Аутор Тема: Генетичка слика Старе Херцеговине  (Прочитано 100886 пута)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #60 послато: Април 07, 2016, 05:50:04 поподне »
На Синишину сугестију убацих и становништво западно од Неретве, као и исламизовано становништво Старе Херцеговине.

Хаплогрупа I2a

Вучић (Мостар)
Краљевић (Мокро)
Зовко (Узарићи)
Ћорић (Широки Бријег)
Остојић (Бијаковићи)
Соса (Груде)
Јасак (Горица)
Чарапина (Читлук)
Вехабеговић (Викоч)

Хаплогрупа R1a

Видовић (Доброво)
Шкарица (Мостар)

Хаплогрупа I1

Хаџиахметовић (Требиње)
Мерџан (Веља Међа)

Хаплогрупа R1b

Љубић (Богодол)
Спахић (Љубић)

Хаплогрупа E1b

Пуљић (Ходбина)
? 23andMe (Широки Бријег)

Хаплогрупа J2a

Хаџиахметовић (Требиње)
Шантић (Пријепоље)

Хаплогрупа N1a

Матић (Крушево)

Хаплогрупа J2b

Поровић (Сељане)

Хаплогрупа Q

Чотић (Љубушки)

С обзиром да је сада узорак 75, може се направити и статистика.

I2a (26) - 34.7%
I1 (11) - 14.7%
E1b (10) - 13.3%
R1a (8 ) - 10.7
N1a (8 ) - 10.7%
J2b (5) - 6.7%
R1b (2) - 2.7%
J1 (2) - 2.7%
J2a (2) - 2.7%
Q (1) - 1.3%
Merdžan i Matić su istočna Hercegovina.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #61 послато: Април 07, 2016, 05:58:09 поподне »
Merdžan i Matić su istočna Hercegovina.

Да, али нису Срби. :) Зато и нису били на првом списку.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #62 послато: Април 07, 2016, 06:01:27 поподне »
Да, али нису Срби. :) Зато и нису били на првом списку.
Ne znam šta bih vam rekao. Ja bih stavio stare katoličke rodove iz istočne Hercegovine u Srpski DNK projekat. Ali opet se negdje crta mora povuć, ali  već imamo Elezovića u srpskom projektu.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #63 послато: Април 07, 2016, 06:03:44 поподне »
Čihorić, Ljubibratić, Drapić zbog istorijskih razloga. Đogo, Komad, Kapor, Krulj, Dželetović, Medan, Žarković...da utvrdimo grupu Mirilovića. Vrtikapa obavezno, kao i Kučinar i Pešut, da pobliže saznamo nešto o Burmazima.

Мишљења сам да и на овом истраживању, као што је то случај и на многобројим Y-STR истраживањима, не треба да буде више породица за које се поуздано зна да су истог рода. Углавном се тестирају људи за које се зна да нису у сродству, то и даје драж оваквим истраживањима. Значи ако убацујемо веће родове, онда треба један од Мириловића, један од Бурмаза, један од Љубибратића, један од Малешеваца, итд.

Али ако зафали тестираних, онда наравно долази у обзир и више људи истог порекла.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #64 послато: Април 07, 2016, 06:08:04 поподне »
Мишљења сам да и на овом истраживању, као што је то случај и на многобројим Y-STR истраживањима, не треба да буде више породица за које се поуздано зна да су истог рода. Углавном се тестирају људи за које се зна да нису у сродству, то и даје драж оваквим истраживањима. Значи ако убацујемо веће родове, онда треба један од Мириловића, један од Бурмаза, један од Љубибратића, један од Малешеваца, итд.

Али ако зафали тестираних, онда наравно долази у обзир и више људи истог порекла.
Pouzdano se ništa ne zna. ;) Bar po 2 iz različitih plemena navodno istog porijekla. To je vrlo bitno za istorijsku nauku.

Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #65 послато: Април 07, 2016, 06:22:05 поподне »
Ne znam šta bih vam rekao. Ja bih stavio stare katoličke rodove iz istočne Hercegovine u Srpski DNK projekat. Ali opet se negdje crta mora povuć, ali  već imamo Elezovića u srpskom projektu.

Елезовић је православни Србин.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #66 послато: Април 07, 2016, 06:26:09 поподне »
Елезовић је православни Србин.
Cerovicu sam povezao sa Donjih Hrasnom u stolačkom kraju, gdje zaista žive Elezovići muslimani, Oprostite.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #67 послато: Април 07, 2016, 06:39:21 поподне »
Г. Wolf има ли још који од Стевановића у Лукавцу код Невесиња? Наравно, мислим на потомке Кика Стевановића.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #68 послато: Април 07, 2016, 06:42:47 поподне »
Г. Wolf има ли још који од Стевановића у Лукавцу код Невесиња? Наравно, мислим на потомке Кика Стевановића.
Znam da ima Stevanovića u Bileći, a Nevesinjski kraj slabo poznajem.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #69 послато: Април 07, 2016, 06:46:01 поподне »
Постоји могућност да екипа Српског ДНК пројекта организује овог пролећа тестирање у Херцеговини. Још немамо прецизне детаље (услови тестирања итд.), али хајде да гласно размишљамо који родови би нам били најинтересантнији да их испитамо. Дакле, слободно предлажите презимена, па ћемо направити план. У обзир долазе кандидати са подручја Билеће, Гацка, Љубиња и Требиња. За сада рачунамо да би могли тестирати око 200 мушкараца из источне Херцеговине, а постоји могућност да се прва тестирања обаве за првомајске празнике.
Одличан предлог и у потпуности га подржавам. Лично немам неки конкретан предлог што се тиче херцеговачких породица које бих предложио за тест, али ево сада док куцам паде ми на памет рецимо породица Сладоје или Сладојевић како се неки исељени у Горњој Јабланици (село Мркоње) презивају. Пореклом су колико памтим из околине Невесиња, па се надам да их тамо још увек има са тим презименом Сладоје, јер знам да су у току последњег рата неки од њих били избегли и боравили неко време код својих рођака Сладојевића у Мркоњу.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #70 послато: Април 07, 2016, 07:11:11 поподне »
Апсолутно подржавам овај предлог, који недавно као да наслутисмо, а као предлог нека буде Корјенић (Мостар). :)



Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #71 послато: Април 07, 2016, 07:40:13 поподне »
Пореклом су колико памтим из околине Невесиња, па се надам да их тамо још увек има са тим презименом Сладоје.

Добар приједлог! Ту су они на потезу од Калиновика до Невесиња; Улог, Кифино село. Е сад то је граница Старе Херцеговине и ово што сада зовемо Источна Херцеговина. Лично познајем једну породицу са два сина  која је избјегла у Бијељину, а они су из Улога.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #72 послато: Април 07, 2016, 08:46:12 поподне »
Баћовић (Дабар), Св. Јован. Пореклом из Бањана

Бајевић (Билећа), Св. Никола. Пореклом од Предојевића

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #73 послато: Април 07, 2016, 08:51:34 поподне »
Moжда су ти Сладоје(вићи) сродни са Савићима из Невесиња? Ето мог предлога - тестирајмо Савиће...

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #74 послато: Април 07, 2016, 08:55:20 поподне »
Ево две занимљиве херцеговачке породице: Шешељ и Кустурица.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #75 послато: Април 07, 2016, 09:25:03 поподне »

Бајевић (Билећа), Св. Никола. Пореклом од Предојевића


Да! Принчеви са Неретве.

Још овај коментар и нећу више. Шта је са Дедијерима?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #76 послато: Април 07, 2016, 09:25:43 поподне »
Балордић (Требиње), Св. Климент. Огранак Љубибратића. Занимљиви због предања о пореклу "из Рима".

Батинић (Требиње), Св. Лука, Св. Јован, Св. Лазар. Вероватно има више несродних Батинића. Помињу се веома рано на простору Херцеговине (почетак 14. века).

Jelic

  • Гост
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #77 послато: Април 07, 2016, 09:34:16 поподне »
На слово Б би могла бити интересанта презимена као што су Бабаљ (Ђурђевдан),Бањац (старином од Копривица из Бањана,славе Никољдан),Бањанин (Јовањдан,старином су Поповићи из Бањана),Батинић (Батинићи који славе св.Луку,старином би требало да су Ровчани,од њих су ваљда Шешељи) Бодирога (Аранђеловдан,пореклом су од Никшића) Бојанић (Јовањдан,старином су из Кривошија) Брстина (Свети Стефан).

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #78 послато: Април 07, 2016, 09:46:24 поподне »
На слово Б би могла бити интересанта презимена као што су Бабаљ (Ђурђевдан),Бањац (старином од Копривица из Бањана,славе Никољдан),Бањанин (Јовањдан,старином су Поповићи из Бањана),Батинић (Батинићи који славе св.Луку,старином би требало да су Ровчани,од њих су ваљда Шешељи) Бодирога (Аранђеловдан,пореклом су од Никшића) Бојанић (Јовањдан,старином су из Кривошија) Брстина (Свети Стефан).
Majka mi je od Brstina. U popisu 1585 spominje se baština Brstinova. Oni kažu da su od Riđana. Ali su odavno na prostoru Donjeg Hrasna. Imamo mog đeda za testiranje, ako ga naćeramo i ubjedimo.

Jelic

  • Гост
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #79 послато: Април 07, 2016, 09:48:36 поподне »
Majka mi je od Brstina. U popisu 1585 spominje se baština Brstinova. Oni kažu da su od Riđana. Ali su odavno na prostoru Donjeg Hrasna. Imamo mog đeda za testiranje, ako ga naćeramo i ubjedimo.

То би онда било сјајно :) Јел од тих Брстина и глумац Бранимир? :)