Аутор Тема: E-V13 гране хаплотипова са пројекта  (Прочитано 133249 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #80 послато: Јануар 13, 2017, 01:01:44 поподне »

У том смислу је занимљив и резултат Бојаџиева који изгледа да припада истој реткој грани PH1246 као и Васојевићи. Да ли се зна одакле је тачно Бојаџиев? Претпостављам из Бугарске, али из ког дела?

Судећи по подацима из Бугарског днк пројекта, Бојаџијев је одавде:

https://en.wikipedia.org/wiki/Panagyurishte

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #81 послато: Јануар 13, 2017, 01:17:44 поподне »
Цитат
предање о пореклу Караџића из Македоније, испод планине Караџице (14. век)

Све је могуће, али тешко да се та планина у 14. веку звала Караџица. Караџа је турска реч за срну, и једно од била планине у БЈРМ са највишим врхом Солунска глава то име је добило тек по османском освајању. Остала планинска била исто имају турска имена Јакупица и Даутица.

Сасвим сигурно је планина имала други назив пре турског освајања. Врло је вероватно да је назив планине тада био Дробак, јер се то име понавља за неколико њених данашњих врхова, али то већ спада у домен шпекулације па је боље да сачекамо још "дробњачких" или "караџићких" хаплотипова с тог подручја.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #82 послато: Јануар 13, 2017, 01:26:09 поподне »
Цитат
Судећи по подацима из Бугарског днк пројекта, Бојаџијев је одавде:

https://en.wikipedia.org/wiki/Panagyurishte


Колико разумем блгарски из текста блгарске уикипедије, већина становника Панађуришта потиче из Албаније и Западне Македоније:

Цитат
Вълна заселници идва след албанските въстания на Иван Кастриоти в 16 век от (Дебърско, Прилепско, Костурско и др. ).

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #83 послато: Јануар 13, 2017, 01:26:44 поподне »
Судећи по подацима из Бугарског днк пројекта, Бојаџијев је одавде:

https://en.wikipedia.org/wiki/Panagyurishte


Изгледа да је овај Бојаџиев ипак из Македоније. Сада сам видео да се на теми о Васојевићима писало о њиховој могућој повезаности.


Бојаџиев из Македоније који је релативно близак Мештеровићу (а он је сврстан у род Васојевића) са пројекта, је радио Big Y. Резултат је E-V13+ CTS5856-.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #84 послато: Јануар 13, 2017, 05:58:34 поподне »
Завршена је и последња рунда тестирања Томашевићевог узорка, и негативан је на Z38664 и Z27131, две за сада познате гране испод Z16988. Такође, прелиминарно тестирање показује да су Кучи, рекао бих неочекивано, CTS9320-.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #85 послато: Јануар 17, 2017, 08:53:17 пре подне »
Изгледа да је овај Бојаџиев ипак из Македоније. Сада сам видео да се на теми о Васојевићима писало о њиховој могућој повезаности.

Из Македоније је. На FTDNA му се "облачић" налази нешто јужније од Велеса (неодређено некако). И по хаплотипу личи на Васојевиће.

13 25 13 11 16-18 11 12 13 14 11 31 15 9-9 11 11 26 14 18 31 14-15-16-17 9 11 19-21 15 13 16 20 30-35 11 10

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #86 послато: Јануар 17, 2017, 09:16:24 поподне »
Тестирање код YSEQ је показало да Васојевићи заиста јесу PH1246+.


На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #87 послато: Јануар 17, 2017, 09:24:41 поподне »
Тестирање код YSEQ је показало да Васојевићи заиста јесу PH1246+.



Дакле матица Македонија?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #88 послато: Јануар 17, 2017, 09:52:35 поподне »
Тестирање код YSEQ је показало да Васојевићи заиста јесу PH1246+.
Дакле, претпоставка ти је била исправна. Свака част.
Од већих Е-V13 родова остали су још једино Кучи, Богутовићи (из Његуша) и Шаранци за које још увек није прецизније утврђена грана. Шта очекујеш за ова три рода?

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #89 послато: Јануар 17, 2017, 10:34:41 поподне »
 На YSEQ филогенетском стаблу од 11.01.17 не примећујем да -и где су сврстани TBD* Wauchope Walkup?

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #90 послато: Јануар 17, 2017, 10:42:46 поподне »
 Нијесам стручњак за генетику и ХГ.  Није без основе и оно предање да је старина Васо, родоначелник Васојевића  са границе  данашње Македоније и Бугарске, да је у сродству са фисом Краснића, и да је дошао у Лијеву Ријеку са Доњег Дрима из Малесије. Писао сам пост у вези тога. Навео сам да ће генетичари то кад тад потврдити.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #91 послато: Јануар 17, 2017, 11:18:46 поподне »
Нијесам стручњак за генетику и ХГ.  Није без основе и оно предање да је старина Васо, родоначелник Васојевића  са границе  данашње Македоније и Бугарске, да је у сродству са фисом Краснића, и да је дошао у Лијеву Ријеку са Доњег Дрима из Малесије. Писао сам пост у вези тога. Навео сам да ће генетичари то кад тад потврдити.
Видоје, први пут чујем да постоји предање да је Васо из Македоније. Јел можеш да наведеш неки извор за то?
Лично мислим да су Васојевићи највероватније досељени у Лијеву Ријеку из околине Фоче јер постоји споменик неком Васојевићу у селу Бујаковина из тог периода, док је према првом дефтеру у коме се спомињу Васојевићи у Лијевој Ријеци са њима живео и неки Херцеговић што такође указује на правац досељавања. Где су живели пре Фоче је немогуће рећи према доступним подацима. Заједнички предак Васојевића и Боланџијева је могао да живи било где на Балкану јер је Е-V13 присутна на нашем простору пар хиљада година, тако да не знам због чега би се Македонија узимала као извориште Е-PH1246 због једног јединог тестираног (Боланџијев).

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #92 послато: Јануар 17, 2017, 11:49:20 поподне »
Нијесам стручњак за генетику и ХГ.  Није без основе и оно предање да је старина Васо, родоначелник Васојевића  са границе  данашње Македоније и Бугарске, да је у сродству са фисом Краснића, и да је дошао у Лијеву Ријеку са Доњег Дрима из Малесије. Писао сам пост у вези тога. Навео сам да ће генетичари то кад тад потврдити.

 Бојаџијев се разликује од Васојевића поприлично 13 разлика, пар двоструких на 37 маркера, тако да међу њима има сигурно око 3000 г или више. Што се тиче сличности са албанским хаплотиповима, на 17 маркера Васојевићи имају само 2 разлике са 082fta Гег Албанцем из анонимне студије, једна је на брзом 439 (12, васојевићи 11 а има један и 12) дакле минорна, а друга је управо на dys448, гдје Васојевићи имају стандардних 20, али Бојаџијев чак 18, Албанац има 19, ја сам већ овдје поставио моје калкулације о повезаности васојевићких 14-17 на 389 маркеру и вриједности мањих од 20 на 448 са овом граном која је очита, тако да се овај Гег савршено ту уклапа и био би неко доста ближи Васојевићима од Бојаџијева.
 Даље има један Тоск Албанац који уз ове разлике има и необичних 14 на dys19, као и 22 на dys635, дакле он је са Гегом на 2/17. Ту онда треба придодати Гега 266 који има разлику на dys393 (12), 385i, 458 и 389i, дакле он је 3/17 са Гегом. Међутим то су једина 2 Гега од 45 које ја процјењујем да су V13*, више тог типа има међу Тоскама, мада са више разлика.

 Некако постаје све очитије да је код E-V13 могућа и нека друга хипотеза доласка у Европу од ове неолитске са истока која тренутно доминира. У Британији постоји једна разноликост старих грана као FGC14092, Y16729 па и ова још неодређена за Wauchopa.
 Постоје теорије да оточко-Келтски језици имају Афро-азијатски утицај, сличности са Староегипатским нпр., а наравно ту групу језика су ширили носиоци E1b1b1. Отац E-V13 L618 биљежи присуство на сјеверу Европе...
 
 

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #93 послато: Јануар 18, 2017, 07:43:42 пре подне »
Видоје, први пут чујем да постоји предање да је Васо из Македоније. Јел можеш да наведеш неки извор за то?
Лично мислим да су Васојевићи највероватније досељени у Лијеву Ријеку из околине Фоче јер постоји споменик неком Васојевићу у селу Бујаковина из тог периода, док је према првом дефтеру у коме се спомињу Васојевићи у Лијевој Ријеци са њима живео и неки Херцеговић што такође указује на правац досељавања. Где су живели пре Фоче је немогуће рећи према доступним подацима. Заједнички предак Васојевића и Боланџијева је могао да живи било где на Балкану јер је Е-V13 присутна на нашем простору пар хиљада година, тако да не знам због чега би се Македонија узимала као извориште Е-PH1246 због једног јединог тестираног (Боланџијев)
Иване, то наводи Марко Цемовић у књизи Васојевићи, позивајући се на свог оца Панта. Наравно, треба виђети оригиналан рукопис, јер неки приређивачи( лише Момчила Цемовића) су били склони да фалсификују, чиме су чинили    медвеђу услугу знаменитом племену Васојевића.  О сродности са фисом Краснићи је опште познато...

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #94 послато: Јануар 18, 2017, 08:07:46 пре подне »
Марко П.Цемовић рече:" Писац овог списа срео се у Васојевићима не с предањем но с најстаријим казивањем о томе да су се Васојевићи доселили из Бугарске у садашњу њихову постојбину. Ово је писцу причао отац његов..." (М.П. Цемовић,  Васојевићи, Издање завичајног удружења Васојевића Београд,1992. стр.18.)  Издање приредио др Јован Бојовић. Рецензенти: др Момчило Зечевић и др Александар Драшковић. 
Да се не понављам, позната су нам и друга предања.  Цијеним твоју непристрасност у приступу збивањима у Горњем Полимљу.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #95 послато: Јануар 18, 2017, 09:00:17 пре подне »
Дакле матица Македонија?

Не знам, по мени је то тешко рећи. Много је времена прошло од настанка тог SNP-а, тј биле су могуће миграције у разним правцима. Нарочито јер се изгледа ради о миграцијама појединаца или мале групе људи.

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #96 послато: Јануар 18, 2017, 09:17:57 пре подне »
Не знам, по мени је то тешко рећи. Много је времена прошло од настанка тог SNP-а, тј биле су могуће миграције у разним правцима. Нарочито јер се изгледа ради о миграцијама појединаца или мале групе људи.

Колико је процењена старост ове гране? Никако не могу да је нађем на филогенетском стаблу...

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #97 послато: Јануар 18, 2017, 09:19:15 пре подне »
Од већих Е-V13 родова остали су још једино Кучи, Богутовићи (из Његуша) и Шаранци за које још увек није прецизније утврђена грана. Шта очекујеш за ова три рода?

За Куче је до сада утврђено само да су CTS9320-.
Њихове STR вредности су иначе највише одговарале онима које срећемо код CTS9320+, па након откривања да то није случај ја лично не могу да претпоставим којој грани припадају. Поред тога имају нешто по чему су различити од скоро свих других E-V13, а то је њихова вредност на DYS388=13. То само по себи не указује на грану којој припадају.

Што се тиче Богутовића нисам успео да разумем ко из пројекта припада том роду?

Пример хаплотипа за Шаранце сам нашао (Бојовић), и рецимо да имају одређену блискост са Бојаџиевим који је опет делики род Васојевића. Али број маркера који је доступан није довољан за поуздан закључак.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #98 послато: Јануар 18, 2017, 09:20:32 пре подне »
На YSEQ филогенетском стаблу од 11.01.17 не примећујем да -и где су сврстани TBD* Wauchope Walkup?

TBD = "To Be Determined". Тј, још није одређен SNP који дефинише њихову грану.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #99 послато: Јануар 18, 2017, 09:24:48 пре подне »
У Британији постоји једна разноликост старих грана као FGC14092, Y16729 па и ова још неодређена за Wauchopa.

Да баш тако. Ја бих волео да видим и доста детаљније податке из Источне Европе.