, мало тога сем скорије структуре подгране има да се још издефинише. У сваком случају добро би било да још неко уради Биг Ипсилон и прослиједи га YFull-u, како би се прорачунала старост Y60799 и можда открио још неки нижи СНП ( с обзиром да је Маћешићев резултат већ на YFullu).

Нека прелиминарна анализа показује да би старост гране  Y60799 могла бити око 1200-1300 година, гране Z39051 око 2000-2100 година док је грана YSC33 на YFullu већ прорачуната на 3900 година.

Претпостављам да грани Y60799 припадају и Вулетић и Бугарин Нанев, који нису тестиралиу маркере 413аб, иначе прилично јасан знак припадности овој грани кроз вриједности 14-22.

Најближа веза Y60799 је са судетским Нијемцем Цајдлером са којим дијеле заједничку мутацију Z39501. Гледајући и остале из YSC33 групе, све упућује на Халштат и протокелтске популације.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #175 послато: Август 08, 2018, 10:56:10 пре подне »
Видим да "Корјенићи" у том погледу напредују.  ;)

Ево и потврде за Корјениће.

Митровић (раније Комар, Опутне Рудине, Никшић), Аранђеловдан, Матарова, Куршумлија Y60799 A+.

DYS413 processing 
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

симо

  • Гост
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #176 послато: Август 08, 2018, 11:14:18 пре подне »
Ево и потврде за Корјениће.

Митровић (раније Комар, Опутне Рудине, Никшић), Аранђеловдан, Матарова, Куршумлија Y60799 A+.

DYS413 processing 


Одлично, добро је имати неког потврђеног од оригиналниох Корјенића.  ;)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #177 послато: Август 15, 2018, 01:37:38 поподне »
Ево и потврде за Корјениће.

Митровић (раније Комар, Опутне Рудине, Никшић), Аранђеловдан, Матарова, Куршумлија Y60799 A+.

DYS413 processing 

Митровићу су стигли резултати за 413 (очекивано 14-22), као и гратис 11 маркера. Хвала добрим људима из Yseq-a. :)

DYS425=14

DYS436=12

DYS444=13

DYS446=18, ту вредност дели са Маћешићем док Јеротић и Томић имају 19

DYS450=8

DYS481=21 (овај маркер је већ имао одрађен у београдској лабораторији)

DYS490=12

DYS520=22

DYS534=16

DYS557=14

DYS594=10

« Последња измена: Август 15, 2018, 01:52:24 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

симо

  • Гост
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #178 послато: Август 15, 2018, 01:49:03 поподне »
Митровићу су стигли резултати за 413 (очекивано 14-12)

Мислиш 14-22?  ;)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #179 послато: Август 15, 2018, 01:50:21 поподне »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор