Аутор Тема: Новинарски текстови о генетици  (Прочитано 357093 пута)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1340 послато: Јун 20, 2022, 09:35:15 поподне »
То је ок, не знам онда зашто те нападоше, ја сам се само накалемио на те нападе. :D Истина је да нам данас генетика дозвољава да направимо разлику између тих групација (словенске и староседелачке). Мада и то само делимично, пошто су одређене подгране за које верујемо да су староседелачке могле доћи у сеоби Словена, или неке "словенске" у некој трећој сеоби. А и ове старобалканске групације нису све такве у правом смислу те речи.

Заборавих код ових параметара који су одржали Србе можда и најважнији, православље, што је опет заоставштина Балкана.
Зато сам и намерно написо Ј2а јер сам за њих убеђен да нису могли учествовати у генези Словена док рецимо за поједине гране Е V13 која слови за старобалканску не искључујем могућност доласка са Словенима...питање религије је озбиљна феноменолошка тема и  то је клизав терен...остаћу ван.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1341 послато: Јун 20, 2022, 09:37:05 поподне »
Ово како си формулисо је ,што би се рекло данас, политички коректно и звучи одлично. Но,постоји и онај део који се зове реалност и што пре се те реалности латимо лакше ће нам бити свима у будућности...то је мој став генерално поводом свега и тога се држим до краја...али како ми Срби смо генерално народ који више држи до легенде и мита него до истине тако нам се и у будућности пише...мислим да митом само тонемо дубље и дубље. И нема везе ово са хаплосупрематизмом како би га неки сагледали него са сублимацијом историјских процеса а то је неминовно у еволуцији озбиљног народа, а да ли смо озбиљни?

Нисмо ми једини народ који држи до митологије... Биће тога много и у будућности.
Могу ту и тамо да се буним, само у смислу да неке ствари буду јасно речене, написане, да се јасно зна шта је историја а шта је туризам.

Пре ће бити да смо подложни злоупотреби свега и свачега... и митологије и генетике.

Са чиме смо почели сво ово дискутовање (које ће можда да на крају да буде одвојено у посебну тему) ?
Почели смо са "гласним" насловима - које ја подразумевано сматрам бесмисленом и празном таблоидном буком.
Медијско "вриштање" треба забранити и то нема никакве везе са цензуром. Не треба забранити бављење неком темом, али треба забранити слепо извештавање, увек све добро или увек све лоше.

Нисам психолог, али разни људи пишу да после довољно много медијског (и другог разног) притиска људи престану да размишљају својом главом, него "преписују" вести као суве чињенице и престају да проверавају. То је оно што је врло лоше.
Претходних пар година разних дешавања је мене натерало да се врло потрудим у провери разних тема. Сматрам да на мене таблоидна бука практично више не утиче.

И имам једно мерило када читам вести - најмање спектакуларна верзија је кандидат да буде тачна.
У том смислу - да ли је неко треба да буде изненађен да смо ми Срби са разних страна и да смо у разна времена пристизали?
Ако се рекламирамо да смо "кућа на сред друма" - не видим разлог да се оспорава једнака таква генетичка слика.

Ако ћемо строго, можда су неке од чињеница сложене на одређени начин, згодно спаковане - али нешто се мора учинити. Барем 99,9 посто публике није нешто попут мене, родословца који је 15 година прикупљао податке о прецима (укупан опсег времена, не сваки дан), потом кренуо у архиве и пар година касније наишао на генетику.

Чекање и нечињење су највећа грешка.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1342 послато: Јун 20, 2022, 09:58:56 поподне »
Нисмо ми једини народ који држи до митологије... Биће тога много и у будућности.
Могу ту и тамо да се буним, само у смислу да неке ствари буду јасно речене, написане, да се јасно зна шта је историја а шта је туризам.

Пре ће бити да смо подложни злоупотреби свега и свачега... и митологије и генетике.

Са чиме смо почели сво ово дискутовање (које ће можда да на крају да буде одвојено у посебну тему) ?
Почели смо са "гласним" насловима - које ја подразумевано сматрам бесмисленом и празном таблоидном буком.
Медијско "вриштање" треба забранити и то нема никакве везе са цензуром. Не треба забранити бављење неком темом, али треба забранити слепо извештавање, увек све добро или увек све лоше.

Нисам психолог, али разни људи пишу да после довољно много медијског (и другог разног) притиска људи престану да размишљају својом главом, него "преписују" вести као суве чињенице и престају да проверавају. То је оно што је врло лоше.
Претходних пар година разних дешавања је мене натерало да се врло потрудим у провери разних тема. Сматрам да на мене таблоидна бука практично више не утиче.

И имам једно мерило када читам вести - најмање спектакуларна верзија је кандидат да буде тачна.
У том смислу - да ли је неко треба да буде изненађен да смо ми Срби са разних страна и да смо у разна времена пристизали?
Ако се рекламирамо да смо "кућа на сред друма" - не видим разлог да се оспорава једнака таква генетичка слика.

Ако ћемо строго, можда су неке од чињеница сложене на одређени начин, згодно спаковане - али нешто се мора учинити. Барем 99,9 посто публике није нешто попут мене, родословца који је 15 година прикупљао податке о прецима (укупан опсег времена, не сваки дан), потом кренуо у архиве и пар година касније наишао на генетику.

Чекање и нечињење су највећа грешка.
Ево развојног пута Боре Шнајдера,тј. мене. Појавио сам се одавде ниткуда, заправо из радозналости. Шта се дешава, први резултат,хаплотип,презиме повезаше ме са Живојином Мишићем, буп. Сваком честитом Србину би то било доста али ја имам поблем са митом и Небојша Бабић алијас Небо ми у једном посту написа "Истражуј мало" и то ме лецну и ја кренух...исто ово можете да примените на један народ ако је тај народ сазрео да се  суочи са прошлошћу и истином...и овај клизав терен на који сад наилазим генетичким резултатима и развојем комплетне ситуације ме неће поколебати да останем то што јесам али ћу свакако мало другачије гледати на поимање ствари...и да, још једном хвала Небу на " провокацији" без те реченице ничег не би било...

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1343 послато: Јун 21, 2022, 01:03:02 пре подне »
Ево развојног пута Боре Шнајдера,тј. мене. Појавио сам се одавде ниткуда, заправо из радозналости. Шта се дешава, први резултат,хаплотип,презиме повезаше ме са Живојином Мишићем, буп. Сваком честитом Србину би то било доста али ја имам поблем са митом и Небојша Бабић алијас Небо ми у једном посту написа "Истражуј мало" и то ме лецну и ја кренух...исто ово можете да примените на један народ ако је тај народ сазрео да се  суочи са прошлошћу и истином...и овај клизав терен на који сад наилазим генетичким резултатима и развојем комплетне ситуације ме неће поколебати да останем то што јесам али ћу свакако мало другачије гледати на поимање ствари...и да, још једном хвала Небу на " провокацији" без те реченице ничег не би било...
Занимљив пут :)

Мој случај би био сасвим обрнут - иако је коначан резултат сличан, чврсто смо овде.

Није било потребно да ме било ко "боцне" да бих кренуо у истраживање. Кренуо сам сам 1999., и то још увек траје.

Мене је Амикус позвао у Порекло у време када смо обојица били модератори на Крстарици, а ја сам нешто писао на "његовој" историји. Није ме требало двапут звати :)
Хвала му што је омогућио мојој радозналости да делује у новом правцу.

Домаћи днк тест ми је дао обавештење... о хаплогрупи. Ништа више.
Урадио панел, да барем видим где сам, распоредише ме... Нигде наших. Око 4500 година удаљен од било кога у Пореклу. По археологији би требало да сам из Пољске, а по прикупљеним подацима (и пре и после теста) 1/4 нисам овдашњи. Та четвртина је добро шарена и омогућава да кажем - ми Немци - и да то буде тачно. Не мислим да се предомислим, иако Немци "вире" и са очеве и са мајчине стране. "Вире" и још неки (Европљани)... о томе више други пут.
Платим оцу Велики ипсилон... Остасмо где смо и пре били. Ништа ново. Наших нема па нема. Чекам годоа или шта већ чекам... Помажем да невген буде бољи ;D
Навијам да се што више људи тестира у нади да ће неко бити ближе мени.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1344 послато: Јул 03, 2022, 10:09:34 пре подне »
https://rs-lat.sputniknews.com/20220702/srbi-mesavina-naroda-iz-bronzanog-doba-i-slovena-veliko-istrazivanje-koje-menja-teorije-iz-nastave-1139263672.html
Цитат
Teorija koju smo do sada učili u školama, da je dolaskom Slovena na Balkan došlo do zamene stanovništva, pala je u vodu, kaže velika međunarodna studija o poreklu stanovništva Balkana. Oko 50 odsto genoma današnjih Srba je autohtono do bronzanog doba, a druga polovina slovenskog porekla i potiče od migranata koji su na ove prostore došli u 7. veku.
Rezultate istraživanja u kome su učestvovale i naše naučne institucije u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti predstavio je prof. dr Karles Lalueza Foks iz Instituta za evolucionu biologiju u Barseloni.
Studija analizira genetičku strukturu lokalnog stanovništva na području Srbije u bronzanom, gvozdenom, rimskom i post rimskom periodu, kao i današnjeg stanovništva. Analiza je omogućila utvrđivanje kontinuiteta populacija na našim prostorima i udeo DNK u današnjem modernom stanovništvu koji vodi poreklo iz duboke prošlosti.
„Istraživanje prodora Slovena u Evropu bilo je prilično teška za genologiju. Uzeli smo uzorke Slovena iz Srbije, a sada očekujemo i nove rezultate, ali suština je jednostavna, kada imate ove uzorke Slovena od pre 10 vekova, pre hiljadu godina, oni su već tada izgledali kao moderni Srbi, verovatno su tada prodrli u ovu regiju“, kaže Lalueza Foks.
Uzorci gena uzeti su iz Viminacijuma, Medijane, iz rimskog naselja Kuline, ali i sa drugih drevnih naselja na Balkanu, iz Hrvatske, Albanije, iz Severne Makedonije, pa i sa prostora današnje Grčke. Studija zato daje širu sliku promena koje su se dešavale u celom regionu i osnov je za analizu kasnijih slovenskih migracija.

Misterija odlaska Slovena na sever Evrope

„Očigledno se nešto dogodilo u periodu između bronzanog i savremenog doba što je usmerilo sve narode Balkana na sever, što je fascinantno. Ono što sada akcentujemo su rimsko-balkanski uzorci, uključujući srpske i hrvatske. Možemo videti veliku raznovrsnost u Rimskom carstvu, koja se pomera ka Bliskom istoku. Međutim, kada pogledamo period nakon Rimskog carstva, procenat ovih raznovrsnosti opada, ne postoje više uzorci sa Bliskog istoka. Pretpostavlja se da se nešto dogodilo između Rimskog carstva i Slovena, nešto što je gurnulo na sever celu populaciju Balkana“, objašnjava dr Lalueza Foks.
Višegodišnja studija je rezultat saradnje Univerziteta u Beogradu, stručnjaka Biološkog fakulteta sa Univerzitetom u Barseloni i laboratorijom Univerziteta Harvard.
Prof. Miodrag Grbić, koji predaje genomiku na Univerzitetu Vestern u Ontariju, a gostujući je profesor i u Beogradu i Barseloni, za Sputnjik kaže da će studija promeniti teoriju koju smo do sada učili u školama, da kada su došli južni Sloveni, na našem prostoru praktično nije bilo nikog.
„Sada kada istražujemo naš DNK, možemo da vidimo da nije došlo do zamene populacije, već da je došlo do mešanja postojeće, starobalkanske populacije sa novodošlim Slovenima, tako da je naš genotip otprilike 50 odsto te starobalkanske populacije i 50 odsto slovenske. Vrlo je interesantno da kada se napravi glavna komponenta analize, kada stavimo grupe iz bivših jugoslovenskih republika vidimo da dolazi do njihovog genetskog preklapanja. Pošteno rečeno, neke genetske razlike između tih naših grupa, Srba, Hrvata, Bosanaca, Crnogoraca, praktično nema“, kaže Grbić.

Мене су у основној школи учили да су се Словени помешали са затеченим становништвом. Мислим да ће ово "мистерија одласка Словена на север Европе" и "усмерење народа Балкана на север" многе збунити. Било би јасније да је речено да су у генетику народа Балкана ушле компоненте генетике са севера Европе.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1345 послато: Јул 03, 2022, 10:10:40 пре подне »
Цитат
Pravu istoriju piše genetika
On dodaje da je istraživanje važno da bi smo, kako kaže, imali pravu istoriju, a ne onu koja se upotrebljava banalnom politizacijom. Društvene nauke su jedno, a genetika nešto drugo, nepogrešivo. Uz to Srbija je nepresušan izvor gena, baštini Lepenski vir, Starčevo, Vinču, daje i kontinuitet Rimske imperije.
„Upravo smo u Barseloni završili sekvenciranje 12 genoma iz Lepenskog vira. To znači da sad idemo u našu dalju prošlost, u neolitski period. Dogovoren je i nastavak saradnje za ubuduće, analiziraće se Viminacijum sa detaljima koji bi trebalo da analiziraju socijalnu strukturu stanovništva, razlike između Rimljana i ove naše starobalkanske populacije, koja je bila deo stanovništva Viminacijuma“.
Iako je projekat predstavljen kao prvi u našoj istoriji u kome je korišćena molekularna genetika da bi se istražilo poreklo naroda na Balkanu, ono je zapravo potvrdilo da je interno istraživanje Udruženja „Poreklo“, takođe rađeno sa Biološkim fakultetom poslednjih šest godina, bilo na pravom putu.

Potvrđen i Srpski DNK projekat

„Srpski DNK projekat“ takođe je pokazao da su Srbi spoj starosedelaca i Slovena, kao i Hrvati i drugi narodi na našem prostoru. Predsednik Udruženja „Poreklo“ Jovica Krtinić kaže da veliku međunarodnu studiju niko neće moći da ospori.
„Uzorci koji su analizirani, koji pripadaju ljudima koji su živeli pre više od hiljadu godina su nesumnjivo toliko uklopljeni u ono što je danas slovenski prosek, a takvih nema u periodu železnog doba i Rima, tako da je tu stvar vrlo jasna. Analizirani skeleti iz docnijeg perioda, 8., 9. veka, nesumnjivo govore o upadu nove genetike, a ona je mogla doći samo sa Slovenima. Znajući danas distribuciju tih haplo grupa kod evropske populacije znamo da su tipične za današnje Beloruse, Ukrajince, Poljake, Ruse, posebno na zapadu“, kaže Krtinić.
Profesor Grbić dodaje da su reakcije na veliko istraživanje pozitivne, te da će ono sigurno otvoriti vrata novim istraživanjima. Podvlači da Srbija, za razliku od drugih na Balkanu, ima neverovatno blago, cela dinastija Nemanjića je sveta, njihovi ostaci su sačuvani.
„Englezi su pre nekoliko godina iskopali Ričarda III sa nekog parkinga, utvrdili su DNK analizom da je to on i to je bila svetska vest. Ako mi imamo celu seriju Nemanjića sačuvanu, treba samo da uradimo DNK analizu, to bi bila svetska vest i interesantno da se vidi da li je naša elita bila slovenskog porekla ili je bila nativna starobalkanska populacija“.

Ван мреже Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 501
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1346 послато: Јул 03, 2022, 11:14:47 пре подне »
Веома афирмишућ чланак за све ово што се овде у Српском ДНК пројекту проучава. Када ће рад бити објављен? Колико сам похватао из текста биће то надоградња на ретултате из Виминацијума, Тимакум Минуса и Медијане који су постали познати прошле године.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5160
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1347 послато: Јул 03, 2022, 12:08:51 поподне »
https://rs-lat.sputniknews.com/20220702/srbi-mesavina-naroda-iz-bronzanog-doba-i-slovena-veliko-istrazivanje-koje-menja-teorije-iz-nastave-1139263672.html
Мене су у основној школи учили да су се Словени помешали са затеченим становништвом. Мислим да ће ово "мистерија одласка Словена на север Европе" и "усмерење народа Балкана на север" многе збунити. Било би јасније да је речено да су у генетику народа Балкана ушле компоненте генетике са севера Европе.

Да, овдје се ради о незграпном преводу. Др.Лалуеза је мислио да је прилив новог становништва са сјевероистока Европе, утицао на генетику балканских народа на начин да је цијела та генетика са том сјеверном примјесом постала више усмјерена ка сјеверу.

Овако како је постављено у наслову "Misterija odlaska Slovena na sever Evrope" је нешто потпуно друго и очигледно је да аутор чланка није разумио шта је Др. Лалуеза хтио да каже и веома је могуће да се овај наслов искористи опет за конструкције типа "прадомовина Словена у Подунављу".
« Последња измена: Јул 03, 2022, 12:11:05 поподне drajver »

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1348 послато: Јул 03, 2022, 02:23:00 поподне »
Да, овдје се ради о незграпном преводу. Др.Лалуеза је мислио да је прилив новог становништва са сјевероистока Европе, утицао на генетику балканских народа на начин да је цијела та генетика са том сјеверном примјесом постала више усмјерена ка сјеверу.

Овако како је постављено у наслову "Misterija odlaska Slovena na sever Evrope" је нешто потпуно друго и очигледно је да аутор чланка није разумио шта је Др. Лалуеза хтио да каже и веома је могуће да се овај наслов искористи опет за конструкције типа "прадомовина Словена у Подунављу".

Ово већ има сасвим другачији смисао од оног написаног чланку. Просто да се човек запита да ли је то последица неразумевања теме или нешто друго.

Што се тиче могућности, да се чланак злоупотреби, ту нема бриге. Иако је ова студија додатни аргумент ономе што је наука одавно знала, не верујем да ће допринети сузбијању аутохтонистичких теорија, чему се неки наивно зарадоваше. Већини тих псеудоисторијских теорија словенство Срба није уопште битно. Они Србе налазе у цивилизацијама Плодног полумесеца, Анадолије, Индије... па им неки полудивљи Словени нису толико интересантни. Из студије ће извући закључке да су Срби староседеоци Балкана и да су околни народи Срби и њима доста.

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1349 послато: Јул 04, 2022, 02:43:24 поподне »
Чини се да се днк прича Немањића и њено разоткривање полако захуктава,  судећи по речима професора Грбића.


Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1350 послато: Јул 08, 2022, 05:33:36 поподне »
Кад ће овај клип са предавања што је било 28. јуна?

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1351 послато: Јул 08, 2022, 09:35:34 поподне »
Кад ће овај клип са предавања што је било 28. јуна?
Лично не очекујем тако брзо, видећемо.

Овде је звучни снимак предавања https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1100.msg174116#msg174116

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1352 послато: Јул 17, 2022, 05:09:18 поподне »
TV "Prva- Crna Gora"- Emisija "Jutro":"Genetika ruši mitove"- gosti Nebojša Drašković i Goran Komar- 28.06.2022

<a href="https://www.youtube.com/v/JC3R_ldwCKI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/JC3R_ldwCKI</a>

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1354 послато: Јул 21, 2022, 11:32:51 пре подне »
Могао је споменути Друштво српских родословаца „Порекло.“ Толико је заслужило.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1355 послато: Јул 21, 2022, 08:15:53 поподне »
Могао је споменути Друштво српских родословаца „Порекло.“ Толико је заслужило.

Па очигледно су коришћени резултати добијени неким независним тестирањима/истраживањима. Да су коришћени резултати друштва "Порекло", односно СДНКП, сигурно би то и споменули, не треба у то сумњати...

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1356 послато: Август 28, 2022, 12:45:08 пре подне »
Ако личите на некога, вероватно имате и сличну генетику.
https://www.science.org/content/article/those-doppelgangers-don-t-just-look-you-they-may-share-your-dna
Цитат
We’ve all had that feeling: You spot someone, say on the street in a distant city or even another country, who looks eerily like someone you know. Now, a study of look-alikes—unrelated people with faces so similar they could pass for identical twins—has found that such pairs share genetic traits, The New York Times reports. Scientists studied 32 pairs of individuals with uncannily similar headshots who are part of a long-running project by a Canadian photographer to document these faux twins (some shown above). The 16 pairs found by computer analysis to have the most similar features also shared more genetic variants than the less similar pairs, the researchers conclude this week in Cell Reports. That’s not a huge surprise because researchers are already using genetics to predict face shape. The fake twins did not share DNA methylation patterns, chemical marks controlling gene expression that are shaped by our environment, reinforcing the dominant role DNA alone plays in determining our appearance.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1357 послато: Септембар 02, 2022, 09:35:45 поподне »

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 896
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1358 послато: Септембар 03, 2022, 12:50:55 пре подне »
Genetski R1b a fenotipski Habibi, habibi XD. U svakom slucaju za 20 godina uzimamo i evropsko i svetsko u fudbalu.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1359 послато: Септембар 03, 2022, 02:27:04 поподне »
Шта јој немамо забележено код нас? А хаплогрупа ми прво пада на ум.