Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2596170 пута)

Ван мреже Jelena Rajic

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 13
  • Удружење "Потомци Танаска Рајића" Београд
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #9220 послато: Март 02, 2024, 10:27:20 поподне »
Рајић, Ђурђиц, Заблаће, Чачак, E-V13>Z5018>S2972>Z16661>BY168279>Y174869>BY165837

Припада роду Куча. Потпуна поклапања хаплотипова има са следећим тестиранима:
- Комадинић, Митровдан, Соколићи/Чачак
- Миловановић, Митровдан, Рамаћа/Крагујевац
- Адемовић, муслиман, Митрова/Тутин
С обзиром на поклапања са братствима која славе Митровдан, тестирани највероватније потиче од Старокуча.

Ако је до сада постојала дилема око тога која је изворна хаплогрупа Рајића, сада је та дилема још већа. Ово је трећи тестирани Рајић и трећи генетички род који је установљен код наводних потомака Танаска Рајића.





Да нисте погрешили место? Уместо Чачак би требало да пишу Страгари.
« Последња измена: Март 04, 2024, 11:48:52 пре подне НиколаВук »

Ван мреже Goran Perovic 66

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #9221 послато: Март 02, 2024, 11:20:57 поподне »
Марић (Аранђеловдан), Коритник/Ивањица

Припада хаплогрупи R1b-Z2705 и по свему судећи роду Пипера FT49714, јер је њима најближи по маркерима, има славу типичну за њих, а у подручју из кога потиче има доста Пипера, што је и генетички потврђено. Марић има изузетно ретку, повишену вредност DYS439=14. По маркерима му је најближи Стојановић из Стијене Пиперске код Подгорице (1 разлике на упоредивих 23). Занимљиво да је тестираном територијално најближи такође Марић, али са славом Петковдан, из суседног Бинића. Разликују се на 2 маркера.

Тестирани је навео да је из засеока Ратари у Коритнику, али по литератури тамо су наведена само три презимена - без Марића и без славе Аранђеловдан.

https://www.poreklo.rs/2019/12/28/haplogrupa-r1b-by611z2705/

https://www.yfull.com/tree/R-Z2705/



   Pored testiranog Marića u etnografskoj literaturi u Ratarima , Koritnik , Ivanjica ne pominju se ni Stojkovići koji su grana Perovića iz Plešina. Obe porodice su popisane 1833 u okviru susednog ,,Pločanika ,, - Pločnika .

Ван мреже Jelena Rajic

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 13
  • Удружење "Потомци Танаска Рајића" Београд
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #9222 послато: Март 02, 2024, 11:26:29 поподне »
Цитат
Рајић, Ђурђиц, Заблаће, Чачак, E-V13>Z5018>S2972>Z16661>BY168279>Y174869>BY165837

Надамо се да ће истраживање на коме радимо одгонетнути право порекло сва три тестирана Рајића, а самим тим и открити како је дошло до тога да имамо три различита резултата, а сва три човека су од истог предка. Сасвим је могуће да су Танаскове  ћерке оставиле презиме Рајић што би објаснило ове резултате.
Оно што је сигурно, то је да су сва три тестирана Рајића потомци унука  који су остали на Танасковом огњишу. Унуци су били синови Милоја Рајића и као такви крштени. Милоје би могао бити син или унук Танасков-то је нешто што и даље истражујемо.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #9223 послато: Март 03, 2024, 12:16:26 пре подне »
Да нисте погрешили место? Уместо Чачак би требало да пишу Страгари.

И мени делује као грешка. У бази стоји Страгари/Крагујевац.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже archduke

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 71
  • I1-Z63-Y13946-PH220
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #9224 послато: Март 03, 2024, 10:19:43 пре подне »
И мени делује као грешка. У бази стоји Страгари/Крагујевац.
Трба проверити. Али истине ради, Рајића има и у Заблаћу (тачније ту где су они већ почиње Јежевица али се некако одомаћило да је и тај крај Заблаће)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3435
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #9225 послато: Март 03, 2024, 11:28:19 пре подне »
Да нисте погрешили место? Уместо Чачак би требало да пишу Страгари.

И мени делује као грешка. У бази стоји Страгари/Крагујевац.

Да, грешка. Исправио сам то у објави резултата.
« Последња измена: Март 03, 2024, 11:34:14 пре подне Иван Вукићевић »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3435
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #9226 послато: Март 03, 2024, 11:31:54 пре подне »
Управо тако, познајем човека, и он сам ми је рекао да су његови Перовићи из Бара. Тамо постоје три рода: Радовићи, Перовићи и Лакићевићи. Сваки род село зове по себи (Баре Перовића, итд), али је село свакако најпознатије као Баре Радовића, по Радовићима, наравно, због владике Амфилохија. Тестирани зна да му је предак Перо, по којем носе презиме, из Бара, а то је, ако сам добро упамтио, шести пас од њега. Тестирани је човек од 60 и кусур година. Па, ето, срачунајте...

Манастир Морача није насељено место у географском смислу, а Баре су село које се налази непосредно поред Манастира. А што се табеле тиче, нека онај ко је назочан за то пише шта сматра да треба.

Народна подела на насеља се не поклапа увек са административном. Могуће је да Јасиковицу у Доњој Морачи сматрају за део Бара, а не за део Раичевине. Шанса да његови не потичу из Јасиковице је минимална јер су Баре, Раичевина и Јасиковица засебно пописани 1904. године, а Перовића је било једино у Јасиковици.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #9227 послато: Март 03, 2024, 09:14:36 поподне »
Народна подела на насеља се не поклапа увек са административном. Могуће је да Јасиковицу у Доњој Морачи сматрају за део Бара, а не за део Раичевине. Шанса да његови не потичу из Јасиковице је минимална јер су Баре, Раичевина и Јасиковица засебно пописани 1904. године, а Перовића је било једино у Јасиковици.

Јасиковица се налази непун 1 километар од Бара Радовића, гдје је кула Радовића, припада Барама и у Јасиковици су већином Ракочевићи и Перовићи потоци Богића Морачанина.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3435
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #9228 послато: Март 03, 2024, 09:59:01 поподне »
Јасиковица се налази непун 1 километар од Бара Радовића, гдје је кула Радовића, припада Барама и у Јасиковици су већином Ракочевићи и Перовићи потоци Богића Морачанина.

Вито, поновићу још једном:
Народна подела на насеља се не поклапа увек са административном. Могуће је да Јасиковицу у Доњој Морачи сматрају за део Бара, а не за део Раичевине.

Званично, Јасиковица припада насељу Раичевина, у шта се свако може уверити провером у катастру:
https://geoportal.co.me/Geoportal01/

Ево и положаја засеока Јасиковица у границама насеља Раичевина:

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #9229 послато: Март 03, 2024, 10:06:55 поподне »
Заиста непотребна расправа.
Да ли окретница 23-ке припада Видиковцу или Лабудовом Брду  ::)
Нека уредник пише шта сматра да треба.
Тестирани ми је рекао да су његови из Бара.

P.S. Две ствари:
Прво, литература често зна да буде у нескладу са народном поделом, а и са стварношћу. У то смо се у многим случајевима уверили.
Друго, катастарске и административне општине уопште не морају да се подударају. То знам врло добро јер ми је то посао.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3435
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #9230 послато: Март 03, 2024, 10:29:40 поподне »
Заиста непотребна расправа.

Слажем се. Управо сам због оваквих ситуација својевремено и инсистирао да се у бази поред насеља увек наводи и заселак, уколико је тај податак доступан, пошто насеља већ наводимо по званичној административној подели, пратила она народну поделу, или не.

Видим да је Драган већ изменио место порекла у "Јасиковица/Раичевина/Колашин", тако да је то разрешено.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #9231 послато: Март 03, 2024, 11:47:00 поподне »
Слажем се. Управо сам због оваквих ситуација својевремено и инсистирао да се у бази поред насеља увек наводи и заселак, уколико је тај податак доступан, пошто насеља већ наводимо по званичној административној подели, пратила она народну поделу, или не.

Видим да је Драган већ изменио место порекла у "Јасиковица/Раичевина/Колашин", тако да је то разрешено.

Сваке године на Пантелијевдан сам у Барама и обилазио сам те засеоке када сам сакупљао податке за моје књиге о Радовићима, а у разговору са митрополитовим братом Павићем који живи у Барама, у разговору са митрополитовим братићем Анастасијем и митрополитовим братом о. Радом, сви су ми казали да се Јасиковица налази непун 1 километар од Бара Радовића, гдје је кула Радовића и да припада Барама, те да  у Јасиковици живе већином Ракочевићи и Перовићи потомци Богића Морачанина. Мислим да је Небо потпуно у праву када каже: „Заиста непотребна расправа.
Да ли окретница 23-ке припада Видиковцу или Лабудовом Брду  ::)
Нека уредник пише шта сматра да треба.
Тестирани ми је рекао да су његови из Бара.
P.S. Две ствари:
Прво, литература често зна да буде у нескладу са народном поделом, а и са стварношћу. У то смо се у многим случајевима уверили.
Друго, катастарске и административне општине уопште не морају да се подударају. То знам врло добро јер ми је то посао.“

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #9232 послато: Март 04, 2024, 12:10:01 пре подне »
Црна Гора је изгледа прилично хаотична по питању поделе на насеља. Само једном сам тражио насеља око Будве која су ме интересовала и одмах сам упао у ребус.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #9233 послато: Март 04, 2024, 01:36:18 пре подне »
Заиста непотребна расправа.
Да ли окретница 23-ке припада Видиковцу или Лабудовом Брду  ::)


auu. pravo pitanje. realno cim se zadje za onu krivinu to vise nismo smatrali da je vidikovac. to je za nas bilo labudovo brdo gde smo isli na karate. iako je valjda zvanicno ratka vujovica coce bilo vidikovac ali prosto te zgrade tu na sredini se nisu druzili ovamo sa nama iz krugova, iz susegradske, budzinog sokaceta, parnih krugova, cak su i one tamo iza pijace bile vezane za branko copic

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3435
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #9234 послато: Март 04, 2024, 10:59:52 пре подне »
Окретница припада МЗ Видиковац 2, а и по "народној подели" важи за Видиковац. Крунски доказ је да ту некада била кафана Видик :)

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #9235 послато: Март 04, 2024, 03:11:05 поподне »
Остојић, Никољдан, Брубно, Глина

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029>YP417. Поседује модалан хаплотип, једина вредност која благо одступа је снижена DYS570=17. Постоји могућност да је повезан са раније тестираним Остојићем из Грачаца који такође слави Никољдан. Иако се разликују на 4 од 23 маркера, све разлике су на релативно бржемутирајућим маркерима (DYS458, DYS456, DYS576 и DYS570). Овоме у прилог додатно иде и предање које је тестирани навео у упитнику, да су на Банију досељени из Лике, као и да им је породични надимак Личани. Такође је навео да им је старије презима било Мазаловић. С обзиром да се на основу 23 маркера не може утврдити млађа подграна, препорука за даље тестирање је неки од дубинских тестова (WGS или BigY-700).

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #9236 послато: Март 04, 2024, 03:41:07 поподне »
Ђорић, Аранђеловдан, Дарковце, Црна Трава

Припада хаплогрупи  R1a-Z280>CTS1211>CTS3402>CTS8816>L1280>Y5647>YP611>YP3987. Хаплотип нема неких карактеристичних вредности које одступају од модала ове гране. Узевши у обзир маркере, славу и подручје, најближа су му двојица Цветковића из Великог Јовановца код Пирота који такође славе Аранђеловдан, од обојице се разликује на само 1 од 23 маркера, и то на релативно бржемутирајућем DYS456. Препорука за даље тестирање је дубински тест (WGS или BigY-700). Тестирани је у упитнику навео само да су даљим пореклом са Косова. У тексту о Дарковцу пише да су Ђорићи заједно са Тричковићима чинили махалу (род) Куртине, и да су у Дарковце досељени са планине Острозуба:

Цитат
– Махала К у р т и н и– крсна слава: Св. Ранђел; Презимена: Тричковић, Ђорић;

– Род (махала) КУРТИНСКА МАХАЛА води порекло из Острозуб, а населили се у Дарковце још у самоковско време када је мајдан у Дарковце радио;

https://www.poreklo.rs/2014/01/25/poreklo-prezimena-selo-darkovci-darkovce-crna-trava/

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #9237 послато: Март 04, 2024, 04:19:40 поподне »
Берић, Никољдан, Уздоље, Книн

Припада хаплогрупи R1a-Z280>CTS1211>CTS3402>Y2613>Y2608>YP6098>BY68536>BY149000>FT371439. Поседује модалан хаплотип, без неких специфичних вредности које одступају од модалних. Без сумње је повезан са раније тестираним Берићем из Жабља у Бачкој који такође слави Никољдан, разликују се на само 1 од 23 маркера, и то на релативно бржемутирајућем DYS576. Само на том истом маркеру разликује се и од Требовца из Шљивног код Бања Луке и Мојића из Балатуна код Бијељине, обојица такође славе Никољдан. Препорука за даље тестирање је неки од дубинских тестова (WGS или BigY-700).

https://www.poreklo.rs/2012/06/06/poreklo-prezimena-selo-uzdolje-knin/

На мрежи Петар М. Демић

  • Одбор за архивистику
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 304
  • J2b1-M205>Y218595, банијски огранак Крича
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #9238 послато: Март 04, 2024, 08:23:08 поподне »
Остојић, Никољдан, Брубно, Глина

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029>YP417. Поседује модалан хаплотип, једина вредност која благо одступа је снижена DYS570=17. Постоји могућност да је повезан са раније тестираним Остојићем из Грачаца који такође слави Никољдан. Иако се разликују на 4 од 23 маркера, све разлике су на релативно бржемутирајућим маркерима (DYS458, DYS456, DYS576 и DYS570). Овоме у прилог додатно иде и предање које је тестирани навео у упитнику, да су на Банију досељени из Лике, као и да им је породични надимак Личани. Такође је навео да им је старије презима било Мазаловић. С обзиром да се на основу 23 маркера не може утврдити млађа подграна, препорука за даље тестирање је неки од дубинских тестова (WGS или BigY-700).

Према подацима из архивске грађе Прве банске крајишке регименте, утврђено је да су Остојићи били присутни у Брубну током друге половине XVIII вијека и да су имали најмање 1 породичну задругу у селу.

Као што је тестирани навео, Остојићи из Брубна носе надимак Личани и осим тога, живе у дијелу Брубна који се у топографским картама води под називом Личке куће. У сваком случају, није ријеч о млађим досељеницима из Лике (као што сами мисле), већ су у селу преко 250 година.

Што се тиче презимена Мазаловић које тестирани наводи као старије, постоји хрватски род Мазаловића у селу Маја и не би требало да постоји било каква веза између Остојића и њих (присуство оба презимена потврђено је у њиховим селима током XVIII вијека).
« Последња измена: Март 04, 2024, 08:26:00 поподне Петар М. Демић »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #9239 послато: Март 04, 2024, 08:24:47 поподне »
auu. pravo pitanje. realno cim se zadje za onu krivinu to vise nismo smatrali da je vidikovac. to je za nas bilo labudovo brdo gde smo isli na karate. iako je valjda zvanicno ratka vujovica coce bilo vidikovac ali prosto te zgrade tu na sredini se nisu druzili ovamo sa nama iz krugova, iz susegradske, budzinog sokaceta, parnih krugova, cak su i one tamo iza pijace bile vezane za branko copic

Окретница свакако припада Видиковцу, ово је било само реторички  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"