Аутор Тема: Фотографије старих надгробних споменика (ишчитавање натписа)  (Прочитано 17986 пута)

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Фотографије старих надгробних споменика (ишчитавање натписа)
« Одговор #60 послато: Септембар 16, 2019, 05:48:42 поподне »
Трећи ред: РАБА БОЖИЈА
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Фотографије старих надгробних споменика (ишчитавање натписа)
« Одговор #61 послато: Септембар 16, 2019, 06:00:15 поподне »



Трећи ред: РАБА БОЖИЈА

Прво је дефинитивно година у питању. Е сад која? Други је зде почиват. Трећи раба божија. Онда иде: ЕВ, па испод Р или Б. Последње је ЈА, док ово између не разазнајем. Све у свему најближе је: Јеврем или Јевремије.
« Последња измена: Септембар 16, 2019, 06:14:51 поподне Милош »

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Фотографије старих надгробних споменика (ишчитавање натписа)
« Одговор #62 послато: Септембар 16, 2019, 06:14:29 поподне »
Нешто не мислим да је година, пре бих рекао да је шаблон за већину споменика, хммм...

Има ли на Грабовачком гробљу оваквих примерака?

Негде сам прочитао да је у Вукосављевићу било тих каменоклесача, људи који су израђивали споменике за Колашин.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Фотографије старих надгробних споменика (ишчитавање натписа)
« Одговор #63 послато: Септембар 16, 2019, 06:20:06 поподне »
Нешто не мислим да је година, пре бих рекао да је шаблон за већину споменика, хммм...

Има ли на Грабовачком гробљу оваквих примерака?

Негде сам прочитао да је у Вукосављевићу било тих каменоклесача, људи који су израђивали споменике за Колашин.

Тачно да подсећа на неки шаблон. Али шта значи, није ми јасно.

Грабовачко гробље је младо. Од 1946. Старо је у Рудару. Веома тешко се разазнаје шта пише на оно мало споменика који нису послужили за грађевински материјал.

Нисам чуо за то да је било каменорезаца на Рогозни. Вероватно је тако ако кажеш.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Фотографије старих надгробних споменика (ишчитавање натписа)
« Одговор #64 послато: Април 14, 2020, 08:39:21 поподне »
Пар фотографија од рође Бојановића ( гробље у Кушићима, Ивањица):



« Последња измена: Април 14, 2020, 08:42:57 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Фотографије старих надгробних споменика (ишчитавање натписа)
« Одговор #65 послато: Април 14, 2020, 09:15:28 поподне »
Пар фотографија од рође Бојановића ( гробље у Кушићима, Ивањица):


Овде је онај образац из тог времена (као и са оних Гилетових слика из Рујишта):
"На ту зде почивает раб Божји (па име) и Бојановић на крају
« Последња измена: Април 14, 2020, 09:18:07 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Фотографије старих надгробних споменика (ишчитавање натписа)
« Одговор #66 послато: Април 14, 2020, 09:26:31 поподне »
Овде је онај образац из тог времена (као и са оних Гилетових слика из Рујишта):
"На ту зде почивает раб Божји (па име) и Бојановић на крају

Радојко, Радојица, Драгојло...?

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Фотографије старих надгробних споменика (ишчитавање натписа)
« Одговор #67 послато: Април 14, 2020, 10:17:19 поподне »
Радојко, Радојица, Драгојло...?
Личи ми на Радојицу највише од ова три имена (задње слово као да има кукицу, па је можда "а")...Можда Владимир има родослов па би могао да нађе, као и период од када је споменик
« Последња измена: Април 14, 2020, 10:19:05 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Фотографије старих надгробних споменика (ишчитавање натписа)
« Одговор #68 послато: Април 15, 2020, 02:01:55 пре подне »
Можда бих се и ја преварио са "Радојицом" да немам сва имена (као и њихове године старости из пописа), али да кренем из почетка.  ;)

Ради се о мом првом теренском истраживању које сам спровео са пријатељем Љубом Димитријевићем из Лопаша (Драгачево), пре седам дана на Благовести, а избор је пао на Кушиће, село под Јавором и гробље где се сахрањују преминули Бојановићи из тог села. Наиме, мој пријатељ, иначе познати родословац ми је причао о њему, међутим када смо дошли на Кушићко гробље уз пратњу његовог пријатеља Поповића из Равне Горе јаворске, приметили смо да међу сахрањенима нема Бојановића. Поповић је истог момента окренуо број једног мештанина и тек након питања: "Ђе се копају Бојановићи?"  ;D добили смо одговор.

Одатле смо продужили још неких 2-3 километра (највећи део пута је ишао кроз макадам и борове) и након 10-так минута вожње стигли смо до неких Зечевића одакле се пружао предиван поглед ка Деретину, Равној Гори и осталим под јаворским селима (иначе и са центра Кушића "пуца" поглед на било коју страну да се окренете, од Чемерна са једне и Јавора и Мучња са друге стране и преко свих оних села о којима сам читао и упознавао се кроз пописе: Маскову, Сивчину, Опаљеник, Брезову, Миланџу, Деретин.. на том месту све их имате такорећи као "на длану"). Гробље је "скривено" на једном брежуљку, изнад једне куће Зечевића, прилази му се преко запустелог воћњака, уз саму десну страну гробља је шума, са леве стране је ливада, гробље није великих димензија, рекао бих 20x20 метара и у њему се и дан-данас сахрањују преминули из три фамилије: Бојановићи, Зечевићи и Вуловићи.

Пре поласка имао сам већ припремљен списак са именима из 19. века која сам извукао из турског дефтера 1834.(1835.) година, пописа из 1854. и оног из 1863. године када је домаћинство бројило чак 22 члана. У турском дефтеру пописан је најстарији Гаврило (45 год.) и његови синови Ђоко, Јован, Лука и Радојица. У наредним пописима Гаврила и Ђока нема (нема ни Луке јер налазим "Јању, жену покојног Луке Бојановића" са децом у Рокцима 1863.) али има још једног Радовог (Радојичиног, кога су звали и Рако - један извод из МК рођених то потврђује) брата Тимотија и синоваца: Ника (необично име, можда је дато по прапретку Никши), Стојко, Сава, Милош, Младен, Мијаило, Ђорђе, Арсеније.. и тд. Први старији споменик на који смо наишли био је управо Радов (Раков, слажу се донекле и године, име "син Радомир" на самом дну споменика је откриће јер је до 1863. имао 6 кћери, слика 3), затим на још старији Јованов (слика 2) а затим и на још један, на још старији од претходна два и до саме шуме (слика 1). Љубо, опремљен челичном четком за чишћење маховине са старих споменика и посебном "реликвијом" - дугачким шрафцигером за земљане радове  :D одмах је прионуо на посао и након мало копања и "љуљања" споменика открили смо да се ради о гробу мог прапра.. стрица - Гаврила Бојановића. Било је то за мене фантастично откриће. Осим још Тимотија (1815-1891) и његове супруге Петре, Милошевих супруга Аноке и Стојане? (Милош је један од Јованових синова), на гробљу више нема споменика из 19. века али зачуђујуће је да нема ни неких са почетка 20. века а које сам очекивао због података које сам прикупио из МК умрлих за Кушиће, иако је видљив приличан број необележених хумки. Тражили смо остатке поломљених или разбацаних крстача али ништа ни од тога нисмо нашли, можда их негде има под лишћем у шуми, ко ће га знати..

Касније сам узео податке са млађих споменика а у наставку дана смо отишли и до фамилије где сам упознао најстаријег деду Десимира (1934. годиште). На жалост, деда не зна пуно, најдаље до његовог прадеде који се звао Ника (још увек не знам како се звао Никин отац) али ми је испричао причу о првом досељеном Бојановићу, ковачу, који је дошао у Кушиће из Брезове (иначе моји из Брезове негирају да смо сродни са Бојановићима са Кушића што је ДНК анализа из децембра прошле године такве приче демантовала). На моје питање како се звао тај први Бојановић он није знао да ми каже, претпостављам да је то управо био Гаврило. Занимљиво је да и у разговорима са осталим Бојановићима са Кушића које сам обавио тога дана али и пре и касније преко телефона, нико од њих није чуо за Гаврила, а он је највероватније дошао у Кушиће на имање Зечевића (некад су се презивали Зец) где се вероватно оженио са неком "зечицом" (због чега се једино са њима из целих Кушића нису међусобно узимали, по МК венчаних, и то све до краја другог светског рата), био је довољно љут (да задржи славу), и споменика му ено, "пркоси" и даље времену, али и његовим данашњим потомцима..
« Последња измена: Април 15, 2020, 02:09:12 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Фотографије старих надгробних споменика (ишчитавање натписа)
« Одговор #69 послато: Април 15, 2020, 02:17:37 пре подне »
Иначе да споменем и ово, у састављању родословног стабла у плановима ми је ускоро да одем по први пут на гробље у Брезову, затим још једном у Кушиће на гробље (навући ћу се ;D у ствари, тек сад капирам колико је значајно теренско истраживање) али и да пробам извући породичне тапије од било кога горе у Кушићима (у тапијама је "кључ"), па након короне у Архив у Чачак где има одсељених 10-так породица Бојановића родом из Брезове (од Јована из бочне линије одсељеног 1874. а чији потомци тек не знају о пореклу ништа  ::)), затим Архив у Крагујевцу где сам изгледа у фебруару заиста пронашао неке одсељене Бојановиће са Кушића у другој половини 19. века, у Архиву у Ужицу још нисам сав материјал прегледао а најтежи део посла ми следује у Београду за неким Вучком и Младеном (који је изгледа био ожењен са неком јеврејком Александром Грој, бавила се моделарством) и њиховим потомством и тд. Има ту још једна цака која ће захтевати ДНК тестирање, најстаријег сина Гавриловог из 1834. Ђока, у пописима из 1854. и 1863. нема у Кушићима (нити има његовог споменика), али у МК венчаних за варош Ивањицу пронашао сам да се 1969. године Виназита, ћерка Ђока Бојановића из Сивчине, удала за једног варошанина, а у попису из 1963. године за село Сивчину уписан је Ђоко Мијаиловић заједно са ћерком Виназитом, затим у истом домаћинству Ђоков брат Милан али и синовац Љубомир, 10 година стар, а Љубомира проналазим у МК рођених да је рођен 1854. у селу Опаљеник, од оца Продана Бојановића.  ??? Открио сам и то да Мијаиловићи у Сивчини ипак славе Никољдан, али да су Марићи једини у том селу са славом Св. Лука а презиме им настало по некој Мари, а интересантно је да Марића нема 1863. у Сивчини а да се Миланова жена (Ђокова снаја), звала Марица. Ако бих пронашао неког од тих Мијаиловића или Марића за тестирање, могао бих да закључим у случају позитивног резултата да се Ђоков деда, Гаврилов отац, звао Мијаило, што би даље значило да су Мијаило и мој предак Милинко из Брезове (рођен око 1765. године) били рођена браћа па отуд и разлог честог понављања имена Мијаило у Бојановићима под Јавором али и под Мучњем.
« Последња измена: Април 15, 2020, 02:24:22 пре подне Владимир Бојановић »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Фотографије старих надгробних споменика (ишчитавање натписа)
« Одговор #70 послато: Април 15, 2020, 02:23:05 пре подне »



А чији је ово споменик? Овде стварно личи да пише Радојица, а имаш га у родослову , који је син Гаврила (мада сад ми личи и да пише Гаврило)

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Фотографије старих надгробних споменика (ишчитавање натписа)
« Одговор #71 послато: Април 15, 2020, 02:27:28 пре подне »
То је Гаврилов, а ово је споменик његовог сина Радојице (Рака).



ПОЧИВА РАБ БОЖИ РАКА (РАКО) БОЈАНОВИЋ ... ЖИВИО 80 ГОД ПРЕСТАВИО СЕ 1888 ГОД 25 МАЈА ОВИ СПОМЕН ПОДИЖЕ БРАТ ТИМОТИЈЕ И СИН РАДОМИР
« Последња измена: Април 15, 2020, 02:30:46 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Фотографије старих надгробних споменика (ишчитавање натписа)
« Одговор #72 послато: Април 17, 2020, 10:43:58 поподне »
Има ту још једна цака која ће захтевати ДНК тестирање, најстаријег сина Гавриловог из 1834. Ђока, у пописима из 1854. и 1863. нема у Кушићима (нити има његовог споменика), али у МК венчаних за варош Ивањицу пронашао сам да се 1869. године Виназита, ћерка Ђока Бојановића из Сивчине, удала за једног варошанина, а у попису из 1863. године за село Сивчину уписан је Ђоко Мијаиловић заједно са ћерком Виназитом, затим у истом домаћинству Ђоков брат Милан али и синовац Љубомир, 10 година стар, а Љубомира проналазим у МК рођених да је рођен 1854. у селу Опаљеник, од оца Продана Бојановића.  ???
Исправка.  ;)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Фотографије старих надгробних споменика (ишчитавање натписа)
« Одговор #73 послато: Април 24, 2020, 08:35:35 поподне »
Може ли помоћ са два надгробна споменика из села Пусто Шилово у Горњој Јабланици?  :)





На првом споменику пише "Миро Ђуровић, живео 40 година", затим иде четврти ред који ми је неразговетан, затим "1905. године". Претпостављам да је у четвртом реду нека скраћеница за "упокојио се" али не могу да разаберем шта пише па нисам сигуран.

На другом споменику се при врху види презиме "Ђуровић" док су доле године 1849. и 1889. (ваљда), али име покојника не могу да разаберем.

Да ли неко са "оштрим оком" може да на њима ишчита још понешто?  ;)
« Последња измена: Април 24, 2020, 08:59:47 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Фотографије старих надгробних споменика (ишчитавање натписа)
« Одговор #74 послато: Април 24, 2020, 08:56:58 поподне »


У четвртом реду би требало да буде дан и месец смрти.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже argajl

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 33
Одг: Фотографије старих надгробних споменика (ишчитавање натписа)
« Одговор #75 послато: Мај 03, 2020, 08:40:50 поподне »
Један мени занимљив. У питању је сеоско гробље у Шумадији, у близини РУдника. Нико не зна од када је споменик али је вероватно 19. век у питању.
Могу да прочитам ГЛИГОРИЈЕ ЂАК ...

Ево их слике

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Фотографије старих надгробних споменика (ишчитавање натписа)
« Одговор #76 послато: Мај 11, 2020, 09:43:07 поподне »
Не отвара ми се нова тема. Није споменик, већ извод из МКВ једне породице из мог места.

Даме и господо, може ли ико протумачити подвучено? Презиме породице данас је "Ненадовић".
Има шансе да је то презиме и написано у приказу, али лично име тек не могу да растумачим.


Ван мреже argajl

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 33
Одг: Фотографије старих надгробних споменика (ишчитавање натписа)
« Одговор #77 послато: Мај 11, 2020, 09:50:18 поподне »
Не отвара ми се нова тема. Није споменик, већ извод из МКВ једне породице из мог места.

Даме и господо, може ли ико протумачити подвучено? Презиме породице данас је "Ненадовић".
Има шансе да је то презиме и написано у приказу, али лично име тек не могу да растумачим.



Мени се чини да ту пише Радосав Ненадовић и Роса из Шетоња
Испод бих рекао да пише Риста (?) Радисављевић и .... из Шетоња

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Фотографије старих надгробних споменика (ишчитавање натписа)
« Одговор #78 послато: Мај 11, 2020, 09:51:28 поподне »
Не отвара ми се нова тема. Није споменик, већ извод из МКВ једне породице из мог места.

Даме и господо, може ли ико протумачити подвучено? Презиме породице данас је "Ненадовић".
Има шансе да је то презиме и написано у приказу, али лично име тек не могу да растумачим.



Радосав Ненадовић
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Фотографије старих надгробних споменика (ишчитавање натписа)
« Одговор #79 послато: Мај 11, 2020, 11:08:46 поподне »
Хвала момци!