Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа I2  (Прочитано 479647 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7266
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1140 послато: Септембар 21, 2018, 03:25:51 поподне »
У суштини није ни цела грана CTS10228 учествовала у етногенези Словена, као ни цела YP196. Код ње се за Y18331 не може рећи да је учествовала у словенској етногенези, па је најтачније I2a-Slavic називати гране Z18755, Y4460 и S17250.
Да, у том смислу, можда и нема апсолутно тачног радног назива за грану или "надимка"...али ако би морао неки да буде, боље "славик" него "динарик" , или "славик" је најближе неком називу ако би се тај назив везивао за неку групу народа
« Последња измена: Септембар 21, 2018, 03:29:37 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7266
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1141 послато: Септембар 21, 2018, 04:00:59 поподне »
У сваком случају, уколико би се тај назив усталио, било би позитивно. Они, напр. у руским научним круговима који се не би слагали са називом, били би мотивисани да се позабаве више овом граном, да докажу преко кога је дошла међу Словене, да ли су то Бастарни и шта су припадници те гране били пре симбиозе са осталим Словенима, Германи или Келти...Свакако је да су припадници наше И2а гране дошли у додир са прасловенима после формирања прасловенског језика ...Мени је опет ближа опција "утапања" у Словене, него неко равноправно учешће у етногенези Словена

Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1142 послато: Септембар 21, 2018, 04:36:52 поподне »
Моја пуна подршка да се бивша I2 - Dinaric почне називати I2 - Slavic !

То би једном за свагда "покопало" квази научне, аутономашке теорије према којима није било значајног доласка Словена на Балкан, а и за ширу публику је сам назив Slavic пуно бољи јер назив Dinaric није тако опште познат изван неких ужих научних кругова. Ми са Балкана смо наравно интимно упознати са терминима Динарско Горје, Динарац, итд, али чим почнемо то објашњавати некоме који није одавде, то захтијева додатна објашњена.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1143 послато: Септембар 21, 2018, 04:39:58 поподне »
У сваком случају, уколико би се тај назив усталио, било би позитивно. Они, напр. у руским научним круговима који се не би слагали са називом, били би мотивисани да се позабаве више овом граном, да докажу преко кога је дошла међу Словене, да ли су то Бастарни и шта су припадници те гране били пре симбиозе са осталим Словенима, Германи или Келти...Свакако је да су припадници наше И2а гране дошли у додир са прасловенима после формирања прасловенског језика ...Мени је опет ближа опција "утапања" у Словене, него неко равноправно учешће у етногенези Словена

И ја сам раније то мислио. Али, ако се нека мања "страна" популација, утопи у већу већ формирану, види се недоследност. Што се три супстратне слoвенске гране тиче (R1a-M458, R1a-Z280 и I2a-YP196), чини се да су се заједно шириле. Где има једне, има и остале две. То се најбоље огледа на нашим просторима, где је I2a бројнија, али кад се сабере са R1a види се шаблон и доследност. Чак ми се чини да је најпре дошло до спајања R1a-M458 и I2a-YP196, стварајући Пшеворску културну групу, која се затим спојила са R1a-Z280 Зарубињецком културом, стварајући Словене.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1144 послато: Септембар 21, 2018, 05:20:23 поподне »
То би једном за свагда "покопало" квази научне, аутономашке теорије према којима није било значајног доласка Словена на Балкан...

Нису аутономашке већ "аутохтонашке". Аутономаши су друга сорта...   :D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1145 послато: Септембар 21, 2018, 05:27:54 поподне »
Моја пуна подршка да се бивша I2 - Dinaric почне називати I2 - Slavic !

То ће се ускоро и десити, барем на НевГен Прѣдвиђачу.
Тачнийе, зваће се "Славиц-Царпатхиан". "Динариц" ће  отићи на сметлиште НевГена.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1146 послато: Септембар 21, 2018, 05:46:29 поподне »
Пази само те ироније. Динариком се популарно назива једна хаплогрупа настала на далеком сјеверу, док се под динарском физиономијом, барем у овој "популаризованој" антропологији (да не кажем "форумској") подразумијевају управо црте лице карактеристичне за предсловенско становништво Балкана. Управо су Кристијан Голубовић, Сергеј Ћетковић и Ера Ојданић примјери како особа са доминантно сјеверноевропском генетском сликом не би требало да изгледа, а хаплогрупа И2-ЦТС10228 управо и потиче из тих сјеверних крајева.
Зато се и ја слажем да је треба преименовати, јер смо у супротном недосљедни.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1147 послато: Септембар 21, 2018, 05:47:41 поподне »
То ће се ускоро и десити, барем на НевГен Прѣдвиђачу.
Тачнийе, зваће се "Славиц-Царпатхиан". "Динариц" ће  отићи на сметлиште НевГена.

Тако је Невски, то је чак и најправилнији назив: словенско-карпатска I2a.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7266
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1148 послато: Септембар 21, 2018, 05:55:51 поподне »
Ништа се битно не мења са гледишта науке, али промена званичног назива као да ми даје нов, тј. прави идентитет :) Назив није небитна ствар, а овим се исправља деценијска неправда :) А "Динарик" ми је свако онај ко живи у динарском подручју, без обзира на хаплогрупу (и динарске физичке особине поседује већина из тог подручја без обзира на хаплогрупу)
« Последња измена: Септембар 21, 2018, 06:00:38 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1149 послато: Септембар 21, 2018, 05:59:29 поподне »
Иначе у овој номенклaтури, једино би бивши "динарик југ", односно PH908 могао дa садржи назив "динарски" или "dinaric" и то као нпр. "карпатско-динарска" I2a, односно I2a- carpathian-dinaric.
« Последња измена: Септембар 21, 2018, 06:14:24 поподне Милош »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1150 послато: Септембар 21, 2018, 06:04:32 поподне »
Нешто ми паде на памет. Да ли је могуће да I2a уопште није постојала на Балкану, пре доласка Словена. Испада тако према нашем генералном ставу. Зар не постоји реална вероватноћа да су неке гране постојале и раније?

Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1151 послато: Септембар 21, 2018, 06:13:42 поподне »
Хвала на исправци Ojler  :)   Наравно  "аутохтонашке".

Мада сам ја већ припремио картон јогурта. Ја сам довољно стар да се добро сјећам аутономаша и јогурт револуције  ;)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1152 послато: Септембар 21, 2018, 06:24:16 поподне »
Нешто ми паде на памет. Да ли је могуће да I2a уопште није постојала на Балкану, пре доласка Словена. Испада тако према нашем генералном ставу. Зар не постоји реална вероватноћа да су неке гране постојале и раније?

I2a-M223 вероватно јесте, као и горе споменута грчко-јеврејска грана Y18331,  али Z17855, Y4460 и S17250, дефинитивно није.

Ван мреже Locked

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 195
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1153 послато: Септембар 21, 2018, 06:30:28 поподне »
И ја сам раније то мислио. Али, ако се нека мања "страна" популација, утопи у већу већ формирану, види се недоследност. Што се три супстратне слoвенске гране тиче (R1a-M458, R1a-Z280 и I2a-YP196), чини се да су се заједно шириле. Где има једне, има и остале две. То се најбоље огледа на нашим просторима, где је I2a бројнија, али кад се сабере са R1a види се шаблон и доследност. Чак ми се чини да је најпре дошло до спајања R1a-M458 и I2a-YP196, стварајући Пшеворску културну групу, која се затим спојила са R1a-Z280 Зарубињецком културом, стварајући Словене.



Mislim da si htio reći da se spojila sa "Milogradskom" kulturom, jer se smatra da je sama Zarubinjecka kultura rezultat mjesanja Pševorske i Milogradske kulture?!

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1154 послато: Септембар 21, 2018, 06:31:32 поподне »
I2a-M223 вероватно јесте, као и горе споменута грчко-јеврејска грана Y18331,  али Z17855, Y4460 и S17250, дефинитивно није.

Хвала. Нисам био обавештен о томе.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1155 послато: Септембар 21, 2018, 06:44:16 поподне »
Хвала. Нисам био обавештен о томе.

I2a-M223 није "бивши динарик" већ она "германска" I2a, док је ова "грчко-јеврејска" грана "брат" од Z17855, S17250 и Y4460.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1156 послато: Септембар 21, 2018, 06:53:26 поподне »
Mislim da si htio reći da se spojila sa "Milogradskom" kulturom, jer se smatra da je sama Zarubinjecka kultura rezultat mjesanja Pševorske i Milogradske kulture?!

На слици су управо Пшеворска и Зарубњецка култура, из које су настале мнoштво мањих словенских култура. Милоградска се више везује за Балте, ако се не варам.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1157 послато: Септембар 21, 2018, 09:17:47 поподне »
Mislim da si htio reći da se spojila sa "Milogradskom" kulturom, jer se smatra da je sama Zarubinjecka kultura rezultat mjesanja Pševorske i Milogradske kulture?!

На слици су управо Пшеворска и Зарубњецка култура, из које су настале мнoштво мањих словенских култура. Милоградска се више везује за Балте, ако се не варам.

По Седову, зарубињецка култура је настала "инфилтрацијом" елемената из слива Висле (култура звонастих погребних посуда (није исто што и култура звонастих пехара) и позна фаза поморске културе) у културни ареал милоградске културе, на прелазу из 3. у 2. век п.н.е, што се поклапа са сеобом Бастарна и читавим низом сеоба које је њихов пролазак покренуо. Касније је западни ареал зарубињецке културе био под нарочитим утицајем пшеворске.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Locked

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 195
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1158 послато: Септембар 22, 2018, 12:08:56 пре подне »
По Седову, зарубињецка култура је настала "инфилтрацијом" елемената из слива Висле (култура звонастих погребних посуда (није исто што и култура звонастих пехара) и позна фаза поморске културе) у културни ареал милоградске културе, на прелазу из 3. у 2. век п.н.е, што се поклапа са сеобом Бастарна и читавим низом сеоба које је њихов пролазак покренуо. Касније је западни ареал зарубињецке културе био под нарочитим утицајем пшеворске.

Ja sam čitao da je Zarubinjecka kultura rezultat mješanja Pševorske i Milogradske kulture.

Ja mislim da je ta Sedova pretpostavka bazirana na tome što je on pretpostavio da su Sloveni (prasloveni) nastali u blizini zapadnih Balta. Što ustvari nije prostor gdje se danas smatra mjesto proto-Slovena.

Ja mislim da su u Milogradskoj kulturi živjeli i pred-proto-Sloveni ali i Balti. Da li je to možda moguće?
« Последња измена: Септембар 22, 2018, 12:11:42 пре подне Locked »

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1159 послато: Септембар 22, 2018, 01:29:32 пре подне »
У скорије вријеме, колико могу примијетити, су популарни називи попут "I2a dinaric" готово ишчезли из употребе у пољу генетичке генеалогије, како у студијама, тако и на интернет разговаралиштима. Уопштено се за означавање много чешће користе SNP-ови, тако да би преименовање у "I2a slavic" прошло већином незапажено.

Пази само те ироније. Динариком се популарно назива једна хаплогрупа настала на далеком сјеверу, док се под динарском физиономијом, барем у овој "популаризованој" антропологији (да не кажем "форумској") подразумијевају управо црте лице карактеристичне за предсловенско становништво Балкана. Управо су Кристијан Голубовић, Сергеј Ћетковић и Ера Ојданић примјери како особа са доминантно сјеверноевропском генетском сликом не би требало да изгледа, а хаплогрупа И2-ЦТС10228 управо и потиче из тих сјеверних крајева.
Зато се и ја слажем да је треба преименовати, јер смо у супротном недосљедни.
Назив "динарик" је ипак добијен по динарским планинама као центру највеће концентрације те хаплогрупе (и, како се испрва мислило, као изворишту исте), не по динарском антрополошком типу.
И кад се већ помену физиономија, ваља напоменути да је "сјеверноевропска физиономија/генетика" релативна ствар, предачка популација за I2-CTS10228 уопште није имала оно што се у данашњем свјетлу сматра сјеверноевропском физиономијом, јер су данашњи сјеверни Европљани огромном већином понајбољи представници индоевропских фенотипа, не старосједилачких.