Аутор Тема: Српски ДНК дан 2016  (Прочитано 69159 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #60 послато: Септембар 20, 2016, 06:44:01 пре подне »
Шевић, Лучиндан, Дервиши/Нови град/ Република Српска

Шевићи припадају халогрупи Ј2б М241. Сасвим је јасно да су повезани са једном породицом која већ постоји у Пројекту, а то су Париповићи са Гламочког поља, који такође славе Лучиндан. Сами Париповићи су у селу радаслијама у Гламочу прилично стара породица непознатог поријекла.

Шевићи или како им је раније гласило презиме Шеве, присутни су у Далмацији, у Плавну и Стрмици, као и оближњем Србу одакле су се расељавали по Босанској крајини. У Плавно су вјероватно дошли у сеоби 1692. из Босанске Крајине, из Бјеласјког Поља и околине. Могуће је да су управо Париповићи онај дио рода који је остао у Босни, а Шеве онај који је отишао у Далмацију.

Карановић је Шеве/Шевиће повезивао са родом Никшића и неким другим крајишким породицама које славе св. Луку. Сад видимо, а и раније се могло наслутити, да то груписање у племена у Крајини није баш могуће испратити. Судећи по овим резултатима веза Шевића са Никшићима није извјесна, а питање је колико имају везе и са осталим породицама у Крајини које славе св. Луку (нпр. Опачићима)

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #61 послато: Септембар 20, 2016, 08:43:21 пре подне »
Митић, Света Петка, Мали Суводол, Пирот, хаплогрупa Е-V13

Да ли неко има начина да га контактира? Или да мени пошаље његов контакт?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #62 послато: Септембар 20, 2016, 08:43:46 пре подне »
Милетић, Лучиндан, Грабовац, Косовска Митровица

Припада хаплогрупи I2a Динарик Југ, има карактеристичну вриједност на маркеру 19=14 коју дијели са групом католичких родова из западне Херцеговине, али и са бројним српским хаплотиповима. С обзиром да већ имамо два хаплотипа из краја блиског Милетићу, а који су 19=14, ова три хаплотипа су груписани у један род. Посебно је извјесна веза са Радовићем из Прекопуца код Прокупља који такође слави Лучиндан, а има близак хаплотип. Други могући близак род овима је Виријевић из Бруса.

Немам неких детаљнијих података о поријеклу самих Милетића.
« Последња измена: Септембар 20, 2016, 09:22:26 пре подне админ »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #63 послато: Септембар 20, 2016, 09:23:33 пре подне »
Милетић, Лучиндан, Грабовац, Косовска Митровица

Припада хаплогрупи I2a Динарик Југ, има карактеристичну вриједност на маркеру 19=14 коју дијели са групом католичких родова из западне Херцеговине, али и са бројним српским хаплотиповима. С обзиром да већ имамо два хаплотипа из краја блиског Милетићу, а који су 19=14, ова три хаплотипа су груписани у један род. Посебно је извјесна веза са Радовићем из Прекопуца код прокупља који такође слави Лучиндан, а има близак хаплотип. Други могући близак род овима је Виријевић из Бруса.

Немам неких детаљнијих података о поријеклу самих Милетића.

Пpимeтиo caм и Утвићa из Кaлудpe- Ибapcки Кoлaшин, ca кapaктepиcтичнoм вpeднoшћу 14 нa DYS19. C oбзиpoм дa cу нajближи тepитopиjaлнo, a и нajвишe пoклaпaњa имajу, мoждa ту вeзa пocтojи. Збoг мигpaциoнe pутe кojoм ce нaceљaвaлa дoлинa Ибpa, a кoja je вoдилa пpeкo Ибapcкoг Кoлaшинa. Cвpcтaни cу у poд Никшићa. Mилeтићи cу ce пpe пpeзивaли Caвић и имajу нeкo пpeдaњe o пopeклу из Poвaцa.
« Последња измена: Септембар 20, 2016, 09:24:59 пре подне админ »

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #64 послато: Септембар 20, 2016, 09:24:02 пре подне »
Да ли неко има начина да га контактира? Или да мени пошаље његов контакт?
Послао сам контакт у пп.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #65 послато: Септембар 20, 2016, 09:30:35 пре подне »
Пpимeтиo caм и Утвићa из Кaлудpe- Ибapcки Кoлaшин, ca кapaктepиcтичнoм вpeднoшћу 14 нa DYS19. C oбзиpoм дa cу нajближи тepитopиjaлнo, a и нajвишe пoклaпaњa имajу, мoждa ту вeзa пocтojи. Збoг мигpaциoнe pутe кojoм ce нaceљaвaлa дoлинa Ибpa, a кoja je вoдилa пpeкo Ибapcкoг Кoлaшинa. Cвpcтaни cу у poд Никшићa. Mилeтићи cу ce пpe пpeзивaли Caвић и имajу нeкo пpeдaњe o пopeклу из Poвaцa.

Милоше, добро си примјетио за Утвића, пребацићу га у род са овом групом. Веза ове групе са племеном Никшића није искључена, оно што их издваја је та вриједност 19=14, па мислим да је добро да буду у истом роду.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #66 послато: Септембар 20, 2016, 09:58:20 пре подне »
Милоше, добро си примјетио за Утвића, пребацићу га у род са овом групом. Веза ове групе са племеном Никшића није искључена, оно што их издваја је та вриједност 19=14, па мислим да је добро да буду у истом роду.

Вeзa cигуpнo пocтojи. Кaдa ce упopeдe мapкepи ca нпp. Вукocaвљeвићeм из poдa Никшићa, ocим мapкepa 19, cви ocтaли ce пoклaпajу. Миcлим дa DYS 19 и ниje тaкo бpзoмутиpajући, пa cмaтpaм дa je дo oдвajaњa oд мaтицe дoшлo пpиличнo дaвнo.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #67 послато: Септембар 20, 2016, 10:05:22 пре подне »
Вeзa cигуpнo пocтojи. Кaдa ce упopeдe мapкepи ca нпp. Вукocaвљeвићeм из poдa Никшићa, ocим мapкepa 19, cви ocтaли ce пoклaпajу. Миcлим дa DYS 19 и ниje тaкo бpзoмутиpajући, пa cмaтpaм дa je дo oдвajaњa oд мaтицe дoшлo пpиличнo дaвнo.

Динарик Југ је генерално присутан на том потезу Никшићи-Риђани-Озринићи. Ту има доста повезаних, а опет давно раздвојених грана. Рецимо, и Синђићи из Роваца који се тамо рачунају у старосједиоце славе Лучиндан, а Динарик Југ су. Не рачунају их у главно никшићко-ровачко братство, али су несумњиво повезани са осталима.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #68 послато: Септембар 20, 2016, 10:16:40 пре подне »
Динарик Југ је генерално присутан на том потезу Никшићи-Риђани-Озринићи. Ту има доста повезаних, а опет давно раздвојених грана. Рецимо, и Синђићи из Роваца који се тамо рачунају у старосједиоце славе Лучиндан, а Динарик Југ су. Не рачунају их у главно никшићко-ровачко братство, али су несумњиво повезани са осталима.

Taчнo тaкo. Cинђићи ce paчунajу у cтapoceдeoцe кoje cу" Гojaкoвићи" зaтeкли.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #69 послато: Септембар 20, 2016, 11:58:19 пре подне »
Шевић, Лучиндан, Дервиши/Нови град/ Република Српска

Шевићи припадају халогрупи Ј2б М241. Сасвим је јасно да су повезани са једном породицом која већ постоји у Пројекту, а то су Париповићи са Гламочког поља, који такође славе Лучиндан.

Шевићу и Париповићу је блиска још једна породица J2b2 из Српског днк пројекта. У питању су Стојановићи из Србије:

13 24 15 11 14-18 11 15 12 12 11 28

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #70 послато: Септембар 20, 2016, 12:01:22 поподне »
Шевићу и Париповићу је блиска још једна породица J2b2 из Српског днк пројекта. У питању су Стојановићи из Србије:

13 24 15 11 14-18 11 15 12 12 11 28

Да, у праву си. Поготово му је близак Шевић. За овог Стојановића немамо никаквих података. Не би ме чудило да је из Крајине.

Пребацио сам га у род са Шевићем и Париповићем, мада од Париповића значајно одудара на већем броју маркера. Али нека стоји засад тако.
« Последња измена: Септембар 20, 2016, 12:04:48 поподне Синиша Јерковић »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #71 послато: Септембар 20, 2016, 12:14:19 поподне »
Радовић, Никољдан,Крушевица, Романија

Припада хаплогрупи I2a Динарик Сјевер. По свему судећи близак је роду Лешњана Војинића који су већ потврђени као дио гране Z17855. Овој групи је близак и Паројчић из Босанског Грахова који слави Никољдан, као Радовић.

Овако на прву лопту, рекао бих да је Радовић ближи нашем Луки Божовићу.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #72 послато: Септембар 20, 2016, 12:16:07 поподне »
Да, у праву си. Поготово му је близак Шевић. За овог Стојановића немамо никаквих података. Не би ме чудило да је из Крајине.

Пребацио сам га у род са Шевићем и Париповићем, мада од Париповића значајно одудара на већем броју маркера. Али нека стоји засад тако.

Колико се сећам, Стојановић је усвојен. Као најстарији предак помиње се Танча Стојановић.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #73 послато: Септембар 20, 2016, 12:17:37 поподне »
Овако на прву лопту, рекао бих да је Радовић ближи нашем Луки Божовићу.

Ако се не варам, мени је Божовић, чим се појавио, изгледао као да има везе са Љешњанима. :)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #74 послато: Септембар 20, 2016, 12:46:42 поподне »
Ако се не варам, мени је Божовић, чим се појавио, изгледао као да има везе са Љешњанима. :)

Мени такође, кад сам прегледао хаплотипове. То сам му и казао, а и он је то приметио...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #75 послато: Септембар 20, 2016, 01:16:08 поподне »
Помињали смо раније да је овај хаплотип J2b2 (род "Б") карактеристичан за простор западног Балкана. До сада код Грка и Албанаца нисам виђао сличне хаплотипове.

Поставља се питање да ли је реч о некој специфичној мутацији у последњих неколико стотина година, или је можда у питању сеоба са стране. Слични хаплотипови постоје код Немаца и источних Словена.

Верујем да је ипак у питању неки огранак J2b2 који дуже време егзистира на простору северног Балкана. Основна карактеристика је вредност 13 на маркеру DYS393, али има још неких специфичности.

И на YHRD, на минималном броју маркера, ови људи имају поклапања код Хрвата из источне Славоније и код муслимана из Сарајева.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #76 послато: Септембар 20, 2016, 01:30:49 поподне »
И на YHRD, на минималном броју маркера, ови људи имају поклапања код Хрвата из источне Славоније и код муслимана из Сарајева.

То су вероватно неки Бошњаци католици, ако није у питању нека скорија сеоба.



Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #77 послато: Септембар 20, 2016, 01:42:37 поподне »
То су вероватно неки Бошњаци католици, ако није у питању нека скорија сеоба.

Bosnjaci katolici, kakva sad to avangarda? :D

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #78 послато: Септембар 20, 2016, 01:47:29 поподне »
То су вероватно неки Бошњаци католици, ако није у питању нека скорија сеоба.

То поклапање на истоку Хрватске је сасвим сигурно Хрват из оног истраживања "1100". Ово у Сарајеву је, чини ми се, муслиман. Постоји једно истраживање за БиХ (Сарајево) на 17 маркера, али без комплетних резултата.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #79 послато: Септембар 20, 2016, 01:51:35 поподне »
С обзиром да сам родом из околине Новог Града, запала ми је за око једна занимљивост. Наиме, у днк пројекту постоје четворица тестираних из тог краја. Сви су припадници хаплогрупе J2b. :)

- Дејановић (Јовањдан), Прусци, J2b1
- Новаковић (Никољдан), Кршље, J2b1
- Умићевић (Аранђеловдан), Рудице, J2b2
- Шевић (Личиндан), Дервиши, J2b2