Аутор Тема: Kosovska Mitrovica - arhiv  (Прочитано 1601 пута)

Ван мреже Perhan

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Kosovska Mitrovica - arhiv
« послато: Новембар 20, 2019, 12:34:22 пре подне »
Dobro veče,
zna li neko da mikaže gde se trenutno nalazi arhiv Kosovske Mitrovice. Da li je izmešten negde posle 1999. godine i  gde?
Hvala -

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Kosovska Mitrovica - arhiv
« Одговор #1 послато: Новембар 20, 2019, 12:45:28 пре подне »
Dobro veče,
zna li neko da mikaže gde se trenutno nalazi arhiv Kosovske Mitrovice. Da li je izmešten negde posle 1999. godine i  gde?
Hvala -

Добро вече!

Нажалост архив се налази у јужном делу Кос. Митровице. Сазнао сам да има неколико кутија несређене грађе Григорија Божовића. Иначе, по укидању општине Бањска, ваљда 1965. године, све што би данас било од велике користи за нас "истраживаче" однешено је у Кос. Митровицу...
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Perhan

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Kosovska Mitrovica - arhiv
« Одговор #2 послато: Новембар 20, 2019, 01:09:57 пре подне »
Da, arhiv je bio u zgradi Kulturnog centra u južnom delu grada ali sam mislio da su gradju negde izmestili posle bombardovanja.



Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Kosovska Mitrovica - arhiv
« Одговор #3 послато: Новембар 20, 2019, 01:15:36 пре подне »
Раније сам био у уверењу да је све остало у покрајини... али изгледа да није. Пре извесног времена је до мене стигло обавештење да је барем неки део матичних књига, а можда и све, измештен "око покрајине", нпр. у Ниш - Крушевац - Краљево.
Још скорије сам чуо, можда за Краљево... да је у некаквом објекту у којем су биле књиге за Пећ или околину избио пожар и да је прилична штета учињена књигама... "Објекат" је нека мања грађевина, само приземље, ко зна какав кров... Барем је таква била фотографија у новинама.

Наравно, ништа од овога није тако лако доступно (у смислу обавештавања), него мора човек сам да се труди.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Kosovska Mitrovica - arhiv
« Одговор #4 послато: Новембар 20, 2019, 08:56:44 пре подне »
Раније сам био у уверењу да је све остало у покрајини... али изгледа да није. Пре извесног времена је до мене стигло обавештење да је барем неки део матичних књига, а можда и све, измештен "око покрајине", нпр. у Ниш - Крушевац - Краљево.
Још скорије сам чуо, можда за Краљево... да је у некаквом објекту у којем су биле књиге за Пећ или околину избио пожар и да је прилична штета учињена књигама... "Објекат" је нека мања грађевина, само приземље, ко зна какав кров... Барем је таква била фотографија у новинама.

Наравно, ништа од овога није тако лако доступно (у смислу обавештавања), него мора човек сам да се труди.


Матичне књиге се за подручје Косова и Метохије воде од 1912. године и до рата 1999. нису биле у архивима, већ у матичним службама општина и месних заједница.  Исти случај је са Катастарском евиденцијом. На срећу, све то је изнешено и данас се налази на неколико локација ван КиМ-а. За подручје Севера Косова и Пећи су у Краљеву, за друге области у Нишу, Крушевцу, Крагујевцу...

Знам да је држава Србија, финансијски помогнута од ЕУ, све те Матичне књиге рестаурирала, скенирала и, нажалост, један примерак (фотокопију) предала онима који поред зверског убијања, Србе протерују, пале и уништавају манастире, цркве, гробља...






Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Kosovska Mitrovica - arhiv
« Одговор #5 послато: Новембар 20, 2019, 09:10:37 пре подне »

Још скорије сам чуо, можда за Краљево... да је у некаквом објекту у којем су биле књиге за Пећ или околину избио пожар и да је прилична штета учињена књигама... "Објекат" је нека мања грађевина, само приземље, ко зна какав кров... Барем је таква била фотографија у новинама.

Наравно, ништа од овога није тако лако доступно (у смислу обавештавања), него мора човек сам да се труди.

У Краљеву су у подруму зграде општине и колико сам видео имају сасвим коректан "смештај" :)

Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Kosovska Mitrovica - arhiv
« Одговор #6 послато: Новембар 20, 2019, 09:44:59 пре подне »
Матичне књиге из Пећког округа су у Крагујевцу у месној заједници Први мај и ту је дошло до пожара. Колико видим, спашена је документација.

https://kossev.info/kragujevac-pozar-u-maticnoj-sluzbi-za-pecki-okrug/

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Kosovska Mitrovica - arhiv
« Одговор #7 послато: Новембар 20, 2019, 10:10:43 пре подне »
Dobro veče,
zna li neko da mikaže gde se trenutno nalazi arhiv Kosovske Mitrovice. Da li je izmešten negde posle 1999. godine i  gde?
Hvala -

Ево контакта, па их питајте директно. Колико ми је познато, постоје само на папиру.

Постоји неки план да се Историјски архив КиМ врати, али мислим да од тога за сада нема ништа. Највише премештене грађе је у историјским архивима у Београду и Нишу.


https://archives.cendari.dariah.eu/index.php/be0yu

Историјски архив Косовка Митровица

Област: за територије општине: Косовска Митровица, Лепосавић, Зубин Поток, Звечан, Србица и Вучитрн.

 Место: 38227 Звечан
Адреса: Владе Ћетковића 15
    
064/254-07-20
Email: [email protected]

« Последња измена: Новембар 20, 2019, 10:34:13 пре подне Милош »