Аутор Тема: Шематизми Српске православне цркве и њених епархија и митрополија  (Прочитано 12128 пута)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Отварам ову тему на којој ћемо објављивати дигитализоване шематизме СПЦ.

За почетак, објављујемо Први шематизам Митрополије херцеговачко-захумске из 1890. године:

http://www.poreklo.rs/2016/07/05/novo-u-digitalnoj-biblioteci-sematizam-mitropolije-hercegovacko-zahumske-za-1890-godinu/


Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
За почетак, објављујемо Први шематизам Митрополије херцеговачко-захумске из 1890. године:

http://www.poreklo.rs/2016/07/05/novo-u-digitalnoj-biblioteci-sematizam-mitropolije-hercegovacko-zahumske-za-1890-godinu/

Добра тема!

За почетак почетак препоручујем дио који се односи на задужбину херцега Стефана Вукчића Косаче у Горажду. Ријеч је о цркви св. Георгија у Доњој Сопотници. Аутор је парох Сава Пјешчић. У понуђеном "Шематизму" опис и историјат цркве је од стр. 130. до 165.

Пар детаља: Након уводног дијела у којем парох С. Пјешчић доказује православну а не јеретичку вјеру херцега Стефана Косаче, на стр. 143. када говори о звонику цркве, спомињење се, како то аутор наводи, "нека Хаџи Стака". Наравно, ми знамо да је ријеч о Хаџи Стаки Скендеровој, а ево и једног текста из "Босанске виле": http://www.infobiro.ba/article/691550

Мислим даје далеко занимљивији дио који говори о односу беговске породице Сијерчића према овој светињи. Аутор заштитнички однос ове породице према цркви повезује са гробном плочом кнеза Радослава Ширинића, тачније сматра да су Сијерчићи исламизовани потомци Ширинића.(стр. 144. до 145.)

Вјероватно г. Селаковић зна за ове податке (опростиће ми што нисам читао све поруке) али на стр. 38. спомиње се Јелисавета кћи (шћи) Јове Вуковића а домаћица Јове Селака из Сарајева.

Што се "нашег Пеце" тиче; стр. 83. Добрељско - коритска парохија, парох Стефан Авдаловић.

Ван мреже Пеца

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 104
Што се "нашег Пеце" тиче; стр. 83. Добрељско - коритска парохија, парох Стефан Авдаловић.

Познат ми је овај податак одавно. :)

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Познат ми је овај податак одавно. :)

Нисам сумњао! Благо вама Херцеговцима  ;D

Ван мреже Пеца

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 104
Добрељско - коритска парохија, парох Стефан Авдаловић.

У ствари његово право име је било Шћепан.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Ево још два вредна документа: Шематизам херцеговачко-захумске митрополије из 1900. године и Споменица епархије захумско-херцеговачке из 1928. године

http://www.poreklo.rs/2016/07/06/sematizam-hercegovacko-zahumske-mitropolije-iz-1900-spomenica-eparhije-zahumsko-hercegovacke-iz-1928/

Скрећем пажњу да су ови документи претраживи, што значи кад их отворите, одете на ctrl-f и укуцате жељени појам, моћи ћете и на тај начин да их прегледате.
Хвала много Петру Авдаловићу на труду!
« Последња измена: Јул 06, 2016, 02:02:11 поподне админ »

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Ево и одје да се захвалим на овако вриједним даровима што нам дарујете.
Надам се да ће се наћи још који :).


Ван мреже dom1977

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30

Ван мреже Gallavant

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 110
Одг: Шематизми Српске православне цркве и њених епархија и митрополија
« Одговор #9 послато: Август 02, 2016, 02:02:17 поподне »
Postoje li negde šematizmi za crkve "centralne Srbije", konkretno Šumadijsku eparhiju ili Beogradsku mitropoliju. Koliko vidim, svi do sada postavljeni šematizmi se odnose na crkvene opštine van granica trenutne države Srbije (ili sam ja nešto prevideo).

Na ovom linku je dostupno dosta radova izvesnog Miroslava Lazića, vezanih za Eparhiju braničevsku i Mitropoliju beogradsku (dokumenta koja su nađena u Braničevu, pretpostavljam). Međutim, u onome što sam čitao nisam našao previše podataka koji bi bili interesantni sa rodoslovnog stanovišta.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Шематизми Српске православне цркве и њених епархија и митрополија
« Одговор #10 послато: Август 06, 2016, 08:16:10 поподне »
Посликах јуче део књиге коју имам, али којој не знам наслова, нити кад је тачно издана. Углавном, реч је о својеврсном прегледу епархија Бачке и Будимске из тридесетих година прошлог века, с тим да мени недостају подаци за Будимску епархију. Ипак, Бачка је комплетна, па сам одлучио тај део да поставим.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Шематизми Српске православне цркве и њених епархија и митрополија
« Одговор #11 послато: Август 09, 2016, 04:55:34 поподне »
Посликах јуче део књиге коју имам, али којој не знам наслова, нити кад је тачно издана. Углавном, реч је о својеврсном прегледу епархија Бачке и Будимске из тридесетих година прошлог века, с тим да мени недостају подаци за Будимску епархију. Ипак, Бачка је комплетна, па сам одлучио тај део да поставим.

Нађох још једно, мало мање оштећено издање поменуте књиге, а где је комплетна и Епархија будимска. Пошто је књига била у домашају дечијих руку, морао сам да обришем неке делове страница, али у начелу текст нигде није зачакен брисањем.



Ван мреже Пеца

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 104
Одг: Шематизми Српске православне цркве и њених епархија и митрополија
« Одговор #12 послато: Август 15, 2016, 07:44:44 пре подне »
Најстарији опис Епархије Херцеговачке дао је Јоаникије Памучина. "Епархија Херцеговачка", Српско-далматински магазин, љубитељ просвјете и народног језика за годину 1849., Задар, 1849, XIV,

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Шематизми Српске православне цркве и њених епархија и митрополија
« Одговор #13 послато: Август 15, 2016, 06:37:40 поподне »
Најстарији опис Епархије Херцеговачке дао је Јоаникије Памучина. "Епархија Херцеговачка", Српско-далматински магазин, љубитељ просвјете и народног језика за годину 1849., Задар, 1849, XIV

Србско-далматински магазин за 1849. годину, то би требало бити то, Летопис православне цркве у Далмацији и Херцеговини, Епархија херцеговачка, а ево и Епархија далматинска.



Ван мреже dom1977

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Шематизми Српске православне цркве и њених епархија и митрополија
« Одговор #15 послато: Новембар 27, 2016, 06:34:44 поподне »
На сајту Градске библиотеке у Херцег Новом поново су постављени сви шематизми Православне епархије бококоторске, дубровачке и спичанске за период од 1874. до 1899. године

Шематизме можете пронаћи ОВДЕ
« Последња измена: Новембар 27, 2016, 06:39:29 поподне Број 1 »

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Шематизми Српске православне цркве и њених епархија и митрополија
« Одговор #16 послато: Новембар 30, 2016, 10:08:41 пре подне »
На сајту Градске библиотеке у Херцег Новом поново су постављени сви шематизми Православне епархије бококоторске, дубровачке и спичанске за период од 1874. до 1899. године

Шематизме можете пронаћи ОВДЕ

Додати су шематизми до 1912. године. Погледајте преко горе истакнуте везе.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Шематизми Српске православне цркве и њених епархија и митрополија
« Одговор #17 послато: Новембар 30, 2016, 11:54:34 пре подне »
Додати су шематизми до 1912. године. Погледајте преко горе истакнуте везе.
Сви шематизми додати су и у нашу дигиталну бибиотеку (на крају): http://www.poreklo.rs/2014/01/05/digitalna-biblioteka-portala-poreklo/ као и на посебну страницу на порталу: http://www.poreklo.rs/2012/07/24/sematizmi-pravoslavne-eparhije-bokokotorsko-dubrovacke/
« Последња измена: Новембар 30, 2016, 12:14:27 поподне Број 1 »

Ван мреже spahibija

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 153
Поздрав, да ли неко има Шематизам Епархије Захумско-Херцеговачке из 1910. год?

Ван мреже Draft

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Шематизми Српске православне цркве и њених епархија и митрополија
« Одговор #19 послато: Април 16, 2019, 04:28:42 поподне »
Интересујеме да ли постоји и где шематизам из 1882 године у оргиналу , јер је моје презиме другачије написано а такође и девојачко презиме моје мајке. Да ли је дошло можда до грешке у куцању у пдф формату што има да се скине овде