Аутор Тема: Новинарски текстови о генетици  (Прочитано 356823 пута)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4196
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #800 послато: Март 29, 2018, 12:10:11 поподне »
Читајмо мало уназад овај текст!
"Aprila prošle godine, kada je na sajtu "Eupedije", najveće nezavisne organizacije posvećene prikupljanju i analizi genetike i poreklu naroda Evrope, objavljena genetska mapa Balkana, izazvala je lavinu komentara, često zapaljivih. I "Eupedija" je potvrdila da ne postoje tipično srpski, hrvatski, bošnjački, makedonski, albanski geni... Posle objavljivanja ove mape, neki mediji u regionu šaljivo su pisali da je u balkanskom loncu naroda skuvana čorba od raznovrsnog povrća, sitno iseckanog i dobro promešanog. Povrće su, naravno, haplogrupe. Razlika je, samo, što u nekoj "čorbi" ima malo više krompira, a u drugoj šargarepe uz nezaobilazne začine. Ali, nijedan balkanski narod, definitivno, ne može da tvrdi da je satkan isključivo od jedne vrste "povrća"."
Писац текста ово користи да би поткријепио став "Порекла", а "Порекло" тврди:
"Po rečima Jovice Krtinića, predsednika Društva srpskih rodoslovaca "Poreklo", očigledno je da Bošnjaci u BiH i Bošnjaci u Srbiji nemaju mnogo dodirnih genetičkih tačaka. Dok su, kako navodi, Bošnjaci u BiH vrlo izmešani sa Srbima i Hrvatima,...."
Дакле, иако не постоје српски, албански, хрватски, итд. гени. Кртинић је код Бошњака у Босни препознао српске и хрватске гене
Браво!

Не стигох раније да одговорим. Дакле, ово што је цењени форумаш Voljen od Boga извукао као закључак је потпуно изврнуто у односу на оно како је написано у тексту. Срби и Хрвати у БиХ, барем они досад тестирани, свакако су веома блиски највећем броју досад тестираних Бошњака у БиХ. Исто се не може рећи за досад тестиране Бошњаке у Рашкој области (или, ако Вам је драже, Санџаку) јер највећи број досад тестираних нема ближа поклапања са досад тестираним Бошњацима у БиХ. Нигде у тексту не стоји да постоји српска, хрватска или бошњачка генетика, већ постоји нешто што је карактеристично, просек, што се појављује код Срба, Хрвата или Бошњака. А то свакако, што је и птицама на грани већ јасно, није једна хаплогрупа за једну нацију, већ управо њихова разноликост.
Али, ово није први случај злонамерног тумачења и извртања оног што је написано у вези генетичке генеалогије код нас. Ипак, молим цењеног форумаша Voljen od Boga да размисли пре него што се следећи пут одлучи на сличне коментаре.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #801 послато: Март 29, 2018, 12:42:35 поподне »

На мрежи Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #802 послато: Март 29, 2018, 01:38:55 поподне »
Не знам зашто се људи осјећају увријеђеним. Па већина муслиманских родова у Санџаку има малисорско поријекло, то чак и предања тих породица потврђују. То не би био проблем кад бошњачки национални идеолози не би тврдили да су Бошњаци генетски различити од свих околних народа и да су били засебна културолошка скупина чак и прије примања ислама. Дакле, не би био проблем кад би се бошњаштво дефинисало исламом, јер се је на исти начин образовала етничка група Хуеј у Кини. Проблем је што се инсистира и на генетској засебности Бошњака у односу на Србе и Хрвате, а понекад и на апсурдним тврдњама како су Бошњаци и Албанци генетски блиски због наводног заједничког "илирског поријекла".
Поента је да ако се бошњаштво дефинише не само преко ислама, већ и преко средњовјековне Босне и Котроманића, онда се ту Санџаклије великом већином не уклапају, јер већина њих потиче из сјеверне Албаније, тј. од католичких малисорских племена која везе немају са Босном и Твртком.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #803 послато: Март 29, 2018, 04:58:09 поподне »
Не стигох раније да одговорим. Дакле, ово што је цењени форумаш Voljen od Boga извукао као закључак је потпуно изврнуто у односу на оно како је написано у тексту. Срби и Хрвати у БиХ, барем они досад тестирани, свакако су веома блиски највећем броју досад тестираних Бошњака у БиХ. Исто се не може рећи за досад тестиране Бошњаке у Рашкој области (или, ако Вам је драже, Санџаку) јер највећи број досад тестираних нема ближа поклапања са досад тестираним Бошњацима у БиХ. Нигде у тексту не стоји да постоји српска, хрватска или бошњачка генетика, већ постоји нешто што је карактеристично, просек, што се појављује код Срба, Хрвата или Бошњака. А то свакако, што је и птицама на грани већ јасно, није једна хаплогрупа за једну нацију, већ управо њихова разноликост.
Али, ово није први случај злонамерног тумачења и извртања оног што је написано у вези генетичке генеалогије код нас. Ипак, молим цењеног форумаша Voljen od Boga да размисли пре него што се следећи пут одлучи на сличне коментаре.

     Ево ћу свима одговорит овдје, драго ми је да је моје мишљење изазвало оволико пажње. Надам се да сте прочитали мој пост у коме децидно кажем да ми се ови текстови свиђају. Добри су зато што су бољи од свих досада написаних текстова, на ову тему, у Србији али не и толико добри да се неби могли критиковати. Свакако, добронамјерно и цивилизовано критиковање.
     Ако пажљиво прочитате текст који сам написао, видјет ћете да ја не дискутујем резулатате истраживања, већ текст који је изашао у новинама и нелогичности које се у њему појављују. Дакле, ако у једном дијелу текста пише да не постоје српски, хрватски, бошњачки итд. гени, не можете у другом дијелу текста тврдити да су Бошњаци измијешани са Србима и Хрватима, јер се поставља логично питање на основу чега сте препознали некадашње Србе и Хрвате унутар Бошњака. Такав текст није читљив из цуга, него се читалац након прочитаног текста мора наново враћати на почетак и на крају закључак потражити између редова. Колико ја знам "Порекло" своја истраживања заснива на науци а у њој се принцип једнозначности МОРА поштовати или то више није наука. Ваш рад је јавности видљив из ваших текстова зато они морају бити критиковани и рецензирани од оних који су за то кадри.

     Нећу проширивати тему одговарајући појединачно свима, а поготову не онима који су из мојег писање схватили да ја имам нешто рећи у вези процјене генетике Бошњака (Мада ми није јасно одкуд вама ти подаци?). Поготову нећу одговарати онима који мисле да сам се нешто нашао увријеђеним због упоређивања Бошњака у Босни и Бошњака у Санджаку. Свашта, па ја од раног дјетињства знам да моји преци, по мушкој линији, не припадају ни једним ни другим а ни трећим ;).
     Само би још нешто додао. Ако се неко јавно оглашава онда мора бити спреман да се и јавно критикује. Ја, да сам био злонамјеран критика би ишла јавно а не унутар форума!
Поздрав свима !
« Последња измена: Март 29, 2018, 05:00:02 поподне Voljen od Boga »
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #804 послато: Март 29, 2018, 07:35:02 поподне »
     Ево ћу свима одговорит овдје, драго ми је да је моје мишљење изазвало оволико пажње. Надам се да сте прочитали мој пост у коме децидно кажем да ми се ови текстови свиђају. Добри су зато што су бољи од свих досада написаних текстова, на ову тему, у Србији али не и толико добри да се неби могли критиковати. Свакако, добронамјерно и цивилизовано критиковање.
     Ако пажљиво прочитате текст који сам написао, видјет ћете да ја не дискутујем резулатате истраживања, већ текст који је изашао у новинама и нелогичности које се у њему појављују. Дакле, ако у једном дијелу текста пише да не постоје српски, хрватски, бошњачки итд. гени, не можете у другом дијелу текста тврдити да су Бошњаци измијешани са Србима и Хрватима, јер се поставља логично питање на основу чега сте препознали некадашње Србе и Хрвате унутар Бошњака. Такав текст није читљив из цуга, него се читалац након прочитаног текста мора наново враћати на почетак и на крају закључак потражити између редова. Колико ја знам "Порекло" своја истраживања заснива на науци а у њој се принцип једнозначности МОРА поштовати или то више није наука. Ваш рад је јавности видљив из ваших текстова зато они морају бити критиковани и рецензирани од оних који су за то кадри.

     Нећу проширивати тему одговарајући појединачно свима, а поготову не онима који су из мојег писање схватили да ја имам нешто рећи у вези процјене генетике Бошњака (Мада ми није јасно одкуд вама ти подаци?). Поготову нећу одговарати онима који мисле да сам се нешто нашао увријеђеним због упоређивања Бошњака у Босни и Бошњака у Санджаку. Свашта, па ја од раног дјетињства знам да моји преци, по мушкој линији, не припадају ни једним ни другим а ни трећим ;).
     Само би још нешто додао. Ако се неко јавно оглашава онда мора бити спреман да се и јавно критикује. Ја, да сам био злонамјеран критика би ишла јавно а не унутар форума!
Поздрав свима !

Ајде да за тренутак занемаримо генетику босанских Муслимана и Санџаклија (која се стварно доста разликује).
Како Санџаклије могу бити Бошњаци кад са Босном немају никакве везе?  Појам Бошњак је суштински исто што што и Босанац, то јест Бошњак је становник Босне. Санџаклије никад нису живеле у држави Босни. Чак и кад је Рашка област била у саставу Трвткове Босне преци Санџаклија у то време нису живели у данашњем Санџаку већ у Црној Гори и северној Албанији. У време Османлија и Босна и Рашка област су биле у једној држави али та држава није била Босна него Османско царство које се протезало на 3 континента. Онда у СФРЈ Босна и Рашка област нису биле у истој републици.  Обрни окрени и испада да је скоро једина веза босанских Муслимана са Санџаклијама припадност исламској вери. Видим да се на "Бошњачком ДНК пројекту" који се до недавно звао "Санџачки ДНК пројекат" Горанци, Торбеши и Помаци називају Бошњацима, побогу људи какве они везе имају са Босном и Бошњацима изузев исламске вере?
Међу босанским Муслиманима има исто пуно оних који имају корене ван Босне, мислим на оне који су у Босну дошли из других крајева после повлачења Османлија крајем 17-ог у првој половини 18-ог и током 19-ог века.  Мислиш ли да је логично да Алија Изетбеговић који је отац бошњачке нације уопште буде Бошњак (читај Босанац), с обзиром да се његова породица у Босански Шамац доселила из Београда 1861 године?
Дубље корене у Босни имам ја него Изетбеговићи. Моји преци су напустили Босну крајем 17-ог века, а Изетбеговићи су дошли у Босну из Београд 1861 године.

 
« Последња измена: Март 29, 2018, 07:37:49 поподне Свевлад »

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #805 послато: Март 29, 2018, 07:52:27 поподне »
Најљубазније бих замолио учеснике теме да се држе њеног наслова и претходне садржине, а то су новинарски текстови о генетици.

Шести део фељтона из Вечерњих новости доноси нам текст који се превасходно односи на аутосомалну генетику, а чији је добар део написао члан нашег друштва Данило Сремчевић.

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #806 послато: Март 31, 2018, 09:49:17 пре подне »

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #807 послато: Март 31, 2018, 12:30:55 поподне »
ево један текст из Политике

http://www.politika.rs/scc/clanak/401017/Migrantska-prica-i-u-nasem-genetskom-kodu
Није ми јасно да ли Старовић уопште разликује R1b-V88 и I2 или њих заједно пореди са неолитским хаплогрупама?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8513
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #808 послато: Март 31, 2018, 04:37:29 поподне »
Пети наставак фељтона у Новостима:

Васојевићи су потомци Немањића
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #809 послато: Март 31, 2018, 04:49:07 поподне »
Пети наставак фељтона у Новостима:

Васојевићи су потомци Немањића
Vasojevići su potomci Nemanjića
Piše: Jelena Matijević | 30. mart 2018. 18:57 | Komentara: 0
Loza Nemanjića ostaje enigma, jer njihovo genetsko poreklo još nije poznato
Одмах се демантовала испод наслова :) (али је зато наслов великим словима)
Zanimljivo je i da preci Karađorđa Petrovića potiču iz Vasojevića, pa se zato ponekad može čuti tvrdnja i da su Karađorđevići potomci Nemanjića.
Много фаулова  :o
Могла је све то да напише са мало већом резервом и ограђивањем, барем, кад је већ ставила такав наслов, да стави знак питања...то је неки минимум коректности
« Последња измена: Март 31, 2018, 04:55:09 поподне ДушанВучко »


Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #811 послато: Април 02, 2018, 04:12:37 поподне »
ДНК програм исхране: http://drgifing.com/genetika/

"DNK program ishrane podrazumeva jedinstven i individualan koncept ishrane i fizičke aktivnosti, a prema rezultatu isitivanja DNK sekvenci između 10 i 13 postojećih genetskih mutacija.

Geni koji utiču na reakciju jedne osobe na ishranu i razvoj gojaznosti su: FABP2, PPARG, APOA2, ADRB2, ADRB3, FUT2, MTHFR…

Postojanje mutacije na nekom od gena odgovornih za metabolizam, dovešće do nastanka slabije reakcije organizma na dijetetski režim i/ili fizičku aktivnost.

U mutacijama gena leži odgovor na to zašto neko lakše ostvaruje željenu telesnu težinu, a neko mnogo teže (bilo da je veća ili manja od normalne).

FTO – “gladni” gen... Gen FTO stvara protein koji utiče na hormon grelin, koji potom izaziva porast apetita za nezdravom hranom."

Ради се о проширењу понуде центра Др. Гифинг, која је иначе веома скупа. Живо ме занима која лабораторија у Србији ради ове анализе (да ли оне, пре свега, имају везе са мозгом), пошто на линку ништа не пише.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #813 послато: Април 04, 2018, 10:51:34 пре подне »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #814 послато: Април 04, 2018, 09:43:24 поподне »
Српски ДНК пројекат у Требињу ;)

https://www.nezavisne.com/novosti/drustvo/Hercegovci-imaju-najcescu-srpsku-genetiku/471884

Нацију у хаплогрупу не треба спомињати заједно.
Ипак, занимљиво би било знати хаплогрупу оних испод стећака.
Evropa je jedna velika porodica.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #815 послато: Април 04, 2018, 10:20:06 поподне »
Нацију у хаплогрупу не треба спомињати заједно.
Ипак, занимљиво би било знати хаплогрупу оних испод стећака.
Не спомињу се нације у хаплогрупама, него хаплогрупе у нацијама
« Последња измена: Април 04, 2018, 10:24:20 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #816 послато: Април 04, 2018, 10:25:13 поподне »
Ипак, занимљиво би било знати хаплогрупу оних испод стећака.

100% су у огромној већини били I2-PH908.  ;D

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #817 послато: Април 04, 2018, 10:26:50 поподне »
Нацију у хаплогрупу не треба спомињати заједно.
Ипак, занимљиво би било знати хаплогрупу оних испод стећака.
Mislim da je to bas u clanku i navedeno.

On ističe da ne postoje hrvatska, srpska, muslimanska genetika, već samo, kako su genetičari nazvali, haplogrupe koje ne poznaju granice.

"Ono što je jasno jeste da postoje neke zone, teritorije, države u kojima je haplogrupa naglašenije prisutna,

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #818 послато: Април 04, 2018, 10:34:52 поподне »
100% су у огромној већини били I2-PH908.  ;D

И ја тако претдпостављам !
Њемци никако да објаве резултат тестирања :)
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #819 послато: Април 04, 2018, 10:36:36 поподне »
Mislim da je to bas u clanku i navedeno.

On ističe da ne postoje hrvatska, srpska, muslimanska genetika, već samo, kako su genetičari nazvali, haplogrupe koje ne poznaju granice.

"Ono što je jasno jeste da postoje neke zone, teritorije, države u kojima je haplogrupa naglašenije prisutna,
Салажем се
ДушанВучко.
Evropa je jedna velika porodica.