Аутор Тема: Племе Његуши  (Прочитано 19543 пута)

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 895
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Племе Његуши
« Одговор #80 послато: Децембар 21, 2023, 01:00:22 поподне »
Средства за тестирање су обезбеђена, само да нађемо одговарајућег кандидата.

Нису ли она тројица већ објављених одговарајући кандидати за WGS?
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 629
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Племе Његуши
« Одговор #81 послато: Децембар 21, 2023, 01:29:01 поподне »
Нису ли она тројица већ објављених одговарајући кандидати за WGS?

Кад сам већ поменут, да искористим своје право на "реплику" :):
Ја сам био покушао да анимирам неколико кандидата од ових самозваних "Његушана" из Крајине  - има их у Батајници (а богами и неколико врло вероватних припадника генетског рода Озринића)- али се разговор углавном завршавао контрапитањем: "...лепо је све то, али шта ако резултати покажу  нешто друго, па испадне да ја нисам син свога оца..., не могу сада, имам неке обавезе,  али једног дана,   ко зна...  (или тако некако)".

 И онда се слободно, и маштовито,   наставља са спекулацијама неспутаних  чињеницама...
 

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Племе Његуши
« Одговор #82 послато: Децембар 21, 2023, 01:57:22 поподне »
Исправка за
Кнез (племић) Његуша 1497. био је неки Алекса.

Његуши, на врху ливаде Лофтини, годишњи закуп ливаде под називом Билатиште,  Алекси кнезу поменутог села, примио је за двадесет акчи.
Исправка из фусноте
Lovçen- Ловћен.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #83 послато: Децембар 21, 2023, 05:01:32 поподне »
Кнез (племић) Његуша 1497. био је неки Алекса.

"Бркачићи Вељокрајани су били кнежеви његушки. На основу расположивих докумената, не може се са сигурношћу рећи да ли су Бркачићи кнежевски огранак Радичевића, или је Бркачић старије презиме у оквиру којег се развило бројно братство Радичевића. Од овог рода је и његушки кнез Алекса Божидарев(ић) који се помиње у повељи Ивана Црнојевића из 1489. године, а 1503. године у млетачком документу је назван „кнез Алекса војвода његушки“. Он је и старешина Радичевића по турском дефтеру из 1521. године, док га две године касније нема, а његова баштина је у поседу његовог брата од стрица Вукосава Радославовог. Овај род је изумро крајем 16. столећа, а кнештво су од њих наследили дошљаци Богдановићи, и то по тазбинској линији. Бркачићи се помињу и касније у 17. столећу у Боки".

https://www.poreklo.rs/2015/12/24/pleme-njegusi/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Kokot1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Племе Његуши
« Одговор #84 послато: Јануар 15, 2024, 03:04:29 поподне »
Pozdrav, moji su u familiji govorili da smo po babi od kraljevske dinastije Petrovića Njeguša, neki njihovi rođaci. Pričalo se da su se prvo prezivali Petrović, ali da je knjaz Nikola I. u nekom trenu naredio da se to prezime kod svih rođaka koji nisu u užoj kraljevskoj familiji promijeni (ili tako nešto) pa su dobili prezime Popović s dodatkom Serdarević (koji se nije navodio u službenim dokumentima)... Moze li netko to da potvrdi ili da mi da neku informaciju? Niđe na internetu nisam mogao da pronađem ništa o tom, ali moji govore da to mora da bude tačno jer se prađed od babe prezivao Petrović (rođen oko 1860. Njegušima), a da je za života postao Popović Serdarević. Kasnije su navodno on i njegova žena izbjegli u Italiju zbog političkih dogadjanja i povezanosti s Petrovićima.
Možete mi pisati na mejl [email protected]

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 895
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Племе Његуши
« Одговор #85 послато: Јануар 16, 2024, 10:38:08 пре подне »
Ако потичете са женске (мајчинске) линије од њих, онда нисте наследили хаплогрупу. С обзиром да се овај догађај десио пре не тако давно у прошлости, требало би да се фокусирате на потврду те породичне традиције путем истраживања литературе и извештаја. Покушајте прво да потврдите ту родбинску везу на начин да будете потпуно сигурни у њу. Тренутно траје Новогодишња ДНК Недеља 2024, тестирајте се, може помоћи. Иако, како сам већ поменуо, нисте повезани с њима путем Y хромозома, ваш тест може помоћи у утврђивању одакле потичу ваши мушки преци (укључујући и мужа поменуте баке).
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Kokot1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Племе Његуши
« Одговор #86 послато: Јануар 19, 2024, 01:09:39 пре подне »
Vec sam uradio autosomalni i yhoromosomski test na haplogrupu, al se to s ovim ne moze povezati. :/ Sad radim na tom da nadjem nekakve informacije o tom predanju, ali mi ne ide pa sam odlucio da pitam na ovakvom mjestu. Citam sad da je knjaz Nikola I. cesto davao naslov serdara razlicitim ljudima.. mozda su ovi bili Popovici od Herakovica pa su dobili to Serdarević naknadno i da je to to??

Ван мреже Kokot1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Племе Његуши
« Одговор #87 послато: Јануар 19, 2024, 01:11:25 пре подне »
Ima li netko da posalje link na knjigu "Popovići iz Njeguša : (Erakovića bratstvo) : skica za rodoslov" P. Rudića? Koristilo bi.