Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2481118 пута)

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4360 послато: Септембар 05, 2017, 04:48:33 поподне »
Значи Миломир није "прави" Бањанин, али није ни Дробњак, иако им је близак. А одакле би могли бити Караџићи поријеклом? Сјеверни динарик се не уклапа у Дробњаке, али видим да нема блиских поклапања између Караџића и осталих родова на табели, већ да су издвојени у посебан род.

Па не знам шта тачно подразумешваш под "правим" Бањанима. Ако мислиш да су то искључиво припадници хаплогрупе N2 P189.2, онда си у праву.

Питање за Караџиће, дакле по предању су старином из Македоније, Васојевићи су им били само успутна станица, могуће је да је та варијанта предања и најтачнија јер има неких блиских хаплотипова на малом броју маркера доле у Македонији, писано је о томе на форуму већ.
« Последња измена: Септембар 05, 2017, 04:50:06 поподне Лука »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4361 послато: Септембар 05, 2017, 04:58:59 поподне »
Миљан Миљанић, I1-Z63?:)


Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4362 послато: Септембар 05, 2017, 05:18:02 поподне »
Па не знам шта тачно подразумешваш под "правим" Бањанима. Ако мислиш да су то искључиво припадници хаплогрупе N2 P189.2, онда си у праву.

Питање за Караџиће, дакле по предању су старином из Македоније, Васојевићи су им били само успутна станица, могуће је да је та варијанта предања и најтачнија јер има неких блиских хаплотипова на малом броју маркера доле у Македонији, писано је о томе на форуму већ.

Да, под Бањанима подразумијевам Н2, а под Дробњацима И1. Одмах се сјетих пјевача Миломира Миљанића кад сам ово чуо, јер он је баш нешто говорио о томе, рекао је био како не може себе назвати Црногорцем кад је вјековно огњиште његове породице стара Херцеговина. Појава И1 јесте типична за источну и стару Херцеговину као цјелину, али за саме Бањане није. Колико ја знам, Миљанићи себе не сматрају досељеницима у Бањане (као што су озринићке Килибарде), већ баш Бањанима у правом смислу (Н2).

Уосталом, видимо да су се нека народна предања испоставила тачним, али нека баш и нису. Нпр. видимо да су Ђоковићи заиста озринићки досељеници у стару Херцеговину, као што се је и тврдило, али исто тако видимо да Калачи нису од Куча (тј. не од оних већинских, Е1б). Много ћемо још тога занимљивог сазнати кад се још пар стотина људи тестира. Не би било лоше некако подстаћи јавне личности да се тестирају, као што је већ урађено са Тешом и Марићем. :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4363 послато: Септембар 05, 2017, 05:25:14 поподне »

Лазовић, Ђурђевдан, Леденице, Котор

Илић, Ђурђевдан, Лединице, Котор

Оно што у литератури стоји јесте да су Илићима и Лазовићима у Леденицама најближи сродници Андријашевићи у Грахову код Никшића, затим Бојковићи у Грбљу, Гојковићи у Херцег Новом и Дробњаковићи у Рисну. Све ове породице се помињу као потомци кнеза Дракула Мандића из Дробњака, а као потомци истог се помињу и неке породице које су тестиране као I1-P109, тако да је предање о дробњачком пореклу Илића и Лазовића са овим резултатима поприлично упитно.

Детаљније о свему томе је писано овде http://dnk.poreklo.rs/cetkovici-gentule-genetska-prica/

Накићеновић ("Бока") је за Лазовиће из Леденица записао да су дошли око 1710. године „из Црне Горе“. А за Илиће да су дошли из Старе Србије у 16. веку.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4364 послато: Септембар 05, 2017, 05:27:18 поподне »
Миљанић, Јовањдан, Бањани, Никшић

Припада хаплогрупи I1. Свакако се не ради о "дробњачкој" P109, већ о некој другој грани. Нема блиских поклапања, од специфичних вредности се издваја јако ниска вредност 25 на 389ii.

Миљанићи су се по предању доселили са Чева у Бањане, међутим очито нису сродни Озринићима, Озровим потомцима који тамо живе. Могуће је да се ради о становништву другачијег порекла које је некада живело на територији племена Озринића.

С обзиром да се ради о великом и знаменитом братству, претпостављам да ће о Миљанићима и други рећи коју.

Иако се углавном сматрало да су Озринићи, то што не славе Аранђеловдан је указивало да би могли бити другачијег порекла, међутим тешко да је било ко могао да предвиди да су I1-Z63. Сада добија на значају следеће предање:

О братству Миљанићи, које, према предању, потиче од средине 15. вијека када је једна породица са Чева доспјела у Бањане, док су њени преци у Чево дошли из Дукађина – Метохије, говорио је Михаило-Мишо Симов Миљанић.

Извор: http://eparhija.me/skup-miljanica-2012

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4365 послато: Септембар 05, 2017, 05:53:04 поподне »
Нпр. видимо да су Ђоковићи заиста озринићки досељеници у стару Херцеговину, као што се је и тврдило, али исто тако видимо да Калачи нису од Куча (тј. не од оних већинских, Е1б). Много ћемо још тога занимљивог сазнати кад се још пар стотина људи тестира. Не би било лоше некако подстаћи јавне личности да се тестирају, као што је већ урађено са Тешом и Марићем. :)

Мислим да пре 10 хиљада тестираних нећемо имати лепу детаљну слику, мада ни ово што сада имамо није за бацање.

Тестирање иде највише од човека до човека, како ми се чини, осим када се прави посебна акција... али то све уопште не мора да гарантује довољну разноликост узорка. Ти узорци покривају око 10 милиона становника... са 10 хиљада ће то тек да буде 1 у хиљаду. Један у сто - то ће да буде права слика.

Ја чекам сопствене резултате, па за сада не могу да их коментаришем.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4366 послато: Септембар 05, 2017, 06:02:46 поподне »

Тестирање иде највише од човека до човека, како ми се чини, осим када се прави посебна акција... али то све уопште не мора да гарантује довољну разноликост узорка. Ти узорци покривају око 10 милиона становника... са 10 хиљада ће то тек да буде 1 у хиљаду. Један у сто - то ће да буде права слика.

За покривање источних и југоисточних предела Србије ће изгледа бити потребно организовати неко групно тестирање подржано спонзорима, јер појединачним пријављивањем тешко да ће се достићи потребан број тестираних за креирање реалне статистике за те крајеве. Једноставно тамо је премали број људи заинтересован за тестирање. Ни једна укупна статистика за балканске Србе неће бити потпуна док се добро не покрију ти "шупљи" крајеви.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4367 послато: Септембар 05, 2017, 06:08:12 поподне »
Мислим да пре 10 хиљада тестираних нећемо имати лепу детаљну слику, мада ни ово што сада имамо није за бацање.

Тестирање иде највише од човека до човека, како ми се чини, осим када се прави посебна акција... али то све уопште не мора да гарантује довољну разноликост узорка. Ти узорци покривају око 10 милиона становника... са 10 хиљада ће то тек да буде 1 у хиљаду. Један у сто - то ће да буде права слика.

Ја чекам сопствене резултате, па за сада не могу да их коментаришем.

Слажем се. Осим тога, у обзир се мора узети још једна битна ставка. Наиме, за проценат одређене хаплогрупе јако је битно и колико мушких рођака има тестирани припадник одређеног рода. Нпр. три Р1б припадника у чијим ширим породицама има по 20 младих мушких чланова имају знатно већи дугорочни значај за генетску слику српског народа од рецимо стотињак Р1а припадника који су или нежење у четрдесетим или имају једно мушко дијете. У овом имагинарном случају, иако је ових других бројчано и процентуално више, ови први имају много већу шансу да опстану и увећају свој број у наредних стотинак година.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4368 послато: Септембар 05, 2017, 06:16:31 поподне »
Ви сад одосте баш у детаље. :) Треба тестирати 20 000 људи и то по могућству све породице/крајеве равномерно и сл. Никада реално то неће бити могуће. Истраживања ће се и даље спроводити (а и људи ће се тестирати увек) и на тај начин ћемо добити генетску слику ове, или оне области.

Толико је радова до сада написано на основу тих истраживања, која су на крају крајева омогућила да сазнамо, за почетак, основно о распореду и миграцијама одређених хаплогрупа.

Наш југ јесте слабо обрађен, али постоји неки напредак. Имамо већ 30-ак људи из тих крајева, анонимно истраживање којим је обухваћено 70-ак људи, биће ускоро тестирано 100 Јужњака, а и на САНУ постоји приличан број људи из тих крајева. Тако да - није све тако црно.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4369 послато: Септембар 05, 2017, 06:19:04 поподне »
Наш југ јесте слабо обрађен, али постоји неки напредак. Имамо већ 30-ак људи из тих крајева, анонимно истраживање којим је обухваћено 70-ак људи, биће ускоро тестирано 100 Јужњака, а и на САНУ постоји приличан број људи из тих крајева.   

А рецимо Тимочка Крајина? Мислим да је она слабије покривена чак и од југа Србије.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4370 послато: Септембар 05, 2017, 06:20:28 поподне »
А рецимо Тимочка Крајина? Мислим да је она слабије покривена чак и од југа Србије.

To нaм cвимa у будућнocти тpeбa бити пpиopитeт.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4371 послато: Септембар 05, 2017, 06:34:20 поподне »
Ако некога тамо знамо... нека се барем до идуће акције спреме. Свакако да богатији крајеви лакше сарађују, али није немогуће и у тешким условима.
Лично не могу да помогнем за југ и исток, не знам тамо баш никога.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4372 послато: Септембар 05, 2017, 06:43:15 поподне »
А рецимо Тимочка Крајина? Мислим да је она слабије покривена чак и од југа Србије.

Добро, тамо је већ мало специфичнија етничка слика. Има Срба, али мало староседелаца. Има зато пуно Влаха. Срби су углавном досељеници из јужнијих крајева, па ако би обрадили добро Косово и југ, имали би донекле генетску слику и тих области горе. Било је ту међу Србима и каснијих досељеника из разних крајева (20. век, индустрија), па циљано тестирање тамо вероватно не би дало неке конкретне одговоре.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4373 послато: Септембар 05, 2017, 06:57:08 поподне »
Добро, тамо је већ мало специфичнија етничка слика. Има Срба, али мало староседелаца. Има зато пуно Влаха. Срби су углавном досељеници из јужнијих крајева, па ако би обрадили добро Косово и југ, имали би донекле генетску слику и тих области горе. Било је ту међу Србима и каснијих досељеника из разних крајева (20. век, индустрија), па циљано тестирање тамо вероватно не би дало неке конкретне одговоре.

Не видим разлог због чега не би тестирали Влахе. И овако је већина Влаха асимилована. Имам пријатеље у Мајданпеку и познајем те људе. Огромна већина је про-српски оријентисана, више говоре српски него влашки, скоро сви имају српска имена и презимена на "-ић", имају крсну славу, итд.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4374 послато: Септембар 05, 2017, 06:59:33 поподне »
Не видим разлог због чега не би тестирали Влахе. И овако је већина Влаха асимилована. Имам пријатеље у Мајданпеку и познајем те људе. Огромна већина је про-српски оријентисана, више говоре српски него влашки, скоро сви имају српска имена и презимена на "-ић", имају крсну славу, итд.

Рачунам да причамо о генетици Срба овде, али ништа нисам искључио, само кажем каква је етничка слика те области. ;)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4375 послато: Септембар 05, 2017, 07:14:37 поподне »
Не видим разлог због чега не би тестирали Влахе. И овако је већина Влаха асимилована. Имам пријатеље у Мајданпеку и познајем те људе. Огромна већина је про-српски оријентисана, више говоре српски него влашки, скоро сви имају српска имена и презимена на "-ић", имају крсну славу, итд.

Упpaвo у Majдaнпeку имa Буфaнa, cpпcкo-влaшки микc, кojи би дao дoбpу cлику тиx пpoжимaњa.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4376 послато: Септембар 05, 2017, 07:31:49 поподне »
Упpaвo у Majдaнпeку имa Буфaнa, cpпcкo-влaшки микc, кojи би дao дoбpу cлику тиx пpoжимaњa.

Баш доста Влаха су се на последњом попису изјаснили као Срби. Највећи проблем тог града је бесперспективност и сиромаштво. Млади одлазе, остају само пензионери. Румуни покушавају да "вабе" младе Влахе на тај начин што им нуде EU пасоше и бесплатно студирање у градовима Румуније.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4377 послато: Септембар 05, 2017, 07:51:43 поподне »
Рачунам да причамо о генетици Срба овде, али ништа нисам искључио, само кажем каква је етничка слика те области. ;)

Па добро, и они су сад Срби.

Као што, на пример, моји нису били одувек Срби, али су у једном тренутку то постали. Тако је и овде.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4378 послато: Септембар 05, 2017, 08:23:12 поподне »
Па добро, и они су сад Срби.

Добро, не банализуј сад, Бакс. :) Друго су те групације са подручја које је готово увек било у саставу српске државе и које вероватно у периоду 13-15. века (немањићка Србија) улазе у српски корпус и на тај начин такорећи учествују у формирању модерне српске нације, а друго је када се неко у 20. веку одлучи за ову или ону нацију.:)

Мада се слажем да би било занимљиво тестирати те крајеве, Србе и Влахе, па направити поређење. Можда у нека срећнија времена, са више пара, могућности..

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4379 послато: Септембар 05, 2017, 08:38:32 поподне »
Ако некога тамо знамо... нека се барем до идуће акције спреме. Свакако да богатији крајеви лакше сарађују, али није немогуће и у тешким условима.
Лично не могу да помогнем за југ и исток, не знам тамо баш никога.

Нема то толико везе са богатством, већ са заинтересованошћу. Проблем је што већину људи из тих крајева генетичка генеалогија, али и стандардна генеалогија, занима колико и друга лига Исланда у лакросу (ако тако нешто уопште постоји  ;D ); зато ће конкретни резултати стићи тек са циљаним тестирањима, да би се колико-толико изједначили у односу на остале српске крајеве.

Моје мишљење је да би требало Влахе, као једну заокружену целину, истестирати, да се види колико су блиски односно удаљени од нас и од Румуна (а као што смо видели недавно, Румуни су генетски врло издељени по областима тј. хетерогени); ипак они данас сачињавају један озбиљан проценат српског народа, не могу се тек тако оставити као "црна рупа". Наравно, све зависи од новца који ће неко ко је заинтересован бити спреман да уложи у то...
Чињеницама против самоувереног незнања.