Аутор Тема: Морачани-Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>CTS9981>Z37>Y91536>Y175368  (Прочитано 1091135 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #20 послато: Април 20, 2015, 04:37:34 поподне »
Од малисорских племена Р1б је досад нађена код Шкреља, Елшанија, Тачија, Кастрата, Гашија.

Међутим сва ова племена имају своје припаднике тестиране и на друге хаплогрупе.

Из оно доступних хаплотипова на интернету, чини се да су Шкреље једне од типичнијих Р1б популација, источног Р1б.
Било би добро да имамо Ракочевићев хаплотип.

Не знам да ли се на iGENEA виде маркери, или само хаплогрупа?

R1b L23 постоји и на западу Европе, али у мањем проценту.

« Последња измена: Април 20, 2015, 08:26:14 поподне Небојша »

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #21 послато: Април 23, 2015, 10:36:47 пре подне »
Отац Павла Вујисића је чини ми се једно време службовао као официр жандармеријски на Цетињу, и то баш у време Божићне побуне у ЦГ 1918. год. Павле је постао Вуисић а не Вујисић зато што су му грешком тако уписали у документима и тако остало за век и амин. Покушаћу да прикупим податке о свим породицама односно братствима Роваца и Мораче, али ће требати још времена пошто постоје нека братсва чији се представници још нису тестирали, као нпр. Никшићи у Ровцима (Булатовићи, Влаховићи, Шћепановићи и Срезојевићи), потомци Шћепана херцеговца из села Јасенова, затим Пековићи и Дуловићи у Горњој Морачи, Ераковићи (Кујовићи, Шуковићи и Раосављевићи у Доњој Морачи) итд. Такође је јако битно да се уради тестирање појединих братстава и породица за које има опречних података у предању. Тако нпр. за Булатовиће се зна да има и оних који припадају староседелачком становништву Роваца који су се прибили уз ове, тако да ту би готово сигурно било различитости у хаплотиповима и требало би све то простудирати и упоредити са народним предањем пошто се одприлике зна који од Булатовића сигурно воде порекло од Гојака а за које се то не може тврдити, па би ваљало упоредити њих. Затим би требао бар неко од потомака војводе Пеја Станојева насељених у селу Осредци да се тестира и да се упореди да ли је то заиста братоношки хаплотип. Мени су одувек били помало ,,сумњиви'' Добричани из Доње Мораче који по предању воде порекло од војводе Богића али је могуће да међу њима има и оних који су староседеоци пошто су насељени у селу које се управо звало Добрич, и по коме су касније и добили презиме. У Морачи је иначе некада било братстава староседелачких која су носила презимена управо по селима која су насељавали, као нпр. Кошани, па није искључено да су и Добричани направили фузију са староседеоцима села Добрич. Требало би такође проверити Дрљевиће и Бакиће који би по предању требали да спадају у хаплогрупу Е, али и Јанковиће из села Равни који су пореклом Вучевићи из Безјова у Кучима и славе дрекаловићку славу св. Никола али постоји неко предање да су они уствари Мрњавчићи. И мени најзанимљивији становници села Ђуђевина, који према предању воде порекло са Лијешња из Роваца од кнеза Милије Љешњанина, још увек немају тестираног представника који би могао то да потврди упоређивањем његовог, мог и Ћетковићевог резултата теста који треба да стигне у периоду 27.05.-10.06.2015. год. 

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #22 послато: Децембар 29, 2015, 11:29:37 пре подне »
Резултат теста овог Ракочевића (Р1б) се уклапа у причу о пореклу ''богићеваца'' из Хума Хотског.

Слажем се. И правац досељења и ХГ. Ипак досељење Богића у Морачу није из тако велике давнине да се не би могло испратити. Прича о њему поклапа се и код околних брдских племена.

... као и Добричана који су према морачком предању од Добрије сина Богићева, али то предање оставља помало и сумњу обзиром да је село (или засеок) Добрич уписано у Доњој Морачи још 1477. год. у турском дефтеру, дакле пре него је Богић доселио из Хума Хотског. Претпостављам да презиме Добричанин потиче управо од назива тог села Добрич, а не по имену Богићева сина који се звао Добрија ( да ли?).

Добричанин је, дефинитивно, презиме изведено од топонима. Да су потомци Добрије, били би Добри(ји)ћи.
Што, опет, не искључује припадност Добричана племену Богићеваца (нпр. не памте од којег су огранка, прозвани су по месту живљења, а припадност племену доказују језичком акробацијом измишљајући претка Добрију), али ни могућност да су прибраћени старинци (или неки каснији дошљаци).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #23 послато: Децембар 29, 2015, 11:37:09 пре подне »
Добио сам информацију да је тестиран један Радовић из Мораче (слава Аранђеловдан). Припада хаплогрупи R1b, тако да је на неки начин потврђена ова прича о Богићевцима-Морачанима.

Као што смо и мислили, припадници J2b1 би ту могли бити неки старији слој (Ћировићи, Даниловићи, Сандићи...мада ни све ове староседелачке породице вероватно нису генетски повезани).


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #24 послато: Децембар 29, 2015, 01:49:12 поподне »
Добио сам информацију да је тестиран један Радовић из Мораче (слава Аранђеловдан). Припада хаплогрупи R1b, тако да је на неки начин потврђена ова прича о Богићевцима-Морачанима.

Рачунам да су то Радовићи од којих је Ристо, владика Амфилохије.



Увек ми је био занимљив његов конкаван нос, не баш типичан за подручје из којег је.



Млади монах Амфилохије, један од "три А" - Артемије Радосављевић, Атанасије Јевтић и Амфилохије Радовић. Тројица ученика Светог аве Јустина Ћелијског. Свети Јустин је пророковао да ће један од њих тројице бити патриарх србски. Али и да ће се  њих тројица (тада колеге на богословским студијама и добри другари) разићи и да ће један од њих бити прогоњен.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #25 послато: Децембар 29, 2015, 01:51:30 поподне »


Сјајна слика. Једно Божићно јутро на Цетињу, уз прангије  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #26 послато: Децембар 29, 2015, 01:53:30 поподне »
Можда су ове Амфилохијеве слике, ипак, пре за тему "Морачани Богићевци- R1b?".
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #27 послато: Децембар 29, 2015, 02:27:04 поподне »
Рачунам да су то Радовићи од којих је Ристо, владика Амфилохије.



Увек ми је био занимљив његов конкаван нос, не баш типичан за подручје из којег је.



Млади монах Амфилохије, један од "три А" - Артемије Радосављевић, Атанасије Јевтић и Амфилохије Радовић. Тројица ученика Светог аве Јустина Ћелијског. Свети Јустин је пророковао да ће један од њих тројице бити патриарх србски. Али и да ће се  њих тројица (тада колеге на богословским студијама и добри другари) разићи и да ће један од њих бити прогоњен.
Владика Амфилохије је управо од Радовића из Доње Мораче. Мајка му је од Ковијанића, такође из Доње Мораче. Он је прави пример да та подела на хаплотипове и порекло по мушкој линији не треба посматрати искључиво и на погрешан начин, како су то поједини можда спремни да тумаче и презентују. ДНК може да да велики допринос у утврђивању сродства и заједничког претка, као и у потврђивању или одбацивању делова породичних предања, где методом упоређивања може да се дође до откривања порекла породица. Никако се не може, и не би смело, одбацивати или сматрати за ''мање српске'' родове и породице које нису Р1а или И2а. Владика Амфилохије је само један од многих ''богићеваца'' који су дали српству немерљив допринос у сваком смислу те речи, од чојства и јунаштва, патриотизма и жртвовања и својих живота, до угледа у свим сферама живота, науке, културе и сл.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #28 послато: Децембар 29, 2015, 02:54:51 поподне »
Владика Амфилохије је управо од Радовића из Доње Мораче. Мајка му је од Ковијанића, такође из Доње Мораче. Он је прави пример да та подела на хаплотипове и порекло по мушкој линији не треба посматрати искључиво и на погрешан начин, како су то поједини можда спремни да тумаче и презентују. ДНК може да да велики допринос у утврђивању сродства и заједничког претка, као и у потврђивању или одбацивању делова породичних предања, где методом упоређивања може да се дође до откривања порекла породица. Никако се не може, и не би смело, одбацивати или сматрати за ''мање српске'' родове и породице које нису Р1а или И2а. Владика Амфилохије је само један од многих ''богићеваца'' који су дали српству немерљив допринос у сваком смислу те речи, од чојства и јунаштва, патриотизма и жртвовања и својих живота, до угледа у свим сферама живота, науке, културе и сл.

Сад си се сетио, друже. То је оно што ја причам о Васојевићима. И даље не видим какве везе српсто има са хаплогрупама... Родова I2a и R1a има највише баш тамо где су се најбрже и најлакше одрекли српства (Босна).

Ови родови E1b и R1b L23 су много ближе Рашкој, Косову и Црној Гори, где се српство вековима одржало и одакле се доста Срба иселило. Не утиче хаплогрупа на национално опредељење, већ дате околности.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #29 послато: Децембар 29, 2015, 02:57:27 поподне »
Можда су ове Амфилохијеве слике, ипак, пре за тему "Морачани Богићевци- R1b?".

Слажем се, пребацићу их.

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #30 послато: Децембар 29, 2015, 03:25:01 поподне »
Можда су ове Амфилохијеве слике, ипак, пре за тему "Морачани Богићевци- R1b?".

Данас су тестирана два морачка Радовића. Очекујемо резултате наредних дана.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #31 послато: Децембар 29, 2015, 06:46:45 поподне »
Сад си се сетио, друже. То је оно што ја причам о Васојевићима. И даље не видим какве везе српсто има са хаплогрупама... Родова I2a и R1a има највише баш тамо где су се најбрже и најлакше одрекли српства (Босна).

Ови родови E1b и R1b L23 су много ближе Рашкој, Косову и Црној Гори, где се српство вековима одржало и одакле се доста Срба иселило. Не утиче хаплогрупа на национално опредељење, већ дате околности.
Нисам се сад сетио, знам ја то одавно. Можда си само погрешно протумачио моје коментаре по питању Васојевића. Уосталом мајка ми је Васојевка, ваљда то нешто говори. Знам ја одлично колики је ослонац српство имало у овом племену.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #32 послато: Јануар 01, 2016, 03:35:18 поподне »
Наша претпоставка да овај род припада хаплогрупи Р1б је коначно и потврђена. Подсјетићу да смо раније имали информацију да је Ракочевић из истог рода Р1б по свој прилици источна грана. Сада имамо тестираног и Радовића из Бара Морачких који је Р1б. Слави Аранђеловдан. Нема блиских поклапања са досадашњим р1б резултатима на Пројекту. На маркеру 393 има вриједност 12 што упућује да би се могло радити о Р1б источној. Ово није исти тип источне који смо често сретали на нашим просторима (11-11) већ нека друга грана.

Треба још детаљније испитати сам хаплотип.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #33 послато: Јануар 01, 2016, 04:09:57 поподне »
Да ли вредности маркера код Војчића указују на то да су блиски по сродности са Радовићима из Мораче, и да ли се зна из ког места у Србији су ови Војчићи?

Војинена, рекао бих да јесу, али због малог броја маркера их нисам груписао заједно. Међутим Војчићи се у потпуности поклапају са Албанцем Гашијем из Клине на Косову.

Ево шта је тестирани Гаши написао на једном форуму.

 "Yes, and according to iGENEA I'm native to the Balkans, south-east Europe. That means not Hittite etc.
(Y-DNA) They live in Kosovo, Komuna e Klines, Qabiq. I don't know who came there first, but my grandfather is from Qabiq, also my father.
They came from the North of Albania, If I am not wrong. If it has anything to say, we're European white, light brown hair or blonde hair. Eye color is brown-green, green or blue. Yes, I counted all from the same Y-DNA as I know.

Yes, I am Gashi from a village called Qabiq in Kosovo, it's close to Klina which again is not so far from Peja."

Оно што је најинтересантније код ове хаплогрупе јесте да је она можда R1b L23-, с обзиром да је Гаши тестирао и СНП-ове. Означавају га као R1b L150.

Како се мени чини, сад овако на први поглед, Гаши и Војчић су дефинитивно повезани, а Радовићи припадају истој грани хаплогрупе Р1б као и поменути. Остаје питање колико су заиста блиски.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #34 послато: Јануар 01, 2016, 06:06:24 поподне »
Захваљујући овом резултату Радовића, а и Војчића, изгледа да смо наишли на нову грану Р1б код Срба.

То је прилично ријетка група, питање је само да ли се ради о СНП-овима дефинисаном огранку или парагрупи тј. свим оним коријенским Р1б М269 који нису Л23.

Судећи по резултатима Гашија постоје чак три СНП-а који ову групу ближе одређују: М269>PF7558+, PF7562+, PF7563+, па можемо рећи да се ради о посебној грани.

Занимљив је и етнички састав те групе: Грчка,Албанија, Јужна Италија, приличан број ашкенаских Јевреја, понеки хаплотип из западног Медитерана. Узводно по СНП-у има и повећи број Јермена из Турске, бар ми тако изгледају презимена.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #35 послато: Јануар 01, 2016, 09:12:59 поподне »
Добио сам информацију да је тестиран један Радовић из Мораче (слава Аранђеловдан). Припада хаплогрупи R1b, тако да је на неки начин потврђена ова прича о Богићевцима-Морачанима.

Мала исправка. Тестирани се презиме Морачанин, а пореклом је од Радовића из Мораче (хаплогрупа ХГ Р1б1А2).

У сваком случају, имамо потврду да су Морачани R1b.


Ја бих овде, уместо Амфилохија, истакао Вељка Петровића, једног од најславнијих јунака Првог српског устанка.

Преци Хајдук Вељка су пореклом од Радовића из Мораче (R1b L23)


 

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #36 послато: Јануар 01, 2016, 09:16:30 поподне »
Мала исправка. Тестирани се презиме Морачанин, а пореклом је од Радовића из Мораче (хаплогрупа ХГ Р1б1А2).

У сваком случају, имамо потврду да су Морачани R1b.

Преци Хајдук Вељка су пореклом од Радовића из Мораче (R1b L23)


Небојша, тестиран је баш Радовић из Мораче од Mорачана Богићеваца, не презива се Морачанин.

Осим тога, не ради се о хаплогрупи R1b L23, већ о L23-.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #37 послато: Јануар 01, 2016, 09:19:11 поподне »
Небојша, тестиран је баш Радовић из Мораче од Mорачана Богићеваца, не презива се Морачанин.

Осим тога, не ради се о хаплогрупи R1b L23, већ о L23-.

Преносим онако како ми је речено. Мислим да се ради о човеку који се тестирао још раније, пре ових Радовића од прекјуче? Или сам добио погрешну информацију(?).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #38 послато: Јануар 01, 2016, 09:21:49 поподне »
Зар Ракочевић није R1b L23+?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #39 послато: Јануар 01, 2016, 09:24:34 поподне »
Преносим онако како ми је речено. Мислим да се ради о човеку који се тестирао још раније, пре ових Радовића од прекјуче? Или сам добио погрешну информацију(?).

Погрешну. Ако постоји још неки Морачанин тестиран раније добро би било да имамо хаплотип да се види због упоређења.

Засад Радовићи из Мораче немају никог посебно блиског међу тестиранима. Чини ми се да припадају овој подграни којој припадају Војчић и Гаши, а која је L23-. То није СНП потврђено, па би било добро ако има који Морачанин да је тестиран на L23.