Аутор Тема: Пјешивци и Цуце J2a-M92>Z8096>Z38463>SK1357>Y230579  (Прочитано 103950 пута)

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Пјешивци и Цуце J2a-M92>Z8096>Z38463>SK1357>Y230579
« Одговор #20 послато: Септембар 21, 2016, 06:09:05 поподне »
Заступљеност хаплогрупе J2a-M92

http://journals.plos.org/plosone/article/asset?unique&id=info:doi/10.1371/journal.pone.0041252.s009

Извор: "Ancient Migratory Events in the Middle East: New Clues from the Y-Chromosome Variation of Modern Iranians"

Закључак аутора:

(J2a-M92)

"Frequency and variance maps make plausible an origin in north-western Turkey, where the highest variance is registered, and a subsequent migration to the Balkans and then to the Italian Peninsula."

Занимљив је Иран тачније њена покрајина Систан и Белуџистан 12%

Да додам на Криту 8.7%



Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Ivan

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
  • J2a1 Z387 (L-70)
Одг: Пјешивци и Цуце J2a-M92>Z8096>Z38463>SK1357>Y230579
« Одговор #21 послато: Октобар 03, 2016, 09:17:31 поподне »
Мени прилично сувисло звучи ово тумачење Шпира Кулишића, од словенског плешив - ћелав. Кулишић то повезује са огољеним брдима која настањују Пјешивци:
http://www.montenegrina.net/pages/pages1/antropologija/o_etnogenezi_crnogoraca.htm

Мада, крај који настањују Пјешивци данас јесте углавном го камењар, али питање је колико су та брда била гола у средњем веку.

Знамо да су се Словени, онај први словенски талас из 5/6. века који је доспео на Балкан, бријали до главе и остављали перчин, што је остала традиција међу козацима и хиљаду година касније. Можда се може повезати и са овим. Ко зна... У овом контексту, назив
Пјешивац би се могао повезати са Словенима који су се овде настанили, а то би најпре могли бити Лужани. А где су ту Шпањи, па Потолићи...
Ако неко има неку паметнију одгонетку имена Пјешивац, нека напише.
Пошто сам од  скоро  на форуму , полако, колико ми време дозвољава  исчитавам форум, па сам налетео на овај занимљив податак:од словенског плешив - ћелав, наиме моја ташта, девојачки је била Ђуровић , из села Церова -Пјешивци ,а  рођена је у Дубовику код Пећи , има особине које сте навели, као и моја жена...наиме ташта носи перику и скоро да нема косе, жена ми се још држи..хе..хе, али и она има ретку-слабу косу....и ташта и жена су темпераментне, борбене...нај блаже речено..хе..хе...предпостављам да губитак косе има везе са повећањем мушког полног хормона-тесторена...

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Пјешивци и Цуце J2a-M92>Z8096>Z38463>SK1357>Y230579
« Одговор #22 послато: Октобар 12, 2016, 03:14:11 пре подне »
Карта распрострањености хаплогрупе Ј2а - М92 8)



* Ancient Migratory Events in the Middle East: New Clues from the Y-Chromosome Variation of Modern Iranians (2012), табела 5
* History and geography of human Y-chromosome in Europe: a SNP perspective (2008), карта ј2а - М92
* Y-chromosomal evidence of the cultural diffusion of agriculture in southeast Europe (2008)
* http://gentis.ru/info/ydna-tutorial/hg-j/m92
* Српски ДНК пројекат


« Последња измена: Март 16, 2019, 01:31:19 пре подне Црна Гуја »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Пјешивци и Цуце J2a-M92>Z8096>Z38463>SK1357>Y230579
« Одговор #23 послато: Октобар 12, 2016, 10:46:07 пре подне »
Радуле, много добро изгледа карта! :) Додуше, мало је извора и не знам да ли треба мешати информације из днк пројекта и са анонимних истраживања, али у сваком случају одлично изгледа. И на анонимном иостраживању, спроведеном у ЦГ, J2a-M92 прелази 3%.

Од осталих података, за Анадолију сам сигуран да бележи појачано присуство у појединим регијама (у Италији такође).

Који си програм користио? Мапа подсећа на оне са Еупедије. Могу ти послати још података за Европу и Блиски исток, па онда на основу тога да направиш мапу?

Уколико је ово твојих руку дело, тј. уколико знаш да радиш у овом програму, могао би да направиш и мапе за остале хг (ако ти није прекомпликовано). Мислим да је битно да се има довољно података, онда мапе могу изгледати и боље и прецизније од оних са Еупедије нпр.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Пјешивци и Цуце J2a-M92>Z8096>Z38463>SK1357>Y230579
« Одговор #24 послато: Октобар 12, 2016, 02:59:01 поподне »
Радио у Корел фотошопу. Свака информација је добродошла. Могу урадити и друге хаплогрупе. :)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Пјешивци и Цуце J2a-M92>Z8096>Z38463>SK1357>Y230579
« Одговор #25 послато: Октобар 12, 2016, 03:30:31 поподне »
Радио у Корел фотошопу. Свака информација је добродошла. Могу урадити и друге хаплогрупе. :)

Могу само да похвалим квалитет рада нашег Радула! Одлична карта! :)



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Пјешивци и Цуце J2a-M92>Z8096>Z38463>SK1357>Y230579
« Одговор #26 послато: Октобар 24, 2016, 09:50:25 пре подне »
Перовић, Зачеће св. Јована Крститеља, Стубица, Пјешивци

Припада хаплогрупи Ј2а M92, већ познати цуцко-пјешивачки хаплотип. Перовићи су сродни Стриковићима, које Шобајић дефинише као лужанско братство, можда помијешано са Шпањима. Сам тестирани наводи да су Перовићи сродни Никчевићима у Стубици који су од главног пјешивачког братства, потомци Радована Богдановог. Генетика потрвђује ову причу тестираног јер се генетски поклапа са још једним пјешивачким братством Перуновићима у Дреновштици, са којим се разликује на 3 маркера од 37. Шобајић пише да Никчевићи одричу ову везу, али то је чест случај у црногорским племенима, да једно братство које по нечему одскочи одриче повезаност са својим сродницима (примјер Дрекаловића и осталих Куча)

У Стубици има још неколико старих братстава коjе везује за Шпање. С обзиром на укорењеност овог Ј2а хаплотипа на том подручју, пада ми на памет могућа веза овог Ј2а хаплотипа и Шпања.

Иначе, славу сам ставио по претпоставци пошто нисам добио податак о слави Перовића, а нема ни код Шобајића.

Ово је вероватно Перовић са 23andMe. Хаплогрупа J2a1b1 (Никшић Црна Гора; Цуце, Црна Гора)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Пјешивци и Цуце J2a-M92>Z8096>Z38463>SK1357>Y230579
« Одговор #27 послато: Октобар 24, 2016, 09:59:29 пре подне »
Ово је вероватно Перовић са 23andMe. Хаплогрупа J2a1b1 (Никшић Црна Гора; Цуце, Црна Гора)

Не вјерујем, овај је Перовић из Пјешиваца. Скоро смо убацили једног Перовића поријеклом из Цуца, такође Ј2а исти род, па би то могао бити тај о којем говориш или неки трећи,додуше.
« Последња измена: Октобар 24, 2016, 10:06:42 пре подне Синиша Јерковић »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пјешивци и Цуце J2a-M92>Z8096>Z38463>SK1357>Y230579
« Одговор #28 послато: Октобар 24, 2016, 10:10:14 пре подне »
Перовић, Зачеће св. Јована Крститеља, Стубица, Пјешивци

Припада хаплогрупи Ј2а M92, већ познати цуцко-пјешивачки хаплотип. Перовићи су сродни Стриковићима, које Шобајић дефинише као лужанско братство, можда помијешано са Шпањима. Сам тестирани наводи да су Перовићи сродни Никчевићима у Стубици који су од главног пјешивачког братства, потомци Радована Богдановог. Генетика потрвђује ову причу тестираног јер се генетски поклапа са још једним пјешивачким братством Перуновићима у Дреновштици, са којим се разликује на 3 маркера од 37. Шобајић пише да Никчевићи одричу ову везу, али то је чест случај у црногорским племенима, да једно братство које по нечему одскочи одриче повезаност са својим сродницима (примјер Дрекаловића и осталих Куча)

У Стубици има још неколико старих братстава коjе везује за Шпање. С обзиром на укорењеност овог Ј2а хаплотипа на том подручју, пада ми на памет могућа веза овог Ј2а хаплотипа и Шпања.

Иначе, славу сам ставио по претпоставци пошто нисам добио податак о слави Перовића, а нема ни код Шобајића.

Овако испада да је већина родова у Пјешивцима шпањског порекла, и то управо они досељеници који су, по предању, одатле истиснули Шпање.
Осаје питање ко су Лужани у тој причи. Јесу ли пјешивачки Лужани можда ДС којег има у Катунској нахији и Бјелопавлићима?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Пјешивци и Цуце J2a-M92>Z8096>Z38463>SK1357>Y230579
« Одговор #29 послато: Октобар 24, 2016, 10:14:11 пре подне »
Не вјерујем, овај је Перовић из Пјешиваца. Скоро смо убацили једног Перовића поријеклом из Цуца, такође Ј2а исти род, па би то могао бити тај о којем говориш или неки трећи,додуше.
И ја мислим да је тај Перовић са 23andMe онај којег већ имамо у табели уписаног под р.б. 690, стоји да је Место Порекла Пећ/Метохија р.Цуце/ЦГ. Вероватно се ради о породици која је у Пећ досељена из околине Никшића, а по пореклу су Цуце. У околини Никшића иначе има доста насељених братстава из Катунске нахије. Доста њих је између два св. рата насељено у Метохији.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Пјешивци и Цуце J2a-M92>Z8096>Z38463>SK1357>Y230579
« Одговор #30 послато: Октобар 24, 2016, 10:45:27 пре подне »
Овако испада да је већина родова у Пјешивцима шпањског порекла, и то управо они досељеници који су, по предању, одатле истиснули Шпање.
Осаје питање ко су Лужани у тој причи. Јесу ли пјешивачки Лужани можда ДС којег има у Катунској нахији и Бјелопавлићима?

Не могу тврдити да су то заиста Шпањи, али оно што је интересантно да Пјешивци Ј2а имају предање да су дошли од истока и да су повезани са племеном Груде. Са друге стране цуцки Ј2а имају предање да су из Чарађа и да су Орловићи, а и једни и други су генетички исти род. Заправо, шта ако предање ни једних ни других није тачно већ се ради о старосједиоцима на подручју данашњих Пјешиваца и Цуца? Подсјетићу да ове гране и хаплотипа нисам нашао ниједног када сам скоро прегледао хаплотипове Албанаца Гега, нема га ни међу досад тецтираним Грудама, па не вјерујем пуно у то предање о досељењу са истока и везом са Грудама. Са друге стране,  предање о Орловићима цуцки Ј2а дијеле са родовима који су Е1б, па је питање ко је ту досељеник из Чарађа, а ко није.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пјешивци и Цуце J2a-M92>Z8096>Z38463>SK1357>Y230579
« Одговор #31 послато: Октобар 24, 2016, 11:41:26 пре подне »
већ се ради о старосједиоцима на подручју данашњих Пјешиваца и Цуца?

Биће да је то у питању.
Питање је онда ко су досељеници у Пјешивцима, ако их уопште има.
Додуше, за сада имамо резултате само једног огранка Пјешиваца - Потолића, те није немогуће да се ради о прибраћивања Шпања уз неко дошљачко братство (Груде):

"Богдан је имао три сина: Змијана, Радована и Вукосава, а имао је и ванбрачног сина Гостоја (Копиљана). Разишли су се из села Толића где им се отац био настанио. Змијан и Вукосав су отишли у село Церово, Гостоје у село Гостојевиће, добило име по њему, а Радованови синове се поделише, једни су отишли у Доњу Повију и Стубицу, а једни у село Дреновштицу.
Од претка Змијана су братство ЂУРАЧИЋИ, од претка Вукосава је братство ВУКИЋЕВИЋИ у Церову, од којег су огранци братства: МАГОВЧЕВИЋИ, ПРЕМОВИЋИ и ДРАГИЋЕВИЋИ у Богетићу, ЂУРОВИЋИ y Церову и ВУЛАНОВИЋИ у селу Загорку.
Од претка Радована су братства: МИЈУШКОВИЋИ и КОНТИЋИ у Повији, НИКЧЕВИЋИ у Стубици, те братства: БАЦКОВИЋИ и ПЕРУНОВИЋИ у Дреновштици.
Од претка Копиљана (Гостоја) су неколико мањих братстава у Гостојевићима и Папратима: МРВОШЕВИЋИ, БАЊОВИЋИ, ВУЧИНИЋИ су од претка Томаша, сина Пејова, а унука Гостојева и братства: ЛАЛАТОВИЋИ и ЦЕБАЛОВИЋИ од претка Лалата, сина Пејова и унука Гостојева.
Сва братства у Г. Пјешивцима који држе да су од претка Богдана славе Зачеће Св. Јована."

http://www.m2m.rs/kontici/Pjesevci.pdf
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Пјешивци и Цуце J2a-M92>Z8096>Z38463>SK1357>Y230579
« Одговор #32 послато: Октобар 24, 2016, 01:43:23 поподне »
И ја мислим да је тај Перовић са 23andMe онај којег већ имамо у табели уписаног под р.б. 690, стоји да је Место Порекла Пећ/Метохија р.Цуце/ЦГ. Вероватно се ради о породици која је у Пећ досељена из околине Никшића, а по пореклу су Цуце. У околини Никшића иначе има доста насељених братстава из Катунске нахије. Доста њих је између два св. рата насељено у Метохији.

Не, ово је са ФТДНА тестиран је скоро, ових дана стигли резултати. Захваљујући Jackson Devoni.

Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Пјешивци и Цуце J2a-M92>Z8096>Z38463>SK1357>Y230579
« Одговор #33 послато: Октобар 24, 2016, 01:43:42 поподне »
Перовић, Јовањдан, Стубица, Пјешивци

Иначе, славу сам ставио по претпоставци пошто нисам добио податак о слави Перовића, а нема ни код Шобајића.

Радул је послао информацију о слави Перовића. Дакле није Зачеће св. Јована Крститеља већ Јовањдан. Исправљено је и на Српском ДНК Пројекту.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Пјешивци и Цуце J2a-M92>Z8096>Z38463>SK1357>Y230579
« Одговор #34 послато: Октобар 24, 2016, 01:54:08 поподне »
Ево шта о Перовићима у Стубици пише Мијушковић у својој књизи Племе Пјешивци:

"У Стубици су сљедећа братства: Никчевићи - најбројније, које потиче исто као и Повијани од заједничког претка - Радована, сина војводе Богдана. Родоначелник њиховог братства је Никац, од кога уједно и почиње помињање села Стубице и братства Никчевића, негдје почетком 17. вијека; Вучићевићи (Перовићи и Стриковићи) - који исто тврде да су потомци Радована Богданова и да потичу, заједно са Никчевићима , од три брата - Никца, Пера и Стрика. Никчевићи кажу да су Вучићевићи од старог народа, којег је застао Богдан."

Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Пјешивци и Цуце J2a-M92>Z8096>Z38463>SK1357>Y230579
« Одговор #35 послато: Октобар 24, 2016, 02:02:13 поподне »
Биће да је то у питању.
Питање је онда ко су досељеници у Пјешивцима, ако их уопште има.
Додуше, за сада имамо резултате само једног огранка Пјешиваца - Потолића, те није немогуће да се ради о прибраћивања Шпања уз неко дошљачко братство (Груде):

"Богдан је имао три сина: Змијана, Радована и Вукосава, а имао је и ванбрачног сина Гостоја (Копиљана). Разишли су се из села Толића где им се отац био настанио. Змијан и Вукосав су отишли у село Церово, Гостоје у село Гостојевиће, добило име по њему, а Радованови синове се поделише, једни су отишли у Доњу Повију и Стубицу, а једни у село Дреновштицу.
Од претка Змијана су братство ЂУРАЧИЋИ, од претка Вукосава је братство ВУКИЋЕВИЋИ у Церову, од којег су огранци братства: МАГОВЧЕВИЋИ, ПРЕМОВИЋИ и ДРАГИЋЕВИЋИ у Богетићу, ЂУРОВИЋИ y Церову и ВУЛАНОВИЋИ у селу Загорку.
Од претка Радована су братства: МИЈУШКОВИЋИ и КОНТИЋИ у Повији, НИКЧЕВИЋИ у Стубици, те братства: БАЦКОВИЋИ и ПЕРУНОВИЋИ у Дреновштици.
Од претка Копиљана (Гостоја) су неколико мањих братстава у Гостојевићима и Папратима: МРВОШЕВИЋИ, БАЊОВИЋИ, ВУЧИНИЋИ су од претка Томаша, сина Пејова, а унука Гостојева и братства: ЛАЛАТОВИЋИ и ЦЕБАЛОВИЋИ од претка Лалата, сина Пејова и унука Гостојева.
Сва братства у Г. Пјешивцима који држе да су од претка Богдана славе Зачеће Св. Јована."

http://www.m2m.rs/kontici/Pjesevci.pdf

Допуна:

По дефтеру из 1521, Богдан(1430) је имао Јована, Радована Ђурина, Ђуро. Остали пасови из предања се у апсолутној већини поклапају са дефтерима из 1521., 1523. и 1570.

Узгред по дефтеру Богданов отац је Боговац, а не војвода Стефан. :)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Пјешивци и Цуце J2a-M92>Z8096>Z38463>SK1357>Y230579
« Одговор #36 послато: Октобар 24, 2016, 05:43:47 поподне »
Допуна:

По дефтеру из 1521, Богдан(1430) је имао Јована, Радована Ђурина, Ђуро. Остали пасови из предања се у апсолутној већини поклапају са дефтерима из 1521., 1523. и 1570.

Узгред по дефтеру Богданов отац је Боговац, а не војвода Стефан. :)

То би требао да значи да је Радован Ђурин син, односно Богданов унук. У сваком случају Радован је једини од Богданових потомака који се наводи и у дефтеру и у предању, а Перуновићи (међу којима је и један тестирани J2a) су од Радована. Ако су остали Потолићи и прибраћени Богдановим потомцима, мислим да се са поприличном сигурношћу може закључити да је Богдан био J2a.

Ердељновић је доста темељно образложио да су Бајковићи и њима сродна братства новији досељеници у племе, тако да мислим да теорија о староседеоцима не пије воду. С обзиром да је предање Потолића од Богдановом пореклу тешка магла (почев од измишљеног брата Грујице, па све до Стевана Васојевића), пре бих рекао да се Богдан доселио у Пјешивце из Чарађа век пре него што су Бајковићи дошли у Цуце због чега се ни код једних ни других није очувало предање о заједничком пореклу.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Пјешивци и Цуце J2a-M92>Z8096>Z38463>SK1357>Y230579
« Одговор #37 послато: Октобар 24, 2016, 05:58:32 поподне »
То би требао да значи да је Радован Ђурин син, односно Богданов унук. У сваком случају Радован је једини од Богданових потомака који се наводи и у дефтеру и у предању, а Перуновићи (међу којима је и један тестирани J2a) су од Радована. Ако су остали Потолићи и прибраћени Богдановим потомцима, мислим да се са поприличном сигурношћу може закључити да је Богдан био J2a.

Ердељновић је доста темељно образложио да су Бајковићи и њима сродна братства новији досељеници у племе, тако да мислим да теорија о староседеоцима не пије воду. С обзиром да је предање Потолића од Богдановом пореклу тешка магла (почев од измишљеног брата Грујице, па све до Стевана Васојевића), пре бих рекао да се Богдан доселио у Пјешивце из Чарађа век пре него што су Бајковићи дошли у Цуце због чега се ни код једних ни других није очувало предање о заједничком пореклу.

Радован је син Богданов и по предању и по дефтеру; он, Радован је брат Ђуринов.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Пјешивци и Цуце J2a-M92>Z8096>Z38463>SK1357>Y230579
« Одговор #38 послато: Октобар 24, 2016, 06:00:48 поподне »
Радован је син Богданов и по предању и по дефтеру; он, Радован је брат Ђуринов.

да додам
Дакле моја је грешка што сам изоставио зарез.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Пјешивци и Цуце J2a-M92>Z8096>Z38463>SK1357>Y230579
« Одговор #39 послато: Октобар 24, 2016, 06:12:06 поподне »
Е сад, поставља се питање да ли је превод дефтера добар и да ли је име Трећег Богдановог сина Ђурин или можда Ђурак пошто постоји братство Ђурачић?