Аутор Тема: Старо становништво и исламизација у Босни  (Прочитано 73414 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #180 послато: Октобар 02, 2017, 01:21:55 пре подне »
А општи род Е-V13 који бројчано доминира на Пројекту, јесу ли и то племенски профилисане особе старином из Црне Горе?

Нисам детаљно упознат са подгранама E-V13, али знам да васојевићких, кучких и бјелопавлићких E-V13 има на целом српском етничком простору од Косова до Крајине, а како и не би кад су сви Срби пореклом из Црне Горе или евентуално из источне Херцеговине.  ;D

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #181 послато: Октобар 02, 2017, 01:27:40 пре подне »
Нисам детаљно упознат са подгранама E-V13, али знам да васојевићких, кучких и бјелопавлићких E-V13 има на целом српском етничком простору од Косова до Крајине, а како и не би кад су сви Срби пореклом из Црне Горе или евентуално из источне Херцеговине.  ;D
Велика већина оних код којих би се на доступним маркерима приметила врло лако уочљива специфична вредност маркера која дефинише наведена племена били би сврстани у њихове генетске кластере.

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #182 послато: Октобар 02, 2017, 01:31:40 пре подне »
Значи E-V13 Срби из Врања, Лесковца, Пирота или Зајечара су такође старином из ЦГ? Нисам знао за то.

Породица Мирољуба Петровића је дошла из Куча у неко село код Лесковца пре 100 и кусур година, а они нису били једини, доста црногорских колониста је населило Топлицу, јужну па чак и источну Србију од 1878. године до почетка 20-ог века.

На пример већина становништва Куршумлије и околине су потомци црногорских колониста који су ту тамо дошли у периоду после ослобођења од Турака 1878. године па до почетка 20-ог века.
Топлица је изгубила већину српског становништва после Велике сеобе под Чарнојевићем 1690. године, а онда су Арнаути колонизовали Топлицу у 18-ом и 19-ом веку, да би је напустили 1878. године кад је ослобођена од стране српске војске под краљем Миланом Обреновићем.

Jelic

  • Гост
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #183 послато: Октобар 02, 2017, 01:34:56 пре подне »
Породица Мирољуба Петровића је дошла из Куча у неко село код Лесковца пре 100 и кусур година, а они нису били једини, доста црногорских колониста је населило Топлицу, јужну па чак и источну Србију од 1878. године до почетка 20-ог века.

На пример већина становништва Куршумлије и околине су потомци црногорских колониста који су ту тамо дошли у периоду после ослобођења од Турака 1878. године па до почетка 20-ог века.
Топлица је изгубила већину српског становништва после Велике сеобе под Чарнојевићем 1690. године, а онда су Арнаути колонизовали Топлицу у 18-ом и 19-ом веку, да би је напустили 1878. године кад је ослобођена од стране српске војске под краљем Миланом Обреновићем.

Нисам мислио на колонисте већ на српске породице које су у тим крајевима биле ту пре 1878, дакле које нису пореклом из Црне Горе, а E-V13 су. Ја не знам за ЦГ колонисте по Пироту и Врању, можда ти знаш неке?
« Последња измена: Октобар 02, 2017, 01:39:47 пре подне Лука »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #184 послато: Октобар 02, 2017, 01:37:40 пре подне »
Породица Мирољуба Петровића је дошла из Куча у неко село код Лесковца пре 100 и кусур година, а они нису били једини, доста црногорских колониста је населило Топлицу, јужну па чак и источну Србију од 1878. године до почетка 20-ог века.

 https://www.youtube.com/v/GWdIHYcddic

 Познат ми овај коментатор "SERBIAN SARMATIAN" однекле. ;D


Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #185 послато: Октобар 02, 2017, 01:41:32 пре подне »
https://www.youtube.com/v/GWdIHYcddic

 Познат ми овај коментатор "SERBIAN SARMATIAN" однекле. ;D

Линк неће да се отвори.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #186 послато: Октобар 02, 2017, 01:46:10 пре подне »
Линк неће да се отвори.

<a href="https://www.youtube.com/v/GWdIHYcddic" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/GWdIHYcddic</a>

  :D :D

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #187 послато: Октобар 02, 2017, 01:49:34 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/GWdIHYcddic" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/GWdIHYcddic</a>

  :D :D

Човек прича невиђене глупости, наводно 90% Арнаута су српског порекла, генетика каже другачије.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #188 послато: Октобар 02, 2017, 04:27:17 пре подне »
Нисам мислио на колонисте већ на српске породице које су у тим крајевима биле ту пре 1878, дакле које нису пореклом из Црне Горе, а E-V13 су. Ја не знам за ЦГ колонисте по Пироту и Врању, можда ти знаш неке?

У Врању и Пироту са околином није било масовне колонизације из ЦГ, али је било у Топлици, околини Лесковца, око Алексинца, Соко Бање итд.
Петрово Село код Кладова је чисто црногорско а основали су га досељеници из Црне Горе чини ми се 1847. године, док су околна села чиста влашка.

Мој један познаник је родом из Ћићевца и каже да су његови преци дошли крајем 19-ог века из Црне Горе као и већина породица у Ћићевцу и околини.

У Топлици на пример Црногорци су огромна већина становништва, а села са староседелачким становништвом има (односно било је зато што су сад скоро сва села у Топлици пуста) толико да могу да се наброје на прсте једне руке  https://www.makroekonomija.org/ekonomska-istorija/naseljavanje-crnogoraca-u-toplicu/

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #189 послато: Октобар 02, 2017, 06:10:51 пре подне »
На југу и истоку Србије у неким крајевима има динарских досељеника (ЦГ, Херцеговина), али то су досељеници из новијих периода (од друге половине 19. вијека и касније) и процентуално њихов удио није баш толико велики. У Топлици има досељеника са свих страна. У Жупи Александровачкој нпр. становништво је доминантно косовско-ресавске етногенезе уз нешто мало досељеника из црногорских брда. Генетика потврђује све ово, с обзиром да је у Александровцу Е1б свега 15%, а проценат словенских хаплогрупа јако висок, што се не би могло рећи за црногорска брда. За исток Србије нисам добро упознат, знам шта су ми причали неки етнички Власи из тих крајева. Они за себе тврде да су старосједиоци, а да су етнички Срби досељени углавном са Косова и јужнијих области. Нико није спомињао Црногорце.
« Последња измена: Октобар 02, 2017, 06:14:33 пре подне Српска14 »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #190 послато: Октобар 02, 2017, 08:06:16 пре подне »
Ово о поријеклу са југа је сад засад само хипотеза за коју има одређених аргумената. Али да ниси ограничен на сопствене унапријед зацртане предрасуде приликом бављења овом тематиком, знао би да је сјевер Грчке историјски био доминантно словенски све до доласка грчких избјеглица из Турске и Мале Азије. Тако да су они из Грчке могли доћи само као Словени, а не као Власи, власи у смислу социјалног статуса то је већ друга ствар и о томе би се дало дискутовати.

Искрено, мислим да си ти задрт и ограничен и да имаш унапред зацртане закључке, који наравно само теби одговарају (попут оног да је R1a по сваку цену јача од E1b и сл.) и по којима је свако ко мисли другачије издајник. :)

Полако, по тој логици, међу Грцима и Цинцарима не би било уопште I2a/R1a (а има је прилично), а ни међу Србима/Хрватима не би било J, E, G и R1b групе (а има их пуно). Све опције су отворене, због тога је ово и тако занимљива "наука". ;)

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #191 послато: Октобар 02, 2017, 08:08:38 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/GWdIHYcddic" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/GWdIHYcddic</a>

  :D :D


Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #192 послато: Октобар 02, 2017, 08:12:10 пре подне »
Сваки пут кад на форум окачимо др. Мирољуба, један научни рад се спонтано запали и нестане

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #193 послато: Октобар 02, 2017, 08:23:18 пре подне »
На југу и истоку Србије у неким крајевима има динарских досељеника (ЦГ, Херцеговина), али то су досељеници из новијих периода (од друге половине 19. вијека и касније) и процентуално њихов удио није баш толико велики. У Топлици има досељеника са свих страна. У Жупи Александровачкој нпр. становништво је доминантно косовско-ресавске етногенезе уз нешто мало досељеника из црногорских брда. Генетика потврђује све ово, с обзиром да је у Александровцу Е1б свега 15%, а проценат словенских хаплогрупа јако висок, што се не би могло рећи за црногорска брда. За исток Србије нисам добро упознат, знам шта су ми причали неки етнички Власи из тих крајева. Они за себе тврде да су старосједиоци, а да су етнички Срби досељени углавном са Косова и јужнијих области. Нико није спомињао Црногорце.

Становништво источне Србије је углавном влашког порекла, њихови преци су се доселили у периоду 1718-1739 тј. у време аустријске владавине северном Србијом.  Они су дошли из Олтеније и темишварског Баната, деле се на Мунћане, Унгурјане, Царане и Буфане.
Мунћани и Унгурјани су дошли из Баната, а Царани и Буфани из Олтеније www.zajednicavlahasrbije.com/ko_su_vlasi.html
У време Милоша и Михаила Обреновића Власи из источне Србије су усвојили српска имена и презимена, данас се углавном декларишу као Срби, ређе као Власи, а веома ретко као Румуни.
Старији људи још увек говоре влашки, мада има и млађих који знају влашки, тако да може да се каже да су двојезични.

Срби из источне Србије углавном вуку порекло са Косова и из јужне Србије, што доказује и њиховог говор који припада Косовско-ресавском дијалекту.
Може се и на истоку Србије наћи по неко село које је насељено из Црне Горе или Херцегивине, али источна Србија од свих делова Србије има убедљиво најмање везе са Црном Гором и Херцеговином (са Динарцима), чак и у јужној Србија и међу староседеоцима у Војводини има више људи који су црногорско-херцеговачког порекла него у источној Србији.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #194 послато: Октобар 02, 2017, 08:32:15 пре подне »
Да ли ми се само чини или се овде дебело скренуло са теме? ??? :)

симо

  • Гост
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #195 послато: Октобар 02, 2017, 09:30:31 пре подне »
Пошто смо коментарисали углавном Источну Босну, поставићу статистику становништва из Пописа 1604. године, коју је урадио Ахмед Аличић. Аличић, поготово у послијератном периоду показао се као изразито некритичан, међутим мислим да се у статистику коју је извео не треба сумњати јер је лако провјерљива на основу пописа.

Ситуација за Источну Босну у вези становништва 1604. године је била сљедећа:





Треба имати у виду да је ово попис урађен прије великих кретања становништва након 1689. године. Такође није обухваћен Зворник, Мајевица и Семберија који су се налазили у Зворничком санџаку.

Из пописа се види да је јужни дио Источне Босне, укључујући и Романију био масовно исламизован. Од православног становништва једину већу групацију имамо на подручју Бирча (у влашком статусу) и Осата (гдје има и влаха и ратара).

Уколико има старинаца Срба на подручју источне Босне, могли су опстати на подручју ове двије области, међутим други извори говоре о великом опустошењу ових крајева након ратова 1689. године. То старије православно становништво се исељавало и у западну Србију , још у 18. вијеку, па надаље у 19. вијеку. Било је и исељавања у прекосавске крајеве. Питање је колико га је реално остало до краја 18. вијека када је дошла нова струја са југа.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #196 послато: Октобар 02, 2017, 07:01:12 поподне »
Искрено, мислим да си ти задрт и ограничен и да имаш унапред зацртане закључке, који наравно само теби одговарају (попут оног да је R1a по сваку цену јача од E1b и сл.) и по којима је свако ко мисли другачије издајник. :)

Полако, по тој логици, међу Грцима и Цинцарима не би било уопште I2a/R1a (а има је прилично), а ни међу Србима/Хрватима не би било J, E, G и R1b групе (а има их пуно). Све опције су отворене, због тога је ово и тако занимљива "наука". ;)

Човјече, ја ти говорим о историјској чињеници да је сјевер Грчке у доба тих сеоба (а и касније), био доминанто словенски. То што ти то игноришеш као факат или немаш појма о томе, друга је ствар.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #197 послато: Октобар 02, 2017, 07:04:42 поподне »
Становништво источне Србије је углавном влашког порекла, њихови преци су се доселили у периоду 1718-1739 тј. у време аустријске владавине северном Србијом.  Они су дошли из Олтеније и темишварског Баната, деле се на Мунћане, Унгурјане, Царане и Буфане.
Мунћани и Унгурјани су дошли из Баната, а Царани и Буфани из Олтеније www.zajednicavlahasrbije.com/ko_su_vlasi.html
У време Милоша и Михаила Обреновића Власи из источне Србије су усвојили српска имена и презимена, данас се углавном декларишу као Срби, ређе као Власи, а веома ретко као Румуни.
Старији људи још увек говоре влашки, мада има и млађих који знају влашки, тако да може да се каже да су двојезични.

Срби из источне Србије углавном вуку порекло са Косова и из јужне Србије, што доказује и њиховог говор који припада Косовско-ресавском дијалекту.
Може се и на истоку Србије наћи по неко село које је насељено из Црне Горе или Херцегивине, али источна Србија од свих делова Србије има убедљиво најмање везе са Црном Гором и Херцеговином (са Динарцима), чак и у јужној Србија и међу староседеоцима у Војводини има више људи који су црногорско-херцеговачког порекла него у источној Србији.

Да јесте, али ни ови цг-херцеговачки досељеници којих има на југу Србије, нигдје тамо нису већина већ су буквално утопљени у већинско становништво које је другачије етногенезе. И углавном се ради о "новијим" досељеницима (крај 19. и прве двије деценије 20. вијека)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #198 послато: Октобар 02, 2017, 07:06:20 поподне »
Човјече, ја ти говорим о историјској чињеници да је сјевер Грчке у доба тих сеоба (а и касније), био доминанто словенски. То што ти то игноришеш као факат или немаш појма о томе, друга је ствар.

Словена јесте тамо било више него у другим крајевима, али нису били доминантни, пошто је увек постојало и грчко/влашко становништво. Данас имамо и днк истраживања која показују да словенска комбинација I2a/R1a тамо једва да прелази 20% (можда су сви иселили у Херцеговину?) ;)

Постају ми напорне дискусије с тобом. Држи се ти својих затуцаних ставова, и настави да солиш памет по овом и другим "хрватским" форумима. 

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #199 послато: Октобар 02, 2017, 07:21:57 поподне »
Словена јесте тамо било више него у другим крајевима, али нису били доминантни, пошто је увек постојало и грчко/влашко становништво. Данас имамо и днк истраживања која показују да словенска комбинација I2a/R1a тамо једва да прелази 20% (можда су сви иселили у Херцеговину?) ;)

Постају ми напорне дискусије с тобом. Држи се ти својих затуцаних ставова, и настави да солиш памет по овом и другим "хрватским" форумима.

Нису 20%, него је само Р1а 18% на сјеверу Грчке, а и И2а сама је преко 10%. Грчко/становништво јесте постојало и оно је словенизирано и у тим сеобама и дошло заједно са Словенима у наше крајеве. Сјевер Грчке је не само генетски, већ и културно-лингвистички био доминантно словенски, то је тек измијењено у новије вријеме приливом грчких избјеглица из Мале Азије и Турске, па су се Словени утопили у грчку масу и генетски спали на 30-ак процената, што је с обзиром на околности и даље значајан проценат. Прочитај историју и коментариши, умјесто што недостатак знања компензујеш личним дискредитацијама и вријеђањем саговорника.

А не знам шта да ти кажем за ово друго, ако су ти заморне, ти немој дискутовати, проста ствар ;)