Аутор Тема: Полићи I2-PH908>FT14506>Y56203>FT25907  (Прочитано 5544 пута)

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Полићи I2-PH908>FT14506>Y56203>FT25907
« послато: Децембар 12, 2016, 09:36:26 пре подне »
Пошто видим да имамо доста активног члана који се презива Полић, можда би било добро да се активира и овдје, гдје би на једном мјесту писали о овоме презимену.
Полићи су доста занимљиви, јер спадају у групу презимена која нису баш толико учестала као нека. Полићи се такође налазе у миграсционој линији Лим-Дрина-Јахорина и рачвање ка Власеници, а друга ка Ливну - Гламочу- Влашићу и Змијању.
Полићи такође славе Ђурђевдан, Никољдан и Јовањдан, три најчешће славе код Срба.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Полићи I2-PH908>FT14506>Y56203>FT25907
« Одговор #1 послато: Децембар 12, 2016, 10:53:35 пре подне »
Тимаре, хвала за отварање теме. Ја се нисам ни сетио да је креирам. Да, као што си написао постоје две миграционе струје, једна ка Босанској Крајини, а друга уз Лим и Дрину па све до Шапца, Срема па чак и Панчева.
Има и Полића који славе Ђурђевдан и Јовањдан, знам да ових са славом Јовањдан има око Шипова.
Ови моји око Бањалуке могу бити сродни Полићима из Грахова и околине Дрвара, Ливна, који славе исто св.Николу, и они су део вероватно исте струје, али без тестирања ништа. Ови из Србије, којих има у Прибоју и даље низ Дрину, исто славе св. Николу, али опет, док се неко не тестира, не може се нешто конкретно знати.
За мене је тренутно најинтересантније ако би се неко од Полића из околине Требиња тестирао, међутим они су сви утекли у САД и нема их више у Херцеговини. Ту би евентуално могло нешто да се ископа, јер ми је по хаплотипу тренутно на пројекту најближи један тестирани чије презиме је објављено на затвореном делу форума, а који је такође пореклом са потеза Требиње-Попово Поље. Има неких чланака на Википедији, али они нису релевантни.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Полићи I2-PH908>FT14506>Y56203>FT25907
« Одговор #2 послато: Децембар 12, 2016, 01:00:06 поподне »
Питај ову Сару нек упита браћу да се тестирају. Имају пара ко плеве.

https://www.facebook.com/sarah.polich.79

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Полићи I2-PH908>FT14506>Y56203>FT25907
« Одговор #3 послато: Децембар 12, 2016, 01:18:44 поподне »
Тимаре, хвала за отварање теме. Ја се нисам ни сетио да је креирам. Да, као што си написао постоје две миграционе струје, једна ка Босанској Крајини, а друга уз Лим и Дрину па све до Шапца, Срема па чак и Панчева.
Има и Полића који славе Ђурђевдан и Јовањдан, знам да ових са славом Јовањдан има око Шипова.
Ови моји око Бањалуке могу бити сродни Полићима из Грахова и околине Дрвара, Ливна, који славе исто св.Николу, и они су део вероватно исте струје, али без тестирања ништа. Ови из Србије, којих има у Прибоју и даље низ Дрину, исто славе св. Николу, али опет, док се неко не тестира, не може се нешто конкретно знати.
За мене је тренутно најинтересантније ако би се неко од Полића из околине Требиња тестирао, међутим они су сви утекли у САД и нема их више у Херцеговини. Ту би евентуално могло нешто да се ископа, јер ми је по хаплотипу тренутно на пројекту најближи један тестирани чије презиме је објављено на затвореном делу форума, а који је такође пореклом са потеза Требиње-Попово Поље. Има неких чланака на Википедији, али они нису релевантни.
Моја је претпоставка да су Полићи на простору Крајине доста давно насељени, и да су у сродству са Поличима на простору данашње Словеније, који су прије више од 500 године били овдје насељени, или "пролазили" како се модерно до сада знало писати. Зато, као што се враћамо ка Дрини и Лиму, исто тако треба добро да пратимо прелазак преко Уне и Саве.

Колико видим бираш најсигурнији пут ка циљу, а то је тестирање и сазнање хаплогрупе наших презимена. Свака част. Надам се да ће ово бити основица у даљим дискусијама о презимену Полић.

Још да додам да смо из истог краја. Само се по хаплогрупи разликујемо, ти си И2а, а ја Р1а карпатско-далматинска грана.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Полићи I2-PH908>FT14506>Y56203>FT25907
« Одговор #4 послато: Децембар 12, 2016, 01:35:40 поподне »
Колико видим бираш најсигурнији пут ка циљу, а то је тестирање и сазнање хаплогрупе наших презимена. Свака част. Надам се да ће ово бити основица у даљим дискусијама о презимену Полић.
У мом случају мислим да је тестирање једини пут, јер ми као породица немамо никакво предање за које би човек могао да се ухвати. Деда је говорио једно, стриц друго, а тетка треће :).
Да, имамо оно уобичајено предање о убиству турчина и бежанији и мењању презимена, али нема податка ни ко је то урадио, ни где ни када, тако да мислим да је то само прича.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Полићи I2-PH908>FT14506>Y56203>FT25907
« Одговор #5 послато: Фебруар 13, 2018, 01:17:50 поподне »
У мом случају мислим да је тестирање једини пут, јер ми као породица немамо никакво предање за које би човек могао да се ухвати. Деда је говорио једно, стриц друго, а тетка треће :).
Да, имамо оно уобичајено предање о убиству турчина и бежанији и мењању презимена, али нема податка ни ко је то урадио, ни где ни када, тако да мислим да је то само прича.

Полићу, у Азбуковици (Љубовији) имаш доста твојих презимењака који су досељени од Прибоја. Данас углавном живе у азбуковачком селу Узовница и баш су бројна фамилија. Има их нешто мало и у суседног селу Постењу.
Око 1835. из прибојског села Кратово дошла су три брата: Лазо, Михаило и Василије. Старо презиме им је Јанковић, а слава Св. Никола. У књизи Тихомира Ђорђевића - Архивска грађа за насеља у Србији за време прве владе кнеза Милоша, помињу се на 244-246. страници. На поменутим страницама налази се и исказ једног од браће, дат надлежним властима у вези преласка границе и транспорта стоке.
Линк за књигу: https://drive.google.com/file/d/0B3ma9plMXxAEUldQX25NOVFsdmc/view





Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Полићи I2-PH908>FT14506>Y56203>FT25907
« Одговор #6 послато: Април 30, 2018, 11:57:18 поподне »
Ево мало митоманије
Елем, недавно приметих презиме Politz да постоји у Немачкој, па сам мало копао и наишао на следећи чланак:
http://www.heimatverband-tetschen.de/tetschen-bodenbach

Tetschen је на немачком језику име града Дечина у Чешкој (Сличност са називом Дечани је очигледна). Ево један одломак из текста:

Im 11. und 12. Jahrhundert kam es darüber hinaus im Bereich der Burggrafschaft Tetschen zu einem bäuerlichen Landesausbau, dem die Siedlungsanfänge der Orte Altbohmen, Babutin, Barken, Falkendorf, Gleimen, Kartitz, Krischwitz, Krochwitz, Losdorf, Malschwitz, Neschwitz, Ohren, Politz, Prosseln, Pschüra, Skritin, Seldnitz, Scheras, Tichlowitz und Topkowitz zuzuschreiben sind. Die Burgmannen, Bediensteten und Siedler dürften überwiegend einem altslawischen Volksstamm angehört haben. Vermutlich ist der Name der Burg „Daczin” aus einem alten Personennamen wie „Deka” oder „Daka” entstanden und dann auf die zugehörige Bevölkerung übertragen worden.


Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Полићи I2-PH908>FT14506>Y56203>FT25907
« Одговор #7 послато: Мај 01, 2018, 12:10:59 пре подне »
а ево и објашњења тј. превода:
Tetschen – innere Stadt (Děčín - I), Tetschen-Neustadt (NovéMesto – II), Tetschen-Altstadt (StaréMěsto – III), Bodenbach (Podmokly – IV), Rosawitz (Rozbělesy - V), Krohübel (Letná – VI), Krochwitz (Chrochvice - VII), Nieder-Ulgersdorf (Dolní Oldřichov – VIII), Bünauburg (Bynov - IX), Biela (Bělá - X), Obergrund (Horní Žleb - XI), Wilsdorf (Vilsnice - XII), Laube mit Rasseln (Loubí a Podskalí – XIII), Niedergrund (Dolní Žleb - XIV), Mittelgrund (Prostřední Žleb – XV), Peiperz (Připeř – XVI), Kalmswiese (Jalůvčí – XVII), Maxdorf (Maxičky – XVIII), Tscheche (Čechy – XIX), Neudorf (Nová Ves – XX), Oberullgersdorf (Horní Oldřichov – XXI), Wenzelsdorf (Václavov – XXII), Pfaffendorf (Popovice – XXIII), Schönborn (Krásný Studenec – XXIV), Hopfengarten (Chmelnice –XXV), Bachelsdorf (Bechlejovice – XXVI), Birkigt (Březiny – XXVII), Falkendorf (Folknáře - XXVIII), Hostitz (Hoštice nad Labem – XXIX), Großwöhlen (Velká Veleň – XXX), Krischwitz (Křešice – XXXI), Politz (Boletice nad Labem – XXXII), Neschwitz (Nebočady – XXXIII), Kolmen (Horní Chlum – XXXIV) und Hortau (Lesná – XXXV).

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Полићи I2-PH908>FT14506>Y56203>FT25907
« Одговор #8 послато: Мај 01, 2018, 12:14:22 пре подне »



Tetschen је на немачком језику име града Дечина у Чешкој (Сличност са називом Дечани је очигледна). Ево један одломак из текста:

The Děčín (Tetschen) area was settled by the Slavic tribe of the Děčané in the 9th century, whence its name.
https://en.wikipedia.org/wiki/D%C4%9B%C4%8D%C3%ADn
« Последња измена: Мај 01, 2018, 12:17:37 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Полићи I2-PH908>FT14506>Y56203>FT25907
« Одговор #9 послато: Мај 01, 2018, 12:18:48 пре подне »
The Děčín (Tetschen) area was settled by the Slavic tribe of the Děčané in the 9th century, whence its name.
https://en.wikipedia.org/wiki/D%C4%9B%C4%8D%C3%ADn
Не могу да не приметим географску близину са Дрезденом, Бауценом и Лужичким Србима. Још да се ови Politz тестирају и испадну I2a - Y56203 па да митоманија буде потпуна :):)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Полићи I2-PH908>FT14506>Y56203>FT25907
« Одговор #10 послато: Мај 01, 2018, 12:27:56 пре подне »
Не могу да не приметим географску близину са Дрезденом, Бауценом и Лужичким Србима. Још да се ови Politz тестирају и испадну I2a - Y56203 па да митоманија буде потпуна :):)
Да су  ови са презименима на itz словенског (лужичкосрпског) порекла, могуће, то је та област. Ако би испао твоја грана, то више не би била митоманија  :D Али за сада те гране нема у Лужици, тако да је митоманија за сада  ;D Али није лоше пратити те топониме и поредити их са нашим...(напр. први пут сам сад сазнао да је постојало племе Дечани)
« Последња измена: Мај 01, 2018, 12:31:47 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Полићи I2-PH908>FT14506>Y56203>FT25907
« Одговор #11 послато: Мај 01, 2018, 12:30:34 пре подне »
Да су  ови са презименима на itz словенског (лужичкосрпског) порекла, могуће, то је та област. Ако би испао твоја грана, то више не би била митоманија  :D Али за сада те гране нема у Лужици, тако да је митоманија за сада  ;D Али није лоше пратити те топониме и поредити их са нашим...
Једно време сам у канцеларији имао карту Немачке и Чешке окачену на зиду иза мене. И онда један колега Немац чија жена је Чехиња, дође до мене у канцеларију, и онда му ја преводим називе места по Чешкој на Немачки :)

Ван мреже Kadifeno

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Полићи I2-PH908>FT14506>Y56203>FT25907
« Одговор #12 послато: Мај 13, 2020, 03:40:01 поподне »
Поздрав!

Тренутно састављам своје породично стабло и волела бих да га учиним што детаљнијим и старијим. Имам проблем са граном породице са мајчине стране.

Њено девојачко презиме је Полић које је она наследила од мајке, а не од оца (из ког разлога, не знам, нити могу да је питам, пошто је она нажалост умрла).

Е сад, све што знам јесте да се њен деда, а мој прадеда, звао Милутин Полић, да се родио у Крушевцу 1909. године, а умро 1979. године на острву Иж у Хрватској. Знам и да је био правник, а његов отац свештеник. Остатак мајчине породице су Срби из Хрватске, тај прадеда је једини са подручја Србије.

Е сад, да ли он вуче порекло из Крушевца, то не знам. Оженио се на Ижу, где не знам ни зашто, ни како је дошао, али знам да је то било пре 1940. године, када му се у Задру родило прво дете (моја баба-тетка).
Мој тата каже да мисли да је та грана породице из Босне дошла у Крушевац, али није сигуран. Не зна ни коју су славу славили.

Зна ли ико да ли је и поред овако оскудних података могуће сазнати нешто више?

Планирам да одем у Крушевац и погледам матичне књиге из тог времена, јер изгледа да на интернету нема ништа, али ако ико има неке информације, бићу захвална!







Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Полићи I2-PH908>FT14506>Y56203>FT25907
« Одговор #13 послато: Мај 13, 2020, 05:03:49 поподне »
Једини Полићи које ја знам су из Љубовије, славе Никољдан. Према предању дошли су из Кратова код Прибоја 1830-их година.
Могуће је да се у случају презимена ради о ванбрачном рођењу - није било реткост да деца добијају мајчино презиме уместо очево док не буду накнадно призната са очеве стране, што се ретко дешавало у случају да је дете женско.

Ван мреже Челић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Полићи I2-PH908>FT14506>Y56203>FT25907
« Одговор #14 послато: Мај 13, 2020, 07:20:36 поподне »
Колико је мени познато Полића нема у Крушевцу, али их има у суседном Трстенику. Конкретно знам да има Полића у селу Бељици код Трстеника. Уколико се одлучите да посетите Крушевац, треба да знате да архив ради од 7 до 15 часова радним данима. У вашем случају, знам да има црквених матичних књига за период који вас занима. Уколико је прадеда рођен у граду,а не негде у околини Крушевца, проучавали би у том случају матичне књиге Лазарице и цркве Св.Ђорђа.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Полићи I2-PH908>FT14506>Y56203>FT25907
« Одговор #15 послато: Мај 13, 2020, 11:08:27 поподне »
Поздрав

Ја сам Полић пореклом из околине Бањалуке. Имате ли информацију коју крсну славу је славио ваш прадеда?Ако је са територије Србије, можда је из Прибоја, они славе Никољдан.

Имамо још једну тему о овом презимену, па бих молио администраторе на форуму да некако споје ове две теме у једну, да избегнемо понављање.
Ево линка на тему која је дуже време на форуму:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1723.msg88368#msg88368

Ван мреже Kadifeno

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Полићи I2-PH908>FT14506>Y56203>FT25907
« Одговор #16 послато: Мај 14, 2020, 03:20:09 пре подне »
Хвала свима!

Нажалост, не знам коју је славу славио. Сад сам погледала неке старе изводе и документе које сам нашла и видим да је не само моја мајка, него и њена мајка (чији је отац тај Полић) добила мајчино презиме као беба. Није у питању ванбрачно дете, колико знам. Не знам шта би могло бити. Презиме "Полић" је моја баба тек касније додала, и то са цртицом заједно са презименом своје мајке. Занимљиво. Исто тако је била рођена у Ћуприји 1946., а не у Задру како сам ја мислила (тамо је после живела и одатле јој је мајка, тј. са Ижа). Не знам откуд сад Ћуприја.

Можда не би било тако лоше спојити теме, извињавам се на дуплој теми.


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Полићи I2-PH908>FT14506>Y56203>FT25907
« Одговор #17 послато: Март 09, 2022, 09:54:35 пре подне »
Полић, Никољдан, Лилић/Србац

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Полићи I2-PH908>FT14506>Y56203>FT25907
« Одговор #18 послато: Март 09, 2022, 09:58:41 пре подне »
Јавио ми се Олђа, урађен му је BigY, стављен је у исту подграну са мном и са Фетаховићем. Олђа има још 2 СНП-а које дели са мном, и још 10 приватних. Ускоро ће бити урађена и временска процена за ова 2 додатна дељена СНП-а па очекујем да нас ставе у заједничку подграну.



Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Полићи I2-PH908>FT14506>Y56203>FT25907
« Одговор #19 послато: Мај 18, 2022, 11:28:23 пре подне »
За Савића из Ћукала код Српца је наручен WGS код Nebula-a.