Аутор Тема: Генетичка слика Срба из Србије  (Прочитано 18735 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #60 послато: Децембар 11, 2022, 09:48:49 пре подне »
Зашто би се уопште стављало етничко порекло по хаплогрупама?  Постоје блиске гране које су дошле са потпуно различитим популацијама у размаку од неколико векова. Ово власи тешко да би се могло односити на гркофоне или албанце. Најлакше само по хаплогрупама па касније разлучити ко се у ком контексту појавио на овим просторима.

Указивао сам на овај "проблем". Често то неће бити тачно, већ на нивоу претпоставке. Али то су неке оквирне поделе које се могу урадити на основу тренутних сазнања.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #61 послато: Децембар 11, 2022, 10:04:25 пре подне »
Да, али ми радимо пресек данас, не у време Стефана Првовенчаног. Они нису знали за хаплогрупе, Келте, ми имамо данас много више информација, па сходно томе можемо направити прецизније поделе.

Са друге стране, није лоше ни то, одредити временски оквир те поделе. Ако је то време непосредно пред долазак Словена, онда бирати називе из тог времена. Староседеоци су сигурно имали неко заједничко име и пре доласка Словена. Не верујем да су сами себе звали Власима.
Временски оквир је одређен избором хаплогрупа. На пример:
https://www.yfull.com/tree/N-P189.2/ formed 12700 ybp, TMRCA 8100 ybp
https://www.yfull.com/tree/T-Z710/ formed 7300 ybp, TMRCA 6400 ybp
https://www.yfull.com/tree/G-L14/ formed 7900 ybp, TMRCA 5000 ybp
https://www.yfull.com/tree/I-S17250/ formed 2100 ybp, TMRCA 1950 ybp итд.

Ако неку хаплогрупу треба везивати за одређену популацију, онда је најбоље проценити којој популацији је она припадала у време када је живео последњи заједнички предак припадника те хаплогрупе.

Пошто то најчешће није лако, предложио бих другачији приступ, а то је везивање хаплогрупа за ону популацију у којој сада има највише њених припадика. Само треба одабрати да ли ће се користити апсолутни или релативни бројеви. I-S17250 је по броју припадника словенска ( или источноевропска ако се користи регионална подела) хаплогрупа, али би се по релативном учешћу пре требала назвати јужнословенском или балканском хаплогрупом.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #62 послато: Децембар 11, 2022, 10:06:53 пре подне »
Временски оквир је одређен избором хаплогрупа. На пример:
https://www.yfull.com/tree/N-P189.2/ formed 12700 ybp, TMRCA 8100 ybp
https://www.yfull.com/tree/T-Z710/ formed 7300 ybp, TMRCA 6400 ybp
https://www.yfull.com/tree/G-L14/ formed 7900 ybp, TMRCA 5000 ybp
https://www.yfull.com/tree/I-S17250/ formed 2100 ybp, TMRCA 1950 ybp итд.

Ако неку хаплогрупу треба везивати за одређену популацију, онда је најбоље проценити којој популацији је она припадала у време када је живео последњи заједнички предак припадника те хаплогрупе.

Предложих ово у некој од претходних порука. Једино што има смисла, ако се гледају искључиво хаплогрупе/подгране.

Ван мреже Марен

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 66
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #63 послато: Децембар 11, 2022, 06:26:24 поподне »
E to je to!
Npr. staroslovenska podgrana R1a-Y2902 ili neka nizvodno, su nastale nešto pre, odnosno posle seobe na Balkan, pa podelu valja u te okvire ranog srednjeg veka i smestiti.
I smešta se, jer za nju kažemo "staroslovenska", za onu stariju R1a- Z280 kažemo i "proto-slovenska", jel da, a niko ne kaže "ruska" ili "ukrajinska" jer je za to vreme to besmisleno, složićete se...

E tako i za ove "vlaške" starosedelačke podgrane...ako je podgrana od pre nove ere, onda je neka ilirska, helenska, pitaj Boga koja još, a ako je reč o nekoj podgrani staroj 1.000 godina, onda slobodno je možemo zvati "Vlaška" bez obzira što sami sebe nisu tako zvali, jer ponavljam, ovo je Srpski Dnk Projekat, a ne rimski...dakle mi Srbi smo te ljude tako zvali u to doba u kojoj se ta podgrana nalazi...

A da nisu znali za Kelte, ne bih rekao, setite se Danila Drugog koji za Jelenu Anžujsku veli da je "Fruškog porekla"! A današnja Fruška Gora baš iznad Sirmijuma koji su osnovali upravo ti Frugi, jel da, Kelti...

Naravno, ovo ne mora ništa ovako...samo da statistike bude, pa kako god.
« Последња измена: Децембар 11, 2022, 06:35:38 поподне Марен »

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #64 послато: Децембар 11, 2022, 06:46:02 поподне »
ово је подјела коју ја користим:

палео-балканске: E-V13, J2b2-L283, R1b-Z2103, R1b-PF7562

Медитеран и Блиски исток: J2b1, J2a, J1, L, T

европски мезолит и неолит: I2(ne-dinarske), G2

Сибир и Централна Азија: N, Q, R2, G1

Словенске: I2-dinarik, R1a

Германске: R1b-U106, I1

Келтске: R1b-ostale grane

Уз напомену, наравно да је, на примјер, нека G2 грана могла доћи с Келтима, или нека Q преко блиског истока.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #65 послато: Децембар 11, 2022, 06:51:36 поподне »
E to je to!
Npr. staroslovenska podgrana R1a-Y2902 ili neka nizvodno, su nastale nešto pre, odnosno posle seobe na Balkan, pa podelu valja u te okvire ranog srednjeg veka i smestiti.
I smešta se, jer za nju kažemo "staroslovenska", za onu stariju R1a- Z280 kažemo i "proto-slovenska", jel da, a niko ne kaže "ruska" ili "ukrajinska" jer je za to vreme to besmisleno, složićete se...

E tako i za ove "vlaške" starosedelačke podgrane...ako je podgrana od pre nove ere, onda je neka ilirska, helenska, pitaj Boga koja još, a ako je reč o nekoj podgrani staroj 1.000 godina, onda slobodno je možemo zvati "Vlaška" bez obzira što sami sebe nisu tako zvali, jer ponavljam, ovo je Srpski Dnk Projekat, a ne rimski...dakle mi Srbi smo te ljude tako zvali u to doba u kojoj se ta podgrana nalazi...

A da nisu znali za Kelte, ne bih rekao, setite se Danila Drugog koji za Jelenu Anžujsku veli da je "Fruškog porekla"! A današnja Fruška Gora baš iznad Sirmijuma koji su osnovali upravo ti Frugi, jel da, Kelti...

Naravno, ovo ne mora ništa ovako...samo da statistike bude, pa kako god.

Полако, Марене. Нисмо ми из Рима па да нас ти подсећаш да је пројекат српски (други пут). На крају, то и није важно. Важно је како су се ти људи идентификовали, а не ко је кога како звао. Ако идемо том логиком, ово 40% Срба несловенског порекла је Словене вероватно звало варварима, или паганима, па хоћемо ли уписати тако (покушавам да укажем на баналност)?

Иако релативно широк појам, "Словени" је ипак прихватљивије. Власи су тек преширок појам. Означавали су готово све романизоване групације на Балкану, а неретко се у изоворима средњег века и сами Словени тако бележе. Ако данас на основу извора и генетике имамо могућност да ближе одредимо са којим су "народима" дошле одређене хаплогрупе, зашто не би покушали?

Уосталом, покретач теме може да искористи песничку слободу и сам одреди како ће ићи подела. Делим вероватно мишљење већине да како год да се уради, неће бити сасвим исправо.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #66 послато: Децембар 11, 2022, 07:05:29 поподне »
ово је подјела коју ја користим:

палео-балканске: E-V13, J2b2-L283, R1b-Z2103, R1b-PF7562

Медитеран и Блиски исток: J2b1, J2a, J1, L, T

европски мезолит и неолит: I2(ne-dinarske), G2

Сибир и Централна Азија: N, Q, R2, G1

Словенске: I2-dinarik, R1a

Германске: R1b-U106, I1

Келтске: R1b-ostale grane

Уз напомену, наравно да је, на примјер, нека G2 грана могла доћи с Келтима, или нека Q преко блиског истока.

Делује коректно.  8)

Ван мреже Марен

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 66
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #67 послато: Децембар 11, 2022, 07:07:17 поподне »
Baš tako...i napisao sam na uopšte ne mora kako sam ja rekao...
A to što ja zapnem za nešto, nemojte se osećati prozvanim, takav mi je temperament...ništa loše tu ne mislim...niti hoću da pošto-poto isteram svoje...nego malo pojačam tempo, više da bih pročitao uvažena mišljenja ostalih forumaša...nije mi cilj da trolujem, Bože sačuvaj...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #68 послато: Децембар 11, 2022, 07:12:40 поподне »
Добро, ми само дајемо предлоге. Мада Нуки треба да преломи, он је отворио тему. Ја да сам започео тему, не бих вероватно питао за мишљење, или бих тек након што сам направио поделу (да ли неко има сугестију). Не кажем да је то добро. :D

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #69 послато: Децембар 11, 2022, 07:15:42 поподне »
E to je to!
Npr. staroslovenska podgrana R1a-Y2902 ili neka nizvodno, su nastale nešto pre, odnosno posle seobe na Balkan, pa podelu valja u te okvire ranog srednjeg veka i smestiti.
I smešta se, jer za nju kažemo "staroslovenska", za onu stariju R1a- Z280 kažemo i "proto-slovenska", jel da, a niko ne kaže "ruska" ili "ukrajinska" jer je za to vreme to besmisleno, složićete se...

E tako i za ove "vlaške" starosedelačke podgrane...ako je podgrana od pre nove ere, onda je neka ilirska, helenska, pitaj Boga koja još, a ako je reč o nekoj podgrani staroj 1.000 godina, onda slobodno je možemo zvati "Vlaška" bez obzira što sami sebe nisu tako zvali, jer ponavljam, ovo je Srpski Dnk Projekat, a ne rimski...dakle mi Srbi smo te ljude tako zvali u to doba u kojoj se ta podgrana nalazi...

A da nisu znali za Kelte, ne bih rekao, setite se Danila Drugog koji za Jelenu Anžujsku veli da je "Fruškog porekla"! A današnja Fruška Gora baš iznad Sirmijuma koji su osnovali upravo ti Frugi, jel da, Kelti...

Naravno, ovo ne mora ništa ovako...samo da statistike bude, pa kako god.

У народним предањим везаним за предсловенско становништво, помињу се: грчка гробља, латинска гробља, Кричи, Шпањи, Матаруге. Влаха нигдје.
Немам неки посебан аргумент, и сам се питам зашто је ово случај.

Ван мреже Марен

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 66
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #70 послато: Децембар 11, 2022, 07:29:22 поподне »
У народним предањим везаним за предсловенско становништво, помињу се: грчка гробља, латинска гробља, Кричи, Шпањи, Матаруге. Влаха нигдје.
Немам неки посебан аргумент, и сам се питам зашто је ово случај.
Bojim se da smo previše zagazili sad, odgovarajući na pitanje Nuki-ja, pa da ne ispadnemo iz teme...malo smo se zaneli, no forum za to i služi, dok čekamo da autor prezentuje statistiku...
Samo napred i srećan rad!

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #71 послато: Децембар 11, 2022, 07:35:17 поподне »
Делује коректно.  8)
Подјела се углавном темељи на етничкој подјел из доба Антике и првих писаних извора о Европи.
Мислим да је то управо оно што већину читалаца највише занима.

Можда би онда ипак требало ове И2 и Г2 подијелити на припадајуће народе.

Ван мреже НУки ⚔🦅⚔

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 172
  • R1a-M458>L1029>YP417
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #72 послато: Децембар 11, 2022, 11:25:24 поподне »
Коначна подела по регионима:

1.Рашка
2.Косово и Метохија
3.Шоплук и Јужно Поморавље
4.Расина и Топлица
5.Подриње и Посавина
6.Шумадија
7.Тимок и Браничево
8.Војводина






Коначно груписање хаплогрупа у категорије:

1.Словени: I2-Y3120, R1a-M458, R1a-Z280

2.Старобалканци/Романи: E, J, G, R1b (U106 -), L, T, I2-L38, I2-M223, Q2-BZ3000

3.Германи: I1-M253, R1b-U106

4.Непознато/Остали: N2-P189.2, R2, R1a (M458-, Z280-) Q-L713, N-TAT, H, C2, I2-PF4088, I2-Y16419.



У случајевима када постоји више тестираних припадника истог генетичког рода, који носе исто презиме и славе исту славу, биће сведени на један узорак једино ако су из истог села/места. Уколико су из различитих села, сви ће бити урачунати у статистику.


Посебне мапе за сваку област биће постављене уз статистике.

Постављаћу један по један пресек, према редоследу који сам на почетку поруке навео, од Рашке ка Тимоку и Браничеву (Гуја је већ урадио Војводину).
« Последња измена: Децембар 12, 2022, 11:39:44 пре подне НиколаВук »

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 881
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #73 послато: Децембар 11, 2022, 11:31:53 поподне »
Кренимо сада у акцију.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 709
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #74 послато: Децембар 12, 2022, 08:07:04 пре подне »
   Свака част за труд. Него, што I2-M223 заврши у старобалканској групи. Нађена је од Русује (Јамна) до Британије.Зар не би требало сврстати је под остале, бар за сад?

Ван мреже НУки ⚔🦅⚔

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 172
  • R1a-M458>L1029>YP417
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #75 послато: Децембар 12, 2022, 08:21:53 пре подне »
   Свака част за труд. Него, што I2-M223 заврши у старобалканској групи. Нађена је од Русује (Јамна) до Британије.Зар не би требало сврстати је под остале, бар за сад?

Хвала, Gorance.

Стручнији од мене рекоше да је код Срба I2-M223 већином староседелачког порекла, па сам је зато уврстио у старобалканску групу.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #76 послато: Децембар 12, 2022, 09:18:49 пре подне »
Хвала, Gorance.

Стручнији од мене рекоше да је код Срба I2-M223 већином староседелачког порекла, па сам је зато уврстио у старобалканску групу.

Да, гране које се налазе испод L701 код нас су готово све староседелачког порекла, а L701 у нашој табели чини ми се да садржи 95% свих M223. Грана која би се могла сматрати германском је L801, она је друга по бројности али се састоји од само неколико тестираних, а L1229 има још мање припадника. Зато, по мом мишљењу, може да остане као "староседелачка", јер имамо у виду само тестиране са нашег простора.

Што се тиче назива, по мени би било једноставније да "Старобалканско и романизовано становништво" краће наведеш на следећи начин: "Старобалканци/Романи".
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 709
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #77 послато: Децембар 12, 2022, 09:19:41 пре подне »
Хвала, Gorance.

Стручнији од мене рекоше да је код Срба I2-M223 већином староседелачког порекла, па сам је зато уврстио у старобалканску групу.
Трбало је мало више да се информишем. Само напред!

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #78 послато: Децембар 12, 2022, 10:00:16 пре подне »
Коначна подела по регионима:

1.Рашка
2.Косово и Метохија
3.Шоплук и Јужно Поморавље
4.Расина и Топлица
5.Подриње и Посавина
6.Шумадија
7.Тимок и Браничево
8.Војводина






Коначно груписање хаплогрупа у категорије:

1.Словени: I2-Y3120, R1a-M458, R1a-Z280

2.Старобалканско и романизовано становништво: E, J, G, R1b (U106 -), L, T, I2-L38, I2-M223, Q2-BZ3000

3.Германи: I1-M253, R1b-U106

4.Непознато/Остали: N2-P189.2, R2, R1a (M458-, Z280-) Q-L713, N-TAT, H, C2, I2-PF4088, I2-Y16419.



У случајевима када постоји више тестираних припадника истог генетичког рода, који носе исто презиме и славе исту славу, биће сведени на један узорак једино ако су из истог села/места. Уколико су из различитих села, сви ће бити урачунати у статистику.


Посебне мапе за сваку област биће постављене уз статистике.

Територијална подјела је оптимална. Не бих превише да критикујем, али умјесто "романизовано" би требало стајати: медитеранско, блискоисточно, или романско.

Овако испада да се ради само о Палео-балканцима и романизованим Палео-балканцима, а нијe тако.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5299
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #79 послато: Децембар 12, 2022, 10:21:01 пре подне »
Територијална подјела је оптимална. Не бих превише да критикујем, али умјесто "романизовано" би требало стајати: медитеранско, блискоисточно, или романско.

Овако испада да се ради само о Палео-балканцима и романизованим Палео-балканцима, а нијe тако.

Ставите "Предсловенско становништво" и решен проблем.
Kамене рабъ и госодинъ