Аутор Тема: Село Петњик, општина Беране  (Прочитано 19392 пута)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Село Петњик, општина Беране
« послато: Септембар 20, 2017, 01:16:23 поподне »
DYS576 18
DYS389I 13
DYS448 20
DYS389II 29
DYS19 15
DYS391 10
DYS481 23
DYS549 12
DYS533 13
DYS438 10
DYS437 14
DYS570 21
DYS635 21
DYS390 24
DYS439 12
DYS392 12
DYS643 12
DYS393 14
DYS458 16
DYS385a 16
DYS385b 16
DYS456 14
YGATAH4 12
Која је ово хаплогрупа ? Човјек је поријеклом из Петњика код Берана (муслиман) и не жели се јавно експонират. Он и рођак му немају 100 % поклапање па покушава открит зашто. Хвала ! Поздрав !

У селу Петњик, Беране су једино Бајрактаровићи и Бабовићи. Оба братства су православна. Ја да знам није било муслимана. Од првих има у селу Богајиће, Плав истоимено братсво који су муслимани. Ови први су Кучи и за њих сам чуо да су се доста крвили са Руговцима.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Село Петњик, општина Беране
« Одговор #1 послато: Септембар 20, 2017, 09:28:30 поподне »
У селу Петњик, Беране су једино Бајрактаровићи и Бабовићи. Оба братства су православна. Ја да знам није било муслимана. Од првих има у селу Богајиће, Плав истоимено братсво који су муслимани. Ови први су Кучи и за њих сам чуо да су се доста крвили са Руговцима.

Да је у, и около Петњика било муслимана говори топоним Баре Ајдиновића (https://mapcarta.com/19022374/Map). Презимена Бајрактаровић и Бабовић су иначе муслиманска презимена али их има и код православаца, то су та "брзомутирајућа" презимена ;).
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Село Петњик, општина Беране
« Одговор #2 послато: Септембар 20, 2017, 09:34:51 поподне »
Пре ће бити да је то остало по неком трбушчићу Бајрактаровића које су огромно племе, а у то доба првих генерација по пресељењу скоро свако је имао два имена једно домаће а једно "турско" које је користио кад је одлазио изван села и које му је остало.

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Село Петњик, општина Беране
« Одговор #3 послато: Септембар 20, 2017, 09:58:15 поподне »
Барјактаровићи су Братоножићи, а Бабовићи су Васојевићи досељени из Коњуха.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Село Петњик, општина Беране
« Одговор #4 послато: Септембар 20, 2017, 10:01:53 поподне »
Барјактаровићи су Братоножићи, а Бабовићи су Васојевићи досељени из Коњуха.

Одакле та информација. Мени су лично рекли да су Кучи.

Jelic

  • Гост
Одг: Село Петњик, општина Беране
« Одговор #5 послато: Септембар 20, 2017, 10:07:07 поподне »
Зар није постојала и нека информација (не могу да се сетим где сам је прочитао, вероватно на порталу или овде) да у Петњику или његовој околини постоје заправо два рода Барјактаровића, једини су од Куча од братства Поповића, а други су Братоножићи, можда од Букумира?
« Последња измена: Септембар 20, 2017, 10:18:30 поподне Лука »

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Село Петњик, општина Беране
« Одговор #6 послато: Септембар 20, 2017, 10:14:24 поподне »
Да је у, и около Петњика било муслимана говори топоним Баре Ајдиновића (https://mapcarta.com/19022374/Map). Презимена Бајрактаровић и Бабовић су иначе муслиманска презимена али их има и код православаца, то су та "брзомутирајућа" презимена ;).

То само по себи није доказ да су живели муслимани, можда је то земљиште било посед неког аге Ајдиновића.
На Рогозни постоји село Баре, које се некад звало Еминове Баре, по аги Емину који је био читлук сахибија.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Село Петњик, општина Беране
« Одговор #7 послато: Септембар 20, 2017, 10:15:32 поподне »
 Тачно је да у Петњику живе Барјактаровићи и Бабовићи. Нема  родова исламске вјероисповијести.  Топонимија? Баре Ајдиновића, по неком коме је било име Ајдин. Да ли је био муслиман? Па послије прешао у православље? У последње вријеме чуо сам има  понека породица иноплеменика, која је дошла на мираз или купила имање. Тачно је да се Барјактаровићи сматрају Кучима. Има их и који држе да су од Братоножића. Старији аутори тако пишу. Млађи аутори, да су од Куча.Бабовићи су Васојевићи, старином из Коњуха. Крајем 18.  и у првој половини 19.вијека из Петњика су се иселили старосједилачки родови Каличани и  Миличићи.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Село Петњик, општина Беране
« Одговор #8 послато: Септембар 20, 2017, 10:16:45 поподне »
Зар није постојала и нека информација (не могу да се сетим где сам је прочитао, вероватно на порталу или овде) да у Петњику или његовој околини постоје заправо два рода Барјактаровића, једини су од Куча од братства Поповића, а други су Братоножићи, можда од Букумира?

Браво Лука. Сада сам се сетио да у Барјктаровиће има једна грана која тврди да потиче од друге жене родоначелника који је дошао из Куча. Тако да је могуће да је у питању доводак.
Има о томе и рад академика Мирка Барјактаровића одакле сам то прочитао давно. То рад има назив Петњик и издат у СЕЗ. Ово за Братоножиће ми је непознато.
« Последња измена: Септембар 20, 2017, 10:18:37 поподне Лука »

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Село Петњик, општина Беране
« Одговор #9 послато: Септембар 20, 2017, 10:20:22 поподне »
Тачно је да у Петњику живе Барјактаровићи и Бабовићи. Нема  родова исламске вјероисповијести.  Топонимија? Баре Ајдиновића, по неком коме је било име Ајдин. Да ли је био муслиман? Па послије прешао у православље? У последње вријеме чуо сам има  понека породица иноплеменика, која је дошла на мираз или купила имање. Тачно је да се Барјактаровићи сматрају Кучима. Има их и који држе да су од Братоножића. Старији аутори тако пишу. Млађи аутори, да су од Куча.Бабовићи су Васојевићи, старином из Коњуха. Крајем 18.  и у првој половини 19.вијека из Петњика су се иселили старосједилачки родови Каличани и  Миличићи.

Ако ме сећање не вара најачи или најчувенији трбушчић Барјактаровића су Краговићи. Тај Краго је добио бајрак од Карађорђа па су по њему прозвани сви Барјактаровићи.

Где су отеслили ти Миличићи и Каличани?

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Село Петњик, општина Беране
« Одговор #10 послато: Септембар 20, 2017, 10:40:16 поподне »
Ако ме сећање не вара најачи или најчувенији трбушчић Барјактаровића су Краговићи. Тај Краго је добио бајрак од Карађорђа па су по њему прозвани сви Барјактаровићи.

Где су отеслили ти Миличићи и Каличани?

Тачно око барјака. Има прича  да је то био Алекса Краговић. Неки кажу да се звао  другачије.
Каличани су се одселили преко Полице  у  Сјеницу - околину. Има на порталу о Каличанима. Знам да се везују и за село Калицу. За Миличиће претпостављам да су се и они преселили у Сјеницу, или су промијенили презиме или отишли даље.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Село Петњик, општина Беране
« Одговор #11 послато: Септембар 20, 2017, 10:41:46 поподне »
Пре ће бити да је то остало по неком трбушчићу Бајрактаровића које су огромно племе, а у то доба првих генерација по пресељењу скоро свако је имао два имена једно домаће а једно "турско" које је користио кад је одлазио изван села и које му је остало.
И то стоји.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Село Петњик, општина Беране
« Одговор #12 послато: Септембар 20, 2017, 11:10:35 поподне »
То само по себи није доказ да су живели муслимани, можда је то земљиште било посед неког аге Ајдиновића.
На Рогозни постоји село Баре, које се некад звало Еминове Баре, по аги Емину који је био читлук сахибија.
      Истине ради. Послије слома злогласних (за Србе) ага Шеовића из Будимље, које је уништио Ћор-паша ( од њега су Ћоровићи) из Бихора, подијељени су агалуци Шеовића. Будимља, Петњик, Беране, Буче, Лужац, Долац припали су Шабанагићима, а Виницка и околина Ћор-паши. Писао сам на другим темама чији су били све агалуци, и ко су све били чифчије. Лијепо би било да се јави неко ко има везе са Петњиком.  Потомци из долине Лима ( а и на другим странама није боље) не воле то да чују, па се љуте.  Ал ево мало динамике за лаку ноћ.


Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Село Петњик, општина Беране
« Одговор #13 послато: Септембар 21, 2017, 11:26:27 пре подне »
 На Судолу  барјак је додијељен Јеремији из Петњика. Тако пишу старији аутори.  Погледати: www.poreklo.rs/2013/08/01/poreklo-prezimena-selo-petnjik-berane/

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Село Петњик, општина Беране
« Одговор #14 послато: Септембар 21, 2017, 11:40:48 пре подне »
Kad smo kod Barjaktarovića, zbog čega je došlo do riječi barjak umjesto bajrak, bajrak je turcizam i znači zastava a barjak nema nikakvo značenje, tako da ne razumijem razlog što su slova baJRak obrnuta ?

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Село Петњик, општина Беране
« Одговор #15 послато: Септембар 21, 2017, 11:41:38 пре подне »
Академик Барјактаровић који је написао књигу о Ругову је написао и студији о свом родном селу Петњик где је до детаља објаснио порекло своје фамилије и братсва Бабовић. То је објавио САНУ у неком од етнолошких зборника. Броја се не сећам.

Он ту изричито каже да су Кучи а да су од брата родоначелника Барјактаровића, Анђићи у Калудри. То је исто велико братство, што показује да су давно досељени.

Код Барјактаровић сигурно је најтачније, а ја мислим да је био у питању Краго или Алекса Крагов ко што каже Видоје. Ово сам запамтио јер сам до тада једино чу да постоји тако презиме на Косову у Митровици и околини.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Село Петњик, општина Беране
« Одговор #16 послато: Септембар 21, 2017, 11:43:27 пре подне »
Kad smo kod Bajraktarovića, zbog čega je došlo do riječi barjak umjesto bajrak, bajrak je turcizam i znači zastava a barjak nema nikakvo značenje, tako da ne razumijem razlog što su slova baJRak obrnuta ?

Ми Албанци и ви Бошњаци кажемо бајрак док Срби и Црногорци кажу барјак.

То је мени увек било проблем у писању презимена.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Село Петњик, општина Беране
« Одговор #17 послато: Септембар 21, 2017, 12:46:17 поподне »
Барјактаровића има и селу Калудра код Берана.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Село Петњик, општина Беране
« Одговор #18 послато: Септембар 21, 2017, 01:00:30 поподне »
Погледати: www.poreklo.rs/2013/08/01/poreklo-prezimena-selo-kaludra-berane/
 Богами чујало се у народу и Бајрактаро(е)вић. Водили су баш Барјактаровићи и полемику да ли се презиме завршава са овић или евић.



Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Село Петњик, општина Беране
« Одговор #19 послато: Септембар 21, 2017, 01:14:11 поподне »
По попу Богдану Лалевићу и Ивану Протићу Барјактаровићи у Петњику су од Братоножића, а у Калудри од Куча? Једино може да  ријеши дилему ДНК тест. Причали смо да су разнородни, и да се жене и удају између себе.