Аутор Тема: Српски ДНК пројекат на FTDNA  (Прочитано 191591 пута)

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #680 послато: Октобар 11, 2021, 09:53:39 поподне »


Скоро сам сазнао од стрица, да су њему покојни ђед, итд. причали да смо у с. Чивчије тј. Прњавор дошли из Грахова. У неким мојим истраживањима, ја сам смер сеоба скицирао из правца југа (могуће као што је горе наведено Малешевске планине), преко Херцеговине и Купреса ка Змијању и ту би требало да је дошло до раздвајања на оне који су остали на Змијању (и околини), на оне који су дошли (вероватније као "чивчије" доведени) на простор Прњавора и евентуално на оне који су отишли у Аустрију тј. Кордун (Малешевић село, нисам сигуран да ли тамошњи Малешевићи славе св. Николу, али мислим да сам негде видео податак да славе).

Овде сам наишао такође на инстересантан текст на Пореклу: https://www.poreklo.rs/2016/11/13/poreklo-prezimena-zmijanjskih-sela-gornje-i-donje-ratkovo-i-strazice/

Такође у овом тексту Порекла: https://www.poreklo.rs/2014/04/09/naseljavanje-vojnicko-slunjske-oblasti-prezima-prvih-srba-na-kordunu/ наводи се породица Малешевић, која је пребегла из Турије (претпостављам с. Турија, о. Бихаћ).

Малешевићи су прилично велики род и прилично разгранат, тако да је тешко то све категоризовати. Оно што је сигурно су рођачке везе са Малешевићима из с. Г. Мравица (о. Прњавор) и са Малешевићима из Врдника, који су се одселили тамо током исељавања становништва из БиХ ка Војводини 50-их или 60-их година. У шематизму Митрополије Дабробосанске из 1882. наша породица се уредно наводи у с. Чивчије са славом Св. Никола. То пресељење из Грахова је онда могло да се деси или током 18-ог века или у раној половини 19-ог века. Репер ми је за то истоимена породица у нашем селу која слави Св. Марка и која се у село доселила из с. Љубатовци (о. Лакташи), а која се старином презивала Рајић. Један од њих се оженио из наших Малешевића и тако су добили земљу и примили презиме. Размишљајући логички, морали су наши преци да буду ту доста дуже да би имали толико земље, да одвоје део и за новопридошле. Чисто неко моје логичко размишљање.
За Бајину башту немамо апсопутно никаква предања или сл.

Хвала још једном на појашњењима.  :)
Малешевићи у Гламочу су искључиво јовањштаци , исто као и у Мркоњић граду, такође су Малешевићи у Дрнишу/Биочић-јовањштаци..Малешевиући са Ситнице/Кључ славе св.Николу, као и  из Рекавица/Бањалука могући су "предходници" вама у жупним предјелима.
Нека два могућа пута из Далмације су :Бјелајско поље, па даље у крајину(гламоћки малешевићи су по преданју тако дошли у Прибељу, под Виторогом, одатле су се разлили у гламочко поље и у околину Мркоњића).Други би би можда нешто источнији , преко Купреса, или долином Врбаса из Херцеговине, односно кроз предјеле гдје је могуће са сточарством се бавити (мал-стока, малешевић,малеш онај који има пуно стоке).У цијелој крајини има на више мјеста Малешевића , па без довољно информација клупко се не одмотава -напротив.
Malesevic Krstan   Bosnien -- Banja Luka -- Zljivno   
Malesevic Mile   Bosnien -- Banja Luka -- Bocar srp.   
Malesevic Mile   Bosnien -- Banja Luka -- Bocar srp.   
Malesevic Pane   Bosnien -- Banja Luka -- Rekavica   
Malesevic Petar   Bosnien -- Banja Luka -- Rekavica   
Malesevic Simo   Bosnien -- Banja Luka -- Rekavica   
Malesevic Stojko   Bosnien -- Banja Luka -- Rekavica   
Malesevic Vaso   Bosnien -- Banja Luka -- Ramic
Malesevic Gjuro   Bosnien -- Bihac -- Racic   
Malesevic Nikola   Bosnien -- Bihac -- Racic
Malesevic Dragoja, des Pero   Bosnien -- Bosanska Gradiska -- Podgradci dol.   
Malesevic Konstantin   Bosnien -- Bosanska Gradiska -- Podgracia   
Malesevic Stanko   Bosnien -- Bosanska Gradiska -- Donji Podgraci   
Malesevic Stevo   Bosnien -- Bosanska Gradiska
Malesevic Bogdan   Bosnien -- Derventa -- Bozinci   
Malesevic Jovo   Bosnien -- Derventa -- Bozinci   
Malesevic Oskar   Bosnien -- Derventa -- Bosinci
Malesevic David   Bosnien -- Glamoc -- Vagan   
Malesevic Jovan   Bosnien -- Glamoc -- Podgradina   
Malesevic Nikola   Bosnien -- Glamoc -- Popovici   
Malesevic Nikola   Bosnien -- Glamoc -- Pozorici   
Malesevic Todor   Bosnien -- Glamoc -- Vagaci   
Malesevic Vid   Bosnien -- Glamoc
Malesevic Jovan   Bosnien -- Kljuc -- Strazice   
Malesevic Jovan   Bosnien -- Kljuc -- Strazice   
Malesevic Manojlo   Bosnien -- Kljuc -- Strazice   
Malesevic Mihaijlo   Bosnien -- Kljuc -- Strazice   
Malesevic Mihajlo   Bosnien -- Kljuc -- Straznica   
Malesevic Mladen   Bosnien -- Kljuc -- Strazice
Malesevic Acim   Bosnien -- Prnjavor -- Vel. Ilova   
Malesevic Acim   Bosnien -- Prnjavor -- Velika Ilova   
Malesevic Branko   Bosnien -- Prnjavor -- Branesci   
Malesevic Durad, des Stojko   Bosnien -- Prnjavor -- Vrsani   
Malesevic Lazar   Bosnien -- Prnjavor -- Ilova Selo-Velica   
Malesevic Marko   Bosnien -- Prnjavor -- Vel. Ilova   
Malesevic Nedo   Bosnien -- Prnjavor   
Malesevic Nikola   Bosnien -- Prnjavor -- Cifcije   
Malesevic Nikola   Bosnien -- Prnjavor -- Lisnja   
Malesevic Nikola   Bosnien -- Prnjavor -- Lisnja   
Malesevic Tomo   Bosnien -- Prnjavor -- Civcije   
Malesevic Vasilj   Bosnien -- Prnjavor -- Ilova Pecengovci   
Malesevic Vaskrsija   Bosnien -- Prnjavor -- Cifcije
Malesevic Bozo, d. Gjuro   Dalmatien -- Knin -- Mivcic   
Malesevic Simon   Dalmatien -- Knin -- Drnis
Malesevic Ljubomir   Dalmatien -- Benkovac
Malesevic Marko   Kroatien -- Dvor   
Malesevic Petar   Kroatien -- Dvor
Malesevic Sava   Kroatien -- Vojnic

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 519
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #681 послато: Октобар 13, 2021, 01:40:46 поподне »
Ова друга варијанта изгледа ми вероватније. Одакле је копирана листа? Да ли су то они губици КуК Армије током 1914-1918?

Малешевићи из В. Илове славе ако се не варам Стјепањдан тј. Св. Стефана.

Иначе је тешко одредити нешто по славама. Навео сам пример да код нас постоје две гране Малешевића које славе две различите славе (написао сам и објашњење) али ако се погледа Шематизам митрополије Дабро-босанске из 1882. видећемо да у доста парохија постоје Малешевићи и да не славе сви исту славу, тако да мислим да слава може да послужи као параметар али може да наведе и на погрешан траг.

Но неко старо предање је код нас било везано за Грахово, но то је све што знам.

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #682 послато: Октобар 13, 2021, 10:08:56 поподне »
То је сајта https://www.radixindex.com/, може да помогне ,исто као и листе губитака.У Крајини је можда лакше пратити слава/мјесто, јер је то територија која је до 20 вијека била организована по племенском/породичном принципу.У новије вријеме, миграције су индивидуалне и то отежава посао.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #683 послато: Октобар 21, 2021, 08:17:28 пре подне »
Ђорђевић, Ћуприја, Србија, припадник влашке националне мањине

Припада хаплогрупи R1b-U152>L2. Нема неких посебно блиских хаплотипова. Позитивно је тестиран на L2 и негативно на Z49.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #684 послато: Октобар 22, 2021, 05:03:14 поподне »
Објављени су резултати BIGY700 теста Цветковића из Вучидела, Бабушница, слава Јовањдан.

Припада хаплогрупи E-V13>Z16659>Y3183>BY174450>FT61130>FT61303

Ниво FT61303 је средњовјековне старости и Цветковић ову мутацију (уз још три промјене на овом нивоу) дијели са Бугарином из области Трјавне. Узводну мутацију FT61130 (уз још преко 20 мутација на том нивоу), Цветковић и Бугарин из Трјавне дијеле са још једним Бугарином са југа Бугарске. То је старост која допире до Бронзаног доба. Рекло би се да је разноврсност и старост хаплогрупе Е-FT61130 на подручју данашње Бугарске по досад доступним резултатима евидентна.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #685 послато: Октобар 26, 2021, 08:22:04 пре подне »
Пројекту приступио: Бенац (вероватно Аранђеловдан), Андријевица, уписано још Васиљевићи, Јавор (111 маркера)

Тестирани се потпуно уклапа у генетички род Васојевића, E-Y126722, самим тим има велики број блиских поклапања у оквиру овог рода.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #686 послато: Октобар 26, 2021, 11:40:08 пре подне »
FTDNA пројекту је приступио Видаковић, Никољдан, Лозница.

Навео је предање о старијем поријеклу из Старе Херцеговине, али и да је предак Видак у другој половини 18. вијека живио на подручју Рађевине.

Урадио је тест на 37 маркера и припада хаплогрупи R1a-M458>L1029 по свему судећи грани YP417. Има прилично модалан хаплотип за ову грану, без карактеристичних вриједности. Једина нешто карактеристичнија вриједност је DYS570=20, али ни то није претјерано карактеристично.

У сваком случају за почетак предлог је тестирање YP6047.

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #687 послато: Октобар 29, 2021, 10:26:02 поподне »
Пројекту је приступио Јанковић, хаплогрупа I1-P109>FGC22045. Има 37 маркера и ти маркери су убачени у табелу.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #688 послато: Октобар 30, 2021, 08:29:49 пре подне »
Пројекту је приступио Величковић, Турјане, Бојник

Урадио је BIGY700 тест и тренутно припада грани R1b-M269>L23>Z2103>CTS9219>BY611>BY38894>BY199059* На FTDNA је присутан још један BY199059*, ради се о Русину из румунског Марамуреша, вјероватно не дијели ниједан новел са Величковићем, чим их досад нису на ФТДНА стаблу издвојили у посебну грану. Резултат Величковића требало би још сравнити са резултатом Слатинца, можда дијеле неки од новела.

Тестирани је оставио податке о старијем презимену Стојменовић и могућем досељавању из села Зладовце, Трговиште.
« Последња измена: Октобар 30, 2021, 08:38:13 пре подне drajver »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #689 послато: Октобар 30, 2021, 09:48:49 пре подне »
Пројекту је приступио Величковић, Турјане, Бојник

Урадио је BIGY700 тест и тренутно припада грани R1b-M269>L23>Z2103>CTS9219>BY611>BY38894>BY199059* На FTDNA је присутан још један BY199059*, ради се о Русину из румунског Марамуреша, вјероватно не дијели ниједан новел са Величковићем, чим их досад нису на ФТДНА стаблу издвојили у посебну грану. Резултат Величковића требало би још сравнити са резултатом Слатинца, можда дијеле неки од новела.

Тестирани је оставио податке о старијем презимену Стојменовић и могућем досељавању из села Зладовце, Трговиште.

Интересантно да на 12 маркера има потпуно поклапање са презимењаком из околине Куршумлије, само слава Аранђеловдан.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #690 послато: Октобар 30, 2021, 12:31:02 поподне »
Величковић би требао да пошаље резултат на Yfull. Причао сам с њим. Па ћемо видети да ли формира грану са Слатинцем.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #691 послато: Новембар 03, 2021, 07:14:32 пре подне »
Постављени су резултати на 111 маркера за Лазовића, Никољдан, Лозница/Чачак. Очекује се и BIGY700

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичнијих вриједности издвајају се DYS19=17, DYS439=14. На 111 маркера нема ближих поклапања.

Лазовићи су међу најстаријим породицама у чачанској Лозници. Постоји неко предање о досељавању из Бјелопавлића крајем 18. вијека. Наводно је мајка браћу Лазу и Драгића, претке Лазовића и Драгићевића у Лозници донијела у бисагама. Са њима су повезани и Којовићи и Гавриловићи из истог мјеста.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #692 послато: Новембар 22, 2021, 06:10:25 поподне »
Постављени су резултати на 111 маркера за Лазовића, Никољдан, Лозница/Чачак. Очекује се и BIGY700

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичнијих вриједности издвајају се DYS19=17, DYS439=14. На 111 маркера нема ближих поклапања.

Лазовићи су међу најстаријим породицама у чачанској Лозници. Постоји неко предање о досељавању из Бјелопавлића крајем 18. вијека. Наводно је мајка браћу Лазу и Драгића, претке Лазовића и Драгићевића у Лозници донијела у бисагама. Са њима су повезани и Којовићи и Гавриловићи из истог мјеста.

Стигли резултати BIGY700 теста за Лазовића. Припада хаплогрупи I2-FT16449>Y151633>BY169079. Испод овог оформиће нову подграну са Бугарином Нешковим, јер дијеле три новела:

10033565   A>G FT407780
13143447   C>T FT408027
6182196   A>G FT407280

То је оно што сам успио видјети из сирових резултата.


Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #693 послато: Новембар 22, 2021, 06:34:14 поподне »
Стигли резултати BIGY700 теста за Лазовића. Припада хаплогрупи I2-FT16449>Y151633>BY169079.

Од ових Лазовића је и недавно преминули Петар Лазовић, дугогодишњи новинар и уредник РТС-а.


Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #694 послато: Децембар 08, 2021, 03:08:21 поподне »
Потребна ми је информација. Колико кошта надоградња са Y37 на BigY700?  :)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #695 послато: Децембар 08, 2021, 03:37:51 поподне »
Потребна ми је информација. Колико кошта надоградња са Y37 на BigY700?  :)

$319

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2517
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #696 послато: Децембар 08, 2021, 03:38:46 поподне »
Потребна ми је информација. Колико кошта надоградња са Y37 на BigY700?  :)

Тренутно је актуелан празнични попуст, цена за надоградњу са Y37 на BigY700 је $319, важи до краја децембра.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #697 послато: Децембар 08, 2021, 03:39:20 поподне »
Хвала
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #698 послато: Децембар 09, 2021, 12:09:51 поподне »
Пројекту су приступили Бојовић, слава Савиндан, место Надићи код Сокоца, хаплогрупа I1-P109>FGC22045>FT36856 и Цекић, непознатог места порекла и славе, хаплогрупа I2-Y3120. 37 маркера Бојовића и 111 Цекића је убачено у табелу.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #699 послато: Децембар 09, 2021, 02:02:47 поподне »
Пројекту су приступили Бојовић, слава Савиндан, место Надићи код Сокоца, хаплогрупа I1-P109>FGC22045>FT36856
Мој покојни дјед је, говорећи о породичној историји говорио да су били браћа Божо (од ког су Божићи у Каљини) и Бојо, и још је рекао да је он (или његови потомци) у Видрићима.
Е сад, има ли неке везе тај Бојо из Видрића и ови Бојовићи, не знам, али све је то Соколац, а и ови су ашћаре Косовчићи. Дјед је умро пре него што сам се ја родио, тако да нисам имао прилику да постављам потпитања, само сам слушао запис с касете на којој је он то испричао.

Он ту помиње још браће у разним селима по којима су се називала презимена, па су од Паје Пајићи, од Марка Марковићи, од Јанка Јанковићи итд. Можда и нису то све браћа, него просто родоначелници тих подграна.
« Последња измена: Децембар 09, 2021, 02:05:14 поподне Панић »
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао