Аутор Тема: Морачани-Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>CTS9981>Z37>Y91536>Y175368  (Прочитано 1090750 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #40 послато: Јануар 01, 2016, 09:28:13 поподне »
Зар Ракочевић није R1b L23+?

Сад видјех да је оставио податак да јесте. Онда то мијења на ствари.

Помен Војчића ми је одвукао пажњу на другу страну.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #41 послато: Јануар 01, 2016, 09:46:44 поподне »
Мала исправка. Тестирани се презиме Морачанин, а пореклом је од Радовића из Мораче (хаплогрупа ХГ Р1б1А2).

У сваком случају, имамо потврду да су Морачани R1b.


Ја бих овде, уместо Амфилохија, истакао Вељка Петровића, једног од најславнијих јунака Првог српског устанка.

Преци Хајдук Вељка су пореклом од Радовића из Мораче (R1b L23)


Тек када се буде тестирао неко од Хајдуквељковића моћи ћемо да кажемо да ли је Хајдук Вељко пореклом од Радовића пошто постоји и једно такође сачувано предање код Влаховића из Роваца о томе да је он заправо од њих. Било је о томе речи и ''отимачине'' ранијих година када су изашле неке публикације о знаменитим личностима које воде порекло од њих.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #42 послато: Јануар 01, 2016, 09:58:46 поподне »
Тек када се буде тестирао неко од Хајдуквељковића моћи ћемо да кажемо да ли је Хајдук Вељко пореклом од Радовића пошто постоји и једно такође сачувано предање код Влаховића из Роваца о томе да је он заправо од њих. Било је о томе речи и ''отимачине'' ранијих година када су изашле неке публикације о знаменитим личностима које воде порекло од њих.

Наравно, треба испитати и ту опцију. Ако је од Влаховића, лако може бити Никшић I2a DS.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #43 послато: Јануар 01, 2016, 10:04:42 поподне »
Уколико је Радовић R1b-L23+, онда се чини да су му најближи хаплотипови из групе CTS7822 који су 393=12. Мада му ни они нису претјерано блиски.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #44 послато: Јануар 01, 2016, 10:35:05 поподне »
Ево да се и ја укључим накратко у вези Морачана.
Ја сам рекао Небојиши за овог Морачанина, али ево сада ћу казати све оно што је мени јављено у везу њиховог ДНК.
Прије 20 дана, позвао ме је Зоран Морачанин из  Слатине, код Пријепоља и каже, знајући да ја истражујем Радовиће, те да би желео да ми саопшти један податак.

Његови Морачани (то је презиме) из Слатине код Пријепоља, славе Аранђеловдан и воде поријекло од Морачких Радовића.
Један његов стриц, Лале Морачанин, који је сада покојни, радио је у Прибоју на Лиму, те због породичних проблема је хтео да уради тест ДНК, мислим, како ми је Зоран Морачанин рекао , прије 15 -20 година.
ДНК анализа је утврђена:

R1 b1 A2

Том приликом ми је казао Зоран, да и Ракочевић има исту групу и да ето потврђује се да су од Радовића Морачана.
Е ово је права истина о тестираном Морачанину из  Слатине код Пријепоља, значи он се презива Морачанин и слави Аранђеловдан.

Велики поздрав

Вито Радовић
из Београда

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #45 послато: Јануар 01, 2016, 11:17:35 поподне »
Ево да се и ја укључим накратко у вези Морачана.
Ја сам рекао Небојиши за овог Морачанина, али ево сада ћу казати све оно што је мени јављено у везу њиховог ДНК.
Прије 20 дана, позвао ме је Зоран Морачанин из  Слатине, код Пријепоља и каже, знајући да ја истражујем Радовиће, те да би желео да ми саопшти један податак.

Његови Морачани (то је презиме) из Слатине код Пријепоља, славе Аранђеловдан и воде поријекло од Морачких Радовића.
Један његов стриц, Лале Морачанин, који је сада покојни, радио је у Прибоју на Лиму, те због породичних проблема је хтео да уради тест ДНК, мислим, како ми је Зоран Морачанин рекао , прије 15 -20 година.
ДНК анализа је утврђена:

R1 b1 A2

Том приликом ми је казао Зоран, да и Ракочевић има исту групу и да ето потврђује се да су од Радовића Морачана.
Е ово је права истина о тестираном Морачанину из  Слатине код Пријепоља, значи он се презива Морачанин и слави Аранђеловдан.

Велики поздрав

Вито Радовић
из Београда

Вито, хвала на појашњењу. Једино не схватам сљедећу реченицу  "те због породичних проблема је хтео да уради тест ДНК, мислим, како ми је Зоран Морачанин рекао , прије 15 -20 година."

Прије 15-20 година сигурно није могао урадити тест по y-днк јер такав тест у то вријеме није постојао.

Како год, сад видим да је тестирани Ракочевић из Мораче својевремено остављао своје коментаре на Српском ДНК пројекту и тамо је написао:

"P.S. Moj y dna R1b1a2,(muška linija), mtdna J (ženska linija)"

На другом мјесту је додао и ознаку L23. Међутим по ISOGG номенкалтури R1b1a2 је М269, док би L23 требало бити R1b1a2а, тј. СНП ниже. Видимо исту ситуацију и са резултатима овог Морачанина о којем Вито пише.

Не знам у којој се лабораторији тестирао Ракочевић ( ако је 23 andme, онда је логично да је тестирао  L23), тј. чини се да и даље није јасно да ли су Морачани Богићевци L23+ или L23-.

Оно што је мислим ипак прилично сигурно јесте да се ради о источној варијанти R1b.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #46 послато: Јануар 01, 2016, 11:28:32 поподне »
Ракочевић се тестирао у Игенеи, која не тестира СНП-ове, дакле вјероватно није тестирао L23.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #47 послато: Јануар 01, 2016, 11:46:08 поподне »
Синиша,
ја заиста не знам ништа о тестирању Ракочевића, само преносим оно што ми је Зоран Морачанин казао и што може бити од користи за даља истраживања и анализе.

Велики поздрав за тебе и срећна ти Нова година, као и свима осталима члановима Порекла


Вито Радовић
из Београда

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #48 послато: Јануар 05, 2016, 10:25:47 поподне »
ЗА СИНИШУ ЈЕРКОВИЋА

Синиша,
вечерас ме звао Зоран Морачанин и дао ми пар података, односно казао ми је да је његов стриц радио ДНК прије 5 - 6 година, а не прије 15 - 20 како сам ја теби рекао, то је радио из породичних разлога, те да су му тада рекли да потиче од Келта.
Зоран Морачанин је из Велике Жупе код Пријепоља, а не из Слатине како сам ја навео.

Иначе овај човјек има велико знање о поријеклу Радовића Морачана, као и о доста осталијех породица из Пријепоља.
Велика је штета што се не укључи у Порекло, јер заиста много тога зна.

Велики поздрав
Вито  Радовић
из Београда

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #49 послато: Јануар 05, 2016, 10:29:12 поподне »
Заборавих рећи, да је ДНК анализа Зорана Морачанина стрица Радомира Лала Морачанина из Пријепоља утврдила ХГ  R1b1A2 .

Поздрав
Вито Радовић

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #50 послато: Јануар 05, 2016, 10:35:47 поподне »
ЗА СИНИШУ ЈЕРКОВИЋА

Синиша,
вечерас ме звао Зоран Морачанин и дао ми пар података, односно казао ми је да је његов стриц радио ДНК прије 5 - 6 година, а не прије 15 - 20 како сам ја теби рекао, то је радио из породичних разлога, те да су му тада рекли да потиче од Келта.
Зоран Морачанин је из Велике Жупе код Пријепоља, а не из Слатине како сам ја навео.

Иначе овај човјек има велико знање о поријеклу Радовића Морачана, као и о доста осталијех породица из Пријепоља.
Велика је штета што се не укључи у Порекло, јер заиста много тога зна.

Велики поздрав
Вито  Радовић
из Београда

Вито, хвала на информацији. Ово употпуњује досадашња сазнања о поријеклу овог рода из Мораче.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #51 послато: Јануар 05, 2016, 10:44:21 поподне »
Ово употпуњује досадашња сазнања о поријеклу овог рода из Мораче.

Можда можемо да донесемо прелиминарни закључак да су Морачани Богићевци Р1б.
Било би добро да се тестира још и неко од Вуисића, Меденица, Добричана, Дожића, Вуксановића. Можда заборавих још неки већи род овог племена.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #52 послато: Јануар 05, 2016, 11:23:35 поподне »
Можда можемо да донесемо прелиминарни закључак да су Морачани Богићевци Р1б.
Било би добро да се тестира још и неко од Вуисића, Меденица, Добричана, Дожића, Вуксановића. Можда заборавих још неки већи род овог племена.
То је углавном то, а има још подоста мањих братстава, Перовићи, Лакићевићи, Обреновићи, Рашовићи итд.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #53 послато: Јануар 08, 2016, 10:19:18 поподне »
Рекао бих да је у табели два пута уписан резултат теста Радовића.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #54 послато: Јануар 08, 2016, 11:15:39 поподне »
Рекао бих да је у табели два пута уписан резултат теста Радовића.
Да, грешком је уписан два пута. Уклоњен је један.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #55 послато: Март 15, 2016, 02:22:33 поподне »
Очигледно Морача етимолошки потиче из личног имена Морак (постоји и сада као презиме)

....заједничка основа топонима Морача и топонима Мораково, — a то је форма *морак / *morac — завела је ове истраживаче
тако да су утврђење Морацки тражили у жупи Морача, а не покрај села Моракова у Никшићкој Жупи....

http://arhiva.eparhija-zahumskohercegovacka.com/files/u7/Lukovic.pdf

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #56 послато: Март 15, 2016, 03:01:13 поподне »
Очигледно Морача етимолошки потиче из личног имена Морак (постоји и сада као презиме)

....заједничка основа топонима Морача и топонима Мораково, — a то је форма *морак / *morac — завела је ове истраживаче
тако да су утврђење Морацки тражили у жупи Морача, а не покрај села Моракова у Никшићкој Жупи....

http://arhiva.eparhija-zahumskohercegovacka.com/files/u7/Lukovic.pdf
Постоји и мишљење да је назив Морача од биљке Морач која је можда некада била доста заступљена у овој области, а да су јој назив дали сточари који су професионално били добри познаваоци биљног света који је где преовладавао, и на основу тога давали називе тим областима. Такође постоји и варијанта о називу који долази по реци која протиче кроз ту област. По основу назива биља које преовлађује у појединим сточарским  областима су можда настали и називи Пипери и Дробњак, а онда од њих и лична имена. Ово је само једна од могућих варијанти, а постоји и оно распростањенија предања која кажу да су од Пипа Пипери, а да су Дробњаци настали због просутог дроба Кричког војводе Калоке. Шта је ту тачно, и шта је старије кокошка или јаје, остаје као вечита дилема без одговора. 

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #57 послато: Март 15, 2016, 07:39:26 поподне »
Погледајте ово виђење етимологије речи и топонима море, Морава, Морача, и сл:

http://www.svevlad.org.rs/bajoslovlje/konferencija/obrovski_morave.html

А можда потиче од ономатопеје "морити" (дуги нагласак на првом слогу), који опонаша звук воде која се креће? Слично може бити и код "норити" - Неретва.

Али, буни чињеница да се Морава у Србији и у римско доба звала Маргус. Или су Словени прилагодили свом језику латински назив, или су Латини од затеченог становништва њихов назив записали на свој начин...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #58 послато: Фебруар 10, 2017, 05:31:53 поподне »
Претпоставка о Богићевом пореклу из Бога је интересантна, али с обзиром да до сада нема никога из тог племена на албанском ДНК пројекту заснована је једино на сличности имена Богић и назива племена Боге, а то и није неки јак аргумент.
Али то је свакако реалније него новокомпонована бајка о пореклу Богића од Мрњавчевића. Том "предању" је посвећен читав чланак у часопису Савиндан из јануара 2009. године на 32. и 33. страни (14. и 15. страна у pdf документу):
http://www.savindan.org.rs/pdf/19%20drugi%20deo.pdf
Не знам да ли је ово предање настало под покровитељством митрополита Амфилохија, али је тешка митоманија у сваком случају.

Једино што је сигурно за Богићевце је да нису у сродству са данашњим Хотима (Кећима), као ни Мараши који су такође пореклом из тог племена.

Читајући књигу о Мацурама, опет сам наишао на тврдњу да су Богићевци од Мрњавчевића. Ево шта пише Предраг Т. Шћепановић:
У Доњој Морачи најстарији су потомци војводе Богића Мрњавчевића, који се у XVI вијеку доселио из Зете и настанио у Прекобрђу.

Није ми познат ниједан старији извор где се било шта слично спомиње, тако да је ово вероватно једино предање о пореклу неког братства из Црне Горе од племства које је настало у новије време.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #59 послато: Фебруар 11, 2017, 11:29:10 пре подне »
Оштра конкуренција између Куча и Богићеваца - ко је прави Мрњавчевић...!?
Учествују најмање четири хаплогрупе (E1b, R1b, Q, G2a).

Ово ме подсећа на детаљ који сам негде прочитао како је настала прича о пореклу Дрекаловићи од Кастриота. Мислим да је из Дучићеве књиге о племену Куча. Нигде не постоји ни један озбиљан траг који би указивао на икакву везу Дрекала са Кастриотима. И сами Кучи не верују много у ово предање, и приписују га извесном Илији Дрекаловићу, касније калуђеру Григорију из Манастира Дуга у Морачи, који је да би себи дао на значају осмислио ово предање, и чак се потписивао као – "архимандрит Григорије Дрекаловић-Кастриотовић". Како је Дрекале потекао највероватније из племена Кастрата (чије ни име ни порекло нису ни у каквој вези са Кастриотима) није било тешко протурити овакву причу, с обзиром на сличност назива Кастрата и Кастриота.
Архимандрит Григорије је, тако се говори у Кучима, заслужан и за предање о тобожњем пореклу Братоножића од средњевековне властеоске и владарске куће Бранковића.
Ето тако, неко негде нешто напише, још ако је ученији од осталих и ужива неки ауторитет, - ето историјске "истине"...
"Наша мука ваља за причешћа"