Аутор Тема: Статистика српског ДНК пројекта  (Прочитано 232631 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #480 послато: Јун 11, 2018, 11:24:23 поподне »
Да, заборавих потпуно на Мацуре и Пјешивце.  :) Ипак мислим да бројчано највише "одскачу" Озринићи и аврамијевштаци...

Требало би ту поменути и Ковачане који су сада актуелни. Иако су шаролики донекле, јављају се међу њима углавном I2 M223, I2-CTS10228, E-V13 i R1a-Z280.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #481 послато: Јун 11, 2018, 11:28:27 поподне »
Требало би ту поменути и Ковачане који су сада актуелни. Иако су шаролики донекле, јављају се међу њима углавном I2 M223, I2-CTS10228, E-V13 i R1a-Z280.

Да, њих сам поменуо, али су шаренолики па свеукупно не "пумпају" само једну одређену хаплогрупу; једино за шта би се они могли "оптужити" је да "вештачки" подижу проценат од I2a2 M223, која је иначе (тренутно) ретка међу тестираним Србима.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Krajiški Vuk

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #482 послато: Јун 11, 2018, 11:39:01 поподне »
Спахибија, хвала пуно на разумевању поводом мојих питања. Што се осталих тиче ништа им не верујем(посебно Небојши), после ових кварних увреда на рачун моје интелигенције, почињем да мислим да је то био њихов механизам одбране, јер саговорника често вређа онај човек који се осећа угроженим због незгодних питања од стране саговорника. Не волим да дискутујем са неким ко ме вређа по било којој основи, тако да је ово моја последња порука на овом форуму. Никакву злу намеру нисам имао, већ ме је просто занимало шта је истина око Е хаплогрупе, али видим да овде питања нису добродошла. Знам да сам обећао за ону прошлу поруку да је последња, али просто сам морао да реагујем на ово што је уследило, пре свега да се захвалим спахибији на одбрани. Збогом!

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #483 послато: Јун 11, 2018, 11:45:04 поподне »
Спахибија, хвала пуно на разумевању поводом мојих питања. Што се осталих тиче ништа им не верујем(посебно Небојши), после ових кварних увреда на рачун моје интелигенције, почињем да мислим да је то био њихов механизам одбране, јер саговорника често вређа онај човек који се осећа угроженим због незгодних питања од стране саговорника. Не волим да дискутујем са неким ко ме вређа по било којој основи, тако да је ово моја последња порука на овом форуму. Никакву злу намеру нисам имао, већ ме је просто занимало шта је истина око Е хаплогрупе, али видим да овде питања нису добродошла. Знам да сам обећао за ону прошлу поруку да је последња, али просто сам морао да реагујем на ово што је уследило, пре свега да се захвалим спахибији на одбрани. Збогом!

Ако није било лоше намере, а није тако изгледало (чим је оволико људи реаговало) ја се извињавам и позивам те да останеш. Не требаш мени ни да верујеш, подаци нису моји, а други ти могу дати смернице како даље да истражујеш.

Можда те "злонамерне" опаске нису биле на месту, али схвати да си ти одмах у првој поруци увредио човека који је покретач свега овога, реченицом како "омбањује јавност", или како већ.

Друго, чим показујеш да имаш проблем са неком хаплогрупом (у овом случају Е1б), схвати да ћеш изазвати гнев великог броја људи који трезвено гледају на све ово. Притом "качиш" групу којој припада огроман број Срба, па самим тим тај гнев може бити само већи.
« Последња измена: Јун 11, 2018, 11:47:30 поподне Небојша »

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #484 послато: Јун 11, 2018, 11:49:54 поподне »
Припадници Е1б су подједнако гинули за заједничку слободу свих нас Срба...
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #485 послато: Јун 11, 2018, 11:51:54 поподне »
 Разумљива је ова тенденција "борбе" за сваки проценат или чак промил "пожељне" хаплогрупе у овом случају из неке пан-словенске перспективе. :) Популисти обсједнути процентима нека се баве тим, међутим за разумјевање реалне генетске слике (што је занимљивије) у неком прошлом времену важнија је разноврсност.

 Нема ту неке велике науке око процената хаплогрупа за које се зна или може основано претпоставити са којом су експанзијом и када дошла. То је више ствар разних околности а и чисте статистичке "шансе".

 У том смислу нпр. Аврамијевштаци који су плански тестирани ипак у неким статистикама не би требали бити сведени на само један, па ни само 2-3. Нпр. у анонимној студији кантона Тузла на узорку од 100 (могуће већином муслимани ?) постоје 3-4 Аврамијевштака, постоје и неки додатни потенцијални припадници ове гране, тако да без обзира на то што представља недавну експанзију, она јесте бројна очито у том подручју, тако да се то треба узети у обзир без обзира на планско тестирање. 

 Ако се рачуна нека слика прије 500 година онда се бројне недавне експанзије требају доводити у ред, но и у тим случајевима неки родови попут Крича су били бројни и у то вријеме што показују пописи.
« Последња измена: Јун 11, 2018, 11:55:25 поподне Zor »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #486 послато: Јун 11, 2018, 11:54:26 поподне »


 У том смислу нпр. Аврамијевштаци који су плански тестирани ипак у неким статистикама не би требали бити сведени на само један, па ни само 2-3. Нпр. у анонимној студији кантона Тузла (могуће већином муслимани ?) постоје 3-4 Аврамијевштака, постоје и неки додатни потенцијални припадници ове гране, тако да без обзира на то што представља недавну експанзију, она јесте бројна очито у том подручју, тако да се то треба узети у обзир без обзира на планско тестирање. 


Наравно (да се вратимо статистици). У овој статистици за Подриње сам нпр. подграну R-L1280 рачунао са 13,2%, што је скоро 3x више него код муслимана из Тузле.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #487 послато: Јун 11, 2018, 11:57:04 поподне »
Припадници Е1б су подједнако гинули за заједничку слободу свих нас Срба...
Жалосно је уопште помињати овако нешто после толико година колико су ове ствари актуелне код нас.

Да неко има потребу да се “правда” некоме (често врло злонамерном и искомплексираном) због нечега овако смешног за идентитет појединца.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #488 послато: Јун 11, 2018, 11:58:48 поподне »
Жалосно, али ето, догађа се...
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #489 послато: Јун 12, 2018, 12:12:29 пре подне »
Наравно (да се вратимо статистици). У овој статистици за Подриње сам нпр. подграну R-L1280 рачунао са 13,2%, што је скоро 3x више него код муслимана из Тузле.

 То је вјероватно отприлике реално, за најреалнију слику и потпуно отклањање ефекта планског тестирања било би потребно ићи по литератури и бројати куће родова а то није баш једноставно. Али кога баш занима најреалнија могућа слика нека се позабави и тиме. :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #490 послато: Јун 12, 2018, 08:43:47 поподне »
Ако некога занима и моје мишљење, рећи ћу да сматрам да је бесмислено да се код тзв. „планских“ тестирања не рачунају сви тестирани, већ само један.

Шта је уопште „планско тестирање“? Ако неко финансира циљано тестирање одређене популације, то је његово право. Исто тако је та иста популација могла стихијски да се самотестира, и онда би ти резултати били узети као релевантни у статистици. Тако је, нпр, тестиран већи број Куча или Васојевића или Цуца/Пјешиваца („неплански“).

Има ли ту логике?

Зашто, нпр, узимамо све резултате Дробњака Р109 као релевантне, а не и Аврамијевштаке? Од једног тренутка постало је јасно да сваки следећи Дробњак - Новљанин који се тестира највероватније испада Р109. Исто важи и за Куче, Васојевиће, Бјелопавлиће, Љешњане Z17855, или Пријепољце. О Озринићима и Никшићима да се не говори. Па, зар није и то онда „планско тестирање“? 

Свако тестирање одређеног рода за који се може претпоставити да је истог порекла, спада у ову категорију. У том смислу, Аврамијевштаци су, по мени, мањи проблем за статистику, него рецимо Новљани, јер је код Аврамијевштака циљано тестирана популација која слави одређену славу, и за коју се не може као извесно претпоставити и исто генетско порекло (што се, у крајњем, и показало, јер Аврамијевштака има разних хаплогрупа), док, код нпр. Новљана  постоји велика вероватноћа да су и истог порекла (што се, јел, и показало).

Шта ће бити када једног дана у статистику убацимо 400-500 резултата из Херцеговине? Како ће бити рачунати, као 1, 10, 40, или сваки тестирани? Хоће ли то бити реална статистика за један народ, кад имамо 400-500 тестираних са једног слабо насељеног подручја, док, на другој страни, имамо свега неколико (или десетину) тестираних Сремаца или Бачвана или Мачвана, где живи неупоредиво већи број људи?

Зато, моје је мишљење да за статистику треба узети сваки расположиви резултат, без обзира да ли је тестирање било планско, циљано, или ма каква да је била намера онога ко је тестирао.

Свако од нас има право да се тестира и да тестира кога хоће, за свој новац. У том смислу, свако тестирање је циљано.

Статистика је променљива ствар. Не треба бринути, јер временом, са порастом броја тестираних, статистика ће се уравнотежити.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #491 послато: Јун 13, 2018, 09:02:33 пре подне »
То је тачно, Небо. Написах горе да је свако тестирање припадника неког ЦГ племена аутоматски и планско, зато што се у 90% случајева може предвидети хаплогрупа.

Са друге стране, ако гледамо методологију и желимо да добијемо колико-толико реалну слику одређене области, морамо или регулисати број плански тестираних, или бар нагласити да у том делу постоји више (циљано) тестираних припадника једног рода.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #492 послато: Јун 13, 2018, 09:45:22 пре подне »
Свако од нас има право да се тестира и да тестира кога хоће, за свој новац. У том смислу, свако тестирање је циљано.

Што се овога тиче, не треба баш толико банализовати, тј мешати бабе и жабе. ;)

Није свако тестирање циљано. Циљано у смислу да си плански отишао до лабораторије да се тестираш, да, али само за поједина ЦГ племена и оне који су са великом сигурношћу могли да предвиде хаплогрупу, можемо рећи да су "плански" тестирани.

Највећи део тестираних из пројекта ипак одлази на Србе из Босне, Србије и Крајине (вероватно преко 80%) који нису имали представу којој хаплогрупи припадају, па се ту мора правити разлика.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #493 послато: Јун 13, 2018, 11:28:00 пре подне »
Кад смо већ код ових података за разне регионе где живи наш народ, колико има људи тестираних из источне Србије? Баш ме много занима дали ћу имати неког сродника за порекло.рс

Ја тренутно ево чекам на резултате аутосомалног теста. Пише почетком јула, али надам се да ће бити раније. А Y-тест ћу вероватно надоградити код ФТДНА негде после светског првенства.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #494 послато: Јун 13, 2018, 11:31:06 пре подне »
Златане која ти је хг?
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #495 послато: Јун 13, 2018, 11:35:56 пре подне »
Златане која ти је хг?

Мало сам конфузно написао. Мислио сам да ћу "додати", а не "надоградити".
Још не знам своју ХГ. 31.5. су добили мој узорак и сада чекам обраду резултата за "family finder" тест.

А ХГ и сам једва чекам да сазнам. У плану је Y-111. Само што још мало морам причекати...

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #496 послато: Јун 14, 2018, 12:03:15 пре подне »
Уколико се неко тестира на своју иницијативу и сам покрије трошкове, не видим како се то тестирање може сврстати у планско невезано за то да ли је дотични могао да претпостави своју хаплогрупу на основу других резултата или не. Том логиком резултате припадника већих родова након првих неколико тестираних уопште не треба рачунати јер су, ето, били предвидиви, али тада статистика не би била реална јер би се вештачки смањило учешће већих родова. Неки и даље изгледа не могу да схвате да поједини родови имају и по неколико десетина хиљада припадника па се изнова и изнова чуде откуд толико тестираних међу њима.
Дакле, њих, као и оне са планских тестирања ширих подручја где је становништво разноврсно, а где су кандидати бирани из различитих родова, попут Херцеговине и КиМ, треба рачунати у статистици јер испуњавају услов случајног или пропорционалног узорка. С друге стране, резултати Озринића (оних које је Драшковић тестирао) и Аврамијевштака то сигурно нису јер не само што се кандидати нису самостално тестирали па узорак није случајан, већ се и хаплогрупа могла са огромном сигурношћу предвидети. А то за разлику од свих осталих заиста вештачки мења статистику.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #497 послато: Јун 26, 2018, 10:40:01 поподне »



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #498 послато: Јун 27, 2018, 10:12:40 пре подне »
Да није Узија и његове иницијативе, не би било толико љубичасте боје на графику. ;) Он је најзаслужнији. :)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #499 послато: Јул 10, 2018, 11:06:18 пре подне »
Heatmap-а тестираних на нашем пројекту. Нисам могао све лепо да обухватим због увеличања и величине прозора:

« Последња измена: Јул 10, 2018, 12:01:40 поподне Селаковић »