Аутор Тема: Порекло породице Димитријевић из Бресничића  (Прочитано 1156 пута)

Ван мреже AleksaT

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Порекло породице Димитријевић из Бресничића
« послато: Јун 14, 2019, 04:39:46 поподне »
Добар дан,

треба ми помоћ око потраге за пореклом породице Димитријевић која је населила Бресничић код Прокупља. Наиме, то је један део моје породице у питању па бих волео да сазнам више.

Од података имам само следеће: први предак који је дошао у то село је био мој чукундеда са прабабом која се звала Ризна. Чукундеди не знамо име јер су ми сви преци осим мајке са те стране мртви. Мој прадеда, његов син, Милорад Димитријевић је био први мушки члан породице да је рођен у Бресничићу. Милорад је вероватно рођен 1907. године, мада то није фиксно, али нам говори да се чукундеда ту населио најраније 1900те.

Према причи мог деде, њему је прадеда говорио да су дошли и Трнова или Трнског у Бугарској, које ја нисам успео да нађем на мапама. Наишао сан на Велико Тарново, али прилично сам сигуран да то није исто место јер је превише далеко од Србије и прилично сам сигуран да се нико не би толико малтретирао да иде толки пут ради селидбе. Затим сам налетео на градић Тран, који је одмах уз границу једно 40км јужно од Пирота. Затим, последња идеја коју сам добио је да је то место у питању можда Трнски Одоровци. То село се налази уз само границу, југозападно од Влашке планине. С обзором да се то село налази у зони koja je припојена Србији након 2. балканског рата, не бих искључио ни ту могућност.

Знам да је тешко наћи било какве податке овог типа без имена, али ето имамо презиме и даље!

Хвала унапред!

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло породице Димитријевић из Бресничића
« Одговор #1 послато: Јун 14, 2019, 04:53:14 поподне »
Према причи мог деде, њему је прадеда говорио да су дошли и Трнова или Трнског у Бугарској, које ја нисам успео да нађем на мапама. Наишао сан на Велико Тарново, али прилично сам сигуран да то није исто место јер је превише далеко од Србије и прилично сам сигуран да се нико не би толико малтретирао да иде толки пут ради селидбе. Затим сам налетео на градић Тран, који је одмах уз границу једно 40км јужно од Пирота. Затим, последња идеја коју сам добио је да је то место у питању можда Трнски Одоровци. То село се налази уз само границу, југозападно од Влашке планине. С обзором да се то село налази у зони koja je припојена Србији након 2. балканског рата, не бих искључио ни ту могућност.

Знам да је тешко наћи било какве податке овог типа без имена, али ето имамо презиме и даље!

Хвала унапред!

Што се тиче места у Бугарској, у питању је овај "Тран" на који сте наишли (у бугарском се пише као Трън), одатле потичу још неке породице које су поред крајева које помињете населиле и Шумадију.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%BD_(%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Djorgo

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Порекло породице Димитријевић из Бресничића
« Одговор #2 послато: Јун 16, 2019, 05:46:35 поподне »
Pozdrav, mislim da su Radovanovići, moji dalji rodjaci po majčinoj liniji (baba je od Radovanovića), iz Topličke Velike Plane doseljeni iz ‚‚Trna‚‚ ili okoline oko srpsko-bugarskog rata 1885. godine. Na internetu se može naći o iseljavanju srba iz tog kraja nakon San Stefanskog mira i Berlinskog kongresa, i očigledno, delom, naseljeni u toplički kraj. Možda to može nešto pomoći.