Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2481719 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #420 послато: Новембар 12, 2014, 10:48:14 поподне »
Занимљиво да Вукићи из Дабра славе Часне Вериге. Карановић крајишке родове који славе ову славу повезује са Јерковићима, слава Петровдан. Ако су Вукићи E1b део Влаисављевића, то би значило да неки из ове групе родова нису крвно повезани.


Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #421 послато: Новембар 14, 2014, 04:54:31 поподне »
Лакићи из Карина - E1b-V13, тест урађен преко 23andMe тако да нема хаплотипова  :(  Ипак, чини се да је усмена традиција тачна.
Икавац

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #422 послато: Новембар 14, 2014, 05:04:59 поподне »
Лакићи из Карина - E1b-V13, тест урађен преко 23andMe тако да нема хаплотипова  :(  Ипак, чини се да је усмена традиција тачна.

Важан податак. Биће веома интересантно ако се испостави да је предање каринских Лакића (о пореклу из  Бјелопавлића) заправо тачно.

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #423 послато: Новембар 26, 2014, 12:17:30 пре подне »
Пејковић, Горња Јабланица, Медвеђа, СРБ - слава: Јовањдан, хаплогрупа G2a.
Старином из Шекулара.
« Последња измена: Мај 11, 2015, 08:51:52 поподне млађо »

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #424 послато: Новембар 26, 2014, 10:14:00 пре подне »
Može li neko da mi pojasni rezultate DNK testiranja koji se nalaze na Family Tree DNA u tabeli za haplogrupu E-V13 upisano je u koloni
Paternal Ancestor Name,   Vaso Vasojevic, b. 1350, Lijeva Rijeka, Montenegro. Pretpostavljam da se ovde radi o testu koji je radio neko ko vodi poreklo od Vasojevićkih bratstava i da mu je po nekom metodu utvrđeno da je njegov predak Vaso Vasojević živeo negde oko 1350. god. Nisam baš upućen u ove stvari oko DNK testiranja ali sam svejedno pokušao da uporedim vrednosto markera iz ove tabele sa vrednostima markera iz tabele srpskog DNK projekta u kome se nalaze rezultati za Marsenića, Đukića, Bojovića, Jankovića, i koliko se meni čini ne radi se ovde ni o jednom od navedenih. Da li se varam ili ne?
I još nešto, za Marsenića iz Berana u koloni haplogrupe upisano je E-L117. Zar ne bi trebalo i kod njega da stoji E-V13?
« Последња измена: Новембар 26, 2014, 10:20:53 пре подне vojinena »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #425 послато: Новембар 26, 2014, 11:23:45 пре подне »
Вероватно је реч о неком Васојевићу (требао је уписати тренутно презиме) који је као најстаријег познатог претка навео Васа Васојевића из Лијеве Ријеке. Према легенди која живи међу Васојевићима, Васо је учествовао у Косовском боју, па се на основу те "чињенице" верује да је рођен средином 14. века.

« Последња измена: Новембар 26, 2014, 11:26:34 пре подне Небојша »

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #426 послато: Новембар 26, 2014, 11:55:07 пре подне »
Вероватно је реч о неком Васојевићу (требао је уписати тренутно презиме) који је као најстаријег познатог претка навео Васа Васојевића из Лијеве Ријеке. Према легенди која живи међу Васојевићима, Васо је учествовао у Косовском боју, па се на основу те "чињенице" верује да је рођен средином 14. века.
A ovo vezano za Marsenića?

Ван мреже Пеца

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 104
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #427 послато: Новембар 26, 2014, 12:12:15 поподне »
Наручио сам Z16983 тест на FTDNA. При наруџби добио сам дисконт од 100$ на BigY test.  Ако неко има намјеру да ради BigY радо ћу уступити код. Код важи до 30.11.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #428 послато: Новембар 26, 2014, 01:50:39 поподне »
Пејковић, Горња Јабланица, Медвеђа, СРБ - слава: Јовањдан, хаплогрупа G2a.
Старином из Шекулара.

Изгледа да је то још један из групе Микарића - Зоговића.
Да ли му се ХГ гађа са Петровићевом из Белог поља код Пећи?
"Наша мука ваља за причешћа"

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #429 послато: Новембар 26, 2014, 01:54:52 поподне »
Изгледа да је то још један из групе Микарића - Зоговића.
Да ли му се ХГ гађа са Петровићевом из Белог поља код Пећи?


На 17 маркера имају поклапање на 16, док на маркеру DYS389ii Петровић има вриједност 17, а Пејковић 18.
Обојица славе Јовањдан...

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #430 послато: Новембар 26, 2014, 02:01:23 поподне »

На 17 маркера имају поклапање на 16, док на маркеру DYS389ii Петровић има вриједност 17, а Пејковић 18.
Обојица славе Јовањдан...
Moji su iz Gornje Jablanice tako da znam tu porodicu. Njih svrstavaju u grupu onih porodica koje u Gornjoj Jablanici nazivaju pećanci što govori da su jedno vreme boravili u Metohiji, u koju su se najverovatnije doselili iz Šekulara. Ista priča je i sa Mikarićima iz sela Bogunovac, kao i sa porodicom Radovanović iz sela Maćedonci.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #431 послато: Новембар 26, 2014, 02:16:19 поподне »
Вероватно је реч о неком Васојевићу (требао је уписати тренутно презиме) који је као најстаријег познатог претка навео Васа Васојевића из Лијеве Ријеке. Према легенди која живи међу Васојевићима, Васо је учествовао у Косовском боју, па се на основу те "чињенице" верује да је рођен средином 14. века.

Према једној верзији васојевичког предања, њихов праотац Васоје (по коме су Васојевићи) је потомак Немањића, праунук Стефана Немање, односно унук Вуканов.
http://www.komovi.com/kom/narod-kultura/bratstva-podkomovlja/364-rodoslov-plemena-vasojevici.html
Испадоше Немањићи Е-V13. Мада, ко зна...

Иначе, Васоје је магловита личност из 13. века, Васо Васојевић је вероватно реалан. Сад, да ли је учествовао у Косовском боју (и у ком својству) и када је тачно живео - тешко је утврдити. У два дефтера са Скадарски санџак (1485. и 1497.) у селу Речица (потоња Лијева Ријека) постоје имена која указују на тројицу родоначелника васојевичких огранака (Миоман, Новак, и разна имена од којих је могуће извући надимак Рајо), док је 1497. сеоски кнез Дабко који би могао бити родоначелник Дабетића, унук Васов. Тешко је из дефтера баш похватати да ли су они браћа или рођаци или нису ништа један другом. .. Ако су Васови синови живели крајем 15. века, тешко да је он могао учествовати у Косовском боју. Можда као јако млад момак, а да је синове касно добио и да су они у време турског пописивања били већ јако јако стари људи (у шта све је тешко поверовати)...
О томе је пуно писао Бранислав Ђурђев.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #432 послато: Новембар 26, 2014, 02:20:51 поподне »
Moji su iz Gornje Jablanice tako da znam tu porodicu. Njih svrstavaju u grupu onih porodica koje u Gornjoj Jablanici nazivaju pećanci što govori da su jedno vreme boravili u Metohiji, u koju su se najverovatnije doselili iz Šekulara. Ista priča je i sa Mikarićima iz sela Bogunovac, kao i sa porodicom Radovanović iz sela Maćedonci.

Поклапа се и презиме (Микарић). То је сад већ једна повећа група родова истог порекла: братство Зоговића из села Мезгале у Шекулару, ту досељени у 18. веку, расељени око 1850. после сукоба са Васојевићима који су им после преузели село.
Да поновим, њихово предање је да су из Бајица, наводно огранак Орловића (Мартиновића). Ја бих пре рекао да су они из неког разлога од истих тих Орловића истерани из завичаја. Не подударају им се ни ХГ.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #433 послато: Новембар 26, 2014, 02:25:27 поподне »
Поклапа се и презиме (Микарић). То је сад већ једна повећа група родова истог порекла: братство Зоговића из села Мезгале у Шекулару, ту досељени у 18. веку, расељени око 1850. после сукоба са Васојевићима који су им после преузели село.
Да поновим, њихово предање је да су из Бајица, наводно огранак Орловића (Мартиновића). Ја бих пре рекао да су они из неког разлога од истих тих Орловића истерани из завичаја. Не подударају им се ни ХГ.

Оно што јесте сигурно, то је да су Петровићи из Пећи и Пејковићи из Медвеђе исти род. Сад не знам колико је сигурна ова прича о вези са Зоговићима и Мартиновићима. Видим да и Ердељановић спомиње могућност да се у случају Зоговића ради о неком старом бајичком становништву. Презиме Зоговић свакако има албански коријен од зог=птица. Требало би детаљније ишчитати Стару Црну Гору од Ердељановића на мјесту гдје говори о Зоговићима.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #434 послато: Новембар 26, 2014, 03:26:44 поподне »
Видим да и Ердељановић спомиње могућност да се у случају Зоговића ради о неком старом бајичком становништву. Презиме Зоговић свакако има албански коријен од зог=птица. Требало би детаљније ишчитати Стару Црну Гору од Ердељановића на мјесту гдје говори о Зоговићима.
Ако се добро сјећам, већина Зоговића је поријеклом из села Машница (општина Плав).
Мој познаник се презива Зоговић и посједује једну књигу о свом роду, ако ме сјећање добро служи најстарији предак уписан у њиховом породичном стаблу је Петар Зого Мартиновић. Од њега је презиме Зоговић.
Ријеч је о пограничном крају према Арбанасима, па не треба чудити ово арбанашко "зог".

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #435 послато: Новембар 27, 2014, 10:34:44 пре подне »
Ако се добро сјећам, већина Зоговића је поријеклом из села Машница (општина Плав).
Мој познаник се презива Зоговић и посједује једну књигу о свом роду, ако ме сјећање добро служи најстарији предак уписан у њиховом породичном стаблу је Петар Зого Мартиновић. Од њега је презиме Зоговић.
Ријеч је о пограничном крају према Арбанасима, па не треба чудити ово арбанашко "зог".

Читао сам ту књигу.
Зоговићи јесу из Машнице, него онај исељени огранак, у Метохију, од којих су тестирани Петровићи и Микарић, ту су дошли из шекуларског Мезгала. А између Машнице и Шекулара није велика удаљеност, у ствари - с оне стране планине. Углавном, ради се о истом братству.
Колико се сећам из књиге, они су то презиме донели из Бајица. Сигурно је по надимку неког претка.
Ако су Мартиновићи Орловићи (а требало би да јесу), а мислим да је неко из стабла Орловића (Божовић) тестиран на ХГ Е-В13, онда Зоговићи нису од тог братства.
Много родова исељених из Старе Црне Горе у друге крајеве везује се у предању за јака братства (Мартиновиће, Петровиће, Вукотиће, итд) што им је можда била добра препорука по досељењу у нову средину. Међутим, за многе се утврдило да потичу од старијег становништва, а да су их управо ти јаки родови истиснули из завичаја. Генетика ће то надаље сигурно још потврдити.
"Наша мука ваља за причешћа"

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #436 послато: Децембар 01, 2014, 09:52:20 поподне »
Комљеновић, Велики Градац (општина Глина, Банија), E1b1b

13 24 13 10 16 18 11 12 11 13 11 31 15 9 9 11 11 26 14 20

На основу првих 20 маркера Комљеновић упада у кластер Васојевића (потпуно поклапање са Ђукићем и Бојовићем).

Крсна слава Комљеновића је Петровдан.

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #437 послато: Децембар 06, 2014, 07:46:36 поподне »
Форетић, оток Корчула, ХР - слава: -, хаплогрупа Q.
« Последња измена: Мај 11, 2015, 08:52:11 поподне млађо »

Аксић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #438 послато: Децембар 06, 2014, 08:55:33 поподне »
Форетић је Србин?

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #439 послато: Децембар 06, 2014, 09:10:30 поподне »
Форетић је Србин?

Врло тешко. Откуд Срби на Корчули? А и не звучи србски.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"