Аутор Тема: Порeкло прeзимeна Дугачки  (Прочитано 3828 пута)

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Порeкло прeзимeна Дугачки
« Одговор #20 послато: Мај 05, 2018, 07:55:36 поподне »
И да гу је и Радосав Дугалија у Глоговцу у околини Арада 1720.године.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Порeкло прeзимeна Дугачки
« Одговор #21 послато: Мај 05, 2018, 09:08:06 поподне »
Овде се лепо видо где је претежно било и Дугачких и Дугалија,с тим да сам ја издвојио оне који су били.у Араду и околини.То ми је интереснтно јер делује ко да бе Михаил из Помаза дошао у Арад,иако је у Араду већ 1715.био ту један из породице Дугачки-Марко.Остали Дугачки се највише везују за околину Пеште,има их у околони Сомбора и данашњој Барањи,док се Дугалије јављају предоминнтно у Барањи.

Мени је необично то што је деда помињао да његови стари потичу од неког  Дугалије, да би се после испоставило да  је постојао Стојан Дугачки  у неком попису тј. Тефтеру пореских глава 1836.године, који би био отац Николе Стојановића  (чукундеда мог деде), а да у Тефтеру чибука 1833 исти тај Никола био уписан као Никола Марковић, што по  истраживачу Роберту Радићу  који је радио на испитивању порекла наше породице указује на то да је Стојанов отац био Марко.

Тако да би онда , могуће, постојао некада неки Марко Дугачки или Марко Дугалија,чији син Стојан Дугачки бива пописан у Шумадији, Горња Рача, махала Мирашевац, у првој трећини 19.века, а потом и унук Никола Стојановић  - Марковић (1787-1850). Тај Марко Дугачки би могао бити рођен око 1700-1710.године

Мирашевац јесте у близини Вишевца, и могуће је да је преко веза устаника са Сремом постојало неки правац појединачних миграција.

С тим што је слава ових мојих Дугалија - Дугачких  Јовањдан, за разлику од Дугачких из Сурдука, Срем, који славе Стевањдан.

Иначе дедина генерација браћа, и мој деда по оцу, јесу били високи.

Могућа је и пука коинциденција постојања више Дугачких Марка  у приближно исто време.

Ко би рекао да је  то презиме  било толико раширено у 17-18-19 веку? 

 

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Порeкло прeзимeна Дугачки
« Одговор #22 послато: Мај 05, 2018, 09:28:50 поподне »
Мени је необично то што је деда помињао да његови стари потичу од неког  Дугалије, да би се после испоставило да  је постојао Стојан Дугачки  у неком попису тј. Тефтеру пореских глава 1836.године, који би био отац Николе Стојановића  (чукундеда мог деде), а да у Тефтеру чибука 1833 исти тај Никола био уписан као Никола Марковић, што по  истраживачу Роберту Радићу  који је радио на испитивању порекла наше породице указује на то да је Стојанов отац био Марко.

Тако да би онда , могуће, постојао некада неки Марко Дугачки или Марко Дугалија,чији син Стојан Дугачки бива пописан у Шумадији, Горња Рача, махала Мирашевац, у првој трећини 19.века, а потом и унук Никола Стојановић  - Марковић (1787-1850). Тај Марко Дугачки би могао бити рођен око 1700-1710.године

Мирашевац јесте у близини Вишевца, и могуће је да је преко веза устаника са Сремом постојало неки правац појединачних миграција.

С тим што је слава ових мојих Дугалија - Дугачких  Јовањдан, за разлику од Дугачких из Сурдука, Срем, који славе Стевањдан.

Иначе дедина генерација браћа, и мој деда по оцу, јесу били високи.

Могућа је и пука коинциденција постојања више Дугачких Марка  у приближно исто време.

Ко би рекао да је  то презиме  било толико раширено у 17-18-19 веку? 

 
Јако занимљива прича а поготово што се ради о Шумадији за коју не знам који би просек био што се тиче предака,вероватно 5,ако.и толико неко успе да пронађе.Па може да буде а не мора да значи.Незгодно.је што за евентуалну потврду тога да сте пореклом од Марка Дугачког из Микалека располажете само са два имена до.средине 18.века-са Марком и Стојаном.
Потврду тога бисте могли да покушате да пронађете у матицама Микалека које се налазе у Араду,ал је период до кога бисте гледали незгодан,од 1740-тих почиње расформирање Поморишко-Потиске крајине и сеоба наших предака углавном у јужније крајеве.Ово је донекле слична сигуација као и моја,с тим да ја знам око 10-так имена мојих предака који су сигурно живели у периоду пре 1750.године и углавном међуспбне однлсе типа отац/син/деда и постоји тиме већа.шанса да пронађем управо нек од.њих у матицама..наравно ако је теорија о боравку у Араду тачна.Што више њих пронађем већа је шанса да избегнем проблем и недоумицу због постојања више различитих људи са истим.именима и презименима.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*