Аутор Тема: Опрез са врѣдношћу Гатe Х4 на 17-орих ознаках!  (Прочитано 13130 пута)

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Опрез са врѣдношћу Гатe Х4 на 17-орих ознаках!
« послато: Април 03, 2013, 12:31:35 поподне »
Данас добих исходе од ФТДНА на првих 37 ознака, и запрѣпастих се видѣвши да ми се врѣдност Гате - Х4 разликуйе од ранийе добийенe из Београда, рађенe на 17-орих ознаках.
Наиме, ФТДНА ми одреди врѣдност 10, док ми у Београду нађоше 11. Све остале упоредиве врѣдности бѣху йеднаке.
То ми бѣше чудно, те погледах пажљиво врѣдности Гате Х4 на И2а подухвату ФТДНа-е, тамо за обѣ динарске гране найвећи дѣо бѣше 10, што им йе и почетна врѣдност.
Затим погледах у И2а узорке из Црне Горе (120 од 404), Србийе (179) и Хрватске (1200), сви рађени другачийим прибором од ФТДНА-е, на 17-орих ознаках. Найвећи дѣо И2а узорака имаше врѣдности 11!!!
Йедино очигледно обашњење йе да прибор на 17-орих ознаках дайе за 1 већу врѣдност Гате х4, из мени непознатих разлог, односно да нѣйе усклађен са ФТДНА врѣдностими.
Ово провѣрих и са врѣдностими за хаплоскупину Е1б1б. На Е1б1б узорцих на 17-орих ознаках из Црне Горе, Србийе и Хрватске йе найчешћа 12 (као и у мойега уяка), док йе на ФТДНА Е1б подухвату срѣдња и найчешћа врѣдност 11 за све гране гдѣ се появљуйу наши Е1б1б-овци.
Ово узмите у обзир и приликом поређења хапловрста на сличности. И трѣбале бише се погледати и поправити све врѣдности Гате х4 на нашем подухвату койе су рађене на 17-орих ознаках.
Ово ми даде обяшњења двѣйу недоумица. Прва йе што мишљах да йе код Сибинчића била повратна мутация са 11->10 да би се уклопио са сличнима узорцима из ЦГ, што ми бѣше чудно, а овако се сви они слажу.
А друго йе да йе сада разлика између Вукотића и Радуловића три а не четири, што ме такође збуњиваше йер мишљах да йе код Вукотића такође била повратна мутация 11->10, када га уклапах са осталима найближима узорцима из ЦГ. Сада видим да у обѣйу случайих нема никаквих повратних мутация, мене збуњивавших.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Опрез са врѣдношћу Гатe Х4 на 17-орих ознаках!
« Одговор #1 послато: Април 03, 2013, 02:34:43 поподне »
Данас добих исходе од ФТДНА на првих 37 ознака, и запрѣпастих се видѣвши да ми се врѣдност Гате - Х4 разликуйе од ранийе добийенe из Београда, рађенe на 17-орих ознаках.
Наиме, ФТДНА ми одреди врѣдност 10, док ми у Београду нађоше 11. Све остале упоредиве врѣдности бѣху йеднаке.
То ми бѣше чудно, те погледах пажљиво врѣдности Гате Х4 на И2а подухвату ФТДНа-е, тамо за обѣ динарске гране найвећи дѣо бѣше 10, што им йе и почетна врѣдност.
Затим погледах у И2а узорке из Црне Горе (120 од 404), Србийе (179) и Хрватске (1200), сви рађени другачийим прибором од ФТДНА-е, на 17-орих ознаках. Найвећи дѣо И2а узорака имаше врѣдности 11!!!
Йедино очигледно обашњење йе да прибор на 17-орих ознаках дайе за 1 већу врѣдност Гате х4, из мени непознатих разлог, односно да нѣйе усклађен са ФТДНА врѣдностими.
Ово провѣрих и са врѣдностими за хаплоскупину Е1б1б. На Е1б1б узорцих на 17-орих ознаках из Црне Горе, Србийе и Хрватске йе найчешћа 12 (као и у мойега уяка), док йе на ФТДНА Е1б подухвату срѣдња и найчешћа врѣдност 11 за све гране гдѣ се появљуйу наши Е1б1б-овци.
Ово узмите у обзир и приликом поређења хапловрста на сличности. И трѣбале бише се погледати и поправити све врѣдности Гате х4 на нашем подухвату койе су рађене на 17-орих ознаках.
Ово ми даде обяшњења двѣйу недоумица. Прва йе што мишљах да йе код Сибинчића била повратна мутация са 11->10 да би се уклопио са сличнима узорцима из ЦГ, што ми бѣше чудно, а овако се сви они слажу.
А друго йе да йе сада разлика између Вукотића и Радуловића три а не четири, што ме такође збуњиваше йер мишљах да йе код Вукотића такође била повратна мутация 11->10, када га уклапах са осталима найближима узорцима из ЦГ. Сада видим да у обѣйу случайих нема никаквих повратних мутация, мене збуњивавших.

Интересантно је ово што пишеш. Колико знам ти си први који засад има податке и на Фтдна и из Београда. Значи да ипак нека ствар постоји око гата маркера. Пошаљи ми езултате на 37 да их додам у пројекат. Јел имаш сад нека ближа поклапања? Да ли ти је Сибинчић близак на 37?

mladjo

  • Гост
Одг: Опрез са врѣдношћу Гатe Х4 на 17-орих ознаках!
« Одговор #2 послато: Април 03, 2013, 04:11:16 поподне »
Ово је већ интересантно, да се не поклапају вриједности теста лабораторије у Беогрду и ове са ФТДНА...неке мени познате особе су такође послали своје узорке у Хјустон на тестирање, па ћемо видјети да ли заиста постоји разлика у вриједностима на нашој београдској лабораторији и овој америчкој.
« Последња измена: Април 03, 2013, 04:13:39 поподне млађо »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Опрез са врѣдношћу Гатe Х4 на 17-орих ознаках!
« Одговор #3 послато: Април 03, 2013, 05:53:57 поподне »
Ово је већ интересантно, да се не поклапају вриједности теста лабораторије у Беогрду и ове са ФТДНА...неке мени познате особе су такође послали своје узорке у Хјустон на тестирање, па ћемо видјети да ли заиста постоји разлика у вриједностима на нашој београдској лабораторији и овој америчкој.

Ради се очигледно о свих радионицах, йер Хрвати поуздано нѣсу свойе налазе (1200 узорака) радили у Београду, а и код њих йе врѣдност на Гати Х4 већа за 1. Очигледно йе да творци прибора за 17 ознака имайу другачийе ознаке врѣдностий.
На прѣдвиђачу хаплоскупина Атея трѣба уносити врѣдност мању за 1, йер овако свим квари, па тако свим И2а смањуйе уклапање (и самим тим и вѣроватноћу) и повећава уклапање за Е1б1б, йер йе срѣдња и найчешћа врѣдност Гате за И2а 10, а за Е1б1б 11.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Опрез са врѣдношћу Гатe Х4 на 17-орих ознаках!
« Одговор #4 послато: Април 14, 2013, 05:31:31 поподне »
Ево и доказа о мойих закључцих

http://dgmweb.net/DNA/General/ADNA_FTDNA.html

Цитат
No conversion is needed between SMGF and A-DNA.  To make SMGF or A-DNA results comparable to FTDNA results, use these conversion factors (as per Marker Standards at SMGF):
441 deduct 1    442 deduct 5    YGATA-A10 deduct 2    GATA H4 deduct 1

Према томе, прѢдлажем одговорним за Србски ДНК подухвати смањити врѣдности Гате Х4 за 1 на свих исходах на 17-орих ознаках.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

mladjo

  • Гост
Одг: Опрез са врѣдношћу Гатe Х4 на 17-орих ознаках!
« Одговор #5 послато: Април 14, 2013, 07:42:37 поподне »
Ево и доказа о мойих закључцих

http://dgmweb.net/DNA/General/ADNA_FTDNA.html

Према томе, прѢдлажем одговорним за Србски ДНК подухвати смањити врѣдности Гате Х4 за 1 на свих исходах на 17-орих ознаках.


Изгледа да није само ”Гате Х4” у питању, него да и на неким другим маркерима наилазимо на другачије вриједности тестираних на београдској лабораторији у односу резултата добијених преко ФТДНА...
« Последња измена: Април 14, 2013, 07:45:11 поподне млађо »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Опрез са врѣдношћу Гатe Х4 на 17-орих ознаках!
« Одговор #6 послато: Април 14, 2013, 08:09:23 поподне »

Изгледа да није само ”Гате Х4” у питању, него да и на неким другим маркерима наилазимо на другачије вриједности тестираних на београдској лабораторији у односу резултата добијених преко ФТДНА...

Ови остали маркери не улазе у панел од 17 маркера које тестира београдска лабораторија, тако да треба само промијенити Гата Х4.

Иначе прије 2012. је било много више неусаглашености, а сад је то сведено на тих пет случајева, од којих се код нас мијења само један који се налази на сету од 17 маркера. Видјећу да ових дана то промијеним на пројекту.

mladjo

  • Гост
Одг: Опрез са врѣдношћу Гатe Х4 на 17-орих ознаках!
« Одговор #7 послато: Април 14, 2013, 08:15:52 поподне »
Ови остали маркери не улазе у панел од 17 маркера које тестира београдска лабораторија, тако да треба само промијенити Гата Х4.

Иначе прије 2012. је било много више неусаглашености, а сад је то сведено на тих пет случајева, од којих се код нас мијења само један који се налази на сету од 17 маркера. Видјећу да ових дана то промијеним на пројекту.


У питању је првих 12 тестираних маркера...који итекако улазе у панел од тестираних 17 који врши београдска лабораторија.
Макар до тих информација сам дошао...на маркеру 390 према београдској лабораторији је 23, а према ФТДНА та вриједност износи 24, у питању је тестирани из хаплогрупе I.
« Последња измена: Април 14, 2013, 08:20:56 поподне млађо »

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Опрез са врѣдношћу Гатe Х4 на 17-орих ознаках!
« Одговор #8 послато: Април 17, 2013, 01:54:53 поподне »
Ево званичног објашњења из београдског ДНК центра за генетику због чега се разликује вредност маркера на Y GATA H4 код њих у односу на резултате FTDNA:

"Што се локуса YGATAH4 тиче ми у табелу уносимо резултате које добијамо коришћењем комерцијалног кита AmpFlSTRYfiler (Applied Biosystems), што и наведемо у одељку "метода".

Иначе, утврдили смо да не постоји разлика у резултату на маркеру 390, већ је вредност погрешно унета на табелу српског ДНК пројекта, што је одмах и исправљено.
« Последња измена: Април 17, 2013, 10:11:17 поподне admin »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Опрез са врѣдношћу Гатe Х4 на 17-орих ознаках!
« Одговор #9 послато: Април 17, 2013, 09:18:40 поподне »
Ево званичног објашњења из београдског ДНК центра за генетику због чега се разликује вредност маркера на Y GATA H4 код њих у односу на резултате FTDNA.

"Што се локуса YGATAH4 тиче ми у табелу уносимо резултате које добијамо коришћењем комерцијалног кита AmpFlSTRYfiler (Applied Biosystems), што и наведемо у одељку "метода".

Иначе, утврдили смо да не постоји разлика у резултату на маркеру 390, већ је вредност погрешно унета на табелу српског ДНК пројекта, што је одмах и исправљено.

Слично и я добих одговор од ДНК срѣдишта, прѣдходно их обавѣстивши о откривеной разлици. Људи нѣсу криви за то, него неусаглашеност прѣдузећ направивших различите приборе за испитивање ознака.

Него, поводом ове грѣшке у тумачењу врѣдностий Гате Х4 обратих мало пажњу на испитивање 404 узорка из Црне горе, нарочито на узорке койи су прѣдвиђени са мање од 100%. И нађох неколико грѣшака. Прво, узорак прѣдвиђен као Е1б1б са вѣроватноћом 99.8 йе по свему судећи Й1, чиме се брой Е1б1б - ова смањуйе на 107. Док йе узорак прѣдвиђен као J2a1b   са 49,50% вероватнийе И2а, када се зада права врѣдност Гате Х4. Овай узорак йе веома чудан за Динарика, али и за било койу другу хаплоскупину.
Ево га:

456   389I   390   389II   458   19   385a   385B   393   391   439   635   392   GATA   437   438   448
15   13   26   31   17   15   14   15   13   11   13   23   11   11(-1)   15   7   20

Нарочито йе чудна врѣдност ДЫС438 = 7, коя нѣйе уобичайена ни за йедну хаплоскупину, и коя знатно смањуйе уклапање.
Те се тако добия
I2a          31   87.9%
J2a1b   26   12.0%
Такође имамо да йедан од Г2А-ова прелази у И2б.

Узрок овим могућим грѣшкам код неяснийих хапловрста нѣйе само погрѣшна врѣдност Гате х4, него йе йош више коришћење подручя сѣверозападне Европе у прѣдвиђачу Атея (койи йе постављен као подразумѣван), чийом употрѣбом се добийене вѣроватноће множе учестаношћу хаплоскупин у задатой области.
Ако желите видѣти са койом учестаношћу рачуна Атей и у койем подручйи, само унесите у празно йедино граничну врѣдност за било койи Дыс, рецимо врѣдност <8 за ДЫС393. И добићете постотке десно.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Опрез са врѣдношћу Гатe Х4 на 17-орих ознаках!
« Одговор #10 послато: Јануар 23, 2017, 10:19:12 поподне »
Можда је питање сувишно, па ипак боље да питам.  :) Код тестираних на 23 маркера у београдском ДНК центру једини маркер који треба кориговати је Гата Х4  (умањити за 1), зар не? Хвала
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

На мрежи Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Опрез са врѣдношћу Гатe Х4 на 17-орих ознаках!
« Одговор #11 послато: Јануар 23, 2017, 10:29:53 поподне »
Можда је питање сувишно, па ипак боље да питам.  :) Код тестираних на 23 маркера у београдском ДНК центру једини маркер који треба кориговати је Гата Х4  (умањити за 1), зар не? Хвала

Тако је. :)