Аутор Тема: Земља Херцеговина - Све о Хумској Земљи  (Прочитано 18363 пута)

Jelic

  • Гост
Одг: Земља Херцеговина - Све о Хумској Земљи
« Одговор #20 послато: Децембар 05, 2017, 05:29:32 поподне »
А шта ћемо сад?  ;)

<a href="https://www.youtube.com/v/ZdMxbo4mcUE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/ZdMxbo4mcUE</a>

Ух мој Никола, ово је старо пет година већ. :)

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Земља Херцеговина - Све о Хумској Земљи
« Одговор #21 послато: Децембар 05, 2017, 05:57:26 поподне »
Ух мој Никола, ово је старо пет година већ. :)

Знам, али занимљива тема.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Klaus Fuks

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 50
Одг: Земља Херцеговина - Све о Хумској Земљи
« Одговор #22 послато: Децембар 27, 2017, 01:26:52 поподне »
 Tužna sudbina ove prve srpske i predačke zemlje, Crnogorci zauzeli najbolje delove teritorije, Hrvati oteli istoriju, a i jedni i drugi asimilovali tamošnje Srbe do granice nestajanja. Pri tome i ovo što je preostalo srpsko,, Gacko, Trebinje, Nevesinje, Ljubinje, Berkovići+Kalinovik i Foča koja je zapravo matična oblast hercegovačkih rodonačelnika Kosača,, nekako prolazi ispod radara i na periferiji srpske kulture i istorije danas...

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Земља Херцеговина - Све о Хумској Земљи
« Одговор #23 послато: Децембар 27, 2017, 04:32:51 поподне »
Док је нас, знаће се истина о нама. 8)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Земља Херцеговина - Све о Хумској Земљи
« Одговор #24 послато: Децембар 27, 2017, 06:56:34 поподне »
У вечерашњем "Око магазину" (РТС 1), богоми, херцеговачки владика рече нешто што се код нас на Сјеверу ЦГ баш и не би схватило као похвално (ово је најблажа формулација коју смислих) - да су Херцеговци, за разлику од Крајишника, - "савитљиви".
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Земља Херцеговина - Све о Хумској Земљи
« Одговор #25 послато: Децембар 28, 2017, 12:00:47 пре подне »
Ух мој Никола, ово је старо пет година већ. :)
Док завршимо тестирање предлагача, па ћемо онда осуђивати.Можда је до хаплогрупе ;D. Тип је био храбар борац у протеклом рату и досадило му да љуби врата по Бањој Луци.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Земља Херцеговина - Све о Хумској Земљи
« Одговор #26 послато: Децембар 28, 2017, 01:21:13 поподне »
У вечерашњем "Око магазину" (РТС 1), богоми, херцеговачки владика рече нешто што се код нас на Сјеверу ЦГ баш и не би схватило као похвално (ово је најблажа формулација коју смислих) - да су Херцеговци, за разлику од Крајишника, - "савитљиви".

 Може да се каже и да  су Херцеговци све три вјероисповијести флексибилнији од Црногораца. Па главни су у Београду  (православци), у Загребу (католици) у Сарајеву ( мртва трка са Санџаклијама).  Црногорци су много гласни, ја па ја, и на крају их испоруче  Хагу , било да су у Србији или   Босни и Херцеговини. Да не буде забуне, никада нијесам дијелио увјерења  да треба ратовати до истребљења, само  због тога што се разликујемо по вјери, нацији, политичкој припадности, и томе слично.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Земља Херцеговина - Све о Хумској Земљи
« Одговор #27 послато: Децембар 28, 2017, 06:02:03 поподне »
Небо, важно је шта Атанасије каже за Херцеговце, он је био ратни владика. Овај мирнодопски се разуме у савитљивост.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Земља Херцеговина - Све о Хумској Земљи
« Одговор #28 послато: Децембар 28, 2017, 06:29:21 поподне »
Небо, важно је шта Атанасије каже за Херцеговце, он је био ратни владика. Овај мирнодопски се разуме у савитљивост.

Причајте шта хоћете али владика Григорије је за мене човек достојан сваког поштовања. Камо среће да је више оваквих људи у СПЦ...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Земља Херцеговина - Све о Хумској Земљи
« Одговор #29 послато: Децембар 28, 2017, 06:37:08 поподне »
Велиборе, и Атанасије је као политичар никакав, деструктиван, свађалица, прзница, али сви га у Херцеговини поштују јер је био са народом и војском на првим борбеним линијама. Имаће ко да посведочи и за Григорија ако је заслужио.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Земља Херцеговина - Све о Хумској Земљи
« Одговор #30 послато: Децембар 28, 2017, 07:00:19 поподне »
Велиборе, и Атанасије је као политичар никакав, деструктиван, свађалица, прзница, али сви га у Херцеговини поштују јер је био са народом и војском на првим борбеним линијама. Имаће ко да посведочи и за Григорија ако је заслужио.

Не знам зашто бих га поредио са Атанасијем или било киме другим. Било је и пре Атанасија херцеговачких владика и то већих имена од њега, па шта сад? Ја овде причам о Григорију кога ти очито из неког разлога омаловажаваш. Он је владика већ 18 година, још мало па три пута дуже него што је био поменути владика Атанасије, и ваљда је то већ сад сасвим довољно времена да се посведочи ко је и какав је. Можда ти имаш некаква другачија лична искуства и наравно да мишљења могу бити различита, али ја барем немам дилеме да се ради о изузетном човеку...
Kамене рабъ и госодинъ

симо

  • Гост
Одг: Земља Херцеговина - Све о Хумској Земљи
« Одговор #31 послато: Децембар 28, 2017, 07:05:00 поподне »
Причајте шта хоћете али владика Григорије је за мене човек достојан сваког поштовања. Камо среће да је више оваквих људи у СПЦ...

Још кад би био православан, гдје би му крај био...

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Земља Херцеговина - Све о Хумској Земљи
« Одговор #32 послато: Децембар 28, 2017, 07:07:43 поподне »
Још кад би био православан, гдје би му крај био...

Није случајно добио надимак фра-владика од Требиња...  ;D
« Последња измена: Децембар 28, 2017, 07:09:14 поподне Свевлад »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Земља Херцеговина - Све о Хумској Земљи
« Одговор #33 послато: Децембар 28, 2017, 07:12:39 поподне »
Још кад би био православан, гдје би му крај био...

Јел ти то кажеш да Владика СПЦ није православац?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Земља Херцеговина - Све о Хумској Земљи
« Одговор #34 послато: Децембар 28, 2017, 07:20:37 поподне »
Велиборе, овим податком да је Григорије владика већ 18 година си ме изненадио...али, у неку руку је то и поента коју покушавам да артикулишем. Наиме, сад сам био у Херцеговини за Никољдан и људи евоцирају само Атанасија. Григорија нико није ни поменуо (ни у негативном контексту).

симо

  • Гост
Одг: Земља Херцеговина - Све о Хумској Земљи
« Одговор #35 послато: Децембар 28, 2017, 07:24:07 поподне »
Јел ти то кажеш да Владика СПЦ није православац?

Сам чин не гарантује ништа, само дјела. И Михаил Рагоза је био владика, и Исидор Кијевски, и Бенедикт Краљевић и многи други...

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Земља Херцеговина - Све о Хумској Земљи
« Одговор #36 послато: Децембар 28, 2017, 07:38:06 поподне »
Сам чин не гарантује ништа, само дјела. И Михаил Рагоза је био владика, и Исидор Кијевски, и Бенедикт Краљевић и многи други...

Не знам ко су ти људи, а ја само на основу владикиних речи и дела и судим. Него нешто мислим да би један прави верник СПЦ требао ипак имати вере у своје пастире и Свети архијерејски сабор.
« Последња измена: Децембар 28, 2017, 07:43:28 поподне Velibor »
Kамене рабъ и госодинъ

симо

  • Гост
Одг: Земља Херцеговина - Све о Хумској Земљи
« Одговор #37 послато: Децембар 28, 2017, 07:42:57 поподне »
Не знам ко су ти људи. Него нешто мислим да би један прави верник СПЦ требао ипак имати вере у своје пастире и Свети архијерејски сабор.

Требао би, није да не би, међутим колико ти је познато принцип непогрешивости архијереја није догма у Православној Цркви. Такве догме постоје у неким сусједним нам вјерским заједницама.

А што се тиче људи које сам набројао, све су то хиротонисани православни архијереји, који су у једном трентуку свог живота закључили да глава Цркве није Христос, већ римски папа.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Земља Херцеговина - Све о Хумској Земљи
« Одговор #38 послато: Децембар 28, 2017, 07:46:37 поподне »
Требао би, није да не би, међутим колико ти је познато принцип непогрешивости архијереја није догма у Православној Цркви. Такве догме постоје у неким сусједним нам вјерским заједницама.

А што се тиче људи које сам набројао, све су то хиротонисани православни архијереји, који су у једном трентуку свог живота закључили да глава Цркве није Христос, већ римски папа.

То да људи греше је евидентно и са тиме се и ја слажем...
Kамене рабъ и госодинъ

симо

  • Гост
Одг: Земља Херцеговина - Све о Хумској Земљи
« Одговор #39 послато: Децембар 28, 2017, 07:48:31 поподне »
То да људи греше је евидентно и са тиме се и ја слажем...

Самим тим нема беспоговорне вјере у људе, па били они и архијереји.