Аутор Тема: Племе Пјешивци  (Прочитано 6583 пута)

Ван мреже Mr. J

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 147
Племе Пјешивци
« послато: Децембар 29, 2016, 05:31:36 пре подне »
Здраво,

Веома сам заинтересован за почецима, историји, култури и историји пјешивци племена Црне Горе. Не црногорске или српске националности сам, али сам веома заинтересован за традиционалним старим племенским културама Балкана посебно Црногораца. Ја сам из Канаде и сам студирао антропологију и историју. Посебно сам заинтересован за почецима, историје и културе у пјешивци племена.

Имам неколико питања у вези са пјешивци племена. Да бисте започели Заинтересован сам за својим традиционалним поглавица. Током векова који су били поглавице у пјешивци племена? Да ли неко зна?

Жао ми је ако неко од ово звучи чудно јер ја не могу читати или писати на српском па сам користећи Гоогле Транслате са енглеског.

Ван мреже Mr. J

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 147
Одг: Племе Пјешивци
« Одговор #1 послато: Март 14, 2017, 07:25:47 поподне »
Da li neko ovde zna ko su bili vazni i poznati Pjesivci iz proslosti? Pjesivci plemenski prvaci? Pjesivci vojvodas?

Ван мреже Mr. J

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 147
Одг: Племе Пјешивци
« Одговор #2 послато: Март 16, 2017, 09:16:45 поподне »
Nedavno sam našao ovu stranicu koji govori određeni vojvoda Ilija Nikčević. Da li je to Vojvoda Ilija Nikčević vojvoda celog pješivci plemena u to vreme?

http://vranes.bigforumpro.com/t54p90-105710421048-1052105410321048-10551056104510621048

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Племе Пјешивци
« Одговор #3 послато: Март 17, 2017, 11:34:25 пре подне »
Da li neko ovde zna ko su bili vazni i poznati Pjesivci iz proslosti? Pjesivci plemenski prvaci? Pjesivci vojvodas?

Haplogrupu J2a M92 ima testirani Šantić porijeklom iz Mostara (vjerovatno rođak poznatog srpskog pjesnika Alekse Šantića, iz Mostara), koji je rođak testiranim Pješivcima. Šantići prema predanju potiču iz Crne Gore, a jedini Šantići koji se spominju u Crnoj Gori su oni u Pješivcima u Poviji.

https://en.wikipedia.org/wiki/Aleksa_%C5%A0anti%C4%87

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Племе Пјешивци
« Одговор #4 послато: Март 17, 2017, 11:39:45 пре подне »
Haplogrupu J2a M92 ima testirani Šantić porijeklom iz Mostara (vjerovatno rođak poznatog srpskog pjesnika Alekse Šantića, iz Mostara), koji je rođak testiranim Pješivcima. Šantići prema predanju potiču iz Crne Gore, a jedini Šantići koji se spominju u Crnoj Gori su oni u Pješivcima u Poviji.

https://en.wikipedia.org/wiki/Aleksa_%C5%A0anti%C4%87

Има још један Шантић муслиман тестиран. И да слажем се, све указује да је Алекса Шантић J2a M92 пјешивачки.

Ван мреже Mr. J

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 147
Одг: Племе Пјешивци
« Одговор #5 послато: Март 30, 2017, 03:36:46 поподне »
Има још један Шантић муслиман тестиран. И да слажем се, све указује да је Алекса Шантић J2a M92 пјешивачки.

Ovaj post forumu izgleda zanimljivo sa ovog linka ispod.

http://montenegro.77forum.com/t195-trazim-porijeklo-prezimenarodjakeporodicno-stablo

Ovaj stav naročito izgleda zanimljivo.


''Za Pjesivce svo mec i napred govoreci o njihovu odnosu prema Katunskoj Nahiji, kazali i nekolikim podacima utvrdili, da susve do u dugu polovinu 18. vijeka, bili pod turskom vlascu. I mnogobrojni ragovi i narodna predanja to jasno pokazuju. Vojvode pjesivacke dobivale su to zvanje od Turaka sve do vojvode Sime Besova Petrunovica sa Drenovstice, koje je krajem 18. bijeka dobio vojvodstvo od vladike Petra I. Knestvo su takodje davali Turci. Stav vise Vukicevici u Cerovu tvrde, da je njihov predak, knez Vuk Vukicev isao u Carigrad i dobio od sultana ferman, te bio oberknez od Zete zemlje do Planinice....str. 62. Dr Jovan Erdeljanovic.''


Onda su Osmanlije za dugo vremena izabrali vojvode od sebe u pješivci plemena? Osmanlije su izabrali vojvode od pješivci plemena?

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Племе Пјешивци
« Одговор #6 послато: Март 30, 2017, 04:39:00 поподне »
Ovaj post forumu izgleda zanimljivo sa ovog linka ispod.

http://montenegro.77forum.com/t195-trazim-porijeklo-prezimenarodjakeporodicno-stablo

Ovaj stav naročito izgleda zanimljivo.


''Za Pjesivce svo mec i napred govoreci o njihovu odnosu prema Katunskoj Nahiji, kazali i nekolikim podacima utvrdili, da susve do u dugu polovinu 18. vijeka, bili pod turskom vlascu. I mnogobrojni ragovi i narodna predanja to jasno pokazuju. Vojvode pjesivacke dobivale su to zvanje od Turaka sve do vojvode Sime Besova Petrunovica sa Drenovstice, koje je krajem 18. bijeka dobio vojvodstvo od vladike Petra I. Knestvo su takodje davali Turci. Stav vise Vukicevici u Cerovu tvrde, da je njihov predak, knez Vuk Vukicev isao u Carigrad i dobio od sultana ferman, te bio oberknez od Zete zemlje do Planinice....str. 62. Dr Jovan Erdeljanovic.''


Onda su Osmanlije za dugo vremena izabrali vojvode od sebe u pješivci plemena? Osmanlije su izabrali vojvode od pješivci plemena?

Војводе су бирала племена на саборима(скупштини), а у доба када је био изразито јак утицај Османлија они су вршили свој утицај, али је у задњу ријеч давао племенски сабор. ;)
 
  У вријеме турске власти у Црној Гори војводе  су постављане од Турака, као што су код  малисорских племена Турци постављали барјактаре ( то су чинили и код сусједних црногорских и   Малисорима  блиских црногорско брђанских племена).  Претпостављам да се   заљубљеници у своје племе, нарочито братство неће сложити са  овом  историјском чињеницом, чак  може изазвати код неких и љутњу?

Војводе су ако се не варам у почетку постављане од стране турских власти, а касније су те титуле биле наследне, у неким случајевима и по женској линији ако  нема наследника по мушкој линији. Исти случај је био с кнежевима, смо што су они бирани од стране народа.
Иначе, Турци су били једина законодавна власт дуго времена и то је историјска чињеница, не видим због чега би се неко љутио због тога.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Mr. J

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 147
Одг: Племе Пјешивци
« Одговор #7 послато: Март 30, 2017, 05:22:32 поподне »
Војводе су бирала племена на саборима(скупштини), а у доба када је био изразито јак утицај Османлија они су вршили свој утицај, али је у задњу ријеч давао племенски сабор. ;)


Okay thank you...So even if the Ottomans initially chose the Vojvodas for the Pjesivci tribe the final word on who the Vojvodas of the Pjesivci tribe would be in those times of Ottoman rule always came from the Montenegrin tribal assembly correct?

Dobro hvala ... Dakle, čak i ako su Osmanlije u početku odabrali vojvode za pješivci pleme konačnu reč o tome ko je vojvoda iz pješivci plemena bilo u tim vremenima otomanske vladavine uvek je došao iz plemenske skupštine Crne Gore, zar ne?


Ван мреже Mr. J

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 147
Одг: Племе Пјешивци
« Одговор #8 послато: Март 31, 2017, 03:39:17 поподне »
Војводе су бирала племена на саборима(скупштини), а у доба када је био изразито јак утицај Османлија они су вршили свој утицај, али је у задњу ријеч давао племенски сабор. ;)

Okay thank you...So even if the Ottomans initially chose the Vojvodas for the Pjesivci tribe the final word on who the Vojvodas of the Pjesivci tribe would be in those times of Ottoman rule always came from the Montenegrin tribal assembly correct?

Dobro hvala ... Dakle, čak i ako su Osmanlije u početku odabrali vojvode za pješivci pleme konačnu reč o tome ko je vojvoda iz pješivci plemena bilo u tim vremenima otomanske vladavine uvek je došao iz plemenske skupštine Crne Gore, zar ne?

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Племе Пјешивци
« Одговор #9 послато: Март 31, 2017, 07:26:14 поподне »
Okay thank you...So even if the Ottomans initially chose the Vojvodas for the Pjesivci tribe the final word on who the Vojvodas of the Pjesivci tribe would be in those times of Ottoman rule always came from the Montenegrin tribal assembly correct?

Dobro hvala ... Dakle, čak i ako su Osmanlije u početku odabrali vojvode za pješivci pleme konačnu reč o tome ko je vojvoda iz pješivci plemena bilo u tim vremenima otomanske vladavine uvek je došao iz plemenske skupštine Crne Gore, zar ne?

Да :)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Mr. J

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 147
Одг: Племе Пјешивци
« Одговор #10 послато: Март 31, 2017, 08:13:07 поподне »
Да :)

Thank you...Now would the situation be the same with Knez Vuk Vukićević who travelled to the Ottoman Sultan to get the permit to be Knez of ''Planinić until Shkodra"?...That is Vuk Vukićević would still have to have been approved by the Montenegrin tribal assemby to become Knez?

Hvala ... Sada će situacija biti ista sa Knez Vuk Vukićević koji je putovao u osmanskom sultanu da dobije dozvolu da bude knez '' Planinić do Skadra "? ... To je Vuk Vukićević bi i dalje morali da budu odobren od strane plemenskih assembi Crne Gore da postane Kneza?

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Племе Пјешивци
« Одговор #11 послато: Март 31, 2017, 09:17:50 поподне »
Thank you...Now would the situation be the same with Knez Vuk Vukićević who travelled to the Ottoman Sultan to get the permit to be Knez of ''Planinić until Shkodra"?...That is Vuk Vukićević would still have to have been approved by the Montenegrin tribal assemby to become Knez?

Hvala ... Sada će situacija biti ista sa Knez Vuk Vukićević koji je putovao u osmanskom sultanu da dobije dozvolu da bude knez '' Planinić do Skadra "? ... To je Vuk Vukićević bi i dalje morali da budu odobren od strane plemenskih assembi Crne Gore da postane Kneza?
Свакако да је морао постојати извијесни договор унутар племенске скупштине.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Племе Пјешивци
« Одговор #12 послато: Март 31, 2017, 09:31:44 поподне »
That is Vuk Vukićević would still have to have been approved by the Montenegrin tribal assemby to become Knez?

What exactly do you mean by "Montenegrin tribal assembly"?

Шта тачно подразумевате под "црногорска племенска скупштина"?

Ван мреже Mr. J

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 147
Одг: Племе Пјешивци
« Одговор #13 послато: Април 01, 2017, 06:20:12 пре подне »
What exactly do you mean by "Montenegrin tribal assembly"?

Шта тачно подразумевате под "црногорска племенска скупштина"?


This from this article.

Ovo iz ovog člana.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tribes_of_Montenegro#Organization

''Every tribe had its chief, and they collectively composed a "gathering" or assembly (zbor or skupština).''

''Svako pleme je imalo svog glavara, a oni su kolektivno komponovao je "skup" ili sklop (Zbor ili Skupština).''

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Племе Пјешивци
« Одговор #14 послато: Април 01, 2017, 07:47:33 поподне »

This from this article.

Ovo iz ovog člana.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tribes_of_Montenegro#Organization

''Every tribe had its chief, and they collectively composed a "gathering" or assembly (zbor or skupština).''

''Svako pleme je imalo svog glavara, a oni su kolektivno komponovao je "skup" ili sklop (Zbor ili Skupština).''

Када сам написао да војводу бира племенска скупштина, мислим на скупштину племена Пјешивци.

Дакле, Пјешивци бирају свог војводу на својој племенској скупштини.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Mr. J

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 147
Одг: Племе Пјешивци
« Одговор #15 послато: Април 02, 2017, 07:33:15 пре подне »
Када сам написао да војводу бира племенска скупштина, мислим на скупштину племена Пјешивци.

Дакле, Пјешивци бирају свог војводу на својој племенској скупштини.

So you mean that the Pjesivci tribe had their own tribal assemblies over the years in which they elected their own Vojvodas?

Dakle, mislite da je pješivci pleme ima svoje plemenske skupštine tokom godina u kojima su izabrani svoju vojvoda?

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Племе Пјешивци
« Одговор #16 послато: Април 02, 2017, 03:44:42 поподне »
So you mean that the Pjesivci tribe had their own tribal assemblies over the years in which they elected their own Vojvodas?

Dakle, mislite da je pješivci pleme ima svoje plemenske skupštine tokom godina u kojima su izabrani svoju vojvoda?

Свако племе има своју скупштину. На тим скупштинама одлучивало се о свим битним стварима везаним за племе.
- На овим скуповима давана су звања, одлучивало се о племену.

Постојала је и ова друга скупштина коју си ти поменуо, а на којој су били представници водећих људи свих српских племена.
- на овим засједањима одлучивало се о најбитнијим стварима за српство; заједничка политика.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Mr. J

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 147
Одг: Племе Пјешивци
« Одговор #17 послато: Април 02, 2017, 04:48:02 поподне »
Свако племе има своју скупштину. На тим скупштинама одлучивало се о свим битним стварима везаним за племе.
- На овим скуповима давана су звања, одлучивало се о племену.

Постојала је и ова друга скупштина коју си ти поменуо, а на којој су били представници водећих људи свих српских племена.
- на овим засједањима одлучивало се о најбитнијим стварима за српство; заједничка политика.

Okay thank you...Now sorry if I sound like I am repeating myself here but I will not ask this question again...So even though in the past over the years the Ottoman authorities initially selected or approved members of the Pjesivci tribe to be Vojvodas or Knez they would still in the end have to be selected by their own tribesmen in their own tribal assembly in which their fellow Pjesivci tribesmen would agree that they would be a Vojvoda or a Knez correct?

Dobro hvala ... Sada mi je ako zvučim kao da sam se ponavljam ovde, ali neću ponovo postaviti ovo pitanje ... Pa, iako u prošlosti tokom godina otomanske vlasti prvobitno izabranom ili odobrio članove pješivci plemena se vojvoda ili Kneza oni bi i dalje na kraju moraju da budu izabrani od strane svojih plemena u svojoj plemenskoj skupštini u kojoj bi njihove kolege pješivci plemena slažu da će biti vojvoda ili Kneza tačno?



Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Племе Пјешивци
« Одговор #18 послато: Април 05, 2017, 04:31:54 поподне »
Okay thank you...Now sorry if I sound like I am repeating myself here but I will not ask this question again...So even though in the past over the years the Ottoman authorities initially selected or approved members of the Pjesivci tribe to be Vojvodas or Knez they would still in the end have to be selected by their own tribesmen in their own tribal assembly in which their fellow Pjesivci tribesmen would agree that they would be a Vojvoda or a Knez correct?

Dobro hvala ... Sada mi je ako zvučim kao da sam se ponavljam ovde, ali neću ponovo postaviti ovo pitanje ... Pa, iako u prošlosti tokom godina otomanske vlasti prvobitno izabranom ili odobrio članove pješivci plemena se vojvoda ili Kneza oni bi i dalje na kraju moraju da budu izabrani od strane svojih plemena u svojoj plemenskoj skupštini u kojoj bi njihove kolege pješivci plemena slažu da će biti vojvoda ili Kneza tačno?

Тако је.

Војводе су ако се не варам у почетку постављане од стране турских власти, а касније су те титуле биле наследне, у неким случајевима и по женској линији ако  нема наследника по мушкој линији. Исти случај је био с кнежевима, смо што су они бирани од стране народа.
Иначе, Турци су били једина законодавна власт дуго времена и то је историјска чињеница, не видим због чега би се неко љутио због тога.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Mr. J

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 147
Одг: Племе Пјешивци
« Одговор #19 послато: Април 06, 2017, 05:10:27 пре подне »